• 22-02-2021 13:34:57   | Հայաստան  |  Կազմակերպություններ
Հայաստանում ֆիշինգային գրոհների 2020-ին բախվել է օգտատերերի 10,34%-ն այն դեպքում, երբ Վրաստանում նման օգտատերերի բաժինը կազմել է 9,69%, իսկ Ադրբեջանում՝ 10,89%։
2019-ին Հայաստանում ֆիշինգային գրոհների է ենթարկվել օգտատերերի 14,52%-ը, Վրաստանում նույն տարվա ընթացքում նման գրոհների բախվել է օգտատերերի 13,83%-ը, իսկ Ադրբեջանում՝ 15,59%-ը։
Ինչպես վկայում են «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները, ֆիշինգի միջին համաշխարհային մակարդակը 2020-ին կազմել է 13,21% նախորդ տարվա 15,17%-ի դիմաց։ 2020-ին «Հակաֆիշինգ» համակարգի օգնությամբ հաջողվել է կանխել օգտատերերի կողմից կեղծ էջեր անցնելու 434 898 635 փորձ։ Սա 32 289 484 փորձով պակաս է, քան 2019-ին:
Ընդ որում, անցյալ տարի «Հակաֆիշինգ» համակարգի գործարկումների քանակով առաջին տեղում է Բրազիլիան, որտեղ խարդախների ուղարկած հղումներով գոնե մեկ անգամ փորձել են անցնել օգտատերերի 19,94%-ը։ Երկրորդ և երրորդ տեղերում են Պորտուգալիան (19,73%) և Ֆրանսիան (17,90%):
«Անցյալ տարվա իրադարձություններն ազդել են ըստ թիրախ կազմակերպությունների կատեգորիաների ֆիշինգային գրոհների բաշխման վրա։ Վերջին մի քանի տարիներին ամենատարածված թիրախների եռյակն անփոփոխ էր մնում. բանկեր, վճարային համակարգեր և գլոբալ ինտերնետ-պորտալներ։ 2020-ին պատկերը փոխվել է։ Առաջին տեղ են դուրս եկել առցանց խանութները (18,12%), ինչը կարելի է կապել համավարակի պատճառով սահմանափակումների հետ կապված առցանց պատվերների ավելացած քանակի հետ։ Գլոբալ ինտերնետ-պորտալները մնացել են երկրորդ տեղում (15,94%), սակայն կորցրել են 5,18% 2019-ի ցուցանիշի համեմատ, իսկ բանկերը իջել են երրորդ տեղը համեստ 10,72% ցուցանիշով», - նշում են ընկերության փորձագետները։
Ֆիշինգի զոհ չդառնալու համար փորձագետներն օգտատերերին առաջարկում են միշտ ստուգել նամակն ուղարկողի հասցեի և դրա պարունակած հղման իսկությունը. եթե վստահ չեք դրանց բարեհուսության հարցում, պետք չէ բացել։ Եթե օգտատերն, այնուամենայնիվ, հայտվել է կասկած հարուցող կայքում, նա այնտեղ չպետք է թողնի որևէ անհատական տվյալ։ Եթե օգտատերը կարծում է, որ  պատահական փոխանցել է իր գաղտնաբառը չարագործներին, անհրաժեշտ է անհապաղ փոխել այն։ Պետք է օգտագործել պաշտպանված միացում՝ հատկապես եթե օգտատերը մտնում է կարևոր կայքեր (օրինակ՝ ինտերնետ-բանկինգի համակարգ)։ Հարկ է հնարավորինս խուսափել ոչ անվտանգ հանրային Wi-Fi ցանցերից։ Այդ ամենը կնվազեցնի աննկատ ֆիշինգային կայքում հայտնվելու ռիսկը։ Պարտադիր է օգտագործել հակաֆիշնգային տեխնոլոգիաներով պաշտպանական լուծում։ Ծրագիրը կզգուշացնի օգտատիրոջը, եթե նա փորձի անցնել խարդախ կայք, և կարգելափակի այն։

Армянские пользователи меньше подвергаются фишинговым атакам
ыми атаками в Армении в 2020 году столкнулись 10,34% пользователей, когда как в Грузии доля таких пользователей составила 9,69%, а в Азербайджане – 10,89%.
В Армении фишинговым атакам в 2019 году подверглись 14,52% пользователей. В Грузии с такими атаками в том же году столкнулись 13,83%, а в Азербайджане – 15,59% пользователей.
Как свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского», среднемировой уровень фишинга в 2020 году составил 13,21% против 15,17% годом ранее. В 2020 году с помощью системы «Антифишинг» удалось предотвратить 434 898 635 попыток перехода пользователей на мошеннические страницы. Это на 32 289 484 попытки меньше, чем в 2019-м.
При этом, в прошлом году на первом месте по количеству срабатываний системы «Антифишинг» оказалась Бразилия, где перейти по мошенническим ссылкам хотя бы однажды пытались 19,94% пользователей. На втором и третьих местах Португалия (19,73%) и Франция (17,90%).
«События прошедшего года повлияли на распределение фишинговых атак по категориям организаций-мишеней. Последние несколько лет тройка наиболее распространенных целей оставалась неизменной: банки, платежные системы и глобальные интернет-порталы. В 2020-м картина поменялась. На первое место вышли онлайн-магазины (18,12%), что можно связать с возросшим количеством онлайн-заказов в связи с ограничениями из-за пандемии. Глобальные интернет-порталы остались вторыми (15,94%), однако потеряли 5,18% относительно показателя 2019 года, а банки опустились на третье место со скромными 10,72%», - отмечают эксперты компании.
Чтобы не стать жертвой фишинга, эксперты рекомендуют пользователям всегда проверять подлинность адреса отправителя письма и содержащейся в нем ссылки – если нет уверенности в их благонадёжности, не следует открывать. Если пользователь всё же оказался на сайте, вызывающем сомнения, не следует оставлять там никаких персональных данных. Если пользователь думает, что случайным образом мог передать свой пароль злоумышленникам, необходимо срочно сменить
его. Необходимо также использовать защищённое соединение, особенно когда пользователь заходит на важные сайты (например, в систему интернет-банкинга). Следует по возможности избегать небезопасных публичных Wi-Fi сетей. Всё это снизит риск незаметного попадания на фишинговую страницу. Обязательно использование подходящего защитного решения с антифишинговыми технологиями. Программа предупредит пользователя, если он попытается перейти на мошенническую страницу, и заблокирует её.