«Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցությունը շարունակում է հանդիպումների շարքը Հայաստան տեղափոխված արցախցի ընտանիքների հետ
• 21-12-2020 12:02:13   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
«Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցությունը շարունակում է հանդիպումների շարքը Արցախյան վերջին պատերազմի հետևանքով Հայաստան տեղափոխված արցախցի ընտանիքների հետ: Դեկտեմբերի 20-ին կուսակցության ներկայացուցիչները հանդիպեցին մի շարք փախստական ընտանիքների հետ, քննարկեցին նրանց հուզող խնդիրները ու ստեղծված իրավիճակը մեղմացնելու հնարավոր լուծումները:
Կուսակցության նախագահ Արման Ղուկասյանի խոսքով, սոցիալական, տնտեսական ու հոգեբանական ծանր պայմաններում հայտնված այս ընտանիքներն առաջնահերթ նշում են, որ պետության կողմից թեև որոշակի աջակցություն իրենց նախատեսվում է, բայց այն լիարժեք ու համարժեք չէ այն իրավիճակին, որում իրենք հայտնվել են: Բավականին լուրջ խնդիր է նաև արցախցի ընտանիքների կեցության հարցը Հայաստանում, քանի որ պատերազմի օրերին նրանցից շատերը ժամանակավոր կացարաններում են տեղավորվել՝ հանգստյան տներ, պանսիոնատներ, հյուրանոցներ ու հյուրատներ, սակայն այսօր ստիպված են դրանք լքել ու բառացի հայտնվել փողոցում.
«Մենք հասկանում ենք, որ պետությունն այսօր ծանր ու տնտեսական բարդ վիճակում է, բայց այս հարցերը ոչ պակաս կարևոր են, հատկապես, եթե հաշվի առնենք, թե արցախցիներն ինչի միջով են անցել՝ կորցրել են հայրենիք, տուն-տեղ, հարազատներ: Սա այն հարցերն են, որ առաջնահերթ լուծում են պահանջում և պետք է բարձրաձայնել, որպեսզի պետությունը կամք գտնի զբաղվելու դրանցով ու չանտեսի այս մարդկանց: Իհարկե, սոցիալական աջակցության ծրագրեր մշակվել են, կյանքի են կոչվում, թեպետ դրանց հետ կապված էլ որոշակի խնդիրներ կան հասցեականության առումով և այլն, բայց այդ ամենը բավարար չէ արցախցիների խնդիրները լուծելու համար»,- ասաց Արման Ղուկասյանը:
Նա ընդգծեց, որ կուսակցությունն իր հերթին կփորձի հնարավորինս աջակցել արցախցիներին, ու դա ոչ միայն նյութական աջակցությանն է վերաբերում, այլև հոգեբանական՝ պատերազմից փրկվածները պետք է զգան նաև մարդկային հոգատարություն:
Կուսակցության ներկայացուցիչների կողմից թվով տասը փախստական ընտանիքների տրամադրվեց նաև դրական օգնություն (50 հազարական դրամ յուրաքանչյուր ընտանիքին): Կուսակցության անդամները հերթական հանդիպումն անցկացրեցին Շուշիի քաղաքապետ Արծվիկ Սարգսյանի հետ, որի միջոցով ևս դրական օգնություն փոխանցվեց շուշեցի մի քանի ընտանիքների:

• 21-12-2020 12:02:13   | Армения  |  Пресс-релизы
Партия «Во имя социальной справедливости» продолжает серию встреч с арцахскими семьями, переехавшими в Армению во время недавней войны в Арцахе. 20 декабря представители партии встретились с рядом семей беженцев, чтобы обсудить те проблемы, с которыми они сталкиваются и возможные решения.
По словам председателя партии Армана Гукасяна, эти семьи, оказавшиеся в тяжелых социальных, экономических и психологических условиях, в первую очередь отмечают, что хотя государство и оказывает им определенную поддержку, однако ее недостаточно и она не адекватна той ситуации, в которой они находятся. Самая главная проблема для арцахских семей это вопрос жилья в Армении, так как во время войны многие из них были размещены во временных убежищах - домах отдыха, пансионатах, гостиницах и гостевых домах, но сегодня они вынуждены покинуть их и буквально оказаться на улице.
«Мы понимаем, что государство сегодня находится в экономически тяжелом положении, но эти вопросы не менее важны, особенно если принять во внимание то, что пережили жители Арцаха: они потеряли свою Родину, свои дома, своих родственников. Это проблемы, которые нужно решить в первую очередь, их нужно поднять, чтобы государство нашло волю заниматься ими и не игнорировало этих людей. Конечно, государство разработало программы социальной помощи, которые уже реализуются, хотя есть некоторые проблемы с ними в плане адресности и т. д. Но всего этого недостаточно для решения проблем арцахцев», - сказал Арман Гукасян.
Он подчеркнул, что партия, в свою очередь, постарается максимально поддержать семьи беженцев, проживаюших в Армении, причем это касается не только материальной поддержки, но и психологической - пережившие войну должны чувствовать человеческую заботу.
Партия "Во имя социальной справедливости" выделило финансовую помощь десяти семьям из Арцаха (50 тысяч драмов каждой семье). Также представители партии провели очередную встречу с мэром Шуши Арцвиком Саркисяном, посредством которого несколько семей из Шуши также получили материальную помощь.