Ես ճանաչու՛մ եմ Արցախը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Մենք հինավուրց ավանդույթ ունենք. մկրտության ժամանակ, հոգևոր անուն շնորհելիս, խաչ ենք նվիրում՝ կարմիր ու սպիտակ թելի վրա: Դա հոգևոր ծննդյան խորհրդանիշ է, չարին դիմակայելու պարտավորության մշտական հիշեցում: Անվանակոչելով մարդուն՝ մենք ճանաչում ենք նրան:
Այսօր չարը պատել է մեր երկրին: Այն ավերում է տներ ու վանքեր՝ ոտնահարելով ու մերժելով նույնիսկ մեր գոյության փաստը: Չարն անհայրենիք է: Այն թափառում է անտարբերության դաշտերով և սպասում է հարվածելու հարմար պահի: Քանի դեռ մենք ճանաչված չենք, չարը վստահ է, որ մեզ կարելի է ոչնչացնել, և ոչ ոք դա չի նկատի:
Չարը տեղ չունի Արցախի բարձունքներում: Մենք մեր փորձով գիտենք, որ, եթե նահանջենք, այն կտիրի ողջ տարածքին և կերպարանափոխվելով կթակի յուրաքանչյուրիս դուռը: Մենք ընդունել ենք կռիվը և չենք նահանջելու:
Արցախը մենք ենք: Մենք կանք: Կոչե՛ք մեզ մեր անունով»:
Հատված «ԵՍ ՃԱՆԱՉՈՒՄ ԵՄ ԱՐՑԱԽԸ» քաղաքացիական նախաձեռնության մանիֆեստից
«Ես ճանաչում եմ Արցախը» միջազգային քաղաքացիական նախաձեռնությունն սկիզբ առավ Արցախի ազատության և անկախության համար պայքարի այս պատմական օրերին:
Մինչ Արցախի պաշտպանական ուժերը լուծում են ռազմական խնդիրներ, բոլոր նրանք, ովքեր ճանաչում են Արցախի ժողովրդի խաղաղ ապրելու իրավունքը, պետք է միավորվեն, որպեսզի հասնեն Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման: Միայն ճանաչման պարագայում Արցախում,  Հայաստանում և Ադրբեջանում կստեղծվեն խաղաղ գոյության երկարաժամկետ իրավական նախադրյալներ:
«Ես ճանաչում եմ Արցախը» նախաձեռնության խորհրդանիշն արցախյան նարոտն է՝ հյուսված սպիտակ, կարմիր և մանուշակագույն թելերից. սպիտակը խորհրդանշում է անպարտելի ոգու մաքրությունը, կարմիրը՝ հաղթական կամքը, մանուշակագույնը՝ մեր հիշողությունը, իսկ եռահյուսը խորհրդանշում է միասնականությունը:
Անվանակոչելով մարդուն՝ մենք ճանաչում ենք նրան: Մենք աշխարհի մարդկանց  ցանկանում ենք հասցնել այն կարևոր ուղերձը, որ ցանկացած մարդ, կազմակերպություն, հանրույթ, ժողովուրդ կամ նահանգ իրավունք ունի ճանաչելու Արցախը՝ առանց սպասելու կառավարությունների և միջազգային կառույցների որոշումներին: Արցախն իր անունով կոչել նշանակում է ճանաչել այն, ճանաչել արցախցիների՝ սեփական հայրենիքում առանց վաղվա օրվա հանդեպ վախի, խաղաղ ապրելու իրավունքը:
Արցախի Հանրապետության կարգավիճակի չճանաչումը հանգեցնում է այնտեղ ապրող խաղաղ բնակչության հանդեպ ագրեսիայի կիրառման, քանի որ նրանք իրավական դաշտից դուրս են մնացել: Արդեն քսանվեց տարի չի ճանաչվում Արցախի բնակչության խաղաղ ապրելու իրավունքը: Կարելի է անվերջ խոսել իրավական կոլիզիաներից, բայց Արցախյան հիմնահարցն առաջին հերթին էթնիկ հիմնախնդիր է: Ցանկացած հասարակությունում մեկուսացումն ու անվանազրկումը համարվում են խոշտանգման և նսեմացման ձևեր: Ժամանակն է դադարել ձևացնել, իբրև թե արցախցիները գոյություն չունեն: Համընդհանուր լռությունը հավասարազոր է հավաքական մահապատժի:
Արցախի բնակիչները բախվել են չարին, որը մերժում  է մարդկանց խաղաղ գոյության հիմնարար իրավունքը: Պատմության խեղաթյուրումն ու Հայոց ցեղասպանության ժխտումը չարիք է, խաղաղ բնակչության գնդակոծումը չարիք է, վանքերի ոչնչացումը չարիք է: Այն մարդը, որն ընտրություն է կատարում հօգուտ Արցախի, դիմակայում է Չարին:
Յուրաքանչյուրը նարոտ հյուսելու և «Ես ճանաչում եմ Արցախը» հայտարարելու իր պատճառն ունի: Դա սեփական դիրքորոշման արտահայտում է, անձնական ընտրության հանրահռչակում, բարի կամքի դրսևորում. ահավասիկ՝ «Ես ճանաչում եմ Արցախը, քանի որ չեմ ցանկանում Հայոց ցեղասպանության կրկնություն», «Ես ճանաչում եմ Արցախը, քանի որ դեմ եմ ահաբեկչությանը», «Ես ճանաչում եմ Արցախը, քանի որ մարդ եմ, որն ունի ընտրության ազատություն», «Ես ճանաչում եմ Արցախը, ինչպես ճանաչում եմ ինքս ինձ»:
Նախաձեռնության անդամները հավատացած են, որ միջազգային հանրության աջակցությունն Արցախին և դրա ճանաչումն աշխարհի մարդկանց, կազմակերպությունների և հանրույթների կողմից կամրապնդի սեփական իրավունքների պաշտպանության պայքարում Արցախի ժողովրդի կամքը:
«Ես ճանաչում եմ Արցախը» միջազգային քաղաքացիական նախաձեռնությունը կոչված է խթանել Արցախի Հանրապետության ճանաչման քաղաքական և դիվանագիտական գործընթացը:

03-11-2020 17:20:58   | Армения  |  Пресс-релизы
У нас есть традиция. При крещении, принимая имя, человек получает крестик на красно-белой нити. Это символ духовного рождения, напоминание об обязанности противостоять злу. Так, нарекая человека, мы признаём его.
Сегодня зло обрушилось на нашу землю. Оно разрушает дома и храмы, попирая и отрицая сам факт нашего существования. У зла нет родины. Оно кочует по полям равнодушия и ждёт момента, чтобы ударить. Пока мы не признаны, зло уверено, что нас можно уничтожить, и никто этого не заметит.
Злу нет места в горах Арцаха. Мы по опыту знаем, что, если отступить, оно заполнит всё оставленное пространство и потом, меняя обличия, постучится в дом каждого. Мы приняли бой и не отступим.
Арцах – это Мы. Мы есть. Назовите нас по имени.»
Из манифеста гражданской инициативы «Я ПРИЗНАЮ АРЦАХ»
Международная гражданская инициатива «Я признаю Арцах» стартовала в Армении в эти исторические дни борьбы за свободу и независимость Арцаха.
Пока силы обороны Арцаха решают боевые задачи, все, кто выступает за право его народа на мирную жизнь, должны объединиться, чтобы добиться международного признания республики. Только в этом случае будут созданы долгосрочные правовые предпосылки для мирной жизни в Арцахе, Армении и Азербайджане.
Символ инициативы «Я признаю Арцах» – арцахский нарот, сплетение белой, красной и фиолетовой нитей, где белая воплощает чистоту непобедимого Духа, красная – волю к Победе, фиолетовая – нашу Память, а их сплетение – символ нашего Единства.
Назвать кого-то по имени – это акт признания. Мы хотим донести до людей во всём мире важный посыл: любой человек, организация, сообщество, город или штат имеют право признать Арцах, не дожидаясь решений правительств и международных институтов. Назвать Арцах по имени – значит, признать Арцах, признать право арцахцев жить мирно на своей Родине, не страшась завтрашнего дня.
Непризнание статуса Республики Арцах провоцирует агрессию против её жителей, остающихся вне правового поля. Уже 26 лет народу Арцаха отказывается в праве на мирное существование. И можно сколько угодно спорить о правовых коллизиях, но это вопрос прежде всего этический. В любом обществе изоляция и лишение имени являются формами пыток и унижения. Пора прекратить делать вид, что арцахцев не существует. Всеобщее молчание равноценно вынесению коллективного смертного приговора.
Жители Арцаха столкнулись со злом, попирающим исконное право людей на мирную жизнь. Фальсификация истории и отрицание Геноцида – зло, обстрел мирного населения – зло, разрушение храмов – зло. Человек, сделавший выбор в пользу признания Арцаха, противостоит Злу.
У каждого есть свои причины повязать нарот и заявить: «Я признаю Арцах». Это высказывание собственной позиции, манифестация своего выбора, жест доброй воли: «Я признаю Арцах, потому что не хочу повторения Геноцида», – «Я признаю Арцах, потому что я против терроризма», – «Я признаю Арцах, потому что с нами память и сила тех, кто ушёл», – «Я признаю Арцах, потому что я Человек, имеющий свободу выбора!», – «Я признаю Арцах как признаю себя!»
Участники инициативы убеждены, что поддержка Арцаха со стороны международного сообщества и признание республики людьми, организациями и сообществами в разных странах укрепит дух армянского народа в борьбе за свои права.
Международная гражданская инициатива «Я признаю Арцах» призвана содействовать политико-дипломатическому процессу признания Республики Арцах.