ՀԿԵ-ն քննարկում է հայկական տուրիստական ընկերությունների հետ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները
• 02-07-2021 15:26:18   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Հուլիսի 2-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունում տեղի ունեցավ ընկերության և Հայաստանի զբոսաշրջության ֆեդերացիայի ներկայացուցիչների աշխատանքային հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվեցին երկաթուղային զբոսաշրջության զարգացման հնարավորությունները:
Առարկայական քննարկման ընթացքում ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը հյուրերին ներկայացրեց երկաթուղու տուրիստական ներուժը, Գյումրիի երկաթուղային հանգույցի զարգացման ընթացիկ կամ նախատեսվող ծրագրերը, Վրացական երկաթուղու հետ համատեղ զբոսաշրջային հնարավորությունները:
Տուրօպերատորների կողմից առաջադրված հիմնական խնդիրները վերաբերում են առանցքային երկաթուղային կայարանների հիման վրա տրանսպորտային հանգույցների զարգացմանը: Մասնավորապես, քննարկվել են Գյումրու երկաթուղային կայարանի՝ որպես տրանսպորտային հանգույցի, զարգացման հնարավորությունները, կայարանի կապը Գյումրիի օդանավակայանի հետ, «մեկ տոմսի» գաղափարը, տուրօպերատորների կողմից ՀԿԵ-ի և նույնիսկ Վրացական երկաթուղու տոմսերի վաճառքի հնարավորությունը, «անիվների վրա»
զբոսաշրջության զարգացումը:
«Ընկերությունը լուրջ է վերաբերվում ուղևորափոխադրումների զարգացման հեռանկարներին: Դրա մասին է վկայում միջազգային գնացքների ամբողջական նորացումը, ինչպես նաև 2017 թվականին սկսված ներքին փոխադրումների համար նախատեսված շարժակազմի արդիականացումը: Այս ամիս Հայաստան են բերվելու ևս երկու նոր էլեկտրագնացքներ, որոնք համալրելու են Երևանի և Գյումրիի միջև գործող նոր էքսպրես էլեկտրագնացքների շարքը: Արդեն այսօր Գյումրիի զբոսաշրջային ուղղությունը բավականին պահանջված է Հայաստանի քաղաքացիների և հյուրերի կողմից: Այս առումով մեր առջև խնդիր է դրված դիվերսիֆիկացնել և բարելավել երկաթուղու կողմից մատուցվող ծառայությունների որակը», - նշեց Ա. Մելնիկովը:
Զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչների բոլոր առաջարկները կքննարկվեն ՀԿԵ ղեկավարության կողմից և կտրվեն լուծումներ` հաշվի առնելով ընկերության կողմից մատուցվող ծառայությունների արդյունավետությունը, որակը և բազմազանությունը:
Երկաթուղու ղեկավարների հանդիպումները տուրիզմի ոլորտի ներկայացուցիչների հետ շարունակական բնույն կունենան:

• 02-07-2021 15:26:18   | Армения  |  Пресс-релизы
2 июля в компании «Южно-Кавказская железная дорога» состоялась рабочая встреча представителей компании и Армянской федерации туризма, в ходе которой были обсуждены возможности развития туризма на железной дороге.
В ходе состоявшегося предметного обсуждения генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников представил гостям потенциал железной дороги с точки зрения развития туризма, находящиеся в процессе или планируемые программы развития Гюмрийского железнодорожного узла, совместные с Грузинской железной дорогой туристические возможности.
Основные выдвигаемые туроператорами задачи также связаны с развитием транспортных узлов на основе ключевых железнодорожных вокзалов. В частности, были обсуждены возможности развития Гюмрийского железнодорожного вокзала, как транспортного узла, логистического сопряжения вокзала с аэропортом в Гюмри, идея «единого билета», возможности реализации самими туроператорами билетов ЮКЖД и даже Грузинской железной дороги, возможности туризма «на колесах».
«Компания серьезно относится к перспективам развития пассажирских перевозок. Свидетельством этому является полное обновление подвижного состава в международном сообщении, а также начавшаяся с 2017 года модернизация подвижного состава для внутренних перевозок. В текущем месяце наряду с двумя новыми электропоездами, курсирующими между Ереваном и Гюмри, в нашу страну будут доставлены еще два новых электропоезда. Уже сегодня туристическое направление на Гюмри является довольно востребованным со стороны граждан Армении и ее гостей. В связи с этим перед нами стоит задача по повышению качества и диверсификации предоставляемых железной дорогой услуг», - отметил А.Мельников.
Все предложения представителей сферы туризма будут обсуждены руководством ЮКЖД и будут даны конкретные решения с учетом эффективности, повышения качества и разнообразия предоставляемых компанией услуг.
Встречи руководства железной дороги с представителями сферы туризма будут иметь постоянный характер.