Հայկական «Չինաստան-Եվրասիա» խորհուրդը փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել Չինաստանի Ռենմին համալսարանի Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի հետ
• 07-07-2022 12:30:37   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Հուլիսի 7, 2022 թվականին, Հայկական «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդը փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել Չինաստանի Ռենմին համալսարանի Միջազգային հետազոտությունների դպրոցի հետ։ Փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում կողմերի համագործակցությունը ներառելու է հետևյալ ուղղությունները․ համատեղ գիտաժողովների անցկացում, սեմինարներ, դասընթացներ, փորձագիտական հանդիպումներ և խորհրդատվություններ, հետազոտական համատեղ աշխատանքների իրականացում և հրատարակումների պատրաստում, ակադեմիական տեղեկատվության փոխանակում և հրատարկություններ։
Վերջին տարիների ընթացքում «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդը և Չինաստանի Ռենմին համալսարանի Միջազգային հետազոտությունների դպրոցը արդեն իսկ հաստատել են համագործակցություն։ Սկսած 2019 թվականից, երկու կողմերից հետազոտողներ մասնակցել են ակադեմիական գիտաժողոների, դասընթացների և սեմինարների, ինչպիսիք են՝ «Եվրասիական հետազոտոթյուն արդի Չինաստանի և Եվրասիայի վերաբերյալ», «Ռենմինի Տարածաշրջանային հետազոտությունների ֆորում», «Վերաիմաստավորելով Չինաստանի վերելքը Կոմունիստական կուսակցության կառավարման ներքո. նվաճումները, նախաձեռնությունները և հեռանկարները», «Վերաիմաստավորելով Չինաստանի արտաքին քաղաքականությունը» և գրքի շնորհանդես՝ կազմակերպված յուրաքանչյուր կողմից։
Հատկանշական է, որ 2022 թվականի ապրիլի 8-ին երկու կողմերը համատեղ կազմակերպել են «Հայաստան և Չինաստան առաջին ֆորումը»՝ նվիրված դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30 ամյակին։
Երկու կողմերի հետազոտողների շարքերում են «Չինաստան և Եվրասիա․ Վերաիմաստավորելով համագործակցությունը և տարաձայնությունները փոփոխվող աշխարհակարգի ժամանակաշրջանում» գրքի համահեղինակները, որը տպագրվել է 2021 թվականին Routledge հրատարակչության կողմից։
Կազմակերպությունների միջև համագործակության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրվել է Հայկական «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհդի հիմնադիր-ղեկավար ք․գ․թ Մհեր Սահակյանի և Միջազգային հետազոտությունների դպրոցի դեկան պրոֆեսոր Յան Գուանբինի կողմից։
Ք․գ․թ․ Մհեր Սահակյանը ընդգծել է փոխըմբռնման հուշագրի կարևորությունը։ Նա նշել է, որ այս համաձայնագիրը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա երկու ինստիտուտների միջեւ հետագա համագործակցության եւ ակադեմիական դիվանագիտության իրականացման համար։ Նա շնորհակալություն է հայտնել ք․գ․թ․ Յունտիան Չժանին և պրոֆեսոր Յան Գուանբինին համագործակության և առաջկցության համար։
Պրոֆեսոր Յան Գուանբինը շնորհավորել է Հայկական «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհրդի եւ Չինաստանի Ռենմին համալսարանի Միջազգային հետազոտությունների դպրոցի միջեւ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման կապակցությամբ: Չինաստանի Ռենմին համալսարանը, որ խրախուսել է մեծ թվով ականավոր տաղանդների, միջազգային հարցերի եւ քաղաքական գիտությունների առաջին կարգի հետազոտական բազա է Չինաստանում։ Մենք անկեղծորեն հույս ունենք ընդլայնել Չինաստանի և Հայաստանի միջև ակադեմիական և մշակութային կապերը և այդ հիմքի վրա ուժեղացնել համապատասխան հետազոտությունները՝ նպաստելով երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանը:
Ք․գ․թ․ Յունթիեն Ջընը նշել է, որ չին-հայկական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի ֆոնին ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրն իսկապես ներկայացնում է հայ եւ չինացի ժողովուրդների բարեկամությունը: Այս փոփոխվող դարաշրջանում  «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունը աստիճանաբար ավելի մեծ նշանակություն է ստանում Եվրասիայում։ Գիտնականները պետք է պատասխանատու լինեն համապատասխան հետազոտությունների խթանման համար։ Հանդիսանալով տարածաշրջանային հետազոտությունների լավագույն դպրոցներից մեկը՝ Չինաստանի Ռենմին համալսարանի միջազգային հետազոտությունների դպրոցը ապագայում ավելի մեծ ջանքեր կգործադրի հայկական վերլուծական կենտրոնների եւ համալսարանների հետ համագործակցության համար:

07-07-2022 12:30:37 | Armenia | Press release
On July 7, 2022, Memorandum of understanding was signed between China-Eurasia Council for Political and Strategic Research and the School of International Studies of Renmin University of China. The cooperation of the Parties within the framework of this Memorandum of Understanding will include the following directions: conducting joint conferences, seminars, courses, expert meetings and consultations, implementation of joint research projects and preparation of publications, exchange of academic information and publications.
During last years, China-Eurasia Council for Political and Strategic Research and School of International Studies of Renmin University of China have already established cooperation. Starting from 2019, researchers of both sides attend in academic conferences, courses and seminars, such as: “Eurasian Research on Modern China and Eurasia”, “RUC Area Studies Forum”, “Rethinking China’s Rise under the Governance of the CPC: Achievements, Initiatives and Prospects”, Rethinking China’s Foreign Policy” and book presentation, organized by each side.
It is also worth to mention that on April 8, 2022, both sides jointly organized “First Armenia and China Forum” dedicated to 30th Anniversary of the Establishment of Diplomatic Relations. Researchers of both sides are among co-authors of China and Eurasia: Rethinking Cooperation and Contradictions in the Era of Changing World Order book, published by Routledge in 2021.
Memorandum of understanding on cooperation between organizations was signed by Dr. Mher Sahakyan, the founding head of the China-Eurasia Council for Political and Strategic Research and Professor Yang Guangbin, the dean of Director of School of International Studies.
Dr. Mher Sahakyan emphasized the importance of this Memorandum of Understanding. He said that this agreement will provide an added impetus to bust further cooperation and implementation of academic diplomacy between both institutions. He thanked Dr. Yuntian Zheng and Professor Yang Guangbin for cooperation and support.
Professor Yang Guangbin mentioned that, congratulations on the Memorandum of Understanding between China-Eurasia Council for Political and Strategic Research and School of International Studies in Renmin University of China. Renmin University of China, which has been fostering large numbers of outstanding talents, is the first-class research base on international issues and political sciences in China. We genuinely hope to expand the academic and cultural communication between China and Armenia and enhance the relative research on this base to promote the relationship between the two countries.
Dr. Yuntian Zheng mentioned that, the Memorandum of Understanding, which is signed under the background of the 30th anniversary of the establishment of Sino-Armenian diplomatic relations, truly represents the friendship between Chinese and Armenian people. In this changing era, Belt and Road Initiative is becoming more significant in Eurasia. The scholars should be responsible for contributing to promote the relative studies. As one of the best schools in area studies, School of International Studies in Renmin University of China will make more efforts on cooperating with Armenian think tanks and universities in the future.