• 11-03-2021 11:45:20   | Հայաստան  |  Կազմակերպություններ
Հայաստանում 2020-ին մոբայլ վնասաբեր ծրագրերի գրոհների բախվել է օգտատերերի 2,80%-ը, Վրաստանում այդ ծրագրերը գրոհել են օգտատերերի 2,25%-ին,  իսկ Ադրբեջանում՝ 5,19%-ին։
2019-ին մոբայլ վնասաբեր ծրագրերի գրոհների է ենթարկվել հայաստանցի օգտատերերի 2,57%-ը, Վրաստանում նման օգտատերերի բաժինը կազմել է 1,78%, իսկ Ադրբեջանում՝ 5,05%: Այս մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները։
Ընկերության տվյալների համաձայն՝ 2020-ին մոբայլ վնասաբեր ծրագրերն ամենաշատը գրոհել են Իրանում (67,78%), Ալժիրում (31,29%) և Բանգլադեշում (26,18%) գտնվող օգտատերերին:
2020 թվականին ընկերությունը հայտնաբերել է մոբայլ վնասաբեր ծրագրերի 5 683 694 տեղադրման փաթեթ, ինչը 2,1 միլիոնով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ: Անցյալ տարի դրանց մեծ մասը (57,26%) վերաբերում էր գովազդային ծրագրերի դասին այն դեպքում, երբ մեկ տարի առաջ դրանք կազմում էին 21,81%։ Համապատասխանաբար, 2020 թվականին նվազել է տարբեր տրոյական, այդ թվում ՝ բանկային ծրագրերի փաթեթների բաժինը։
Մոբայլ սարքերի վարակումից  պաշտպանվելու համար փորձագետներն օգտատերերին խորհուրդ են տալիս հավելվածներ ներբեռնել միայն վստահելի աղբյուրներից և սարքերի կարգավորումներում անջատել կողմնակի աղբյուրներից ծրագրեր տեղադրելու հնարավորությունը։ Հարկ է նաև ժամանակին նորացնել համակարգը և կարևոր հավելվածները։
Անվտանգության շատ խնդիրներ լուծվում են դրանց ամենավերջին տարբերակների տեղադրմամբ։ Անհրաժեշտ է նաև ուշադիր լինել SMS-ի, էլեկտրոնային փոստի, մեսենջերների և սոցիալական ցանցերի հաղորդագրությունների նկատմամբ և չանցնել նաև բրաուզերի (դիտարկիչ) չստուգված հղումներով՝ ֆիշինգային կայքերում չհայտնվելու համար։ Անհրաժեշտ է մոբայլ սարքում տեղադրել արդյունավետ հակավիրուս։

• 11-03-2021 11:45:20   | Армения  |  Организации
В 2020 году с атаками мобильных зловредных программ в Армении столкнулись 2,80% пользователей, в Грузии эти программы атаковали 2,25% пользователей, и в Азербайджане – 5,19%.
Атакам мобильных вредоносных программ в 2019 году подверглись 2,57% пользователей в Армении, доля таких пользователей в Грузии составила 1,78%, а в Азербайджане – 5,05%. Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского».
Согласно данным компании, в 2020 году мобильные зловреды больше всех атаковали пользователей в Иране (67,78%), Алжире (31,29%) и Бангладеш (26,18%).
В 2020 году компания обнаружила 5 683 694 мобильных вредоносных установочных пакета, что на 2,1 млн больше, чем годом ранее. В 2020 году большинство из них (57,26%) относилось к классу рекламных программ, когда как годом ранее они составляли 21,81%. Соответственно, в 2020 году уменьшилась доля пакетов разных троянских, в том числе банковских программ.
Для предотвращения заражения мобильных устройств эксперты рекомендуют пользователям скачивать приложения только из доверенных источников и отключить в настройках устройства возможность устанавливать программы из сторонних источников. Следует также своевременно обновлять систему и важные приложения. Многие проблемы безопасности решаются установкой их актуальных версий.  Необходимо быть внимательным к сообщениям SMS, электронной почты, мессенджеров и в социальных сетях и не переходить по непроверенным ссылкам также в браузере, чтобы не попасть на фишинговую страницу. Необходимо установить на мобильное устройство эффективный антивирус.