• 06-09-2022 10:48:28   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն:   «Կասպերսկի» ընկերությունը բացել է միանգամից երեք նոր Թափանցիկության կենտրոն։ Այժմ ընկերության պատվիրատուներն ու գործընկերները կարող են ծանոթանալ տվյալների ստեղծման և մշակման ընդունված պրակտիկաներին և վերլուծել պրոդուկտների ելակետային կոդը Սինգապուրում, ԱՄՆ-ում և Ճապոնիայում:
«Կասպերսկի» ընկերությունը սկսել է Թափանցիկության կենտրոնների ցանց ստեղծել 2018-ին, երբ բացվեց առաջին նման կենտրոնը Ցյուրիխում։ Ընկերությունը դարձավ կիբեռանվտանգության ոլորտի առաջին կազմակերպությունը, որը հանդես եկավ նման նախաձեռնությամբ։ Դա «Կասպերսկի» ընկերության առաջին քայլն էր դեպի աննախադեպ թափանցիկություն այն բանում, ինչը վերաբերում է ընկերության պաշտպանական տեխնոլոգիաներին, ենթակառուցվածքներին և տվյալների մշակման պրակտիկաներին։
Կախված հյուրերի հմտություններից և նպատակներից՝ Թափանցիկության կենտրոններում առաջարկվում են մի քանի տեսակի այցելություններ՝ անվտանգության և թափանցիկության ոլորտում «Կասպերսկի» ընկերության պրակտիկաների ընդհանուր ակնարկից մինչև ընկերությունների լուծումների ելակետային կոդի համակողմանի վերլուծությունը, որն իրականացվում է ընկերության փորձագետների մասնակցությամբ:
2018-ից Թափանցիկության կենտրոններ կատարվել է ավելի քան 30 այց, առավել հաճախ հյուր են դարձել կորպորատիվ պատվիրատուները։ Նրանք հիմնականում հետաքրքրվել են տվյալների հետ աշխատանքի «Կասպերսկի» ընկերության կողմից ընդունված պրակտիկաներով։ Այս փորձառությունը բերել է Cyber Capacity Building Program ուսուցողական ծրագրի մշակմանը: Դրա օգնությամբ «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները ձգտում են ամբողջ աշխարհի հանրությանը օգնել ուսումնասիրել պրակտիկ գործիքները և ստանալ գիտելիքներ, որոնք անհրաժեշտ են ենթակառուցվածքի պաշտպանվածությունը գնահատելու համար:
«Կասպերսկի» ընկերությունը ելակետային կոդը տրամադրում է բացառապես խորհրդատվական նպատակներով և հետևում է հասանելիության խստագույն քաղաքականություններին։ Սա նշանակում է, որ ելակետային կոդի վերլուծության հարցումը կարող է մերժվել անվտանգության նկատառումներից ելնելով: Ելակետային կոդի ամբողջականությունն ապահովելու համար «Կասպերսկի» ընկերությունը տրամադրում է միայն կարդալու  հասանելիություն, ինչը բացառում է դրանում փոփոխություններ կատարելու հնարավորությունը։
Թափանցիկության կենտրոնների այցելուները կարող են վերլուծել ընկերության ծրագրային ապահովման անվտանգ մշակման վերաբերյալ փաստաթղթերը և տնային ու կորպորատիվ օգտատերերի համար ընկերության առանցքային պրոդուկտների ելակետային կոդը, ինչպես նաև ԾԱ-ի թարմացման տարբերակները և սպառնալիքների հայտնաբերման կանոնները: Նրանք նաև կարող են հավաքել ելակետային կոդը՝ համոզվելու համար, որ այն համապատասխանում է հրապարակային հասանելի մոդուլներին; ստուգել ԾԱ-ի կազմը (Software Bill of Materials, BOM); վերլուծել երրորդ կողմի անվտանգության աուդիտի (ինչպես, օրինակ, SOC 2) և ISO 27001 սերտիֆիկացման արդյունքները հեռավար և անմիջապես Թափանցիկության կենտրոնում:
«Մենք դարձանք ճյուղի առաջին ընկերությունը, որը բացեց իր պրոդուկտների ելակետային կոդը արտաքին վերլուծության համար։ Մեր հաճախորդները և գործընկերները հնարավորություն են ստացել համոզվելու, որ մեր լուծումները հուսալի են և անվտանգ: Իսկ հիմա ես կցանկանայի հրավիրել պոտենցիալ և առկա պատվիրատուներին, ինչպես նաև կարգավորողներին մեր նոր Թափանցիկության կենտրոններ։ Մենք կպատասխանենք ելակետային կոդի, սպառնալիքների հայտնաբերման կանոնների, ԾԱ-ի թարմացումների, ինչպես նաև  տվյալների ստեղծման և մշակման ընկերությունում ընդունված պրակտիկաների վերաբերյալ ձեր բոլոր հարցերին»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության բիզնեսի զարգացման  տնօրեն Անդրեյ Եֆրեմովը։

