Հայկական «Չինաստան-Եվրասիա» խորհուրդը փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել Չինաստանի Ռենմին համալսարանի Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի հետ
• 07-07-2022 12:30:37   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Հուլիսի 7, 2022 թվականին, Հայկական «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդը փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել Չինաստանի Ռենմին համալսարանի Միջազգային հետազոտությունների դպրոցի հետ։ Փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում կողմերի համագործակցությունը ներառելու է հետևյալ ուղղությունները․ համատեղ գիտաժողովների անցկացում, սեմինարներ, դասընթացներ, փորձագիտական հանդիպումներ և խորհրդատվություններ, հետազոտական համատեղ աշխատանքների իրականացում և հրատարակումների պատրաստում, ակադեմիական տեղեկատվության փոխանակում և հրատարկություններ։
Վերջին տարիների ընթացքում «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդը և Չինաստանի Ռենմին համալսարանի Միջազգային հետազոտությունների դպրոցը արդեն իսկ հաստատել են համագործակցություն։ Սկսած 2019 թվականից, երկու կողմերից հետազոտողներ մասնակցել են ակադեմիական գիտաժողոների, դասընթացների և սեմինարների, ինչպիսիք են՝ «Եվրասիական հետազոտոթյուն արդի Չինաստանի և Եվրասիայի վերաբերյալ», «Ռենմինի Տարածաշրջանային հետազոտությունների ֆորում», «Վերաիմաստավորելով Չինաստանի վերելքը Կոմունիստական կուսակցության կառավարման ներքո. նվաճումները, նախաձեռնությունները և հեռանկարները», «Վերաիմաստավորելով Չինաստանի արտաքին քաղաքականությունը» և գրքի շնորհանդես՝ կազմակերպված յուրաքանչյուր կողմից։
Հատկանշական է, որ 2022 թվականի ապրիլի 8-ին երկու կողմերը համատեղ կազմակերպել են «Հայաստան և Չինաստան առաջին ֆորումը»՝ նվիրված դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30 ամյակին։
Երկու կողմերի հետազոտողների շարքերում են «Չինաստան և Եվրասիա․ Վերաիմաստավորելով համագործակցությունը և տարաձայնությունները փոփոխվող աշխարհակարգի ժամանակաշրջանում» գրքի համահեղինակները, որը տպագրվել է 2021 թվականին Routledge հրատարակչության կողմից։
Կազմակերպությունների միջև համագործակության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրվել է Հայկական «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհդի հիմնադիր-ղեկավար ք․գ․թ Մհեր Սահակյանի և Միջազգային հետազոտությունների դպրոցի դեկան պրոֆեսոր Յան Գուանբինի կողմից։
Ք․գ․թ․ Մհեր Սահակյանը ընդգծել է փոխըմբռնման հուշագրի կարևորությունը։ Նա նշել է, որ այս համաձայնագիրը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա երկու ինստիտուտների միջեւ հետագա համագործակցության եւ ակադեմիական դիվանագիտության իրականացման համար։ Նա շնորհակալություն է հայտնել ք․գ․թ․ Յունտիան Չժանին և պրոֆեսոր Յան Գուանբինին համագործակության և առաջկցության համար։
Պրոֆեսոր Յան Գուանբինը շնորհավորել է Հայկական «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհրդի եւ Չինաստանի Ռենմին համալսարանի Միջազգային հետազոտությունների դպրոցի միջեւ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման կապակցությամբ: Չինաստանի Ռենմին համալսարանը, որ խրախուսել է մեծ թվով ականավոր տաղանդների, միջազգային հարցերի եւ քաղաքական գիտությունների առաջին կարգի հետազոտական բազա է Չինաստանում։ Մենք անկեղծորեն հույս ունենք ընդլայնել Չինաստանի և Հայաստանի միջև ակադեմիական և մշակութային կապերը և այդ հիմքի վրա ուժեղացնել համապատասխան հետազոտությունները՝ նպաստելով երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանը:
Ք․գ․թ․ Յունթիեն Ջընը նշել է, որ չին-հայկական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի ֆոնին ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրն իսկապես ներկայացնում է հայ եւ չինացի ժողովուրդների բարեկամությունը: Այս փոփոխվող դարաշրջանում  «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունը աստիճանաբար ավելի մեծ նշանակություն է ստանում Եվրասիայում։ Գիտնականները պետք է պատասխանատու լինեն համապատասխան հետազոտությունների խթանման համար։ Հանդիսանալով տարածաշրջանային հետազոտությունների լավագույն դպրոցներից մեկը՝ Չինաստանի Ռենմին համալսարանի միջազգային հետազոտությունների դպրոցը ապագայում ավելի մեծ ջանքեր կգործադրի հայկական վերլուծական կենտրոնների եւ համալսարանների հետ համագործակցության համար:

Совет политических и стратегических исследований «Китай-Евразия» и Институт международных исследований Китайского народного университета подписали Меморандум о взаимопонимании
07-07-2022 12:30:37 | Армения | Пресс-релизы
7 июля 2022 года был подписан Меморандум о взаимопонимании между Советом политических и стратегических исследований «Китай-Евразия» и Институтом международных исследований Китайского народного Университета. Сотрудничество сторон в рамках данного Меморандума о взаимопонимании будет включать следующие направления: проведение совместных конференций, семинаров, курсов, экспертных встреч и консультаций, осуществление совместных исследовательских проектов и подготовка публикаций, обмен академической информацией и публикациями.
За последние годы Совет политических и стратегических исследований «Китай-Евразия» и Школа международных исследований Университета Жэньминь Китая уже наладили сотрудничество. Начиная с 2019 года, исследователи обеих сторон принимают участие в научных конференциях, курсах и семинарах, таких как: «Евразийские исследования современного Китая и Евразии», «Форум региональных исследований Китайского Университета Жэньминь», «Переосмысление развития Китая под руководством КПК: достижения, инициативы и перспективы», «Переосмысление внешней политики Китая» и презентации книг, организованные каждой из сторон.
Стоит также отметить, что 8 апреля 2022 года обе стороны совместно организовали «Первый форум Армения и Китай», посвященный 30-летию установления дипломатических отношений. Исследователи обеих сторон входят в число соавторов книги «Китай и Евразия: Переосмысление сотрудничества и противоречий в эпоху меняющегося мирового порядка», опубликованной издательством Routledge в 2021 году.
Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству между организациями подписали к.полит.н Мгер Саакян, глава-учредитель Совет политических и стратегических исследований «Китай-Евразия», и профессор Ян Гуанбинь, ректор Школы международных исследований.
Мгер Саакян подчеркнул важность данного Меморандума о взаимопонимании. Он сказал, что данное соглашение придаст дополнительный импульс для дальнейшего сотрудничества и реализации академической дипломатии между двумя институтами. Он также поблагодарил доктора Юнтянь Чжэн и профессора Ян Гуанбиня за сотрудничество и поддержку.
Ян Гуанбинь отметил, что поздравляет с подписанием Меморандума о взаимопонимании между Советом политических и стратегических исследований «Китай-Евразия» и Институтом международных исследований Народного университета Китая. Народный университет Китая, в котором развивается большое количество выдающихся талантов, является первоклассной исследовательской базой по международным вопросам и политическим наукам в Китае. Мы искренне надеемся на расширение академического и культурного взаимодействия между Китаем и Арменией, а также активизировать сравнительные исследования на этой базе для развития отношений между двумя странами.
К.полит. н. Юнтянь Чжэн упомянул, что Меморандум о взаимопонимании, подписанный в связи с 30-летней годовщиной установления китайско-армянских дипломатических отношений, поистине олицетворяет дружбу между китайским и армянским народами. В эту меняющуюся эпоху инициатива "Пояс и путь" становится все более значимой в Евразии. Ученые должны нести ответственность за вклад в продвижение родственных исследований. Будучи одной из лучших школ в области региональных исследований, Школа международных исследований Народного университета Китая в будущем приложит больше усилий для сотрудничества с армянскими аналитическими центрами и университетами.