«Ավրորա» կրկնապատկում է Արցախի օգնության ծրագիրը.Ավելի քան 200 մլն դրամ (400,000 ԱՄՆ դոլար)` 46 տեղական եւ միջազգային մարդասիրական նախագծերին
• 21-12-2020 12:55:20   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը կրկնապատկում է Արցախին տրամադրվող մարդասիրական օգնության ծրագրի ծավալները՝ երկրորդ փուլում աջակցելով տեղական եւ միջազգային բազմաթիվ նախագծերի։ Վերջին պատերազմից հետո Արցախի բնակչությունը հայտնվել է հումանիտար ծանրագույն աղետի առջեւ, որը շարունակում է ծավալվել աշխարհում մոլեգնող համավարակին զուգընթաց, ուստի «Ավրորան» ձեռնամուխ է եղել անմիջական օգնություն տրամադրելու գործին։ Մեկնարկից ի վեր «Ավրորա» նախաձեռնության՝ Արցախին ցուցաբերվող մարդասիրական օգնության ծրագիրը կրկնապատկել է իր ծավալները՝ բյուջեն հասցնելով ավելի քան 208,000.000 դրամի (400,000 ԱՄՆ դոլար), որը տրամադրվելու է ստորեւ ներկայացված 46 նախագծերին։ Դրանց թվում են միջազգային համագործակցության նախագծերը՝ HALO Trust կազմակերպության եւ Մերձավոր Արեւելքի հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ, որոնք իրենց հերթին կկրկնապատկեն նվիրաբերված գումարը։
Միաժամանակ «Ավրորան» շարունակում է  #AraratChallenge4Artsakh համաշխարհային դրամահավաքը՝ կոչ  անելով բոլորին արտահայտել իրենց երախտագիտությունը գործով եւ երկրորդ հնարավորություն պարգեւել դժվարին դրության մեջ գտնվողներին։ Նախաձեռնությունը  նաեւ Արցախ է հրավիրում  համաշխարհային մարդասիրական ոլորտի առաջատար գործիչներին, որոնց փորձառությունը կարող է օգտակար լինել առավելագույն արդյունավետությամբ իրականացնել  օգնության ծրագրերը։
Մարդասիրական անհապաղ օգնություն ընտանիքներին եւ երեխաներին
1. Աջակցություն Շուշիից բռնի տեղահանված անձանց Ստեփանակերտում եւ Արցախի այլ բնակավայրերում վերաբնակեցնելու գործին (Շուշիի «Նարեկացի» արվեստի միության եւ «Հրանտ Մաթեւոսյան» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 6.4 մլն դրամ (12,500 ԱՄՆ դոլար),
2. Մարդասիրական անհապաղ օգնություն Մարտակերտի շրջանի յոթ բնակավայրերի (Նոր Մարաղա, Նոր Այգեստան, Նոր Սեյսուլան, Նոր Կարմիրավան, Նոր Հայկաջուր, Հովտաշեն եւ Նոր Ջրաբերդ) բնակիչներին՝ 5.1 մլն դրամ (10,000 ԱՄՆ դոլար),
3. 1,000 փաթեթ անկողնային պարագաների հատկացում Արցախից ժամանակավորապես Հայաստան տեղափոխված անձանց՝ 6.5 մլն դրամ (12,700 ԱՄՆ դոլար),
4. Արցախի բնակիչների համար 450 տաք բաճկոնների արտադրություն Ստեփանակերտի կարի ֆաբրիկայում՝ 6.1 մլն դրամ (12,000 ԱՄՆ դոլար),
5. Պատերազմից տուժած 600 արցախցիների մարդասիրական աջակցության ծրագիր («Բարի մամա» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 5.1 մլն դրամ (10,000 ԱՄՆ դոլար),
6. 210 տաքացուցչի տրամադրում ժամանակավորապես տեղահանված ընտանիքներին՝ 1.3 մլն դրամ (2,500 ԱՄՆ դոլար),
7. Աջակցություն առցանց հարթակի մշակմանը, որը կներգրավի սփյուռքի ռեսուրսները՝ ճգնաժամը մեղմելու և տեղական տնտեսությունը զարգացնելու համար (AMIA հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 2.6 մլն դրամ (5,000 ԱՄՆ դոլար),
8. Աջակցություն պատերազմի այրիների համար տեքստիլ արդյունաբերության ոլորտում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը («Բարի մամա» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 3.64 մլն դրամ (7,000 ԱՄՆ դոլար),
