Թուրքերի հետ հաշտվելուց առաջ հայերը պետք է հաշտվեն միմյանց հետ. Հարութ Սասունյան
Կարո՞ղ է արդյոք Հայաստանի կառավարությունը որևէ բան ճիշտ անել։ Օր չկա, որ չանցնի առանց հավելյալ վատ լուրերի Հայաստանից և Արցախից։ Մեր թշնամիներին մեղադրելու փոխարեն՝ մենք պետք է տեսնենք մեր սեփական թերությունները և դադարենք մեզ ավելի շատ վերքեր հասցնել։
2020 թվականի Արցախյան պատերազմում կրած ջախջախիչ պարտությունից հետո Հայաստանում տիրող ծանր ճգնաժամի պայմաններում թվում էր, թե հայ ղեկավարները իմաստություն կունենան համախմբելու ժողովրդին և ուժեղացնել բանակը՝ երկրի վրա հետագա հարձակումները կանխելու համար։
Զարմանալիորեն, Հայաստանը որդեգրել է մի ուղղություն, որը տանում է ազգի ավելի  պառակտման ու թուլացման։ Հայ ղեկավարները չափազանց ապաշնորհ գտնվեցին այսքան ճգնաժամային խնդիրներ ունեցող երկիր կառավարելու համար: Փոխանակ փորձելու նվազագույնի հասցնել Հայաստանի կորուստները՝ նրանք վճռական են տրամադրված ավելացնելու թշնամիների հասցրած վնասը։
Չորս տարի շարունակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայերին բաժանել է «սևերի» ու «սպիտակների», արցախցիների ու հայաստանցիների, նախկին առաջնորդներն ընդդեմ ներկաների և Հայաստանն ընդդեմ Սփյուռքի, այն ժամանակ, երբ հայերը համախմբվելու խիստ կարիք ունեն։ Նա սպառնացել է իր ներքաղաքական հակառակորդներին «պատերով տալ և փռել ասֆալտին»։ Անցյալ տարի նա նույնիսկ մուրճը ձեռքին գնաց նախընտրական արշավի՝ խոստանալով ջարդուփշուր անել իրեն ընդդիմացողների գլուխները։
Հայաստանը ղեկավարելու համար ոչ միայն Փաշինյանն է չափազանց ապաշնորհ, այլև նրա կաբինետի նախարարներն ու խորհրդականները։ Անհմուտ ղեկավարը չի կարող հմուտ նշանակումներ անել։
Որպես օրինակ վերցնենք Փաշինյանի կողմից Զարեհ Սինանյանի նշանակումը «Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի» պաշտոնում։ Սինանյանի միակ որակավորումը վարչապետի կույր կողմնակիցն լինելն է։ Հետևաբար, Սինանյանն իր աշխատանքի երեք տարիների ընթացքում գրեթե որևէ արժանի բան չի արել, բացառությամբ կառավարության սուղ բյուջեն վատնելու իր և անձնակազմի ամբողջ աշխարհում հաճախակի շրջագայությունների վրա:
Սինանյանը վերջերս հայտարարեց, որ իր գրասենյակը «Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողով» կանցկացնի այս տարվա հոկտեմբերին։ Կարելի էր ակնկալել, որ նա ողջախոհություն կունենար «Համաշխարհային  գագաթնաժողովին» հրավիրելու Հայաստանի և Սփյուռքի բոլոր հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին և հանրահայտ անձանց՝ անկախ նրանց քաղաքական պատկանելությունից։
Սակայն Սինանյանի ու վարչապետի միակ նպատակն է տպավորություն ստեղծել, թե իրենք ինչ-որ բանով են զբաղված, այլ ոչ թե ժողովրդի համար օգտակար բան անելը։ Սինանյանը կարճատեսորեն որոշել է իր շեֆի օրհնությամբ «Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովին» հրավիրել վարչակարգի կողմնակից հայերին՝ դուրս թողնելով նրանց, ովքեր համարձակվել են ընդդիմանալ ներկայիս ղեկավարներին։ Հայաստանի իշխանությունն իրականում զբաղված է ոչ թե Սփյուռքը համախմբելով, այլ բաժանելով։
