Հայաստանի ժողովրդավարական ուժերի հայտարարությունը
Մենք, ներքոստորագրողներս՝ հանդես գալով որպես հայ ժողովրդի ազգային-պետական կամքի կրողներ և ներկայացուցիչներ, հայտարարում ենք մեր անշրջելի ընտրությունն ու դիրքորոշումը հետևյալի մասին.
1) Մեզ համար Հայաստանի ինքնիշխանությունը բացարձակ արժեք է և անսակարկելի երևույթ, ուստի մենք մերժում ենք այսպես կոչված Միութենական պետության, առավել ևս` Ռուսաստանի կազմ մտնելու, կամ որևէ այլ ձևով Ռուսական կայսրության վերականգնմանը մասնակցելու կամ օժանդակելու բոլոր առկա միտումներն ու դրանց քարոզիչներին և ամեն ինչ անելու ենք Հայաստանի ինքնիշխանության դեմ ոտնձգությունները խափանելու համար:
2) Հայաստանի ապագան և հայ ժողովրդի ազգային-պետական ինքնության արդիականացումն ու վերակերտումը մենք տեսնում ենք համամարդկային արժեքների հիման վրա ժողովրդավարության դրոշի ներքո համախմբվող քաղաքակիրթ ազգերի ընտանիքում:
3) Արձանագրելով Ռուսաստանի անկարողությունը Արցախում հայության անվտանգությունը ապահովելու հարցում, ինչի հետևանքով առանց այդ էլ տարածքային մեծ կորուստներ կրած Արցախը պատերազմից հետո ևս շարունակում է փոքրանալ՝ ռուսական պատասխանատվության գոտում գտնվող տարածքների հաշվին, իսկ դրանց վրա բնակվող հայերը ենթարկվում են էթնիկ զտման, Հայաստանի իշխանություններից պահանջում ենք դիմել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում ՄԱԿ-ի մանդատ ունեցող միջազգային խաղաղապահներ Արցախում տեղակայելու համար:
4) Դատապարտում ենք Ռուսաստանի շարունակվող ագրեսիան ինքնիշխան Ուկրաինայի նկատմամբ և արձանագրում, որ այն շարունակությունը դարձավ ազատատենչ ժողովուրդների և պետությունների դեմ կայսերապաշտական ոտնձգությունների, ժողովրդավարությունների դեմ բռնապետական ռեժիմների հարձակումների, մասնավորապես՝ 2020թ. Արցախի դեմ ալիևյան ռեժիմի ագրեսիայի, որի հանդեպ միջազգային հանրությունը անհամարժեքորեն մեղմ արձագանքեց: Կոչ ենք անում ՄԱԿ-ին՝ այսուհետ գործուն մեխանիզմներ ներդնել՝ բոլոր միջազգային և ազգամիջյան խնդիրները խաղաղ ճանապարհով և դիվանագիտական մեթոդներով լուծման համար` քաղաքակրթության և միջազգային իրավունքի ժամանակակից ձեռքբերումներին համահունչ:
Հայտարարությունը բաց է միանալու համար։
Ազգային ժողովրդավարական բեւեռ
Ազգային ինքնորոշում միավորում
Ինքնիշխան Հայաստան կուսակցություն
Հայաստանի Եվրոպական կուսակցություն
Հայ կառուցողական կուսակցություն
Շանթ Դաշինք ազգայնական կուսակցություն
Պահպանողական կուսակցություն
ՙԱզատ քաղաքացի՚ քաղաքացիական նախաձեռնությունների աջակցման կենտրոն ՀԿ
Բաց հասարակության հիմնադրամներ - Հայաստան
Ժուռնալիստների ՙԱսպարեզ՚ ակումբ
Իրազեկ քաղաքացիների միավորում ՀԿ
Կանանց ռեսուրսային կենտրոն ՀԿ
ՙՀանուն հավասար իրավունքների՚ ՀԿ
ՙՀելսինկյան ասոցիացիա՚ իրավապաշտպան ՀԿ
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեա, Վանաձոր
Միջազգային եւ անվտանգային հարցերով հայկական ինստիտուտ
ՙՄոդուս Վիվենդի՚ ՀԿ
Սպառողների խորհրդատվության կենտրոն ՀԿ
Տնտեսական իրավունքի կենտրոն ՀԿ
Արմեն Հովհաննիսյան, լրագրող, վերլուծաբան
Նինա Կարապետյանց, իրավապաշտպան
Հրաչյա Արզումանյան, Ռազմական եւ ազգային անվտանգության խնդիրներով փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր

ЗАЯВЛЕНИЕ Демократических сил Армении
Мы, нижеподписавшиеся носители и представители национально-государственной воли армянского народа, заявляем о нашем необратимом выборе и позиции относительно нижеследующего:
1) Для нас суверенитет Армении является абсолютной ценностью - неоспоримым фактом, поэтому мы отвергаем присоединение к так называемому Союзному государству, тем более вступление в состав России, или какое-либо участие в восстановлении Российской империи и поддержку ее пропагандистов, и сделаем все возможное для недопущения посягательств на суверенитет Армении.
2) Мы видим будущее Армении, модернизацию и реконструкцию национально- государственной идентичности и самосознания армянского народа в семье цивилизованных народов, объединенных под знаменем демократии и общечеловеческих ценностей.
3) Констатируя неспособность России обеспечить безопасность армян в Арцахе, в результате чего Арцах, уже понесший большие территориальные потери, после войны продолжает сокращаться за счет территорий, находящихся в зоне российской ответственности, а живущие там армяне подвергаются этническим чисткам, мы требуем от властей Армении обратиться в Совет Безопасности ООН для размещения в Арцахе международных миротворцев под мандатом ООН в рамках Минской группы ОБСЕ.
4) Мы осуждаем продолжающуюся агрессию России против суверенной Украины и констатируем, что это явилось продолжением империалистических посягательств против свободолюбивых народов и государств, атак диктаторских режимов против демократий, в том числе агрессии алиевского режима против Арцаха в 2020 году, на которую международное сообщество отреагировало непропорционально мягко. Призываем ООН уже сейчас создавать эффективные механизмы мирного и дипломатического урегулирования всех международных и межэтнических проблем в соответствии с современными достижениями цивилизации и международного права.