9. Աջակցություն տեղահանված մարդկանց Արցախում  հրատապ մարդասիրական օգնության հատկացմանը  (Street Workout Armenia համայնքային կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 5.2 մլն դրամ (10,000 ԱՄՆ դոլար),
10. Կրթական եւ հոգեբանական աջակցության ծրագիր Վայոց Ձորում ապաստանած արցախցիների համար (Վայոց Ձորի մարզային երիտասարդական կենտրոնի հետ համատեղ)՝ 1.456․000 դրամ (2,800 ԱՄՆ դոլար),
11. Աջակցություն Արցախից տեղահանված կանանց մասնագիտական վերապատրաստման  եւ նրանց համար աշխատատեղերի ստեղծման գործին («Հայ մայրեր» բարեգործական կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 1.5 մլն դրամ (2,885 ԱՄՆ դոլար),
12. Արցախում սպորտային եւ կրթական ծրագրերի մասնակցելու նպատակով ապահով տարածքների ստեղծում երեխաների եւ երիտասարդ կանանց համար (GOALS Armenia կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 2.5 մլն դրամ (4,800 ԱՄՆ դոլար),
13. Աջակցություն քաղաքացիական բնակության գոտիներում կասետային ռումբերի եւ այլ պայթուցիկների անհապաղ վնասազերծման աշխատանքներին՝ տեղահանվածների վերադարձն Արցախ հնարավոր դարձնելու համար (HALO Trust կազմակերպության հետ համատեղ՝ հավասար դրամական ներդրմամբ)՝ 13 մլն դրամ (25,000 ԱՄՆ դոլար),
14. Աջակցություն «Արտադրված է Արցախում» ծրագրին՝ Արցախում նոր աշխատատեղերի ստեղծման նպատակով (Support Market առեւտրային հարթակի հետ համատեղ)՝ 2.6 մլն դրամ (5,000 ԱՄՆ դոլար),
15. Արցախի Հանրապետության Աշխատանքի, սոցիալական եւ բնակարանային հարցերի նախարարությանը դրամաշնորհի տրամադրման միջոցով աջակցության ցուցաբերում պատերազմից տուժած անապահով մարդկանց՝ 5.1 մլն դրամ (10,000 ԱՄՆ դոլար),
16. 425 փաթեթ անկողնային պարագաների հատկացում Արցախից ժամանակավորապես Հայաստան տեղափոխված անձանց՝ 2.86 մլն դրամ (5,500 ԱՄՆ դոլար),
17. Աջակցություն պատերազմից տուժած 83 արցախցի ընտանիքներին սննդով եւ կացարանով ապահովելու գործին («Առաքելություն Հայաստան» բարեգործական հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 2.4 մլն դրամ (4,700 ԱՄՆ դոլար),
18. Նոր աշխատանքային հնարավորությունների ստեղծում Սյունիքի մարզում ապաստանած արցախցիների համար (Մերձավոր Արեւելքի հիմնադրամի հետ համատեղ` հավասար դրամական ներդրմամբ)՝ 7.8 մլն դրամ (15,000 ԱՄՆ դոլար)։
Բժշկական օգնություն
19. Դրամական հատկացում Ստեփանակերտի հանրապետական հիվանդանոցի ռենտգենյան սարքավորման վերանորոգման համար՝ 5.4 մլն դրամ (10,500 ԱՄՆ դոլար),
20. Աջակցություն «Հայաստանի ճամփորդող բժիշկներ» (Travelling Doctors of Armenia) կազմակերպությանը՝ տեղաշարժման սահմանափակումներ ունեցող վիրավորներին Արցախի եւ Հայաստանի անմատչելի վայրերում տնային պայմաններում բժշկական ծառայություններ տրամադրելու համար՝ 5.1 մլն դրամ (10,000 ԱՄՆ դոլար),
21. Աջակցություն Արցախի համար շտապօգնության մեքենաների ձեռքբերման գործին («Support Our Heroes» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 10.2 մլն դրամ (20,000 ԱՄՆ դոլար),
22. Կենսական կարեւորության դեղորայքի ձեռքբերում արցախաբնակ տարեցների համար («Միասին» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 1 մլն դրամ (2,000 ԱՄՆ դոլար),
