Աշխարհում DDoS-գրոհների քանակն ավելացել է 4,5 անգամ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն:  «Կասպերսկի» ընկերության DDoS Intelligence համակարգը 2021-ի չորրորդ եռամսյակում աշխարհում գրանցել է 86 710 DDoS-գրոհ (DDoS – Distributed Denial of Service՝ «սպասարկման մերժում» տիպի բաշխված գրոհ)։ Այս ցուցանիշը նախորդ եռամսյակի համեմատ աճել է 52%-ով և ավելի քան 4,5 անգամ՝ 2020-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Ընկերության փորձագետները երրորդ եռամսյակի նկատմամբ DDoS-գրոհների թվի աճը ավանդական սեզոնային տատանում են համարում։ «Տարեվերջին կյանքն ընդհանուր առմամբ արագանում է, և դա ազդում է DDoS-ի շուկայի վրա. սրվում Է մրցակցային պայքարը մանրածախ առևտրում, գալիս է դպրոցականների և ուսանողների քննությունների ժամանակը, արշավներ են ծավալում տարբեր տեսակի ակտիվիստներ։ Այս ամենը հանգեցնում է գրոհների թվի աճի։
Բացի այդ, DDoS-ի շուկայի ծավալը հակադարձ համեմատական է կրիպտոարժույթների շուկայի նկատմամբ։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ DDoS-ի և կրիպտոարժույթի մայնինգի կազմակերպման հզորությունները թեև ոչ ամբողջությամբ, բայց փոխադարձ փոխարինելի են, ուստի բոտնետների տերերը հակված են հզորությունները վերաուղղել դեպի մայնինգ՝ կրիպտոարժույթի աճի, և դեպի DDoS՝ դրա անկման ժամանակ։ Չորրորդ եռամսյակում մենք նկատում ենք հենց դա. DDoS-գրոհների թվի աճ կրիպտոարժույթների արժեքի կտրուկ անկման ֆոնին»,- նշում են փորձագետները։
Ինչ վերաբերում է 2020-ի չորրորդ եռամսյակի համեմատ չորս ու կես անգամ աճին, ապա, ընկերության տվյալներով, ի տարբերություն 2021-ի չորրորդ եռամսյակի ռեկորդային բարձր ցուցանիշների, մեկ տարի առաջ դրանք ռեկորդային ցածր էին:
Մեկ տարի առաջ նկատվել է ընթացիկին հակառակ իրավիճակ՝ DDoS-ի շուկայի անկում կրիպտոարժույթի գների կտրուկ բարձրացման ֆոնին։ Փաստացի այդ ամբողջ տարին DDoS-ի շուկան աստիճանաբար վերականգնվում էր փլուզումից հետո, այստեղից էլ նման տպավորիչ աճը։
Չորրորդ եռամսյակում, ինչպես և նախկինում 2021-ին, DDoS-գրոհների հիմնական զանգվածը նպատակաուղղված էր ԱՄՆ-ում տեղակայված ռեսուրսների վրա (43,55%): Ավելին, այս երկրի բաժինը գրոհների աշխարհագրական բաշխման մեջ կրկին աճել է։
Երկրորդ տեղ է վերադարձել Չինաստանը (9,96%), որի բաժինը նախորդ հաշվետու ժամանակաշրջանի համեմատ ավելացել է 2,22 տոկոսային կետով, իսկ Չինաստանի Հոնկոնգ հատուկ վարչական շրջանը (8,80%) զբաղեցրել է երրորդ հորիզոնականը, որի բաժինը նախորդ եռամսյակի համեմատ նվազել է ավելի քան մեկուկես անգամ:
Չորրորդ եռամսյակում ակտիվ բոտնետների հրամանատարական սերվերներ ամենից շատ եղել են ԱՄՆ-ում (46,49%), որի բաժինը նախորդ հաշվետու ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 3,05 տոկոսային կետով: Նիդեռլանդները (10,17%) և Գերմանիան (7,02%) փոխվել են տեղերով։

Количество DDoS-атак в мире увеличилось в 4,5 раза
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. Система DDoS Intelligence «Лаборатории Касперского» в четвертом квартале 2021 года зафиксировала в мире 86 710 DDoS-атак (DDoS – Distributed Denial of Service – распределённая атака типа «отказ в обслуживании»). Этот показатель вырос на 52% относительно предыдущего квартала и более чем в 4,5 раза по сравнению с аналогичным периодом 2020 года.
Эксперты компании рост числа DDoS-атак относительно третьего квартала считают традиционным сезонным колебанием. «К концу года жизнь в целом ускоряется, и это влияет на рынок DDoS: обостряется конкурентная борьба в ритейле, наступает время экзаменов у школьников и студентов, разворачивают кампании разного рода активисты— все это ведет к росту количества атак.
Кроме того, объем рынка DDoS обратно пропорционален рынку криптовалют. Связано это с тем, что мощности для организации DDoS и майнинга криптовалюты хоть и не полностью, но взаимозаменяемы, поэтому владельцы ботнетов склонны перенаправлять мощности на майнинг при росте криптовалюты и на DDoS при ее падении. В четвертом квартале мы наблюдаем именно это: рост количества DDoS-атак на фоне резкого падения стоимости криптовалют»,-отмечают эксперты.
Что касается роста в четыре с половиной раза по сравнению с четвертым кварталом 2020 года, то, по данным компании, в отличие от рекордно высоких показателей в четвертом квартале 2021 года, годом ранее они были рекордно низкими. Год назад наблюдалась ситуация, обратная текущей: падение рынка DDoS на фоне резкого скачка цен на криптовалюты.
Фактически весь этот год рынок DDoS постепенно восстанавливался после этого обвала, отсюда и такой внушительный рост.
В четвертом квартале, как и ранее в 2021 году, основная масса DDoS-атак была нацелена на ресурсы, расположенные в США (43,55%). Более того, доля этой страны в географическом распределении атак снова выросла. На второе место вернулся Китай (9,96%), прибавивший 2,22 п. п. относительно предыдущего отчетного периода, а специальный административный район Китая Гонконг (8,80%) занял третью строчку: его доля снизилась более чем в полтора раза по сравнению с прошлым кварталом.
Больше всего командных серверов ботнетов, активных в четвертом квартале, располагалось в США (46,49%), чья доля выросла на 3,05 п. п. по сравнению с предыдущим отчетным периодом. Нидерланды (10,17%) и Германия (7,02%) поменялись местами.