Հայաստանի նախագահը հրաժարական է տվել. ևս մեկ հետընթաց Հայաստանի համար
Կիրակի առավոտյան արթնացա ցնցող, բայց ոչ անսպասելի լուրից․ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հայտարարել է իր հրաժարականի մասին, գտնվելով արտասահմանում, ամենայն հավանականությամբ՝ Լոնդոնում, մոտ չորս տարի պաշտոնավարելուց հետո։
Նախագահին ճանաչում եմ 30 տարի: Նա շատ կրթված մարդ է՝ բազմաթիվ ձեռքբերումներով՝ ֆիզիկոս, համակարգչային մոդելավորման մասնագետ, հաջողակ գործարար, դիվանագետ և քաղաքական գործիչ (ՀՀ նախկին վարչապետ և նախագահ):
Սարգսյանը ծնունդով Հայաստանից է, ավարտել է Երևանի պետական համալսարանը՝ տեսական ֆիզիկայի և մաթեմատիկայի գիտական աստիճաններով, իսկ այնուհետև դարձել իր մայր բուհի ֆիզիկայի դոցենտ: 1982 թվականին տեղափոխվել է Մեծ Բրիտանիա և դարձել Քեմբրիջի համալսարանի պրոֆեսոր։ Նա այնուհետև աշխատել է որպես այդ համալսարանի բարդ ֆիզիկական երևույթների համակարգչային մոդելավորման ամբիոնի վարիչ:
1991 թվականին՝ Հայաստանի անկախացումից անմիջապես հետո, Սարգսյանը դարձավ երկրի առաջին դեսպանը Լոնդոնում։
Նա Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցրել է 1996 թվականի նոյեմբերից մինչև 1997 թվականի մարտը։ Քաղցկեղից ապաքինվելուց հետո նա նշանակվել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) նախագահի հատուկ խորհրդական, իսկ 1998 թվականից մինչև 2000 թվականը՝ ՎԶԵԲ-ի կառավարիչ։ Նա աշխատել է Հարվարդի և Չիկագոյի համալսարանների, ինչպես նաև մի շարք հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների դեկանատում և խորհրդատվական խորհրդում:
2018-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդարանին առաջարկեց Արմեն Սարգսյանի թեկնածությունը որպես իր իրավահաջորդ՝ ներկայիս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց քիչ առաջ, որը քննադատում էր նրա թեկնածության առաջադրումը։
Արմեն Սարգսյանը Հայաստանի նախագահ դարձավ փոփոխված Սահմանադրությամբ, որը նրան տալիս էր արարողակարգային դեր՝ առանց քաղաքական որոշումներ կայացնելու իրավունքի։ Նա ուներ ընտրություն՝ կա՛մ հաստատել Փաշինյանի առաջարկած նշանակումները և խորհրդարանի կողմից ընդունված օրենքները, կա՛մ դրանք ներկայացնել Սահմանադրական դատարան։
Նախագահի պաշտոնում Սարգսյանին վստահվել էր Սահմանադրության դրույթների պահպանման ապահովումը։ Նա պետք է նրբանկատորեն նավարկեր Հայաստանի խիստ լարված քաղաքական մթնոլորտում և խիստ պառակտված հասարակությունում։
Չնայած իր պաշտոնի սահմանափակումներին, նա օգտագործեց իր միջազգային քաղաքական և գործարար լայն կապերը Հայաստանի հետ հարաբերությունները խթանելու և արտասահմանյան ներդրումները խրախուսելու համար: Նա այցելեց մեկ տասնյակից ավելի երկրներ՝ բարձր մակարդակի հանդիպումներ անցկացնելով իր պաշտոնավարման ընթացքում։
Միևնույն ժամանակ, Սարգսյանը ենթարկվել է Փաշինյանի համախոհների անխնա քննադատությանը, որոնք առիթը բաց չէին թողնում խաթարելու նրա հեղինակությունն ու գործողությունները։ Նա հարձակման է ենթարկվել նաև ընդդիմադիր խմբերի կողմից։ Շատ ավելի քիչ հասկանալի էր դավադրության տեսության սիրահար հայերի կողմից անընդհատ թմբկահարումը, որոնք նրան մեղադրում էին բրիտանական լրտես լինելու մեջ՝ առանց որևէ փաստացի հիմքի: Այս մարդիկ պետք է որ մոռացած լինեն՝ Բրիտանիան այլևս մեծ տերություն չէ։ Նա կորցրել է իր հսկայական կայսրությունը, որտեղ «արևը երբեք մայր չէր մտնում»: Ներկայումս Մեծ Բրիտանիան մի երկիր է, որն ունի իր սեփական բազմաթիվ քաղաքական ու տնտեսական խնդիրները, և այն վիճակում չէ, որ խառնվի Հայաստանի ներքին գործերին։