23. 55 ծալովի մահճակալների ձեռքբերում Արցախից բռնի տեղահանված անձանց համար («ՎԻՎԱ» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 1.5 մլն դրամ (3,000 ԱՄՆ դոլար),
24. Աջակցություն Հայաստանում պատերազմի օրերին նախագծված եւ թողարկված հետկոմատոզ վերականգնողական սարքավորումների արտադրությանը («Քայլ Թեք» կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 3.64 մլն դրամ (7,000 ԱՄՆ դոլար),
25. Օրթոպեդիկ բժշկական պարագաների տրամադրում վիրավոր զինվորներին («ՎԻՎԱ» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 3.64 մլն դրամ (7,000 ԱՄՆ դոլար),
26. Աջակցություն շարժունակության խնդիրներ ունեցող հայաստանցի եւ արցախցի վիրավոր զինվորներին (Arites Tour կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 1.040.000 դրամ (2,000 ԱՄՆ դոլար),
27. Աջակցություն Արցախում տեղացիների համար նախատեսված վերապատրաստման ծրագրին՝ ուղղված ասեղնաբուժության միջոցով ցավի մեղմացմանը եւ մտավոր առողջության պահպանմանը պատերազմական եւ հետպատերազմական ժամանակներում (EliseCare կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 2.6 մլն դրամ (5,000 ԱՄՆ դոլար),
28. Աջակցություն շարժական կլինիկայի ստեղծմանը, որն Արցախի վիրավոր զինվորներին եւ քաղաքացիներին կմատուցի վերականգնման համար անհրաժեշտ բուժօգնություն (EliseCare կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 2.6 մլն դրամ (5,000 ԱՄՆ դոլար),
29. Աջակցություն պատերազմից տուժած երեխաների եւ մեծահասակների վերականգնմանը՝ Ստեփանակերտի Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնին դրամաշնորհի տրամադրման միջոցով՝ 5.2 մլն դրամ (10,000 ԱՄՆ դոլար),
30. 500 տաքացուցչի տրամադրում ժամանակավորապես տեղահանված ընտանիքներին՝ 2.7 մլն դրամ (5,300 ԱՄՆ դոլար)։
Վերականգնում, կահավորում
31. Աջակցություն Մարտակերտի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի վերականգնմանը (Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության և մշակույթի նախարարության հետ համատեղ)՝ 10.2 մլն դրամ (20,000 ԱՄՆ դոլար),
32. Աջակցություն Մարտունու քաղաքապետարանին՝ հրետակոծությունից տուժած Մեսրոպ Մաշտոցի անվան թիվ 2 դպրոցի վերականգնման համար՝ 10.2 մլն դրամ (20,000 ԱՄՆ դոլար),
33. Աջակցություն Ստեփանակերտում հացի փռի բացմանը, որը 6 ամիս շարունակ անվճար հաց կտրամադրի եւ կստեղծի նոր աշխատատեղեր («Թիկունք» նախաձեռնող խմբի հետ համատեղ)՝ 5.1 մլն դրամ (10,000 ԱՄՆ դոլար),
34. Աջակցություն Ստեփանակերտի հանրակացարանի կահավորմանը՝ տեղահանված արցախցիների ժամանակավոր կեցության համար՝ 5.1 մլն դրամ (10,000 ԱՄՆ դոլար),
35. Աջակցություն Ստեփանակերտի քաղաքապետարանին՝ քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնման գործում՝ 5.1 մլն դրամ (10,000 ԱՄՆ դոլար),
36. Աջակցություն պատերազմից տուժած անձանց համար բնակարանաշինության եւ վերանորոգման աշխատանքներին («Մենք Հայ ենք» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 2.6 մլն դրամ (5,000 ԱՄՆ դոլար),
37. Աջակցություն Մարտակերտի հիվանդանոցի վերականգնման աշխատանքներին («Աջակցություն մեր հերոսներին» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 7.8 մլն դրամ (15,000 ԱՄՆ դոլար),
