DDoS-գրոհների քանակը 2020-ի երրորդ եռամսյակում աճել է մեկուկես անգամ
Հուլիս-սեպտեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ DDoS-գրոհների քանակն ամբողջ աշխարհում աճել է մեկուկես անգամ։ Բացի այդ, երրորդ եռամսյակում սահմանվել է մեկ օրում DDoS-գրոհների թվի տարեկան ռեկորդ։
Առավելագույն ծանրաբեռնվածությունը հուլիսի 2-ին էր. այն ժամանակ գրանցվել է 323 գրոհ։ Նախորդ ռեկորդը ՝ օրական 298 գրոհ, գրանցվել էր ապրիլի 1-ին։
Միջինում երրորդ եռամսյակում օրական անցկացվել է 106 գրոհ, երկրորդում՝ 10-ով ավելի։ Փորձագետների խոսքով ՝ դա ցույց է տալիս, որ աղբի տրաֆիկի ծավալը սկսել է նվազել, թեև դեռևս զգալի է մնում։ Այդ մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները։
«Երկրորդ եռամսյակում մենք դիտարկել ենք DDoS-գրոհների անոմալ աճ՝ համավարակի և մեր սովորական գործընթացների առցանց տարածք տեղափոխման պատճառով։ Ներկա իրավիճակը, համեմատած այս կտրուկ աճի հետ, այնքան էլ կրիտիկական չէ. շատ ընկերություններ արդեն գիտակցել են պաշտպանական մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը և վերանայել կիբեռանվտանգության նկատմամբ վերաբերմունքը։ Օրինակ, մենք մի քանի հարցումներ ենք ունեցել դիմակ արտադրող կազմակերպություններից, որոնք նման գրոհների զոհ են դարձել։ Նախկինում այս բիզնեսը նույնիսկ չէր մտածում DDoS-ից պաշտպանվելու մասին,- մեկնաբանում է Kaspersky DDoS Protection նախագծի մենեջեր Ալեքսեյ Կիսելյովը։ - Մենք խորհուրդ ենք տալիս բոլոր նրանց, ովքեր դեռ համապատասխան պաշտպանական միջոցներ չեն ձեռնարկել, չհետաձգել այդ հարցը, առավել ևս, որ տարեվերջին չարագործների ակտիվությունն ավանդաբար աճում է»։
DDoS-գրոհներից պաշտպանվելու համար ընկերությունները պետք է համոզվեն, որ կորպորատիվ կայքերը և ՏՏ-ռեսուրսները կարող են մշակել մեծ քանակությամբ տրաֆիկ; օգտագործեն մասնագիտացված պաշտպանական լուծում, որը կապահովի պաշտպանություն բոլոր տեսակի DDoS-գրոհներից՝ անկախ դրանց բարդությունից, ինտենսիվությունից և տևողությունից։
2020 թվականի երրորդ եռամսյակում DDoS-գրոհների մասին ամբողջական հաշվետվությունը կարելի է կարդալ հետևյալ հղումով. https://securelist.ru/ddos-attacks-in-q3-2020/99091/.

Количество DDoS-атак в третьем квартале 2020 года выросло в полтора раза
С июля по сентябрь количество DDoS-атак во всём мире возросло в полтора раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Кроме того, в третьем квартале был установлен годовой рекорд по числу DDoS-атак в день.
Пиковая нагрузка пришлась на 2 июля: тогда было зафиксировано 323 атаки. Предыдущий рекорд, 298 атак в день, был зарегистрирован 1 апреля.
В среднем же в третьем квартале проводилось 106 атак в день, во втором — на 10 больше. По словам экспертов, это указывает на то, что объём мусорного трафика начал сокращаться, хотя по-прежнему остаётся значительным. Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского».
«Во втором квартале мы наблюдали аномальный рост DDoS-атак из-за пандемии и перемещения привычных нам процессов в онлайн-пространство. Нынешняя ситуация, по сравнению с этим скачком, не такая критичная: многие компании уже осознали необходимость внедрения защитных механизмов и пересмотрели отношение к кибербезопасности. К примеру, у нас было несколько запросов от организаций, производителей-масок, которые стали жертвами подобных атак. Раньше этот бизнес даже не думал о защите от DDoS, — комментирует Алексей Киселёв, менеджер проекта Kaspersky DDoS Protection. — Мы рекомендуем всем, кто ещё не принял соответствующие защитные меры, не откладывать этот вопрос, тем более что к концу года активность злоумышленников традиционно возрастает».
Для защиты от DDoS-атак компаниям следует убедиться, что корпоративные веб-сайты и IT-ресурсы в состоянии обрабатывать большое количество трафика; использовать специализированное защитное решение, которое предоставляло бы защиту от всех типов DDoS-атак вне зависимости от их сложности, интенсивности и продолжительности.