2019 թ. նախագահ Սարգսյանի  հետ իր աշխատասենյակում ունեցած մասնավոր հանդիպման ժամանակ նա ինձ խոստովանեց չարախոսների կողմից մշտական քննադատությունների և իր գործունեությունը խաթարելու շարունակական փորձերի մասին։
Բոլորս հիշում ենք, որ Արմեն Սարգսյանը հաջորդ օրվա թերթերից էր տեղեկացել, որ Փաշինյանը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Արցախյան պատերազմի ավարտին ստորագրել էր կապիտուլյացիոն հայտարարությունը։ Փաշինյանը նվազագույն քաղաքավարություն չէր ունեցել՝ տեղեկացնելու Հայաստանի նախագահին իր ծանրակշիռ որոշման մասին՝ ոչ այդ հայտարարությունը ստորագրելուց առաջ, ոչ էլ դրանից հետո։
Նախագահ Սարգսյանը փորձել է հաղթահարել երեք առանձին խմբերի՝ Փաշինյանի կուսակիցների, ընդդիմության և դավադրության տեսության սիրահար ամբոխի ստեղծած խոչընդոտները։ Նրան խիստ քննադատության են ենթարկել՝ իր ստորագրության համար Փաշինյանի կողմից ներկայացված որոշ հրամանների կամ խորհրդարանի իշխող մեծամասնության կողմից ընդունված օրենքների դեմ առարկելու համար։ Ամենամեծ բողոքը բարձրացավ 2020 թ․ աշնանը՝ Արցախյան ավերիչ պատերազմից անմիջապես հետո, երբ նա հրապարակայնորեն հորդորեց Փաշինյանին հրաժարական տալ։
Իր հրաժարականի հայտարարության մեջ նախագահ. Սարգսյանը դժգոհել է, որ ինքը և «երբեմն ընտանիքը թիրախավորվում են տարբեր քաղաքական խմբավորումների կողմից: Վերջիններս այնքան էլ հետաքրքրված չեն նախագահական ինստիտուտի կողմից ի շահ երկրի իրականացված ձեռքբերումներով, որքան իմ անցյալով, դավադրության զանազան տեսություններով ու միֆերով: Իմ անձի հանդեպ այդ «մտահոգվածությունը» դուրս է գալիս նաև բարոյականության սահմաններից՝ վերջնական արդյունքում ուղղակիորեն բացասաբար ազդելով առողջության վրա»:
Ավելին, իր հրաժարականի հայտարարության մեջ նախագահ Սարգսյանը մատնանշել է. «այն պարադոքսալ իրավիճակը, երբ Նախագահը ստիպված է պետականության երաշխավոր լինել՝ փաստացի չունենալով որևէ իրական գործիք:
Սահմանադրությունը նաև ենթադրում է մեկ ինստիտուտի գերակայություն մյուսի նկատմամբ, Սփյուռքի հայտնի մասնագետների համար ստեղծում է խոչընդոտներ՝ պատմական Հայրենիքի պետական ինստիտուտների կառավարմանը մասնակցելու համար, և այլն.... Մենք խորհրդարանական հանրապետություն ենք ձևով, բայց ոչ բովանդակությամբ: Իմ առաջարկության իմաստը և նպատակը եղել է ոչ թե կառավարման մի ձևից մյուսին (խորհրդարանականից կիսանախագահականի կամ նախագահականի) անցնելը, այլ՝ զսպումների և հակակշիռների վրա հիմնված պետական համակարգ ստեղծելը»:
Բացատրելով իր սահմանափակ լիազորությունների պատճառով Հայաստանում «ներկայիս ազգային ճգնաժամի» դեմ պայքարելու իր անկարողությունը՝ նախագահ Սարգսյանն իր հայտարարությունը եզրափակել է զգուշացումով, որ Հայաստանը կհայտնվի «պատմության լուսանցքում։ Մենք այլևս սխալվելու իրավունք չունենք...»։
Սահմանադրության համաձայն՝ խորհրդարանի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանն այժմ նախագահի պաշտոնակատարն է մինչև նոր նախագահի ընտրությունները՝ Սարգսյանի հրաժարականից ոչ շուտ, քան 25 և ոչ ուշ, քան 35 օր հետո։
Սահմանադրությունը նաև նախանշում է խորհրդարանի կողմից նոր նախագահի ընտրության գործընթացը. նախագահի թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունի խորհրդարանի անդամների առնվազն 25 տոկոսը։ Նախագահ է ընտրվում նա, ով ստանում է պատգամավորների ձայների առնվազն 75 տոկոսը։ Եթե ոչ մի թեկնածու չի հավաքում ձայների 75 տոկոսը, ապա անցկացվում է ընտրությունների երկրորդ փուլ, որի ընթացքում կարող են մասնակցել առաջին փուլին մասնակցած բոլոր թեկնածուները։ Երկրորդ փուլում նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը ստանում է խորհրդարանի ընդհանուր թվի ձայների առնվազն 60 տոկոսը։ Չընտրվելու դեպքում անցկացվում է երրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել երկրորդ փուլում առավելագույն ձայներ հավաքած երկու թեկնածուները։ Նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը ստանում է խորհրդարանի ձայների պարզ մեծամասնությունը։