Ցանկացած այլ նորմալ երկրում Սինանյանի նման աշխատողը վաղուց արդեն հեռացված կլիներ աշխատանքից՝ ապաշնորհ լինելու և կառավարության թանկարժեք ռեսուրսները վատնելու համար։ Սակայն այս վարչապետն աշխատանքից չի հեռացնի իրենից ավելի ապաշնորհ ստորադասին․․․ Ցավոք, Սինանյանն անգամ չգիտի իր աշխատանքի նկարագրությունը։ Նա անմտորեն հրավիրել է արաբներին ներգաղթել Հայաստան՝ չհասկանալով, որ իր պատասխանատվությունը կապված է միայն սփյուռքահայերի հետ, ոչ թե արաբների կամ այլ ազգությունների: Իր հաճախակի հեռուստահարցազրույցներում   Սինանյանը մշտապես զբաղված է հատվածական քաղաքականությամբ՝ քննադատելով հայկական խոշոր կազմակերպություններին և առաջացնելով հավելյալ պառակտումներ ժողովրդի մեջ։ Նա չի հասկանում, որ իր գործը ոչ թե որպես Փաշինյանի վարչակարգի քարոզիչ լինելն է, այլ պետական պաշտոնյա լինելը, որն աշխատավարձ է ստանում՝ Հայաստանի և Սփյուռքի միջև կամուրջ հանդիսանալու համար։
Եթե Փաշինյանի ու Սինանյանի արդարացումն այն է, որ իրենց քաղաքական  ընդդիմախոսները կհրաժարվեին մասնակցել «Հայկական համաշխարհային գագաթնաժողովին», ապա սա լավ առիթ էր նրանց հրավիրելու համար։ Նրանք, ովքեր կմերժեին հրավերը, կներկանային բացասական լույսի ներքո, իսկ կառավարությունը կերևար ավելի շատ մեծահոգի, քան մանրամիտ:
Վայել չէ Հայաստանի իշխանությանը վարվել հաշիվ մաքրել ցանկացող խուլիգանի պես։ Ցավոք, նա հասունություն չունի զերծ
մնալու մանրախնդրությունից։ Հայաստանը բոլո՛ր հայերի տունն է, ոչ թե միայն նրանց, ովքեր համաձայն են վարչակարգի հետ։
Հզոր թշնամիներով շրջապատված փոքր և թույլ ժողովուրդը չի կարող իրեն թույլատրել բաժանվել ավելի փոքր բեկորների:
Աշխարհի բոլոր հայերին ողջունելու փոխարեն կառավարությունը վերջին շաբաթներին արգելել է մի քանի հայտնի սփյուռքահայերի մուտքը հայրենիք, որոնց միակ մեղքն այն է, որ իբր «ժողովրդավարական» վարչակարգի հակառակորդներ են․․․ Միևնույն ժամանակ, թույլատրվում է թուրք «Գորշ գայլեր» ահաբեկչական խմբավորման անդամներին մուտք գործել Հայաստան և անարգել հայ նահատակների հիշատակը Երևանի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի տարածքում։
Անցած 20 տարիների ընթացքում Հայաստանը կազմակերպել է մի քանի Սփյուռք-Հայաստան համաժողովներ, և նրանցից ոչ մեկը օգուտ չի տվել։ Սինանյանի ծրագրած «գագաթնաժողովը» արժանանալու է նույն բախտին։ Փաշինյանը բազմիցս խոսել է սփյուռքահայերին Հայաստանի կառավարությունում բարձր պաշտոններ ստանձնելու թույլտվության մասին։ Ցավոք, խոսքերից բացի, նա ոչ մի քայլ չի արել այդ ուղղությամբ։ Նմանապես, Սինանյանը շուրջ մեկ տարի առաջ մեծ աղմուկով հայտարարեց, որ իր գրասենյակը նշանակելու է Սփյուռքի հանձնակատարներ աշխարհի հայկական համայնքներում: Մինչ այժմ նա ոչ մի նման հանձնակատար չի նշանակել։
Երբ Փաշինյանը 2018 թվականին եկավ իշխանության, նա խոստացավ մինչև 2050 թվականը Հայաստանի 3 միլիոնից պակաս բնակչությունը հասցնել 5 միլիոնի: Ցավոք, Հայաստանի բնակչությունը նրա պաշտոնավարման չորս տարիների ընթացքում ոչ թե աճել է, այլ՝ նվազել։ Դեպի Հայաստան հայրենադարձությունը խրախուսելու մասին խոսելուց բացի, ոչինչ չի արվել։
Վաղուց ժամանակն է, որ համայն հայությունը համախմբվի՝ պաշտպանելու իր հայրենիքը սահմանի երկու կողմում գտնվող հզոր թշնամիներից։ Թուրքերի հետ հաշտվելուց առաջ հայերը նախ պետք է լեզու գտնեն միմյանց հետ։

31-08-2022 10:36:37 | Armenia | Politics
Can’t the Armenian government do anything right? Not a day passes without additional bad news from Armenia and Artsakh! Rather than blaming our enemies, we need to look at our own shortcomings and stop inflicting more wounds on ourselves.
