Հարցախույզը ցույց է տալիս, որ ավելի շատ հայեր են զգում իրենց երկրի սխալ ուղղությամբ գնալը
Վաշինգտոնի Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի կողմից 2021  թվականի նոյեմբերի 22-ից  մինչև դեկտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում անցկացված հանրային կարծիքի  հարցախույզը գնահատել է Հայաստանի բնակչության տեսակետները քաղաքական, տնտեսական և անվտանգության խնդիրների վերաբերյալ։ Հետազոտությունը ֆինանսավորվել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից։
Հետազոտության հիմնական բացահայտումն այն է, որ բնակչության 46 տոկոսը կարծում է՝ «Հայաստանը գնում է սխալ ուղղությամբ», մինչդեռ միայն 34 տոկոսն է կարծում, որ երկիրը գնում է «ճիշտ ուղղությամբ»։ Սա խոսում է այն մասին, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հաճախակի պարծենալը, թե ինքը վայելում է «ժողովրդի մանդատը», բոլորովին այդպես չէ։ Սա զգալի տեղաշարժ է 2021 թ. հունիսի 20-ի խորհրդարանական ընտրություններում վարչապետի  կուսակցության ստացած ձայների 54 տոկոսից։ Ավելի կարևորը՝ նրանց թիվը, որոնք կարծում են, որ Հայաստանը սխալ ուղղությամբ է գնում, 2021 թ. մայիսի 21-ի 20 տոկոսից 2021 թ. հուլիսին հասել է 34 տոկոսի, իսկ 2021 թ. դեկտեմբերին՝ 46 տոկոսի։
Այնուամենայնիվ, մեկ այլ կարևոր հարցի վերաբերյալ՝ «Հավատո՞ւմ եք, որ Դուք և Ձեզ նման մարդիկ կարող են ազդել մեր երկրում ընդունվող որոշումների վրա», 66 տոկոսը պատասխանել է այո, իսկ 33 տոկոսը՝ ոչ: Սա միանշանակ դրական ցուցանիշ է իշխանությունների համար։
Հաջորդ հարցը՝ «Դուք բավարարվա՞ծ եք մեր երկրում ժողովրդավարության զարգացման ընթացքով, թե՞ ոչ», երկիրը գրեթե հավասարապես բաժանվել է՝ 51 տոկոս՝ այո և 47 տոկոս՝ ոչ:
Հարցին՝ «Դուք համարում եք, որ մեր երկիրը կառավարվում է մարդկանց մեծամասնությա՞ն, թե՞ որոշ խմբերի շահերից ելնելով», 61 տոկոսն ասել է, որ այն կառավարվում է «որոշ խմբերի» շահերից ելնելով, մինչդեռ միայն 31 տոկոսն է ասել, որ այն կառավարվում է «մեծամասնության» շահերից ելնելով: Սա բացասաբար է անդրադառնում ներկայիս իշխանության վրա։
Դրական կողմն այն է, որ հարցվածների 66 տոկոսն ասել է, որ «չի վախենում իր կարծիքը բացահայտ արտահայտելուց», մինչդեռ 31 տոկոսն ասել է, որ վախենում է դա անել:
Հարցին՝ «Որքանո՞վ եք բավարարված հետևյալ պետական մարմինների աշխատանքով», ամենաբարձր հավանության արժանացել է Փաշինյանի կառավարությանը հաճախակի քննադատող՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի (օմբուդսմենի) գրասենյակը (68 տոկոս գոհ և 25 տոկոս դժգոհ). ոստիկանություն (68 տոկոսն ընդդեմ 29 տոկոսի)․ տեղական ինքնակառավարման մարմիններ (63 տոկոսն ընդդեմ 33 տոկոսի). զինված ուժեր (58 տոկոսն ընդդեմ 37 տոկոսի)․ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով (57 տոկոսն ընդդեմ 33 տոկոսի) և Ազգային անվտանգության ծառայություն (50 տոկոսն ընդդեմ 41 տոկոսի)։ Վարչապետի աշխատակազմը զբաղեցրել է 7-րդ տեղը՝ 49 տոկոս գոհ և 48 տոկոս դժգոհ։ Հայաստանի