38. 120 կՎտ հզորությամբ էլեկտրական գեներատորի հատկացում Մարտունի քաղաքի քաղաքապետարանին՝ խմելու ջրի մատակարարումն ապահովելու համար՝ 10.4 մլն դրամ (20,000 ԱՄՆ դոլար),
39. 2 էլեկտրական գեներատորների հատկացում Ասկերանի շրջանի մեկ դպրոցի եւ մեկ մանկապարտեզի, եւ եւս 4-ը՝ Մարտունու շրջանի գյուղերին (Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության և մշակույթի նախարարության հետ համատեղ)՝ 2.7 մլն դրամ (5,200 ԱՄՆ դոլար)։
Սնունդ
40. Սեւանում, Դիլիջանում եւ Երեւանում ապաստանած 166 անձանց սննդի կազմակերպում 15 օր շարունակ (Victory-2020 հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 5.1 մլն դրամ (10,000 ԱՄՆ դոլար),
41. 30 օր շարունակ սննդի տրամադրում «Տիրամայր Հայաստանի» ճամբարում (Գյումրի) ապաստանած արցախցի 65 երեխաներին եւ մեծահասակներին՝ 5 մլն դրամ (9,750 ԱՄՆ դոլար),
42. Աջակցություն Նորշեն սահմանամերձ գյուղի 300 բնակիչների սննդի մատակարարմանը (Դիլիջանի «Նոր Շին» նախաձեռնող խմբի հետ համատեղ)՝ 2.6 մլն դրամ (5,000 ԱՄՆ դոլար)։
Առաջին անհրաժեշտության պարագաներ
43. Առաջին անհրաժեշտության իրերի ձեռքբերում Հայաստանում ժամանակավորապես ապաստանած 200 արցախցի ընտանիքների համար («Հուսո տուն» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 1.5 մլն դրամ (3,000 ԱՄՆ դոլար),
44. Առաջին անհրաժեշտության իրերի 50 փաթեթի տրամադրում Արցախից բռնի տեղահանված եւ Հայաստանում (Արարատի մարզ) ապաստանած երեխաներին (Global Shapers կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 1.050.000 մլն դրամ (2,050 ԱՄՆ դոլար),
45. 20 անվադողերի ձեռքբերում Արցախի շտապօգնության մեքենաների համար՝ 830․000 դրամ (1,631 ԱՄՆ դոլար),
46. Աջակցություն արցախցի 85 նորածինների համար առաջին անհրաժեշտության իրերի փաթեթների հատկացմանը (Prolife կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 5.2 մլն դրամ (10,000 ԱՄՆ դոլար)։

• 21-12-2020 12:55:20   | Армения  |  Пресс-релизы
На втором этапе реализации Гуманитарная инициатива «Аврора» удвоила программу помощи Арцаху, добавив в список множество местных и международных проектов. После окончания войны жители региона столкнулись с тяжелейшим гуманитарным кризисом, который усугубляется глобальной пандемией, и «Аврора» приняла решение оказать этим людям необходимую экстренную помощь. С тех пор инициатива удвоила свою гуманитарную программу для Арцаха, выделив в общей сложности 400 000 долларов (более 208 млн драмов) на поддержку 46 перечисленных ниже проектов. Последние включают в себя проекты организации HALO Trust and фонда Near East Foundation, которые увеличат полученные от «Авроры» пожертвования. Эта часть программы отражает дальнейшее развитие глобального сотрудничества инициативы с международными партнерскими организациями, обладающими опытом в области решения гуманитарных проблем.
В то же время «Аврора» продолжает координировать глобальную краудфандинговую кампанию #AraratChallenge4Artsakh, призывающую людей всего мир выразить свою благодарность в действии, подарив нуждающимся шанс на новую жизнь, и приглашает в Арцах мировых гуманитарных лидеров для обмена опытом и максимизации результатов гуманитарной программы инициативы в регионе.