Նախագահի թեկնածուն պետք է լինի 40 տարին լրացած, վերջին վեց տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, վերջին վեց տարում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող, ընտրական իրավունք ունեցող և հայերենին տիրապետող։ Նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը յոթ տարի է։ Նա չի կարող վերընտրվել:
Նոր նախագահին կընտրեն խորհրդարանում վարչապետի կուսակիցները, քանի որ նրանք կազմում են պատգամավորների մեծամասնությունը: Ես մտավախություն ունեմ, որ Փաշինյանի կողմից կատարված մյուս նշանակումների նման, որպես հաջորդ նախագահ կընտրվի ոչ որակյալ մի անձնավորություն, ինչը մեկ անգամ ևս կհաստատի կուսակցական քաղաքականության նրա նախընտրությունն ընդդեմ ազգային շահերի։ Պետական խիստ անհրաժեշտ զսպումներ և հակակշիռներ հաստատելու փոխարեն՝ փաշինյանամետ նախագահ ընտրելն ավելի կամրապնդի բացարձակ իշխանությունը, որը վայելում է մեկ մարդ՝ վարչապետը: Նա հաստատեց մեր ամենավատ մտավախությունները, երբ 2022 թվականի հունվարի 24-ին իր ասուլիսում ասաց. «Նախագահը, կառավարությունը և խորհրդարանի մեծամասնությունը պետք է քաղաքական ներդաշնակություն ունենան»։ Այլ կերպ ասած, զսպումների և հակակշիռների փոխարեն Փաշինյանը նախընտրում է միանձնյա իշխանությունը։

26-01-2022 11:51:30 | Armenia | Politics
I woke up Sunday morning to the shocking, yet not unexpected, news that the President of Armenia, Armen Sarkissian, announced his resignation while abroad, most probably London, after nearly four years in office.
The President is someone I have known for 30 years. He is a highly-educated man with multiple accomplishments: physicist, computer scientist, successful businessman, diplomat and politician (former Prime Minister and President of Armenia).
Sarkissian, a native of Armenia, graduated from Yerevan State University with advanced degrees in Theoretical Physics and Mathematics. He then became Associate Professor of physics at his alma mater. In 1982, he moved to the UK and became a professor at the University of Cambridge. He subsequently served as the Head of the Department of Computer Modeling of Complex Physical Phenomenon at that university.
In 1991, shortly after Armenia’s independence, Sarkissian became the country’s first Ambassador to London. He served as Armenia’s Prime Minister from November 1996 to March 1997. After recovering from a bout with cancer, he was appointed as Special Advisor to the President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and as a Governor of EBRD from 1998 to 2000. He served on the Dean’s Board and Advisory Board of Harvard and Chicago universities and several prestigious international organizations.
In 2018, Pres. Serzh Sargsyan recommended Armen Sarkissian to the Parliament to be his successor, shortly before current Prime Minister Nikol Pashinyan came to power who had been critical of his nomination.
Sarkissian became the President of Armenia under the amended constitution which gave him a ceremonial role with no political decision-making power. He had the choice of either approving appointments proposed by Pashinyan and laws passed by the Parliament or submitting them to the Constitutional Court for its determination.
