Հայաստանում նշվել է Հնդկաստանի Երիտասարդության ազգային օրը
Երիտասարդության ազգային օրը, որը նաև հայտնի է որպես Վիվեկանանդա Ջայանտի, Հնդկաստանում  նշվում է  Սվամի Վիվեկանանդայի ծննդյան օրը՝ հունվարի 12-ին:
1984 թվականին Հնդկաստանի կառավարությունն այս օրը հռչակեց որպես Երիտասարդության ազգային օր։ 1985 թվականից ի վեր ամեն տարի միջոցառումը նշվում է մեծ շուքով։
Սվամի Վիվեկանանդան հնդիկ հումանիստ մտածող, կրոնական բարենորոգիչ ու հասարակական գործիչ էր։ 19-րդ դարի վերջին արևմտյան աշխարհին ծանոթացրեց հնդկական վեդանտայի և յոգայի հետ։ Նա այն առանցքային գործիչներից էր, ում ջանքերի շնորհիվ հինդուիզմը համաշխարհային կրոնի կարգավիճակ ստացավ:
Սույն թվականի հունվարի 12-ին «Հայ-Հնդկական բարեկամություն» ՀԿ-ն, Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանատան հետ համատեղ, երիտասարդության ազգային օրը տոնեց Երևանում՝ Հնդկական մշակութային կենտրոնում։ Ծրագրին ներկա էին Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Կիշան Դան Դեվալը, փոխդեսպան Տեջաս Պագարը, դեսպանատան աշխատակիցներ, հայ և հնդիկ ուսանողներ, ինչպես նաև հնդկական մշակույթի սիրահարներ։
Ցուցադրվեցին վավերագրական ֆիլմեր Սվամի Վիվեկանանդայի կյանքի և գործունեության մասին, անցկացվեց ակտիվ քննարկում հնդկական կրոնափիլիսոփայական համակարգի շուրջ։ Սվամի Վիվեկանանդայի ուսմունքի, ազգային մտածողության, համաշխարհային եղբայրակցության և հանդուրժողականության գաղափարների շուրջ խոսեցին Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Կիշան Դան Դեվալը և «Հայ-Հնդկական բարեկամություն» ՀԿ-ի համահիմնադիր և նախագահ Ռանանջայ Անանդը։

• 13-01-2022 21:03:26   | Armenia  |  Press release
National Youth Day, also known as Vivekananda Jayanti, is celebrated in India on Swami Vivekananda's birthday, on January 12.
In 1984, the Government of India declared this day National Youth Day. Every year since 1985 the event is celebrated with great pomp.
Swami Vivekananda was an Indian humanist thinker, religious reformer, and public figure. At the end of the 19th century, he introduced Indian Vedanta and Yoga to the Western world. He was one of the key figures through whose efforts Hinduism gained the status of a world religion.
On January 12, the Indo-Armenian Friendship NGO, together with the Embassy of India in Armenia, celebrated National Youth Day at the Indian Cultural Center in Yerevan. The Ambassador of the Republic of India to the Republic of Armenia, His Excellency Kishan Dan Dewal, the Head of Chancellery (HOC) Mr. Tejas Pagar, and Mr. Ashok Bhatnagar, Attaché of the Embassy attended the event. Other guests present included Armenian-Indian students, as well as lovers of Indian culture.
A documentary film about the life and activities of Swami Vivekananda was shown and an active discussion was held on the Indian religious and philosophical systems. The Ambassador of India to Armenia Kishan Dan Dewal, and the Co-Founder and President of Indo-Armenia Friendship NGO Mr. Rananjay Anand spoke about Swami Vivekananda's teachings, touching upon ideas of patriotism, world brotherhood, and tolerance.