18-03-2021 10:38:27 | Հայաստան | Կազմակերպություններ
Չարագործներն օգտագործում են չորս վտանգավոր խոցելիություն կազմակերպությունների՝ Microsoft Exchange-ի կառավարման ներքո գործող կորպորատիվ սերվերների վրա հարձակումներում, որոնք գտնվում են ԱՄՆ-ում, Գերմանիայում, Իրանում, Թուրքիայում և աշխարհի այլ երկրներում, հաղորդում է «Կասպերսկի» ընկերությունը։ Վկայակոչելով Microsoft-ի հետազոտողներին, ընկերության փորձագետները նշում են, որ այդ խոցելիությունների կիրառմամբ գրոհների հետևում կանգնած են Hafnium խմբավորման ցանցահենները։ Նրանց հետաքրքրությունների ոլորտ են մտնում նախևառաջ ամերիկյան արդյունաբերական ընկերությունները, վարակիչ հիվանդությունների հետազոտողները, իրավաբանական ֆիրմաները, ոչ առևտրային կազմակերպությունները և քաղաքական վերլուծաբանները: Նրանց նպատակը գաղտնի տեղեկատվության հափշտակումն է։ Զոհերի ճշգրիտ թիվը հայտնի չէ, սակայն ԱՄՆ-ում առնվազն 30 000 կազմակերպություն, ներառյալ փոքր բիզնեսը և քաղաքային վարչակազմերը, հարձակման են ենթարկվել այդ խոցելիությունների օգնությամբ:
Դրանք ցանցահեններին թույլ են տալիս իրականացնել եռաստիճան գրոհ։ Սկզբում նրանք հասանելիություն են ստանում Exchange սերվերին, ապա ստեղծում են վեբ-շելլ՝ սերվերին հեռավար հասանելիության համար, իսկ հետո այն օգտագործում են կազմակերպության ցանցից տվյալների գողության համար: CVE-2021-26855 խոցելիությունը կարող է օգտագործվել սերվերի կողմից հարցումների կեղծման համար (server-side request forgery), ինչը թույլ է տալիս շրջանցել իրավազորումը Exchange սերվերում, և, որպես հետևանք, հանգեցնում է կամայական կոդի հեռավար գործարկմանը; CVE-2021-26857-ը թույլ է տալիս չարագործներին կատարել կամայական կոդ համակարգի անունից (դրա օգտագործման համար պահանջվում են կամ ադմինիստրատորի իրավունքներ, կամ նախորդ խոցելիության շահագործում); CVE-2021-26858-ը և CVE-2021-27065-ն օգտագործվում են ֆայլը սերվերում ցանկացած ուղով գրանցելու համար։ Չարագործները կապակցված են կիրառում այս չորս խոցելիությունները։ Exchange-ի ամպային տարբերակը ենթակա չէ տվյալ խոցելիությունների ազդեցությանը, դրանք վտանգ են ներկայացնում միայն ենթակառուցվածքի ներսում տեղակայվող սերվերների համար:
Կազմակերպությունների պաշտպանության համար անհրաժեշտ է տեղադրել պատչ։ Եթե ինչ-ինչ պատճառներով հնարավոր չէ շտապ տեղադրել թարմացումը, ապա Microsoft-ն առաջարկում է մի քանի շրջանցող լուծումներ: Գրոհի սկզբնական փուլը կարելի է կանգնեցնել՝ արգելելով 443 պորտով Exchange սերվերին անվստահելի հասանելիությունը կամ ընդհանուր առմամբ սահմանափակելով կորպորատիվ ցանցին արտաքին միացումները։ Սակայն դա չի օգնի, եթե չարագործներն արդեն գտնվում են ցանցի պարագծի ներսում, կամ եթե նրանք կարողանան համոզել ադմինիստրատորի իրավունքներով օգտատիրոջը գործարկել վնասաբեր ֆայլը: Այդ դեպքում կորպորատիվ օգտատերերին կարող են օգնել ցանցում վնասակար վարքագծի հայտնաբերման գործիքները։ Բացի այդ, համացանցին միացված յուրաքանչյուր համակարգիչ կարիք ունի հուսալի լուծման, որը կարող է կանխել խոցելիությունների շահագործումը և ունի վնասակար վարքագծի պրոակտիվ հայտնաբերման համակարգ:

Злоумышленники активно эксплуатируют уязвимости в атаках на сервера MS Exchange по всему миру
Злоумышленники используют четыре опасные уязвимости в атаках на корпоративные сервера организаций под управлением Microsoft Exchange, находящихся в США, Германии, Иране, Турции и других странах мира, сообщает «Лаборатория Касперского». Ссылаясь на исследователей Microsoft, эксперты компании отмечают, что за атаками с использованием этих уязвимостей стоят хакеры из группировки Hafnium. В сферу их интересов входят прежде всего американские индустриальные компании, исследователи инфекционных заболеваний, юридические фирмы, некоммерческие организации и политические аналитики. Их цель — похищение конфиденциальной информации. Точное количество жертв не известно, однако, как минимум 30 000 организаций в США, включая малый бизнес и городские администрации, были атакованы при помощи этих уязвимостей.
Они позволяют хакерам провернуть трехступенчатую атаку. Сначала они получают доступ к серверу Exchange, затем создают веб-шелл для удаленного доступа к серверу, а затем используют его для кражи данных из сети организации. Уязвимость CVE-2021-26855 может быть использована для подделки запросов со стороны сервера (server-side request forgery) что позволяет обойти аутентификацию на сервере Exchange и, как следствие, ведет к удаленному запуску произвольного кода; CVE-2021-26857 позволяет злоумышленникам выполнить произвольный код от имени системы (для ее использования требуются либо права администратора, либо эксплуатация предыдущей уязвимости; CVE-2021-26858 и CVE-2021-27065 используются для записи файла по любому пути на сервере. Злоумышленники используют эти четыре уязвимости в связке. Облачная версия Exchange не подвержена данным уязвимостям, они представляют опасность только для развертываемых внутри инфраструктуры серверов.
Для защиты организациям следует поставить патч. Если по каким-то причинам невозможно обновиться срочно, то Microsoft предлагает несколько обходных решений. Начальную фазу атаки можно остановить, запретив недоверенный доступ к серверу Exchange через порт 443 или в целом ограничив подключения извне корпоративной сети. Однако это не поможет, если злоумышленники уже находятся внутри периметра сети или если им удастся убедить пользователя с правами администратора запустить вредоносный файл. В этом случае на помощь корпоративным пользователям могут прийти инструменты по обнаружению вредоносного поведения в сети. Кроме того, каждый компьютер, подключенный к интернету, нуждается в надежном решении, способном предотвращать эксплуатацию уязвимостей и имеющем систему проактивного обнаружения вредоносного поведения.