խորհրդարանը զբաղեցրել է 16-րդ տեղը՝ 31 տոկոս բավարարված և ահռելի՝ 67 տոկոս դժգոհ։ Սա զարմանալի չէ, քանի որ խորհրդարանի հեռարձակվող նիստերում հաճախ ցուցադրվում են գոռգոռոցների, վիրավորանքների և ֆիզիկական բռնության տեսարաններ, որոնք ավարտվում են վարչապետի  կուսակցությունը ներկայացնող խորհրդարանի ղեկավարության կտրուկ հրամաններով՝ անջատել հեռուստատեսային տեսախցիկները՝ քողարկելու կռվազան խորհրդարանականների անկարգությունները։
Անդրադառնալով արտաքին քաղաքական խնդիրներին՝ հարցվածները Հայաստանի հետ լավագույն հարաբերություններ ունեցող Ֆրանսիան 92 տոկսով դասել են առաջին տեղում։ Այնուհետև գալիս են Իրանը (80 տոկոս). Միացյալ Նահանգները (77 տոկոս). Չինաստանը (75 տոկոս). Եվրամիությունը (69 տոկոս); Ռուսաստանը (64 տոկոս). Վրաստանը (58 տոկոս)․Մեծ Բրիտանիան (47 տոկոս). այլ (10 տոկոս),  Թուրքիան (5 տոկոս) և  ամենավերջում՝ Ադրբեջանը՝ 3 տոկոս։
«Ո՞ր երկու երկրներն եք համարում առավել կարևոր քաղաքական գործընկեր Հայաստանի համար» հարցին, պատասխանել են՝ Ռուսաստան (57 տոկոս). Ֆրանսիա (50 տոկոս). ԱՄՆ (38 տոկոս). Իրան (23 տոկոս). Եվրամիություն (5 տոկոս). Չինաստան (5 տոկոս). Վրաստան (3 տոկոս) և Հնդկաստան (1 տոկոս):
Ի պատասխան՝ «Ո՞ր երկու երկրներն եք համարում առավել կարևոր տնտեսական գործընկեր Հայաստանի համար» հարցին, Ռուսաստանը կրկին 61 տոկոսով առաջինն է. Իրան (40 տոկոս). Չինաստան (29 տոկոս), ԱՄՆ (16 տոկոս), Ֆրանսիա (14 տոկոս), Վրաստան (8 տոկոս), Եվրամիություն (7 տոկոս), Հնդկաստան (2 տոկոս) և Թուրքիա (2 տոկոս):
«Ո՞ր երկու երկրներն եք համարում անվտանգության ոլորտում առավել կարևոր գործընկեր Հայաստանի համար» հարցի պատասխաններն էին. Ռուսաստան (64 տոկոս). Ֆրանսիա (32 տոկոս). Իրան (31 տոկոս). ԱՄՆ (26 տոկոս). Եվրամիություն (5 տոկոս). Չինաստան (4 տոկոս). Վրաստան (2 տոկոս) և Հնդկաստան (1 տոկոս):
«Ո՞ր երկու երկրներն են ներկայացնում ամենամեծ քաղաքական սպառնալիքը Հայաստանի համար»։ Հետազոտության մասնակիցներն ասել են. Թուրքիա (90 տոկոս). Ադրբեջան (77 տոկոս). Ռուսաստան (15 տոկոս). Մեծ Բրիտանիա (3 տոկոս). Իսրայել (2 տոկոս). ԱՄՆ (2 տոկոս) և Վրաստան (1 տոկոս)։
«Ո՞ր երկու երկրներն են ներկայացնում ամենամեծ տնտեսական սպառնալիքը Հայաստանի համար»։ Հետազոտության մասնակիցներն ասել են. Թուրքիա (68 տոկոս). Ադրբեջան (52 տոկոս). Ռուսաստան (17 տոկոս). Վրաստան (10 տոկոս). Իրան (4 տոկոս). ԱՄՆ (1 տոկոս). Չինաստան (1 տոկոս) և Եվրամիություն (1 տոկոս)։
«Ո՞ր երկու երկրներն են ներկայացնում ամենամեծ անվտանգային սպառնալիքը Հայաստանի համար»։ Հարցման մասնակիցներն ասել են՝ Թուրքիա (88 տոկոս). Ադրբեջան (81 տոկոս). Ռուսաստան (11 տոկոս). Իրան (2 տոկոս). ԱՄՆ (2 տոկոս). Իսրայել (2 տոկոս). Վրաստան (1 տոկոս). Ֆրանսիա (1 տոկոս) և Մեծ Բրիտանիա (1 տոկոս):
«Ո՞ր երկու երկրների հետ է պետք բարելավել հարաբերությունները Հայաստանի զարգացման համար»։ Հետազոտության մասնակիցներն ասել են՝ Ռուսաստան (53 տոկոս). ԱՄՆ (35 տոկոս). Իրան (29 տոկոս). Ֆրանսիա (25 տոկոս). Չինաստան (15 տոկոս). Եվրամիություն (9 տոկոս). Վրաստան (7 տոկոս). Թուրքիա (5 տոկոս). Ադրբեջան (4 տոկոս). Հնդկաստան (1 տոկոս) և Մեծ Բրիտանիա (1 տոկոս):
