Տաթևում կկայանա «Մենք ենք, մեր սարերը» ոչխարների խուզման և արհեստների փառատոնը
Հուլիսի 10-ին «ՏաԹևեր» ճոպանուղու «Հալիձոր» կայանի հարևանությամբ տեղի կունենա «Մենք ենք, մեր սարերը» արհեստների փառատոնը, որն իրականացվում է «Տաթևի վերածնունդ» հիմնադրամի կողմից Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության բարեգործական հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք IDeA հիմնադրամից:
Փառատոնի շրջանակում կանցկացվի արդեն հայտնի դարձած ու սիրված ոչխարերի խուզման միջոցառումը՝ ներառյալ «Բրդից` կարպետ» վարպետության դասը։ Վերջինս կազմակերպվում է 5-րդ անգամ այս տարածաշրջանում։
«Մենք ենք, մեր սարերը» փառատոնի նպատակն է առավել ճանաչելի դարձնել Սյունիքի և Վայոց Ձորի ավանդույթները, մշակույթն ու արհեստները, ներկայացնել մարզերի տեղական արտադրանքը, ինչպես նաև խթանել զբոսաշրջության զարգացումը տարածաշրջանում։
Փառատոնի մուտքն ազատ է բոլոր ցանկացողների համար։ Այն բաղկացած կլինի մի քանի տարբեր բաղադրիչներից․ Սյունիքից ու Վայոց ձորից 15 վարպետների մասնակցությամբ կանցկացվեն արվեստների ու արհեստների բաց վարպետության դասեր (խեցեգործություն, կարպետագործություն, տոհմածառի ստեղծում, տիկնիկագործություն, ճյուղագործություն, մեղրամոմով քսուկների պատրաստում և նկարչություն), Տաթև խոշորացված համայնքի 7 գյուղերի բնակիչների կողմից կներկայացվեն ազգային ուտեստների տեսականիներ, ինչպես նաև կկազմակերպվեն հետաքրքիր շրջայցեր դեպի հինավուրց պատմական գյուղեր։
«Փառատոնը հնարավորություն կընձեռի Տաթև խոշորացված համայնքի բնակիչներին ներկայացնելու իրենց տեղական արտադրանքը, զբոսաշրջային ծառայություններն ու գրավիչ տուրիստական փաթեթները, ինչպես նաև ձեռքի աշխատանքները, մշակույթն ու տեղի արհեստները։ Կարծում ենք, նման փառատոնի անցկացումը խիստ կարևոր է Հայաստանի, մասնավորապես՝ այս տարածաշրջանի համար, կորոնավիրուսով պայմանավորված համավարակից և Արցախյան պատերազմից հետո ստեղծված մարտահրավերները հաղթահարելու, զբոսաշրջային ոլորտն ու ենթակառուցվացվածքները վերականգնելու նպատակով»,-ասում է Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Ելենա Աբովյանը։
Փառատոնի մասնակիցները, հյուրերն ու զբոսաշրջիկները հնարավորություն կունենան համտեսելու տարածաշրջանի համեղ ուստեստները, մասնակցելու մրցույթների և շրջայցերի, ձեռք բերելու գեղեցիկ հուշանվերներ և վայելելու «Լավ Էլի» խմբի համերգը Տաթևի չքնաղ բնության գրկում։ Սա հրաշալի հնարավորություն է օգտվելու նաև «ՏաԹևեր» ճոպանուղուց, վայելելու Որոտանի կիրճի չքնաղ տեսարանը և այցելելու միջնադարյան Հայաստանի ամենահայտնի հոգևոր, մշակութային և լուսավորչական կենտրոններից մեկը՝ 9-րդ դարում կառուցված Տաթևի վանական համալիրը:
Փառատոնի ամփոփումից հետո՝ հուլիսի 11-ին, այցելուներն ու հյուրերը կարող են մասնակցել նաև Վարդավառին, Տաթևում։
Փառատոնի իրականացման համար պետական աջակցություն կտրամադրվի ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի կողմից:
Սյունիքի և Վայոց ձորի արհեստավորները կմասնակցեն փառատոնին «Իմ Հայաստան» ծրագրի միջոցով, որը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) և իրականացվում Սմիթսոնյան ինստիտուտի կողմից:

• 06-07-2021 17:51:48   | Армения  |  Пресс-релизы
6 июля 2021 года, Ереван. 10-го июля по соседству со станцией «Алидзор» канатной дороги «Крылья Татева» состоится фестиваль ремесел «Мы и наши горы», осуществляемый фондом «Возрождение Татева» совместно с благотворительным Фондом туризма и урбанистики.
В рамках фестиваля пройдет уже известное и полюбившееся мероприятие по стрижке овец, а также мастер-класс «Ковер из шерсти». Он проводится в этом регионе уже в пятый раз.
Цель фестиваля «Мы и наши горы» - сделать традиции, культуру и ремесла регионов Сюника и Вайоц Дзора более узнаваемыми, представить местные продукты и способствовать развитию туризма в регионе.
Участие в фестивале бесплатно для всех желающих. Фестиваль включает в себя несколько интересных мероприятий:
открытые мастер-классы по декоративно-прикладному искусству от 15 мастеров из Сюника и Вайоц Дзора (гончарное дело, ковроткачество, создание родословной, изготовление кукол, плетение, изготовление мазей из пчелиного воска, рисование и роспись)
жители семи деревень расширенной общины Татева представят разнообразные национальные блюда
интересные экскурсии по старинным историческим деревням
«Фестиваль предоставит возможность жителям расширенной татевской общины представить свою местную продукцию, туристические услуги и привлекательные туристические пакеты, а также работы местных мастеров, культуру и местные ремесла. Мы считаем, что проведение подобного фестиваля очень важно для Армении и, в особенности, для данного региона, чтобы преодолеть проблемы, вызванные коронавирусом и Арцахской войной, и восстановить туристический сектор и инфраструктуры», - отметила Елена Абовян, исполнительный директор благотворительного Фонда туризма и урбанистики.
Участники фестиваля, гости и туристы смогут отведать изысканные традиционные блюда региона, принять участие в различных конкурсах, экскурсиях, приобрести красивые сувениры и насладиться концертом группы «Лав Эли» на лоне великолепной природы Татева. Это также прекрасная возможность воспользоваться канатной дорогой «Крылья Татева», насладиться прекрасным видом на Воротанское ущелье, посетить один из самых известных духовных, культурных и просветительских центров средневековой Армении - Татевский монастырь, построенный в 9 веке.
11 июля, после подведения итогов фестиваля, посетители и гости смогут принять участие в празднике Вардавара в Татеве.
Государственную поддержку фестивалю окажет Комитет по туризму Министерства экономики РА.
Мастера из Сюника и Вайоц Дзора примут участие в фестивале в рамках программы «Моя Армения», финансируемой Агентством международного развития США (USAID) и реализуемой Смитсоновским институтом.