Ֆրանսիայի Մոնտինյի-լը-Բրետոնյո քաղաքում բացվել է Շառլ Ազնավուր արվեստների կենտրոնը
Մարտի 26-ին Ֆրանսիայի Մոնտինյի-լը-Բրետոնյո քաղաքում պաշտոնապես բացվեց Շառլ Ազնավուր արվեստների կենտրոնը։ Բացման արարողությանը ներկա էին «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր Նիկոլա Ազնավուրը, հիմնադրամի տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրը, Ֆրանսիայի Իլ-դը-Ֆրանս շրջանի և Իվլին դեպարտամենտի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև այլ հյուրեր։
Ինչպես տեղեկանում ենք «Ազնավուր» հիմնադրամից, կենտրոնի բացումն ազդարարող՝ ժապավենը կտրելու արարողությանը մասնակցեցին Իվլին դեպարտամենտի սենատոր Միշել Լոժիեն, Մոնտինյի-լը-Բրետոնյոյի քաղաքապետ Լորեն Մերկերը, ինչպես նաև Նիկոլա և Քրիստինա Ազնավուրները։
Կենտրոնը եզակի տարածք է երիտասարդների համար՝ արտահայտելու իրենց ստեղծագործական միտքը, ձեռք բերելու նոր գիտելիքներ, ավելի մոտ լինելու արվեստին ու մշակույթին, ինչպես նաև պատրաստվելու արվեստի ոլորտում իրենց հետագա մասնագիտացմանն ու կարիերային: Ուսուցման ողջ գործընթացը կազմակերպվելու է 5 հիմնական ուղղությամբ՝ պար, թատրոն, երաժշտություն, փորձեր, ձայնագրություններ, որոնց համադրման շնորհիվ սովորողները ձեռք են բերելու ոլորտային բազմակողմանի գիտելիքներ ու կիրառական հմտություններ։
Յուրովի նախագծված և ժամանակակից միջավայր լինելուց զատ, կենտրոնը հագեցած է պրոֆեսիոնալ բարձրակարգ տեխնիկայով, որը ոչ միայն հետաքրքիր, այլև շատ արդյունավետ կդարձնի ուսուցման ողջ ընթացքը։ Կենտրոնն ունի մեծ համերգասրահ, ձայնագրման ընդարձակ ստուդիա, երաժշտական, թատերական և պարային ստուդիաներ, մասնագիտական այլ լսարաններ, ինչպես նաև միջոցառումների բացօթյա սրահ: Այս պահին կենտրոն ընդունված ուսանողների թիվը շուրջ 1800 է, դասավանդող մասնագետների թիվը՝ 40։
Կենտրոնի ստեղծումը ֆինանսավորվել է Իլ-դը-Ֆրանս շրջանի, Իվլին դեպարտամենտի և Մոնտինյի-լը-Բրետոնյո քաղաքի խորհուրդների կողմից։  Շառլ Ազնավուր արվեստների կենտրոնի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 3500 մ², կառույցը նախագծել է ֆրանսիացի ճարտարապետ Դոմինիկ Կուլոնը։
Կենտրոնը Շառլ Ազնավուրի անունով կոչելը եղել է ոչ միայն քաղաքային խորհրդի առաջարկը, այլև բնակիչների և այդ կենտրոնի ապագա սաների մեծ ցանկությունը։ Ազնավուր ընտանիքը նախագծին տեղում ծանոթանալու արդյունքում տվել է անվանակոչման մասով իր համաձայնությունը։
Հաստատումից հետո «Ազնավուր» հիմնադրամը, համագործակցելով Մոնտինյի-լը-Բրետոնյոյի քաղաքապետարանի և սցենոգրաֆիայի ու ինտերիեր դիզայնի ոլորտում հայտնի «Agence NC - Nathalie Crinière» գործակալության  հետ, աշխատել է այս հաստատության ներսում եզակի ինստալյացիաների ստեղծման վրա։ Այս աշխատանքների միջոցով փորձ է արվել ներկայացնել Շառլ Ազնավուրի արվեստի ու անցած ուղու պատմությունը՝ ոգեշնչելու կենտրոն այցելող երիտասարդներին։ Այս նպատակով «Ազնավուր» հիմնադրամը կենտրոնին է փոխանցել նաև Շառլ Ազնավուրի ստացած «Կրկնակի ադամանդե սկավառակը» (Disque double diamant), որն արտիստին էր շնորհվել 2.000.000-ից ավելի վաճառված ալբոմի համար։
«Հայրս շատ կհպարտանար և մեծ պատիվ կհամարեր՝ տեսնելով, որ խորհրդանշական այս վայրը իր անունն ու տեսլականն է կրում։ Հուսով ենք՝ նրա «ներկայությունը» կխրախուսի բազմաթիվ երիտասարդների և ոգեշնչման աղբյուր կդառնա նոր սերունդների համար։ Ազնավուր ընտանիքի և «Ազնավուր» հիմնադրամի կողմից իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում այս նախաձեռնությունն իրականություն դարձրած բոլոր կողմերին։ «Ազնավուր» հիմնադրամը, իհարկե, կշարունակի իր համագործակցությունը Արվեստների կենտրոնի հետ՝ համատեղ ծրագրեր իրականացնելով»,- բացման արարողության ժամանակ իր ելույթում նշեց Նիկոլա Ազնավուրը։