Հետազոտության հաջորդ հարցն էր, թե արդյոք հարցվողները համաձայն են կամ ոչ հետևյալ երեք հարցերի հետ.
1) 73 տոկոսը համաձայն է, իսկ 25 տոկոսը համաձայն չէ, որ «Հայաստանը պետք է երկխոսություն սկսի Թուրքիայի հետ և կարգավորի երկկողմ հարաբերությունները՝ առաջ քաշելով Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության հետագա ճանաչման օրակարգը»։
2) 70 տոկոսը համաձայն է, իսկ 27 տոկոսը համաձայն չէ, որ «Հայաստանը պետք է հարաբերություններ հաստատի Թուրքիայի հետ՝ առաջ քաշելով իր նախապայմանները, ինչպիսին է, օրինակ, Թուրքիայի կողմից Արցախի խաղաղ կարգավորման գործընթացին չխոչընդոտելը»։
3) 44 տոկոսը համաձայն է, իսկ 53 տոկոսը համաձայն չէ, որ «Հայաստանը ոչ մի դեպքում չպետք է ձգտի Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը»։
Հարցման մասնակիցների մեծ մասը համաձայն չէ Փաշինյանի հետ, որ Ադրբեջանի հետ ճանապարհների բացումը ձեռնտու է Հայաստանին։ Հարցին՝ «Ինչպե՞ս կազդի Հայաստանի տնտեսական զարգացման վրա տրանսպորտային ուղիների բացումը Ադրբեջանի հետ», դրական պատասխան է տվել 27 տոկոսը. բացասական՝ 59 տոկոսը:
Նույնը վերաբերում է Թուրքիային։ Հարցին՝ «Ինչպե՞ս կազդի Հայաստանի տնտեսական զարգացման վրա տրանսպորտային ուղիների բացումը Թուրքիայի հետ», 35 տոկոսը դրական պատասխան է տվել, իսկ 53 տոկոսը՝ բացասական:
Հարցին. «Հայաստանի ապագայի համար որքանո՞վ է կարևոր առաջիկա 10 տարում Արցախյան հիմնախնդրի լուծումը», ճնշող մեծամասնությունը՝ 96 տոկոսը, պատասխանել է «կարևոր է», իսկ 3 տոկոսը՝ «կարևոր չէ»:
Հետազոտության հետևյալ հարցին՝ «Ո՞րն է լինելու Արցախյան հիմնախնդրի լուծման ընդունելի տարբերակ»․
- 35 տոկոսն ասաց․ «Արցախի ճանաչում՝ որպես անկախ պետություն։
- 34 տոկոսն ասաց․ «Արցախի միացումը Հայաստանին որպես Հայաստանի Հանրապետության մարզ»։
- 16 տոկոսն ասաց․ «Արցախի ինքնավար շրջանի կարգավիճակի հաստատում Հայաստանի կազմում»։
- 11 տոկոսն ասաց․ «Արցախի կարգավիճակի հաստատում Ռուսաստանի կազմում»։
- 1 տոկոսն ասաց․ «Ներկայիս ստատուս քվոյի պահպանումը»։
Հարցին՝ «Արդյոք Հայաստանը կարո՞ղ է ինքնուրույն պաշտպանել Ադրբեջանի հետ իր սահմանները՝ առանց որևէ այլ երկրի օգնության», 46 տոկոսն ասաց՝ այո, 53 տոկոսը՝ ոչ:
Ի վերջո, հարցրին՝ «Ո՞ր երկիրը կցանկանայիք օգներ Հայաստանին իր սահմանները պաշտպանելու գործում», 47 տոկոսն ասել է Ռուսաստանը. 18 տոկոսը՝ ԱՄՆ-ը. 14 տոկոսը՝ Ֆրանսիան. 8 տոկոսը՝ Իրանը. 2 տոկոսը՝ Չինաստանը. 1 տոկոսը՝ Եվրամիությունը. 1 տոկոսը՝ Մինսկի խմբի բոլոր երեք երկրները՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան և 1 տոկոսը՝ ՆԱՏՕ-ն։
Համաձայն ենք, թե ոչ, սրանք հայաստանցիների պատասխաններն են։ Այն արտացոլում է նրանց ներկայիս մտածելակերպը:

• 09-02-2022 10:57:33   | Armenia  |  Politics