Срочная гуманитарная помощь семьям и детям
1. Помощь в расселении вынужденно переселенных лиц из Шуши в Степанакерте и других населенных пунктах Арцаха (совместно с Шушинским Союзом искусств «Нарекаци» и фондом «Гранта Матевосяна») – $12 500 (6.4 млн драмов)
2. Оказание срочной гуманитарной помощи жителям 7 сел Мартакертского района (Нор Марага, Нор Айгестан, Нор Сейсулан, Нор Кармраван, Нор Айкаджур, Нор Джраберд, Овташен) – $10 000 (5.1 млн драмов)
3. Предоставление 1 000 комплектов постельных принадлежностей для временно перемещенных лиц из Арцаха, находящихся в Армении – $12 700 (6.5 млн драмов)
4. Производство 450 теплых курток для жителей Арцаха на Степанакертской швейной фабрике – $12 000 (6.1 млн драмов)
5. Содействие программам помощи 600 арцахским переселенцам, пострадавшим во время войны (совместно с Фондом «Бари Мама») – $10 000 (5.1 млн драмов)
6. Приобретение 210 калориферов для временно переселенных семей из Арцаха – $2 500  (1.3 млн драмов)
7. Помощь в разработке онлайн-платформы, позволяющей задействовать диаспору для смягчения кризисной ситуации и развития местной экономики (совместно с AMIA) – $5 000 (2.6 млн драмов)
8. Содействие созданию рабочих мест в текстильной промышленности для вдов военнослужащих (совместно с Фондом «Бари Мама») – $7 000 (3.64 млн драмов)
9. Содействие оказанию срочной гуманитарной помощи перемещенным лицам в Арцахе (совместно с организацией Street Workout Armenia) – $10 000 (5.2 млн драмов)
10. Программа образовательной и психологической поддержки для перемещенных лиц из Арцаха в Вайоц-Дзоре (совместно с Региональным молодежным центром Вайоц-Дзора) – $2 800 (1.456 млн драмов)
11. Поддержка профессионального обучения и трудоустройства перемещенных женщин из Арцаха (совместно с благотворительной организацией Hay Mayrer) – $2 885 (1.5 драмов)
12. Создание безопасных пространств для реализации спортивных и образовательных программ для детей и девушек в Арцахе (совместно с организацией GOALS Armenia) – $4 800 (2.5 млн драмов)
13. Содействие операциям по экстренному обезвреживанию кассетных боеприпасов и других взрывных устройств в жилых районах для обеспечения безопасного возвращения перемещенных лиц в Арцах (совместно c HALO Trust; организация увеличит пожертвование «Авроры») – $25 000 (13 млн драмов)
14. Поддержка программы «Сделано в Арцахе» для создания рабочих мест в Арцахе (совместно с Support Market) – $5 000 (2.6 млн драмов)
15. Поддержка беднейших групп, пострадавших от войны, благодаря гранту Министерству труда, социального обеспечения и жилищного строительства Арцаха – $10 000 (5.2 млн драмов)
16. Предоставление 425 комплектов постельных принадлежностей для временно перемещенных лиц из Арцаха, находящихся в Армении – $5 500 (2.86 млн драмов)
17. Предоставление временного жилья и питания 83 семьям из Арцаха, пострадавшим от войны (совместно с благотворительным фондом Mission Armenia) – $4 700 (2.444 млн драмов)
18. Создание рабочих мест для перемещенных лиц из Арцаха, находящихся в Сюникской области Армении (совместно с NEF; организация увеличит пожертвование «Авроры») – $15 000 (7.8 млн драмов)
Медицинская помощь
19. Помощь в восстановлении рентгеновского оборудования Республиканской больницы г. Степанакерт – $10 500 (5.4 млн драмов)
20. Содействие фонду Travelling Doctors of Armenia в организации медицинских услуг на дому раненым (с ограничениями в передвижении) в труднодоступных регионах Арцаха и Армении – $10 000 (5.1 млн драмов)
21. Содействие приобретению машин скорой медицинской помощи для Арцаха (совместно с фондом «Support Our Heroes») – $20 000 (10.2 млн драмов)
22. Приобретение лекарств жизненной необходимости для граждан старшего поколения, проживающих в Арцахе (совместно с Фондом «Миасин») – $2 000  (1.0 млн драмов)