• 06-09-2022 10:48:28   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении.  «Лаборатория Касперского» открыла сразу три новых Центра прозрачности. Теперь заказчики и партнёры компании могут познакомиться с принятыми практиками разработки и обработки данных и проанализировать исходный код продуктов в Сингапуре, США и Японии.
«Лаборатория Касперского» начала создавать сеть Центров прозрачности в 2018 году, когда был открыт первый подобный Центр в Цюрихе. Компания стала первой организацией в сфере кибербезопасности, выступившей с подобной инициативой. Это стало первым шагом «Лаборатории Касперского» к беспрецедентной открытости в том, что касается её защитных технологий, инфраструктуры и практик обработки данных.
В Центрах прозрачности предлагается несколько типов посещений, в зависимости от навыков и целей гостей: от общего обзора практик «Лаборатории Касперского» в области безопасности и прозрачности до всестороннего анализа исходного кода решений компаний, который проводится при участии её экспертов.
С 2018 года в Центры прозрачности было совершено более 30 визитов, наиболее частыми гостями становились корпоративные заказчики. В основном они интересовались практиками, принятыми «Лабораторией Касперского» в отношении работы с данными. Этот опыт привел к разработке обучающей программы Cyber Capacity Building Program. С её помощью эксперты «Лаборатории Касперского» стремятся помочь сообществу по всему миру изучить практические инструменты и получить знания, необходимые для оценки защищённости инфраструктуры.
«Лаборатория Касперского» предоставляет исходный код исключительно в консультационных целях и следует строжайшим политикам доступа. Это означает, что запрос на анализ исходного кода может быть отклонён по соображениям безопасности. Чтобы обеспечить целостность исходного кода, «Лаборатория Касперского» предоставляет доступ только для чтения, что исключает возможность вносить в него изменения.
Посетители Центров прозрачности могут проанализировать документацию по безопасной разработке ПО и исходный код ключевых продуктов компании для домашних и для корпоративных пользователей, а также версии обновлений ПО и правила детектирования угроз. Также они могут собрать исходный код, чтобы удостовериться, что он соответствует публично доступным модулям; проверить состав ПО (Software Bill of Materials, SBOM); проанализировать результаты стороннего аудита безопасности (такого как SOC 2) и сертификации ISO 27001 удалённо и непосредственно в Центре прозрачности.
«Мы стали первой компанией в отрасли, открывшей исходный код своих продуктов для внешнего анализа. Наши клиенты и партнёры получили возможность убедиться в надёжности и безопасности наших решений. А сейчас я бы хотел пригласить потенциальных и существующих заказчиков, а также регуляторов в наши новые Центры прозрачности. Мы ответим на все ваши вопросы об исходном коде, правилах детектирования угроз, обновлениях ПО, а также о принятых в компании практиках разработки и обработки данных», — комментирует Андрей Ефремов, директор по развитию бизнеса «Лаборатории Касперского».