The Washington-based International Republican Institute’s public opinion poll, conducted November 22-December 5, 2021, measured the Armenian population’s views on political, economic, and security issues. The survey was funded by the U.S. Agency for International Development.
The poll revealed a key finding: 46% of the population thinks that “Armenia is headed in the wrong direction,” while only 34% thinks that the country is headed in “the right direction.” This indicates that Prime Minister Nikol Pashinyan’s often-repeated boast that he enjoys “the people’s mandate” is not necessarily so. This is a significant shift from the 54% of the votes the Prime Minister’s political party received in the June 20, 2021 parliamentary elections. More importantly, the number of those who think that Armenia is headed in the wrong direction increased from 20% in May 21, 2021 to 34% in July 2021 and 46% in December 2021.
However, on another important question, “Do you believe that you or people like you can influence decisions made in our country,” 66% said yes, while 33% said no. This is definitely a positive indication for the authorities.
The next question: “Are you satisfied or dissatisfied with the way democracy is developing in our country?” the country was almost evenly split: 51% yes and 47% no.
To the question: “Do you consider our country to be governed in the interest of the majority of people or in the interest of some groups?” 61% said it was governed in the interest of “some groups,” while only 31% said it was governed in the interest of “the majority.” This reflects negatively on the current government.
On the positive side, 66% of the people surveyed said they are “not afraid of openly expressing their opinions,” while 31% said they were afraid to do so.
To the question: “How satisfied or dissatisfied are you with the work of the following state bodies?” the top approval was given to Pashinyan government's frequent critic, Human Rights Defender’s (Ombudsman’s) office (68% satisfied vs. 25% dissatisfied); the police (68% vs. 29%); local governments (63% vs. 33%); armed forces (58% vs. 37%); Central Electoral Commission (57% vs. 33%); and National Security Service (50% vs. 41%). The Prime Minister’s office came in 7th place with 49% satisfied vs. 48% dissatisfied. The Armenian Parliament came in 16th place with 31% satisfied and a whopping 67% dissatisfied. This is not surprising as the parliament’s televised sessions frequently show scenes of shouting matches, insults, and physical altercations ending with abrupt orders by the parliament’s leadership representing the Prime Minister’s political party to turn off the TV cameras to hide the disorderly conduct of the rowdy parliamentarians.