In the midst of the severe crisis in Armenia after the devastating defeat in the 2020 Artsakh War, one would think that Armenian leaders would have the wisdom to unite the nation and strengthen the military to prevent further attacks on the country.
Surprisingly, Armenia has embarked on a course of action that is further dividing and weakening the nation. Armenian leaders are too incompetent to run a country with so many critical issues. Rather than trying to minimize Armenia’s losses, they are determined to add to the damage inflicted by its enemies.
For four years, Prime Minister Nikol Pashinyan has been dividing Armenians into “blacks” and “whites,” Artsakhtsis and Hayastantsis, former leaders vs. the current one, and Armenia vs. Diaspora, at a time when Armenians desperately need to be unified. He has threatened to slam into the wall or the asphalt his domestic political opponents. He even went on the campaign trail last year holding a hammer in his hand, promising to smash the heads of those who oppose him.
Not only Pashinyan is too incompetent to lead Armenia, so are his cabinet ministers and advisors. An incompetent leader cannot make competent appointments.
Take for example, Pashinyan’s appointment of Zareh Sinanyan to the post of “High Commissioner of Diaspora Affairs.” Sinanyan’s only qualification is that he is a blind supporter of the Prime Minister. Consequently, Sinanyan has hardly accomplished anything worthwhile during his three years on the job, except for wasting the government’s meager budget on his and staff’s frequent travels around the world.
Sinanyan just announced that his office will hold a “Global Armenian Summit,” at the end of this October. One would have expected that he would have the common sense to invite to the “Global Summit” the representatives of all Armenian organizations and prominent individuals in Armenia and the Diaspora, regardless of their political affiliation.
However, Sinanyan’s and the Prime Minister’s only goal is to give the impression that they are busy doing something rather than actually accomplishing anything useful for the nation. Sinanyan shortsightedly decided, with the blessing of his boss, to invite to the “Global Armenian Summit” Armenians who are the regime’s supporters, leaving out those who have dared to oppose the current leaders. The government of Armenia is actually engaged in dividing, rather than unifying the Diaspora.
In any other normal country, an employee like Sinanyan would have been fired long ago for being incompetent and wasting the government’s precious resources. However, this Prime Minister will not fire an underling who is more incompetent than he is! Regrettably, Sinanyan does not even know his job description. He has foolishly advocated inviting Arab immigrants to Armenia, not realizing that his responsibility is dealing only with Diaspora Armenians, not Arabs or other nationalities. In his frequent TV interviews, Sinanyan constantly engages in partisan politics, criticizing major Armenian organizations, and creating further divisions in the nation. He does not understand that his job is not to act as a propagandist for Pashinyan’s regime, but be a government employee who is getting paid a salary to be a bridge between Armenia and the Diaspora.
If the excuse of Pashinyan and Sinanyan is that their political opponents would have refused to attend the “Global Armenian Summit,” that would have been a good reason to invite them. Those who reject the invitation would have looked bad and the government would have looked magnanimous rather than petty. The Armenian government cannot behave like a thug who wants to settle scores. Regrettably, it does not possess the maturity to rise above the fray. Armenia is the home of all Armenians, not only those who agree with the regime. A small and weak nation surrounded by powerful enemies cannot afford to splinter itself into smaller fragments.
Rather than embracing all Armenians worldwide, the government has rejected in recent weeks the entry of several prominent Diaspora Armenians whose sole guilt is that they are opponents of the supposedly “democratic” regime! Meanwhile, Turkish members of the Grey Wolves terrorist group are allowed to enter Armenia and insult the memory of the Armenian martyrs on the grounds of the Armenian Genocide Memorial in Yerevan!
In the past 20 years, Armenia has organized several Diaspora-Armenia conferences. None of them accomplished anything useful. Sinanyan’s planned “Summit” will have the same result. Pashinyan has repeatedly talked about allowing Diaspora Armenians to assume high-level positions in the Armenian government. Regrettably, beyond paying lip service, he has not taken any step in that direction. Similarly, Sinanyan announced with much fanfare around a year ago that his office will appoint Diaspora commissioners in Armenian communities around the world. Until now, he has not appointed a single such commissioner.
When Pashinyan came to power in 2018, he pledged to increase Armenia’s population from less than 3 million to 5 million by the year 2050. Regrettably, Armenia’s population in his four years in office has declined, not increased. Beyond just talking about encouraging repatriation to Armenia, nothing has been done.
It is high time that all Armenians unite to defend the homeland against the powerful enemies on both sides of the border. Before reconciling with Turks, Armenians first need to get along with each other.