Ինտերպոլը կսատարի ստալկերական ԾԱ-ի դեմ պայքարի կոալիցիային
Երևան, 29 ապրիլի, «Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն։ Ինտերպոլը միացել է է Ստալկերական ծրագրային ապահովման դեմ պայքարի կոալիցիային (Coalition Against Stalkerware), որի համահիմնադիրն է «Կասպերսկի» ընկերությունը։  Քրեական ոստիկանության միջազգային կազմակերպությունը կբարձրացնի 194 երկրներում տեղական իրավապահ մարմինների աշխատակիցների շրջանում այդ սպառնալիքի մասին իրազեկվածությունը, տեղեկացնում է ընկերությունը։
Ստալկերական ԾԱ-ն լրտեսման ծրագրերն են, որոնց օգտագործումը սարքի վրա, առանց սեփականատիրոջ իմացության, շատ երկրներում իրավախախտում է և հետապնդվում է օրենքով։ Դրանց դեմ պայքարը պահանջում է գլոբալ համատեղ ջանքեր վենդորներից, ՀԿ-ներից, իրավապահ մարմիններից և ակադեմիական համայնքից: Այդ պատճառով 2019-ին 10 ընկերություններ, այդ թվում՝ «Կասպերսկի» լաբորատորիան և իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունները, ստալկերական ԾԱ-ի դեմ պայքարի կոալիցիա են ստեղծել։ Միջազգային այս նախաձեռնությունն ուղղված է նման ծրագրերի օգտագործմամբ բռնության և հետապնդումների դեմ պայքարին։ Այսօր կոալիցիայի կազմում ընդգրկված են արդեն 35 մասնակից գործընկերներ ամբողջ աշխարհից։ «Կասպերսկի» ընկերության աջակցությամբ կոալիցիայի անդամները հատուկ դասընթացներ են մշակել իրավապահ մարմինների աշխատակիցների համար, որպեսզի օգնեն նրանց սովորել հետաքննել ստալկերական ԾԱ-ի օգտագործման դեպքերը և աջակցություն ցուցաբերել զոհերին: Ընկերության տվյալներով՝ 2020-ին աշխարհի գրեթե 54 հազար օգտատերեր բախվել են ստալկերական ԾԱ-ին: Նույն թվականին Հայաստանում լրտեսական ծրագրերի գրոհների բախվել է բջջային սարքերի օգտատերերի 0,03%-ն այն դեպքում, երբ 2019-ին այդ ցուցանիշը կազմել է 0,02%:
Կոալիցիայի գործընկերներն աշխատում են մի քանի ուղղություններով. բարելավում են ստալկերական ԾԱ-ի հայտնաբերման տեխնիկական հնարավորությունները, ստեղծում են նման ծրագրերի նմուշների հավաքման մեխանիզմ և տեղեկատվական ու տեխնիկական աջակցություն են ցուցաբերում ընտանեկան բռնության զոհերի և ստալկերական ԾԱ-ից այլ տուժածների հետ աշխատող կազմակերպություններին:
«Այսօր մեզ բոլորիս համար կարևոր է միավորել ջանքերը ստալկերական ԾԱ-ի դեմ պայքարելու և գաղտնիությունը պաշտպանելու համար։ Շատ արժեքավոր է, որ Ինտերպոլը միացել է միջազգային կոալիցիային և այդ թեմայի շրջանակներում աշխատելու է գլոբալ հանրության հետ։ Մեր գործընկերների հետ միասին մենք կշարունակենք գործադրել բոլոր ջանքերը, որպեսզի այլևս ոչ ոք չդառնա ստալկերական ԾԱ-ի զոհ»,- մեկնաբանում է կոալիցիայի ներկայացուցիչ և «Կասպերսկի» ընկերության արտաքին կապերի գծով ղեկավար Կրիստինա Շինգարյովան։

Интерпол поддержит коалицию по борьбе со сталкерским ПО
Ереван, 29 апреля, представительство «Лаборатории Касперского» в Армении.  Интерпол присоединился к Коалиции по борьбе со сталкерским ПО (Coalition Against Stalkerware), соучредителем которой выступает «Лаборатория Касперского». Международная организация уголовной полиции будет повышать осведомлённость об этой угрозе среди сотрудников местных правоохранительных органов в 194 странах, сообщает компания.
Сталкерское ПО — это программы для слежки, использование которых на устройстве без ведома владельца во многих странах является правонарушением и преследуется по закону. Борьба с ними требует глобальных совместных усилий от вендоров, НКО, правоохранительных органов и академического сообщества. Поэтому в 2019 году 10 компаний, включая «Лабораторию Касперского» и некоммерческие правозащитные организации, создали коалицию по борьбе со сталкерским ПО. Эта международная инициатива направлена на борьбу с насилием и преследованием с использованием таких программ. Сегодня в состав коалиции входят уже 35 партнёров-участников со всего мира. При поддержке «Лаборатории Касперского» участники коалиции разработали специальные тренинги для сотрудников правоохранительных органов, чтобы помочь им научиться расследовать случаи использования сталкерского ПО и оказывать поддержку жертвам. По данным компании, в 2020 году почти 54 тысячи пользователей в мире столкнулись со сталкерским ПО. В том же году в Армении с атаками шпионских программ столкнулись 0,03% пользователей мобильных устройств, когда как в 2019 году этот показатель составил 0,02%.
Партнёры коалиции работают в нескольких направлениях: улучшают технические возможности по обнаружению сталкерского ПО, создают механизм сбора образцов таких программ и оказывают информационную и техническую поддержку организациям, работающим с жертвами домашнего насилия и другими пострадавшими от сталкерского ПО.
«Сегодня нам всем важно объединить усилия для борьбы со сталкерским ПО и для защиты приватности. Очень ценно, что Интерпол присоединился к международной коалиции и будет работать в рамках этой темы с глобальным сообществом. Вместе с нашими партнёрами мы продолжим прикладывать все усилия, чтобы никто больше не становился жертвой сталкерского ПО», — комментирует Кристина Шингарёва, представитель коалиции и руководитель направления «Лаборатории Касперского» по внешним связям.