Նյու Յորքի քաղաքապետ Էրիկ Ադամս. «Թոշակի անցնելուց հետո պատրաստվում եմ ապրել Բաքվում»
Վերջին ամիսներին ամերիկյան լրատվամիջոցները հրապարակել են մի քանի հոդվածներ Նյու Յորքի քաղաքապետ Էրիկ Ադամսի վիճահարույց հայտարարությունների, արտասահմանյան ճանապարհորդությունների և դրամահավաքների վերաբերյալ:
Մինչև 2022 թվականի հունվարի 1-ին քաղաքապետ դառնալը՝ Daily News-ը 2021 թվականի փետրվարի 6-ին հրապարակեց հոդված՝ «Նյու Յորքի քաղաքապետի թեկնածու Էրիկ Ադամսն արտասահմանյան ճանապարհորդություններ է կատարել դեպի կոռուպցիայի պատմություն ունեցող երկրներ»։ Թերթը գրել է, որ «Բրուքլինի ավանի նախագահ Էրիկ Ադամսը հազարավոր դոլարների ճանապարհորդական և այլ օգուտներ է ստացել Չինաստանից, Թուրքիայից և Ադրբեջանից՝ երեք երկիրներ, որոնք իրենց քաղաքացիներին ճնշելու լավ փաստագրված պատմություն ունեն»:
Ադամսը խոստովանել է, որ ութ անգամ մեկնել է Թուրքիա։ 2015 թվականի օգոստոսին թուրքական կառավարությունը հազարավոր դոլարներ է վճարել Բրուքլինի  ավանի  նախագահ Ադամսին վեց օրով Թուրքիա այցելելու համար, որտեղ նա ստորագրել է քույր քաղաքի պայմանագիր Ստամբուլի Ուսքյուդար շրջանի հետ: Թրքական հյուպատոսությունը վճարել է մինչև 4999 դոլար նրա ավիատոմսերի, հյուրանոցային ծախսերի և վերգետնյա տրանսպորտի համար՝ համաձայն Ադամսի բացահայտման՝ քաղաքի Շահերի բախման խորհրդին (COIB)։ Համաշխարհային զբոսաշրջության հիմնադրամ կոչվող կազմակերպությունը, որը հյուրընկալել էր Ադամսին Անթալիայում (Թուրքիա), նշված էր որպես մինչև 4999 դոլար ճանապարհորդական ծախսեր վճարող, բացահայտել է Daily News-ը:
2016 թվականին «Ադրբեջանի զբոսաշրջության նախարարությունը վճարել է մինչև 4999 դոլար, որպեսզի Ադամսը չորս օրով այցելի իր մայրաքաղաք Բաքու, համաձայն ավանի  նախագահի բացահայտմանը Շահերի բախման խորհրդին», հաղորդում է Daily News-ը: «Ինձ համար մեծ պատիվ է ժամանել Ադրբեջանի մեր քույր քաղաքը», ասել է Ադամսը հայտարարության մեջ:
Նյու Յորքի լուրերի ծառայությունը բացահայտել է, որ ըստ քարոզարշավի ֆինանսավորման արձանագրությունների, «անհատների նվիրատվությունները, որոնք առնչվում են ներգաղթյալների համայնքների կազմակերպություններին, որոնց նա սիրաշահել էր այս ճանապարհորդություններով, հետագայում ուղղվել են Ադամսի քաղաքապետի քարոզարշավին»։
2018 թվականի մարտին, իր քաղաքապետի նախընտրական հանձնաժողովն ստեղծելուց անմիջապես հետո, «Ադամսը մասնակցել է  պարսկական Նոր տարին՝ Նովրուզը, տոնող երեկույթի Baku Palace ճաշարանում, Sheepshead Bay [Նյու Յորք]», ըստ Նյու Յորք քաղաքի  լուրերի ծառայության։ Ադամսն ասել է ադրբեջանցիների ցնծացող բազմությանը. «կառավարության պաշտոնից թոշակի անցնելուց հետո ես պատրաստվում եմ  ապրել  Բաքվում»: Նա ստացել է 7000 դոլար նախընտրական նվիրատվություն:
2018 թվականի հուլիսին Ադամսը դրամահավաք է անցկացրել Մանհեթենի «Ալի Բաբա» թուրքական ճաշարանում՝ հավաքելով 16000 դոլար։ Թուրք գործարար Մուրադ Գյուզելը 2018 թվականի հուլիսի 12-ին Ադամսին տվել է 5000 դոլար, իսկ հաջորդ ամիս՝ լրացուցիչ 5100 դոլար։ Այնուամենայնիվ, Ադամսի նախընտրական շտաբն ստիպված է եղել վերադարձնել 8100 դոլարը Գյուզելին, քանի որ գերազանցվել էր 2000 դոլարի նախընտրական նվիրատվության սահմանը: Նաև հուլիսին «Թյուրքեն» հիմնադրամի տնօրենների խորհրդի նախագահ Բեհրամ Թուրանը 3000 դոլար է նվիրաբերել Ադամսին, հաղորդում է Նյու Յորք քաղաքի լուրերի ծառայությունը:
Թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը մեջբերել է Ադամսի խոսքերը. «Թուրքիան մեծ դեր է խաղացել մարդկության ձևավորման գործում… Ես թուրք ժողովրդի բարեկամն եմ»:
Քաղաքապետ Ադամսի ամենամոտ ընկերներից է քրեական անցյալ ունեցող հայ  ճաշարանապետ Ժան «Ջոնի» Պետրոսյանցը։
Politico-ն հաղորդել է, որ նա «ութ տարի առաջ մեղադրվել է փողերի լվացման գործով դաշնային դատարանում: Նա և իր երկվորյակ եղբայրը՝ Ռոբերտը, մեղադրվել են 11 հոդվածներով՝ չեկերի կանխիկացման սխեմային մասնակցելու համար, որը ներառում էր բժշկական վճարային ընկերությունները: Ջոնի Պետրոսյանցն իրեն մեղավոր է ճանաչել այդ մեղադրանքներից մեկում և դատապարտվել պայմանական ազատազրկման և հասարակական աշխատանքի, իսկ նրա եղբայրը դատապարտվել է վեց ամսվա բանտարկության դաշնային բանտում: Մեկ այլ մեղադրյալի հետ նրանցից բռնագանձել են մոտ 700 հազար դոլար»։ Պետրոսյանց եղբայրներին և քաղաքապետ Ադամսին հաճախ են միասին տեսնում մասնավոր ակումբներում և  ճաշարաններում։
2022 թ․ օգոստոսի 22-ին «Նյու Յորք թայմս» թերթը ծավալուն հոդված է հրապարակել՝ «Էրիկ Ադամսը մութն ընկնելուց հետո․ մասնավոր սեղան և արատավոր ընկերներ» վերնագրով։ Թերթը գրել է, որ հունիսին քաղաքապետն առնվազն 14 գիշեր անցկացրել է Մանհեթենի հեղինակավոր «Լա Բայա» ռեստորանում, որը ղեկավարում են Պետրոսյանց եղբայրները։ Ադամսը սովորաբար այնտեղ անցկացնում է օրական երեքից չորս ժամ և հեռանում փակվելուց շատ հետո: «Նյու Յորք թայմսը» գրել է, որ եթե քաղաքապետը չի վճարել իր ճաշերի համար, ապա խախտել է քաղաքի բարոյագիտության կանոնները։ Բացի այդ, «Առանց անդամավճարներ վճարելու մասնավոր ակումբների մուտքի հնարավորությունը կարող է հանգեցնել բարոյագիտության կանոնների խախտումների», ասել է [Ռիչարդ] Բրիֆֆոն՝ Շահերի բախման խորհրդի նախկին նախագահը»:
«Լա Բայա» ճաշարանի խմիչքի արտոնությունը գրանցված է Մարիաննա Շահմուրադյանի անունով, որը մի քանի երեխաներ ունի Ռոբերտ Պետրոսյանցից, հայտնում է «Նյու Յորք թայմսը»։ 2018 թվականի ապրիլին Շահմուրադյանը 5000 ԱՄՆ դոլար է նվիրաբերել Ադամսի քարոզարշավին, որից 3000 դոլարը վերադարձվել է նրան՝ 2000 դոլար նվիրատվության սահմանը գերազանցելու համար։