Официальное открытие Форума искусств Шарля Азнавура в Монтиньи-ле-Бретонне, Франция
26 марта 2022 года в Монтиньи-ле-Бретонне состоялось официальное открытие Форума искусств имени Шарля Азнавура. На церемонии инаугурации присутствовали Николя Азнавур - соучредитель Фонда Азнавура; Кристина Азнавур - президент Фонда; должностные лица региона Иль-де-Франс и департамента Ивелин; Лоррен Меркарт - мэр города, а также многие другие гости. В церемонии перерезания красной ленты приняли участие сенатор Ивелин, мэр города, а также Николя и Кристина Азнавур.
Форум искусств Шарля Азнавура посвящен теоретическим знаниям, практике и культурному самовыражению путем объединения пространств и мероприятий, чтобы способствовать синергии между 5 художественными дисциплинами, которые теперь будут сосуществовать в этом центре: танец, театр, музыка, репетиции, записи. Это новое культурное место воплощает в себе стремление повысить качество обучения и творчества.
Это экстраординарное и современное пространство также оснащено инновационными технологиями и специальными системами, которые сделают процесс обучения намного более привлекательным и эффективным. В центре будет большой зрительный зал, студия звукозаписи, танцевальные, музыкальные и театральные студии, несколько аудиторий и репетиционных залов, а также площадка, предназначенная для проведения шоу «вне стен». Количество зарегистрированных студентов – 1800, с ними будут работать 40 преподавателей.
Создание Форума искусств осуществлялось благодаря финансированию областного, ведомственного и городского советов. Проект этого амбициозного здания площадью 3500 м2 был поручен французскому архитектору Доминику Кулону.
Центр был назван в честь Шарля Азнавура после консультации с жителями города и голосования городского совета. Члены семьи Азнавур дали согласие на наименование после экскурсии по строительной площадке и презентации проекта мэром Монтиньи-ле-Бретонне Лорреном Меркертом.
Фонд Азнавура в сотрудничестве с мэрией Монтиньи-ле-Бретоннё и «Agence NC - Nathalie Crinière» (специализируется на выставочной сценографии и внутренней архитектуре) работал над созданием уникальных инсталляций, обеспечив присутствие искусства Шарля Азнавура, что послужит мотивацией для студентов и посетителей центра. С той же целью Фонд Азнавура подарил Двойной бриллиантовый диск, который был вручен Шарлю Азнавуру за более чем 2 000 000 проданных копий альбомов.
«Мой отец был бы горд и считал бы честью посетить это культовое место, которое сегодня носит его имя и соответствует его видению. Мы надеемся, что его «присутствие» будет мотивировать и вдохновлять грядущие поколения. От имени семьи Азнавур и от имени Фонда Азнавура я хотел бы от всего сердца поблагодарить всех, кто внес свой вклад в реализацию этого проекта. Фонд Азнавура, конечно же, продолжит сотрудничество с Форумом искусств и в будущем, совместно организуя различные мероприятия», – отметил в своем выступлении Николя Азнавур.