Էրդողանն իր զարմիկին վարձել է որպես լոբբիստ՝ թուրք ամերիկացիների քվեներն ստանալու համար
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, որը նախագահ է 2014 թվականից, ծրագրում է կրկին առաջադրվել 2023 թվականին: Նախկինում նա վարչապետ է եղել 2003-2014 թվականներին։ Մինչ այդ նա 1994 թվականին ընտրվել էր Ստամբուլի քաղաքապետ՝ որպես իսլամիստական «Բարեկեցություն» կուսակցության թեկնածու: Սակայն, 1998 թվականին նրան զրկեցին պաշտոնից, արգելեցին քաղաքական պաշտոն զբաղեցնել և չորս ամսով կալանավորեցին՝ մի բանաստեղծություն արտասանելուց հետո, որը դիտվում էր որպես բռնության, կրոնական կամ ռասայական ատելության սադրանք: Ահա մի չարաբաստիկ տող այդ բանաստեղծությունից. «Մզկիթները մեր զորանոցներն են, գմբեթները՝ մեր սաղավարտները, մինարեթները՝ մեր սվինները, իսկ հավատացյալները՝ մեր զինվորները»: 2001 թվականին նա համահիմնադրեց «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը (ԱԶԿ): Այսպիսով, Էրդողանը շուրջ 30 տարի շարունակական ներկայություն է ունեցել թուրքական կառավարության ամենաբարձր օղակներում։
Էրդողանն այժմ դիմել է իր ամերիկաբնակ զարմիկին՝ Թուրքիայի քաղաքացի, դոկտոր Հալիլ Մութլուին՝ 2023 թվականի նախագահական ընտրությունների ժամանակ ԱՄՆ-ում բնակվող թուրք քաղաքացիների քվերներն ստանալու համար՝ մեծացնելու իր վերընտրվելու փոքր հնարավորությունները:
Համաձայն ԱՄՆ արդարադատության նախարարության «Օտարերկրյա գործակալների գրանցման» օրենքի (FARA) փաստաթղթերի՝ դոկտ. Մութլուն ԱՄՆ-ում գրանցվել է որպես քաղաքական լոբբիստ 2022 թվականի մայիսի 11-ին՝ թուրքական իշխող կուսակցության (ԱԶԿ) անունից, որպես նրա միակ ներկայացուցիչ։ Դոկտ. Մութլուն Կոնեկտիկուտ նահանգի Վինզր քաղաքի բնակիչ է: ԱԶԿ-ի ներկայացուցչության գրասենյակը պաշտոնապես գրանցված է որպես ամերիկյան ընկերություն 2022 թվականի մայիսի 2-ին և տեղակայված է մայրաքաղաք Վաշինգտոնում։
Մութլուի կողմից ստորագրված FARA-ի գրանցման մեջ ասվում է, որ «ԱԶԿ-ի ներկայացուցչությունն ԱՄՆ-ում ներկայացնում է Թուրքիայի «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը Միացյալ Նահանգներում։ Նրա պարտականությունները ներառում են ԱՄՆ-ում գտնվող Թուրքիայի քաղաքացիների միջև քաղաքական, սոցիալական և մշակութային գործունեության կազմակերպումը։ Այն նաև նպատակ ունի նպաստել Միացյալ Նահանգների և Թուրքիայի միջև համագործակցության և պատմական բարեկամության հետագա զարգացմանը…»: FARA-ի գրանցման ձևը բացահայտում է այս լայնածավալ լոբբիստական  հնարքի իրական նպատակը. «Այն նաև կպատրաստի և կտարածի ԱԶԿ-ի նյութերը Միացյալ Նահանգներում՝ ընտրությունների ժամանակ Թուրքիայի քաղաքացիների քաղաքական աջակցության համար»:
FARA-ի գրանցումը ցույց է տալիս, որ ԱԶԿ-ի ամերիկյան գրասենյակը ներկայացնում է ԱԶԿ-ի գլխավոր գրասենյակը, որը գտնվում է նախագահ Էրդողանի Չանքայա նախագահական պալատում, Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում։ Նշվում է, որ ԱԶԿ-ի ամերիկյան գրասենյակն իր գործունեությունը ֆինանսավորելու համար «չունի հաստատված բյուջե կամ հատկացված որոշակի գումար»։ Դոկտ. Մութլուն աշխատելու է առանց որևէ վարձատրության:
FARA-ի գրանցման լրացված դիմումում նաև նշվում է, որ ԱԶԿ-ի ամերիկյան գրասենյակը տեղեկատվություն կտարածի ամսագրերի, թերթերի, գովազդային արշավների, մամուլի հաղորդագրությունների, բրոշյուրների, այլ հրապարակումների, դասախոսությունների, ելույթների, ռադիո և հեռուստատեսային հեռարձակումների, կինոֆիլմերի, նամակների, հեռագրերի, էլեկտրոնային փոստի, կայքերի և սոցիալական մեդիայի միջոցով:
ԱԶԿ-ի ամերիկյան գրասենյակը հայտարարել է, որ վերոնշյալ տեղեկատվությունը կհասցնի պետական պաշտոնյաներին, քաղաքացիական խմբերին,  ընկերակցություններին, օրենսդիրներին, գրադարաններին, պետական կառույցներին, կրթական խմբերին, թերթերին և ազգային խմբերին:
Դժվար թե դոկտ. Մութլուն կարողանա նման հսկայածավալ աշխատանք կատարել «կես դրույքով»՝ առանց անձնակազմի և առանց վարձատրության։ Հուսով եմ, որ ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը ուշադրությամբ կհետևի նման հսկայական ծախսերի համար օգտագործվող միջոցների շարժին։
Թուրքիայի կառավարությունը 2014 թվականից ի վեր թույլ է տվել երկրից դուրս բնակվող իր քաղաքացիներին քվեարկել ներքին ընտրություններում: Սփյուռքում գտնվող Թուրքիայի քաղաքացիների քվեն կարևոր է, քանի որ 2018 թվականի նախագահական ընտրություններում քվեարկել է մոտ 1.5 միլիոնը կամ արտերկրում բնակվող թուրքերի ավելի քան 50 տոկոսը, այդ թվում՝ Գերմանիայում՝ 811 հազար, Ֆրանսիայում՝ 186 հազար, Նիդեռլանդներում՝ 145 հազար, Ավստրիայում՝ 60 հազար և ԱՄՆ-ում՝ 46 հազար: Էրդողանն ստացել է արտասահմանում տրված բոլոր քվեների մոտ 60 տոկոսը։
ԱՄՆ-ում գործող «Ալ-Մոնիտոր» լրատվական կայքը հաղորդել է, որ «Թուրքական ընդդիմության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն բարձրաձայնել է, որ միլիոնավոր դոլարներ են գողացվել, որպեսզի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, գալիք ընտրություններում պարտվելու դեպքում, փախչի երկրից… Քըլըչդարօղլուն ասել է, որ 61 միլիոն դոլարին համարժեք գումար է «անսպասելիորեն» փոխանցվել Միացյալ Նահանգներ՝ նախագահին մոտ կանգնած կրթական հիմնադրամների միջոցով»։ Նյու Յորքում գտնվող «Թյուրքեն» հիմնադրամի 2017 թվականի հարկային հայտարարագիրը ցույց է տալիս, որ նրա ունեցվածքը  կազմում է ավելի քան 43 միլիոն դոլար: Էրդողանի երկու երեխաները՝ որդին՝ Բիլալը և դուստրը՝ Էսրան, եղել են Հիմնադրամի խորհրդում։ 2014 թվականին Հալիլ Մութլուն նշանակվել է «Թյուրքեն» հիմնադրամի նախագահ։ Նա նաև Վաշինգտոնում գործող Թուրք-ամերիկյան ազգային ղեկավարման հանձնաժողովի խորհրդի անդամ էր, մինչև որ նրա կինը՝ Լին Մութլուն, փոխարինեց նրան խորհրդի կազմում:
Դեռ հայտնի չէ, թե արդյոք դոկտ. Մութլուն կկարողանա համոզել մեծ թվով թուրք ամերիկացիների քվեարկել Էրդողանի օգտին հաջորդ տարվա ընտրություններում: Ամենակարևորը, եթե Էրդողանը չվերընտրվի և մնա Թուրքիայում, ինչ իրավական խնդիրներ են նրան սպասվում մի քանի տասնամյակ թուրքական բազմաթիվ օրենքներ խախտելու համար:

Erdogan Hires his Cousin as Lobbyist -To Obtain Votes of Turkish Americans
Pres. Recep Tayyip Erdogan, who has been President since 2014, is planning to run for reelection in 2023. He previously served as Prime Minister from 2003 to 2014. Before that, he was elected Mayor of Istanbul in 1994 as a candidate from the Islamist Welfare Party. However, he was forced out of office in 1998, banned from holding political office, and imprisoned for four months after reciting a poem which was viewed as an incitement to violence, religious or racial hatred. Here is an ominous line from that poem: “The mosques are our barracks, the domes our helmets, the minarets our bayonets and the faithful our soldiers.” In 2001, he co-founded the Justice and Development Party (AKP). Hence, Erdogan has been a continuous presence at the highest echelons of Turkish government for almost 30 years.
