«Էյչ-Էս-Բի-Սի» Խմբի և «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի համատեղ ծրագիրը բարելավել է գործազուրկ բնակչության ՏՏ և ձեռնարկատիրական հմտությունները
• 27-10-2021 14:14:31   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Ս. թ. հոկտեմբերի 21-ին տեղի ունեցավ  «Էյչ-Էս-Բի-Սի» Խմբի կողմից ֆինանսավորվող և  «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի կողմից իրականացվող  «Գործազուրկ բնակչության շրջանում ՏՏ և ձեռնարկատիրական հմտությունների բարելավում ՀՀ մարզերի տնտեսական զարգացումը խթանելու նպատակով»  ծրագրի ամփոփիչ միջոցառումը։ Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմել է 149 հազար ԱՄՆ դոլար, որից 105,5 հազար ԱՄՆ դոլարը նվիրաբերել  է «Էյչ-Էս-Բի-Սի» Խումբը:
Ծրագիրն իրականացվել է Հայաստանի Շիրակի, Լոռու, Գեղարքունիքի և Կոտայքի մարզերում երկու փուլով։
Առաջին փուլի շրջանակում վերոնշյալ մարզերում պատրաստվել են 75 մարզաբնակ մասնագետներ`որոնցից 48-ն արդեն անցել են աշխատանքի առաջատար ՏՏ ընկերությունների մարզային մասնաճյուղերում։ Ծրագրի ընթացքում մասնակիցները խորությամբ ուսումնասիրել են ինժեներական և ծրագրավորման համապարփակ ուղղություններ, ինչպես նաև ձեռք են բերել տեխնիկական և միջանձնային հարաբերությունների զարգացման համար այլ անհրաժեշտ հմտություններ և գիտելիքներ։ Վեցամսյա դասընթացները մատուցել են ծրագրի հիմնական գործընկեր հանդիսացող  ուսումնական կենտրոնի և մարզերում գործունեություն ծավալող շահագրգիռ ՏՏ ընկերությունների ավագ մասնագետները։ Դասընթացներին անմիջապես հաջորդել է երկամսյա աշխատանքային պրակտիկա ՏՏ առաջատար ընկերությունների մարզային մասնաճյուղերում։
Ծրագրի երկրորդ փուլի շրջանակում մարզաբնակ 45 երիտասարդներ ստացել են բիզնես սկսելու և այն զարգացնելու եզակի հնարավորություն։  Ծրագրի շրջանակում կազմակերպվել են ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացման և բիզնեսի պլանավորման գործնական դասընթացներ, տրամադրվել են սուբսիդավորված վարկեր։ Ծրագիրը նպաստել է նաև աշխատատեղերի և ինքնազբաղվածության մակարդակի բարձրացմանը մարզերում:
HSBC Խումբ
HSBC Holdings plc-ն՝ HSBC Խմբի ընկերության գլխամասը, գտնվում է Լոնդոնում: Խումբը ծառայություններ է տրամադրում 64 երկրներում և տարածաշրջաններում՝ Եվրոպայում, Ասիայում, Հյուսիսային և Լատինական Ամերիկայում, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում: HSBC-ն հանդիսանում է աշխարհի ամենախոշոր ֆինանսական կառույցներից մեկը, որի ակտիվները 2021թ. սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել են 2,969 միլիարդ ԱՄՆ դոլար:
HSBC  Հայաստան
«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ը հիմնադրվել է 1996թ․-ին։ Բանկը Էյչ-Էս-Բի-Սի Խմբին ամբողջությամբ պատկանող դուստր ընկերություն է։ Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստանը սպասարկում է շուրջ 30 000 հաճախորդի Երևան քաղաքում գտնվող իր 7 գրասենյակների և մոտ 310 աշխատակիցների միջոցով:
2021 թ.-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ բանկի ակտիվները կազմել են 311  միլիարդ ՀՀ դրամ` ներառյալ Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Փի-Էլ-Սի Լոնդոնի կողմից Բանկի միջնորդությամբ տրամադրված վարկերը: Բանկը վերահսկվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից։
«Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամը, իր գործունեությունը սկսելով դեռ 1990-ականներից, օժանդակում է Հայաստանում սոցիալական և տնտեսական խնդիրների լուծմանը՝ ոգեշնչելով մարդկանց օգտագործել իրենց իսկ ներուժը։ Հիմնադրամը գործունեություն է ծավալում Հայաստանում, Արցախում և Վրաստանում կրթության, առողջապահության, գյուղատնտեսության, քաղաքացիական հասարակության, տնտեսական և համայնքային զարգացման բնագավառներում: Հիմնադրամի գործունեության վերաբերյալ մանրամասն տեղեկությունների համար կարող եք այցելել www.jinishian.org:

• 27-10-2021 14:14:31   | Armenia  |  Social
The concluding event of the project "IT and Entrepreneurial Skill Enrichment of Unemployed Population to Boost Regional Economic Development”  took place on 21 October 2021. The project was funded by the HSBC Group and implemented by the Jinishian Memorial Foundation. The overall budget of the project was USD149,000, of which USD105,500 was donated by HSBC Group.
The project was implemented in two stages in Shirak, Lori, Gegharkunik, and Kotayk regions of Armenia.
Within the framework of the first stage 75 young people were trained as IT specialists in aforementioned regions of which 48  have already started working in regional branches of leading IT companies. During the project, the beneficiaries gained deep insights into the overarching areas of engineering and programming as well as acquired other skills and knowledge required for the development of technical and interpersonal relations. The six-month training programme was delivered by senior specialists of the project’s partner organisations, as well as  interested IT companies operating in the regions. The trainings were followed by a two-month professional internship in the regional branches of the leading IT companies.
During the second stage, 45 young people from the regions were given a unique chance to start and develop a business. Practical courses on development of business skills and business planning were organised, and subsidised loans were provided as part of the project. The project also helped boost job creation and self-employment in the regions.
HSBC Holdings plc
HSBC Holdings plc, the parent company of HSBC, is headquartered in London. HSBC serves customers worldwide from offices in 64 countries and territories in its geographical regions: Europe, Asia, North America, Latin America, and Middle East and North Africa. With assets of US$2,969bn at 30 September 2021, HSBC is one of the world’s largest banking and financial services organisations.
HSBC in Armenia
HSBC Bank Armenia cjsc was established in 1996. The bank is a wholly owned subsidiary of HSBC Group. HSBC Armenia serves around 30 000 customers through seven offices located in Yerevan and around 310 employees. As of 30 September 2021, the Bank has assets of AMD311 billion including the ones, allocated with the mediation of the HSBC Bank plc, London. The bank is regulated by the Central Bank of Armenia.
Jinishian Memorial Foundation started its operation in the early 1990s with a goal to support durable solutions to Armenia’s social and economic problems by inspiring and motivating people to realize their potential. The Foundation implements projects in five strategic areas – Economic and Community development, Civil Society and Education, and Health in Armenia, Artsakh and for Armenian communities in Georgia. More information about the work of Jinishian Memorial Foundation can be found in the official website: https://www.jinishian.org.