Ghimob բրազիլական մոբայլ լրտեսը և բանկային տրոյացին ընդլայնում է աշխարհագրությունը
Guildma-ում, բրազիլական արմատներով բարդ տրոյացիների ընտանիքներից մեկում, հայտնվել է Ghimob նոր վնասաբեր ծրագիրը։ Դրա օգնությամբ գրոհողները լրտեսում են իրենց զոհերին, որոնք գտնվում են Պարագվայում, Պերուում, Պորտուգալիայում, Գերմանիայում, Անգոլայում եւ Մոզամբիկում։ Այդ մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները։
Այս վնասակար ծրագիրը համակարգ է ներմուծվում պարտքի մասին հաղորդագրությամբ էլեկտրոնային նամակի միջոցով, որն իբր ունի հասցեատերը։ Ստացողին առաջարկվում է անցնել հղումով՝ ավելին իմանալու համար։ Եթե նա սեղմում է այն, ապա համակարգում բեռնվում է  հեռավար մուտք գործելու համար նախատեսված տրոյացի։ Հաջող տեղադրումից հետո այն սերվեր է ուղարկում տեղեկատվություն բջջային սարքի մոդելի մասին, նաև այն մասին, թե արդյոք առկա են էկրանի արգելափակման կարգավորումներ, ինչպես նաև հավելվածների ցանկը։ Փորձագետների տվյալներով, Ghimob-ը կարող է լրտեսել 153 բջջային հավելվածների, որոնք հիմնականում պատկանում են բանկերին, ֆինանսա-տեխնիկական ընկերություններին, կրիպտոարժութային բորսաներին։ Այս տրոյական ծրագիրը կարողանում է խուսափել ձեռքով անջատումից, հավաքել տվյալներ, մանիպուլյացիայի ենթարկել այն, ինչ պատկերված է էկրանին, և գրոհողներին հնարավորություն տալ ամբողջությամբ վերահսկել սարքը հեռավար հասանելիության գործիքների միջոցով։
Ghimob-ը կարող է թաքնվել ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից ներդրվող՝ խարդախության դեմ պայքարի համակարգերից և ապաարգելափակել սարքի էկրանը, քանի որ ունի օգտատիրոջ գործողությունների գրանցման և վերարտադրման գործառույթ, այդ թվում՝ գաղտնաբառի մուտքագրման հետ կապված։ Կեղծ գործարքների իրականացման համար չարագործները կարող են հարկադրաբար անջատել սարքի էկրանը կամ օգտվել ֆոնային ռեժիմում արդեն բացված ֆինանսական հավելվածից, քանի դեռ մարդը էկրանին տեսնում է մեկ այլ հավելված։
Ընկերության լուծումները նոր ընտանիքը գրանցում են որպես Trojan-Banker.AndroidOS.Ghimob.
Բանկային տրոյացիների գրոհների հետ կապված ռիսկերից խուսափելու համար փորձագետները ֆինանսական կազմակերպություններին խորհուրդ են տալիս տեղեկատվական անվտանգության աշխատակիցներին հասանելի դարձնել սպառնալիքների մասին ամենաթարմ տվյալները; հաճախորդներին պատմել այն սխեմաների մասին, որոնք կարող են օգտագործել չարագործները, և այն մասին, թե ինչպես ճանաչել խարդախությունը; ներդնել խարդախության դեմ պայքարի լուծում, որը պաշտպանում է բջջային կապուղիներն այն գրոհներից, որոնց ժամանակ օգտագործվում են հեռավար վերահսկողության գործիքներ' խարդախ գործարքների իրականացման համար:

Бразильский мобильный шпион и банковский троянец Ghimob расширяет географию
В Guildma, одном из сложных семейств банковских троянцев с бразильскими корнями, появился новый зловред Ghimob. С его помощью атакующие шпионят за своими жертвами, расположенными в том числе в Парагвае, Перу, Португалии, Германии, Анголе и Мозамбике. Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского».
Это вредоносное ПО внедряется в систему через электронное письмо с сообщением о долге, который якобы числится за адресатом. Получателю предлагается пройти по ссылке, чтобы узнать больше. Если он нажимает на неё, то в систему загружается троянец для удалённого доступа. После успешной установки он отправляет на сервер информацию о модели мобильного устройства, о том, есть ли на нём настройки блокировки экрана, и список приложений. По данным экспертов, Ghimob может шпионить за 153 мобильными приложениями, в основном принадлежащими банкам, финтех-компаниям, криптовалютным биржам. Этот троянец умеет избегать ручного отключения, собирать данные, манипулировать тем, что изображено на экране, и предоставлять злоумышленникам возможность полностью контролировать устройство с помощью инструментов удалённого доступа.
Ghimob может скрываться от систем по борьбе с мошенничеством, внедряемых финансовыми организациями, и разблокировать экран устройства, так как обладает функцией записи и воспроизведения действий пользователя, в том числе связанных с вводом пароля. Для проведения мошеннической трансакции злоумышленники могут принудительно выключить экран устройства или воспользоваться уже открытым финансовым приложением в фоне, пока человек видит на экране другое приложение.
Продукты компании детектируют новое семейство как Trojan-Banker.AndroidOS.Ghimob.
Чтобы избежать рисков, связанных с атаками банковских троянцев, эксперты рекомендуют финансовым организациям предоставить сотрудникам по информационной безопасности доступ к самым свежим данным об угрозах; рассказывать клиентам о схемах, которые могут использовать злоумышленники, и о том, как распознавать мошенничество; внедрить решение для борьбы с мошенничеством, которое защищает мобильные каналы от атак с применением инструментов удалённого контроля для проведения мошеннических трансакций.