Turning to foreign policy issues, those surveyed ranked France on top with 92% as having the best relationship with Armenia. Then came Iran (80%); the United States (77%); China (75%); European Union (69%); Russia (64%); Georgia (58%); UK (47%); other (10%); Turkey (5%); and Azerbaijan at the very bottom with 3%.
When asked “Which two countries were the most important political partners for Armenia?” Russia (57%); France (50%); the U.S. (38%); Iran (23%); European Union (5%); China (5%); Georgia (3%); and India (1%).
In response to “Which two countries are the most important economic partners of Armenia?” Russia again came first with 61%; Iran (40%); China (29%); the U.S. (16%); France (14%); Georgia (8%); European Union (7%); India (2%); and Turkey (2%).
When asked “Which 2 countries are the most important security partners for Armenia?” the answers were: Russia (64%); France (32%); Iran (31%); the U.S. (26%); European Union (5%); China (4%); Georgia (2%); and India (1%).
“Which 2 countries are the greatest political threat to Armenia?” The survey respondents said: Turkey (90%); Azerbaijan (77%); Russia (15%); UK (3%); Israel (2%); the U.S, (2%); and Georgia (1%).
“Which 2 countries are the biggest economic threat to Armenia?” Survey respondents said: Turkey (68%); Azerbaijan (52%); Russia (17%); Georgia (10%); Iran (4%); the U.S. (1%); China (1%); and European Union (1%).
“Which 2 countries are the greatest security threat to Armenia?” Survey respondents said: Turkey (88%); Azerbaijan (81%); Russia (11%); Iran (2%); the U.S. (2%); Israel (2%); Georgia (1%); France (1%); and UK (1%).
“The relationship with which 2 countries needs to be improved for the development of Armenia?” The survey respondents said: Russia (53%); the U.S. (35%); Iran (29%); France (25%); China (15%); European Union (9%); Georgia (7%); Turkey (5%); Azerbaijan (4%); India (1%); and UK (1%).
The survey then asked if the respondents agreed or disagreed with the following three questions:
1) 73% agreed and 25% disagreed that “Armenia should start a dialog with Turkey and normalize bilateral relations, while pursuing the agenda of recognition of the Armenian Genocide by Turkey.”
2) 70% agreed and 27% disagreed that “Armenia must establish bilateral relations with Turkey by putting forward its own preconditions such as Turkey’s non-hindrance of peace in Artsakh.”
3) 44% agreed and 53% disagreed that “Under no circumstances Armenia should pursue normalization of relations with Turkey.”
Most survey respondents disagreed with Pashinyan that opening roads with Azerbaijan is beneficial to Armenia. When asked: “How will the opening of transport routes with Azerbaijan impact Armenia's economic development?” 27% gave a positive answer; 59% negative.
The same is true for Turkey. When asked: “How will the opening of transport routes with Turkey impact Armenia’s economic development?” 35% gave a positive answer; 53% negative.
When asked: “How important is the resolution to the Artsakh conflict for the future of Armenia in the next 10 years?” The overwhelming 96 % said “important”; 3% “unimportant.”
The survey asked: “What would be an acceptable solution of the Artsakh conflict?”
-- 35% said: “Recognition of Artsakh as an independent state.”
-- 34% said: “The unification of Artsakh with Armenia as a region of the Republic of Armenia.”
-- 16% said: “Establishment of the status of the Artsakh Autonomous Region within Armenia.”
-- 11% said: “Establishment of the status of Artsakh within Russia.”
-- 1% said: “Maintaining the current status quo.”
When asked: “Is Armenia able to independently defend its borders with Azerbaijan, without the help of any other country?” 46% said yes; 53% no.
Finally, when asked: “Which country would you prefer to assist Armenia in defending its borders?” 47% said Russia; the U.S. (18%); France (14%); Iran (8%); China (2%); European Union (1%); all three Minsk Group countries of Russia, the U.S., France (1%); and NATO (1%).
Whether we agree or disagree, these are the answers that the people of Armenia gave. It reflects their current mindset.