Երևանում կայացել է միջազգային գիտամեթոդական համաժողով՝ նվիրված Սերգեյ Օժեգովի ծննդյան 120-ամյակին
2020 թվականի դեկտեմբերի 3-4-ին Երևանում Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանում կայացավ միջազգային գիտամեթոդական համաժողով՝ նվիրված ռուս լեզվաբան, բառարանագիր և ուղղագրագետ (լեքսիկոգրաֆ) «Ռուսաց լեզվի բացատրական բառարանի» հեղինակ Սերգեյ Օժեգովի ծննդյան 120-ամյակին :
Համաժողովի կազմակերպիչներն էին Երևանում Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնը և Վ. Բրյուսովի անվան  պետական համալսարանը: Սերգեյ Օժեգովի ծննդյան 120-ամյակին նվիրված երկօրյա համաժողովը իրականացվեց Համալսարանի 85–ամյա հոբելյանի տոնական միջոցառումների շրջանակում:
Միջազգային համաժողովին մասնակցություն ունեցան Ռուսաստանի Դաշնությունից և Հայաստանի Հանրապետությունից հեղինակավոր գիտնական-լեզվաբաններ,  Հայաստանի առաջատար բուհերի դասախոսներ,  դպրոցի ուսուցիչներ և ուսանողներ:
Պլենար սեկցիայի հանդիսավոր բացման ընթացքում մասնակիցներին ողջունեցին Վ.Բրյուսովի անվան  պետական համալսարանի  ռեկտոր, ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների  թեկնածու  Կարինե Հարությունյանը, Երևանում Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնի ղեկավարի պաշտոնակատար Ացամազ Բիչենովը, «Դոմ Մոսկվի» Երևանում մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի տնօրեն Վահրամ Կարապետյանը և միջոցառման համակարգող՝ Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի Ռուսաց լեզվի և  օտար լեզուների  ֆակուլտետի դեկան, մանկավարժական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր  Նինա Տատկալոն:
Համաժողովի  ծրագիրը ներառում էր 4 սեսիա.
1. Ս.Ի. Օժեգովը և նրա «Ռուսաց լեզվի բառարանը» ռուսագիտության պատմության ընթացքում և լեզվական գիտելիքների զարգացման արդի փուլում,
2. Ռուսաց լեզվի  նորագույն բառարանների ներկայացում իրենց հեղինակների մասնակցությամբ,
3. Ռուսական դպրոցներում կրթական գործընթացներում ռուսաց լեզվի տպագիր և էլեկտրոնային բառարանների գործնական կիրառման հնարավորությունների ներկայացում,
4. Հայաստանի գիտնականները ռուսաց լեզվի և ռուս գրականության մասին։
Գիտաժողովի սեսիաների ընթացքում հետաքրքիր օնլայն դասախոսություններով հանդես եկան ռուսաստանյան գիտնականները, ՀՀ և Արցախի տարբեր բուհերի՝ Վ. Բրյուսովի անվան ՊՀ, ԵՊՀ, ՌՀՀ, Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի ներկայացուցիչները։ Լեզվաբան-գիտնականները ներկայացրեցին հետաքրքիր և արդիական թեմաներով զեկույցներ, որոնց թեզիսները շուտով կհրատարակվեն գիտական ժողովածուում։
Երկօրյա գիտաժողովն ավարտվեց Կլոր սեղան-քննարկմամբ՝ նվիրված Հայաստանում ռուսաց լեզվի դասավանդման հիմնախնդիրներին։ Գիտաժողովի բոլոր մասնակիցներին շնորհվեցին մասնակցության վկայականներ։

• 07-12-2020 10:40:22   | Армения  |  Пресс-релизы
3-4 декабря 2020 года в Ереване в Большом зале Государственного университета им. В. Брюсова состоялась международная научно-методическая конференция, посвященная 120-летию выдающегося русского лингвиста и лексикографа, составителя «Толкового словаря русского языка» С.И. Ожегова.  Организаторы конференции «120-летие со дня рождения С.И Ожегова» – Российский центр науки и культуры в Ереване и Государственный университет им В.Я. Брюсова. Конференция проводилась в рамках праздничных мероприятий 85-летнего юбилея ГУ им В.Я. Брюсова.
В международной конференции приняли участие ведущие ученые-лингвисты РФ и РА, преподаватели ведущих вузов Армении, учителя школ и студенты.
На торжественном открытии пленарной секции с приветственным словом к участникам выступили ректор ГУ им. В.Я. Брюсова, кандидат физико-математических наук Карине Виликовна Арутюнян, исполняющий обязанности руководителя РЦНК
в г. Ереване Ацамаз Иванович Биченов, генеральный директор МКДЦ «Дом Москвы» в Ереване Ваграм Вардгесович Карапетян и модератор конференции, декан факультета русского и иностранных языков ГУ им. В.Я. Брюсова, доктор педагогических наук, профессор Нина Игоревна Таткало.
Программа конференции включала 4 сессии:
1. С.И. Ожегов и его «Словарь русского языка» в истории русистики и на современном этапе развития лингвистических знаний,
2. Презентации новейших опубликованных словарей русского языка с участием их авторов,
3. Демонстрация возможностей практического использования бумажных и электронных словарей русского языка в образовательном процессе русских школ,
4. Ученые Армении о русском языке и русской литературе.
Во время этих сессий с интересными онлайн-лекциями выступили российские ученые, представители разных вузов Армении и Арцаха: ГУ им. В.Я. Брюсова, Ереванского государственного университета, Российско-армянского (Славянского) университета, арцахского университета Месроп Маштоц г. Степанакерта, ученые-лингвисты также представили доклады-презентации на актуальные темы, тезисы, которых в скором времени будут опубликованыв научном сборнике.
Двухдневная конференция завершилась Круглым столом, посвященным актуальным проблемам преподавания русского языка в Армении. Всем участникам конференции были вручены сертификаты об участии.