«Կասպերսկի»-ն ռուսական ընկերություններից ամենաշատն է ԱՄՆ-ում արտոնագրեր ստացել 2021-ին
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: IFI Claims Direct հետազոտական ընկերությունը «Կասպերսկի» ընկերությունը ճանաչել է առաջատար ռուսական ընկերությունների շրջանում, որոնք ԱՄՆ-ում արտոնագրեր են ստացել 2021-ին: Այդ ժամանակահատվածում, վերլուծական հաշվետվության տվյալներով, ԱՄՆ-ում գրանցվել է ՏՏ-վենդորի 43 արտոնագիր։
Ընդամենը իր պատմության ընթացքում «Կասպերսկի» ընկերությունն ԱՄՆ-ում ստացել է 412 արտոնագիր, իսկ ամբողջ աշխարհում, ներառյալ՝ Ռուսաստանը, ԵՄ-ն, Չինաստանը և Ճապոնիան, ավելի քան 1200 արտոնագիր:
Ինչպես հաղորդում է «Կասպերսկի» ընկերությունը, այն մշտապես մշակում և արտոնագրում է նոր տեխնոլոգիաներ կիբեռանվտանգության ոլորտում: Այդ նորարարությունները թույլ են տալիս ստեղծել կիբեռանվտանգության ոլորտի առաջադեմ և բազմակողմանի լուծումների և ծառայությունների պորտֆել ինչպես տնային օգտատերերի, այնպես էլ խոշոր կորպորացիաների և պետական կառույցների համար։ Ընկերությունը կանոնավոր կերպով արտոնագրային հայտեր է ներկայացնում իր լուծումների հետ կապված ոլորտներում, ներառյալ՝ ցանցային և համակարգչային անվտանգությունը, մեքենայական ուսուցումը, տեղեկատվական անվտանգությունը, ինչպես նաև ավտոմոբիլային տեխնոլոգիաները և անվտանգությունը։
Ընկերության տվյալներով՝ անցյալ տարի ԱՄՆ-ում տրված արտոնագրերի թիվն ընդհանուր առմամբ կրճատվել է 7%-ով: Միակ բնագավառը, որում նկատվել է արտոնագրերի թվի աճ, եղել են ալգորիթմների վրա հիմնված համակարգչային համակարգերը, այդ թվում՝ մեքենայական ուսուցումը ՝ «Կասպերսկի» ընկերության գործունեության առանցքային ուղղությունը։ IFI Claims Direct-ի հաշվետվության համաձայն՝ վերջին երկու տարվա ընթացքում «Կասպերսկի» ընկերության արտոնագրած տեխնոլոգիաների հիմնական բնագավառները ներառում են ցանցային ճարտարապետությունը, տվյալների անվտանգ փոխանցման արձանագրությունները և ալգորիթմների վրա հիմնված համակարգչային համակարգերը։
««Կասպերսկի» ընկերության համար նորարարական տեխնոլոգիաների ստեղծումը միշտ էլ եղել է գլխավոր գերակայություններից մեկը։ Մենք շատ ուրախ ենք, որ ընկերության աշխատանքն ընդգծվել է IFI Claims-ի հաշվետվության մեջ, մեր փորձագետ-գյուտարարների թիմը վաստակել է այդ ճանաչումը: ԱՄՆ-ի շուկայում արտոնագրային առաջատարությունը վկայում է ստեղծագործական զարգացմանը նվիրվածության և ամբողջ աշխարհի օգտատերերին մեր տեխնոլոգիական հնարավորությունները հասանելի դարձնելու մտադրության մասին»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության մտավոր սեփականության ռազմավարական զարգացման բաժնի ղեկավար Անտոն Տիխոմիրովը։

«Лаборатория Касперского» больше всех из российских компаний получила патенты в США в 2021 году
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. Исследовательская компания IFI Claims Direct назвала «Лабораторию Касперского» лидером среди российских компаний, которые получали патенты в США в 2021 году. За этот период, по данным аналитического отчёта, в США было зарегистрировано 43 патента IT-вендора. Всего же за свою историю «Лаборатория Касперского» получила в США 412 патентов, а по всему миру, включая Россию, ЕС, Китай и Японию, — более 1200 патентов.
Как сообщает «Лаборатория Касперского», компания постоянно разрабатывает и патентует новые технологии в области кибербезопасности. Эти инновации позволяют создавать прогрессивный и всесторонний портфель решений и услуг в области кибербезопасности как для домашних пользователей, так и для крупных корпораций и государственных структур. Компания регулярно подает заявки на патенты в областях, связанных с её решениями, включая сетевую и компьютерную безопасность, машинное обучение, информационную безопасность, а также автомобильные технологии и безопасность.
По данным компании, в прошлом году число выданных в США патентов в целом сократилось на 7%. Единственной областью, в которой наблюдался рост числа патентов, были компьютерные системы, основанные на алгоритмах, включая машинное обучение — ключевое направление деятельности «Лаборатории Касперского». Согласно отчёту IFI Claims Direct, основные области запатентованных технологий «Лаборатории Касперского» за последние два года включают сетевую архитектуру, протоколы безопасной передачи данных и компьютерные системы, основанные на алгоритмах.
«Для «Лаборатории Касперского» создание инновационных технологий всегда было одним из главных приоритетов. Мы очень рады, что работа компании была отмечена в отчете IFI Claims, наша команда экспертов-изобретателей заслужила это признание. Патентное лидерство на рынке США свидетельствует о приверженности творческому развитию и намерении сделать наши технологические возможности доступными для пользователей по всему миру», — комментирует Антон Тихомиров, руководитель отдела стратегического развития интеллектуальной собственности «Лаборатории Касперского».