Վնասաբեր ծրագրերի HermeticRansom-HermeticWiper զույգն օգտագործվել է Ուկրաինայի վրա կիբեռգրոհներում
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն:  «Կասպերսկի» ընկերության հետազոտողները վերլուծել են HermeticRansom վնասաբեր ծրագիրը, որը հայտնի է նաև որպես Elections GoRansom՝ պարզելով, որ մեծ հաշվով դա բավականին պարզ ծածկագրիչ է: Նրանց կարծիքով՝ գրոհողներն այն կիրառել են ուշադրություն շեղելու նպատակով։
«HermeticRansom-ը գրոհել է համակարգիչները մեկ այլ՝ տվյալները ջնջող վնասաբեր ծրագրի հետ միաժամանակ, որը հայտնի է որպես HermeticWiper, և, դատելով տեղեկատվական անվտանգության փորձագետների հանրակցության հավաքած տեղեկատվությունից, օգտագործվել է Ուկրաինայում վերջերս իրականացված կիբեռգրոհներում։ Վնասաբեր ծրագրի համեմատական պարզությունն ու ոչ ամենաարդյունավետ իրագործումը վկայում են այն մասին, որ HermeticRansom-ը կիրառել են որպես HermeticWiper-ի գրոհների «ծխածածկույթ»,- նշում են ընկերության փորձագետները:
Նրանք պարզաբանում են, որ տուժողի համակարգչում հայտնվելով՝ HermeticRansom-ը սկզբում նույնականացնում է կոշտ սկավառակները և հավաքում դիրեկտորիաների և ֆայլերի ցանկը, որոնք տեղակայված են ամենուր, բացի Windows և Program Files սկզբնական պանակներից: Այնուհետև այն ծածկագրում է որոշակի կատեգորիաների ֆայլերը և վերանվանում դրանք՝ անվանումներին կցելով .encrypted նշանը ու շորթողների փոստային հասցեն։ Վնասաբեր ծրագիրը նաև Desktop պանակում ստեղծում է read_me.html ֆայլը՝ փրկագնման և գրոհողների կոնտակտների մասին գրությամբ։
HermeticRansom-ը գրված է Golang լեզվով: Դրա մեջ չի օգտագործվում օբֆուսկացման (կոդը խճճելու) ոչ մի մեխանիզմ, իսկ բուն ծածկագրման կիրառված մեթոդը բավական ծանրաշարժ է և քիչ արդյունավետ։ Ինչպես կարծում են փորձագետները, դատելով այս և մի շարք այլ հայտանիշներից՝ վնասաբեր ծրագիրը ստեղծվել է հապշտապ:

Пара зловредов HermeticRansom-HermeticWiper использовалась в кибератаках на Украине
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. Исследователи «Лаборатории Касперского» проанализировали зловред HermeticRansom, известный также как Elections GoRansom, выяснив, что по большому счету, это достаточно несложный шифровальщик. По их мнению, атакующие применяли его с целью проведения отвлекающего маневра.
«HermeticRansom атаковал компьютеры одновременно с другим стирающим данные зловредом, известным как HermeticWiper — и судя по информации, собранной сообществом экспертов информационной безопасности, использовался в недавних кибератаках на Украине. Сравнительная простота и не самая эффективная имплементация зловреда говорит о том, что HermeticRansom применяли в качестве «дымовой завесы» для атак HermeticWiper»,- отмечают эксперты компании.
Они поясняют, что, попав на компьютер жертвы, HermeticRansom для начала идентифицирует жесткие диски и собирает список директорий и файлов, расположенных везде, кроме корневых папок Windows и Program Files. Затем он шифрует файлы определенных категорий и переименовывает их, присоединяя к названию метку .encrypted и почтовый адрес вымогателей. Также зловред создает в папке Desktop файл read_me.html с запиской о выкупе и контактами злоумышленников.
HermeticRansom написан на языке Golang. В нем не используются никакие механизмы обфускации, а сам применяемый метод шифрования достаточно громоздок и малоэффективен. Как считают эксперты, судя по этим и некоторым другим признакам, зловред создавался в спешке.