As President, Sarkissian was entrusted with ensuring compliance with the provisions of the Constitution. He had to navigate delicately through Armenia’s highly charged political atmosphere and severely divided society. Despite the limitations of his office, he used his extensive international political and business contacts to promote relations with Armenia and encourage investments from overseas. He visited over a dozen countries, holding high-level meetings during his tenure.
Meanwhile, Sarkissian was subjected to relentless criticism by Pashinyan’s partisans who never missed an opportunity to undermine his reputation and actions. He was also attacked by opposition groups. Much less understandable was the constant drumbeat by conspiracy-minded Armenians who accused him of being a British spy, without any basis of fact. These individuals must have forgotten that Great Britain is no longer a great power. It lost its vast Empire where the sun never set. Nowadays, Great Britain is a country with its multiple political and economic problems, and not in a position to meddle in Armenia’s internal affairs.
During a private meeting I had with Pres. Sarkissian in his office in 2019, he confided to me the constant criticisms and continued attempts to undermine his activities by his detractors.
We all recall that Pres. Sarkissian found out from the following day's newspapers about Pashinyan signing the statement of capitulation at the end of the Artsakh War on Nov. 9, 2020. Pashinyan did not have the minimum courtesy of letting the President of Armenia know about his grave decision neither before nor after signing that statement.
Pres. Sarkissian tried to overcome the obstacles created by three separate groups: Pashinyan’s partisans in power, the opposition, and the conspiracy-minded crowd. He was severely criticized for objecting to certain orders submitted for his signature by Pashinyan or laws passed by the Parliament’s ruling majority. The biggest outcry was raised in the fall of 2020, shortly after the devastating Artsakh War, when he publicly urged Pashinyan to resign.
In his resignation statement, Pres. Sarkissian complained that he and “sometimes his family are targeted by various political groups. They are not so much interested in the achievements of the presidential institution for the benefit of the country as in my past, various conspiracy theories, and myths. This ‘concern’ for me goes beyond morality, ultimately directly affecting my health.”
Furthermore, in his resignation statement, Pres. Sarkissian pointed out the “paradoxical situation when the President has to be a guarantor of statehood without actually having any real tools. The Constitution also presupposes the supremacy of one institution over another, creates obstacles for well-known Diaspora specialists to participate in the management of state institutions of the historical Homeland, etc…. We are a parliamentary republic in form, but not in content. The purpose of my proposal was not to move from one form of government to another (parliamentary to semi-presidential or presidential), but to create a state system based on checks and balances.”
Explaining his inability to deal with “the current national crisis” in Armenia due to his limited powers, Pres. Sarkissian concluded his statement with a warning that Armenia will find itself “in the margins of history. We have no right to make mistakes anymore!”
According to the Constitution, Alen Simonyan, the Speaker of the Parliament, is now the Acting President until elections are held for a new President, no earlier than 25 days and no later than 35 days from Sarkissian’s resignation.
The Constitution also outlines the process of electing a new President by the Parliament: At least 25% of the Parliament Members has the right to nominate a presidential candidate. Whoever receives at least 75% of the votes of the Members of Parliament is elected President. If no candidate receives 75% of the votes, a second round of elections is held, during which all the candidates who participated in the first round can run. In the second round, the candidate who receives at least 60% of the total number of the Parliament’s votes is elected President. If not, a third round is held, in which the two candidates with the most votes in the second round can run. The candidate who receives the simple majority of the votes of the Parliament is elected President.
The presidential candidate must: Be at least 40 years old, solely an Armenian citizen for the last six years, permanently resided in Armenia for the last six years, has the right to vote, and speaks Armenian. The term of the President is seven years. He or she cannot be reelected.
The new President will be chosen by the Prime Minister’s party members in Parliament as they hold the majority of the seats. My fear is that an unqualified person will be chosen to be the next President just like the other appointments made by Pashinyan, thus confirming once again his preference for partisan politics over national interests. Rather than establishing much needed governmental checks and balances, the choice of a pro-Pashinyan President will further consolidate the absolute power enjoyed by one man, the Prime Minister. He confirmed our worst fears when during his press conference on January 24, 2022, he said: “the President, government, and majority in Parliament must have a political harmony.” In other words, rather than checks and balances, Pashinyan prefers single-handed rule.