Pres. Erdogan has now enlisted the help of his U.S.-based cousin, Dr. Halil Mutlu, a citizen of Turkey, to obtain the votes of Turkish citizens living in the United States during the 2023 presidential election, to boost his slim chances for reelection.
According to the Foreign Agent Registration Act (FARA) filings of the U.S. Department of Justice, Dr. Mutlu registered as a political lobbyist on May 11, 2022, on behalf of the Turkish ruling party (AKP) in the United States, as its sole representative. Dr. Mutlu is a resident of Windsor, Connecticut. The AKP representation office, officially registered as a U.S. corporation on May 2, 2022, is headquartered in Washington, D.C.
The FARA registration, signed by Mutlu, states that the “AK Party representation to the United States represents the Justice and Development Party of Turkey in the United States. Its responsibilities include organizing political, social and cultural activities among the Turkish citizens in the United States. It also aims to contribute to furthering the cooperation and historical friendship between the United States and Turkey….” The FARA registration form reveals the true aim of this elaborate lobbying scheme: “It will also prepare and disseminate AK Party material in the United States for the political support of the Turkish citizens during elections.”
The FARA registration indicates that the U.S. office of AKP represents the AKP’s principal office located at Pres. Erdogan’s presidential palace in Cankaya, Ankara, Turkey. It is stated that AKP’s U.S. office “does not have a budget established or a specified sum of money allocated” to finance its activities. Dr. Mutlu is said to work without any pay.
The completed FARA registration application also states that AKP’s U.S. office will disseminate information through magazines, newspapers, advertising campaigns, press releases, pamphlets, other publications, lectures, speeches, radio and TV broadcasts, motion picture films, letters, telegrams, email, websites, and social media.
The U.S. office of the AKP stated that it will publicize the above mentioned information to public officials, civic groups, associations, legislators, libraries, government agencies, educational groups, newspapers, and nationality groups.
It is not credible that Dr. Mutlu will be able to carry out such an enormous amount of work “on a part time basis,” without any staff and without pay. I hope the U.S. Justice Department will keep a close eye on the trail of funds used for such massive expenditures.
The Turkish government has permitted its citizens who live outside the country to vote in domestic elections ever since 2014. The vote of Turkish citizens in the Diaspora is important because around 1.5 million or over 50% of Turks residing abroad voted in the 2018 presidential election, including 811,000 in Germany, 186,000 in France, 145,000 in the Netherlands, 60,000 in Austria, and 46,000 in the United States. Erdogan received close to 60% of all votes cast abroad.
The U.S.-based AL-MONITOR news website, reported that “Turkish opposition leader Kemal Kilicdaroglu has explosively claimed that millions of dollars have been siphoned off to allow President Recep Tayyip Erdogan to flee the country if he loses the upcoming election…. Kilicdaroglu said the equivalent of $61 million was being transferred ‘all of a sudden,’ to the United States through education foundations close to the President.” The New York-based Turken Foundation’s 2017 tax return shows that its assets were over $43 million. Erdogan’s two children, son Bilal and daughter Esra, served on the Foundation’s board. In 2014, Halil Mutlu was appointed chairman of the Turken Foundation. He was also a board member of the Washington-based Turkish American National Steering Committee, until his wife, Lynn Mutlu, replaced him on the board.
It remains to be seen if Dr. Mutlu will be able to persuade a large number of Turkish Americans to vote for Erdogan in next year’s election. More importantly, should Erdogan not be reelected and stays in Turkey, what legal troubles await him for violating a myriad of Turkish laws for several decades.