23. Приобретение 55 раскладных кроватей для вынужденно переселенных лиц из Арцаха (совместно с Фондом «ВИВА») – $3 000 (1.5 млн драмов)
24. Поддержка производства оборудования для реабилитации пациентов после комы, разработанного в Армении во время войны  (совместно с QaylTech) – $7 000 (3.64 млн драмов)
25. Предоставление раненым военнослужащим ортопедических изделий (совместно с фондом «ВИВА») – $7 000 (3.64 млн драмов)
26. Поддержка раненых военнослужащих из Арцаха и Армении с ограниченной мобильностью (совместно с Arites Tour Тeam) – $2 000 (1 млн драмов)
27. Содействие реализации образовательной программы для жителей Арцаха, посвященной применению акупунктуры для облегчения боли и восстановлению психического здоровья в военных и послевоенных условиях (совместно с НКО EliseCare) – $5 000 (2.6 млн драмов)
28. Поддержка организации мобильной клиники, предоставляющей раненым военнослужащим и гражданскому населению необходимую для реабилитации медицинскую помощь (совместно с НКО EliseCare) – $5 000 (2.6 млн драмов)
29. Поддержка реабилитации пострадавших от войны детей и взрослых благодаря гранту Реабилитационному центру имени Кэролайн Кокс в Степанакерте – $10 000 (5.2 млн драмов)
30. Предоставление 500 обогревателей временно перемещенным семьям из Арцаха – $5 300 (2.756 млн драмов)
Восстановление и оборудование
31. Помощь в восстановлении общеобразовательной школы № 1 г. Мартакерт (совместно с Министерством образования Арцаха) – $20 000 (10.2 млн драмов)
32. Помощь мэрии города Мартуни в восстановлении пострадавшей от бомбардировок школы №2 им. Месропа Маштоца – $20 000 (10.2 млн драмов)
33. Содействие в основании хлебопекарни в Степанакерте с целью бесплатной раздачи хлеба в течение 6 месяцев и организации новых рабочих мест (совместно с инициативной группой «Тыл») – $10 000 (5.1 млн драмов)
34. Помощь в оборудовании общежитий временного проживания для Арцахских переселенцев в Степанакерте – $10 000 (5.1 млн драмов)
35. Помощь мэрии Степанакерта в восстановлении локальной гражданской инфраструктуры  - $10 000 (5.1 млн драмов)
36. Поддержка жилищных программ и программ реновации для пострадавших от войны в Арцахе (совместно с благотворительным фондом We Are Armenians) – $5 000 (2.6 млн драмов)
37. Содействие восстановлению больницы в Мартакерте (совместно с фондом Support Our Heroes) – $15 000 (7.8 млн драмов)
38. Предоставление электрогенератора на 120 кВт мэрии Мартуни для обеспечения поставок питьевой воды – $20 000 (10.4 млн драмов)
39. Предоставление 2 электрогенераторов школе и детскому саду в Аскеране и еще четырех – деревням Мартуни (совместно с Министерством образования, науки и культуры Арцаха) – $5 200 (2.7 млн драмов)
Питание
40. Содействие организации питания для 166 человек, размещенных в Севане, Дилижане и Ереване в течение 15 дней (совместно с Фондом Victory-2020) – $10 000 (5.1 млн драмов)
41. Содействие в предоставлении питания 65 детям и взрослым из Арцаха, проживающим в католическом центре «Богоматерь Армении» (Гюмри) в течение 30 дней – $9 750  (5.0 млн драмов)
42. Помощь в доставке продуктов питания 300 жителям приграничной деревни Нор Шин (совместно с инициативной группой Dilijan Nor Shin) – $5 000 (2.6 млн драмов)
Предметы первой необходимости
43. Приобретение товаров первой необходимости для 200 арцахских семей, временно переселенных в Армению (совместно с фондом «Дом надежды») – $3 000 (1.5 млн драмов)
44. 50 наборов вещей первой необходимости для детей, вынужденно перемещенных из Арцаха в Армению (совместно с Global Shapers) – $2 050 (1.05 млн драмов)
45. Закупка 20 автомобильных шин для машин скорой помощи в Арцахе – $1 631 (830 000 драмов)
46. Содействие в предоставлении наборов предметов первой необходимости 85 новорожденным из Арцаха (совместно с Prolife) – $10 000 (5.2 млн драмов)