Քաղաքապետի հայկական կապերից ևս մեկը Ռոն Թորոսյանի հետ է, որը PR ընկերություն ունի Մանհեթենում։ Նա խնդրահարույց դեմք է, որը լոբբիստական աշխատանք է կատարել Թուրքիայի կառավարության համար, ինչպես ես հայտնել եմ 2017 թվականին։
Daily Beast-ը հոդված է հրապարակել Թորոսյանի մասին՝ «Ինչո՞ւ է Նյու Յորքի քաղաքապետ Էրիկ Ադամսը կցված այս «թունավոր» PR գուրուին» վերնագրով: Նրան նկարագրել են որպես «հարձակողական PR ղեկավար», որը «հայտնի է իր փողոցային կռվարար գործելաոճով»։ Քաղաքապետի ընտրությունների գիշերը նա շքեղ հաղթական երեկույթ է կազմակերպել՝ միայն անդամների համար նախատեսված մասնավոր ակումբում, որտեղ քաղաքապետ Ադամսը բազմիցս մասնակցել է որպես Թորոսյանի անձնական հյուր: Քաղաքապետին և Թորոսյանին ներկայացրել է Ժան Պետրոսյանցը, հաղորդել է Daily Beast-ը: «Յոթ նախկին աշխատակիցներ, որոնք առանց ներկայանալու զրուցել են Daily Beast-ի հետ՝ վախենալով Թորոսյանի հաշվեհարդարից, նրան բնութագրել են որպես «թունավոր» մարդ, որից Նյու Յորքի ապագա քաղաքապետը պետք է հեռու մնա»։
«Նյու Յորք թայմսը» գրել է, որ «քաղաքապետ լինելու իր կարճ ժամանակահատվածում Ադամսը երբեմն խրվել է բարոյագիտության պղտոր ջրերի մեջ: Այն բանից հետո, երբ նա խոստացավ վճարել իր դեպի Պուերտո Ռիկո ուղևորության համար, խոստովանեց, որ թռչել է ձեռնարկատիրոջ անձնական ինքնաթիռով: Ավելի ուշ նա ասաց, որ վճարել է իր տեղի համար, սակայն փաստաթղթեր չներկայացրեց»: Բացի այդ, «Շահերի բախման խորհուրդը որոշել է, որ Ադամսը չի կարող իր եղբորը՝ Բեռնարդին տալ 210000 դոլար վարձատրությամբ աշխատանք՝ որպես քաղաքապետի անվտանգության բաժնի ղեկավար:
Բեռնարդ Ադամսն այնուհետև վերահասցեավորվեց խորհրդատուի պաշտոնում՝ 1 դոլար աշխատավարձով»:
Մնում է տեսնել, թե արդյոք իր բազմաթիվ «պղտոր» գործարքներով քաղաքապետ Ադամսը կկարողանա ավարտել իր պաշտոնավարման ժամկետը և իրականացնել իր երազանքը՝ թոշակի անցնելով Բաքվում...

14-10-2022 13:49:35 | Armenia | Politics
Before becoming Mayor on January 1, 2022, the Daily News (NY) published an article on February 6, 2021 with the title: “NYC mayoral candidate Eric Adams accepted foreign travel to countries with a history of corruption.” The newspaper reported that “Brooklyn Borough President Eric Adams has accepted thousands of dollars in travel and other perks from China, Turkey and Azerbaijan, three countries with a well-documented history of suppressing their citizens.”
Adams acknowledged that he has traveled to Turkey eight times. In August 2015, the Turkish government paid thousands of dollars for then Brooklyn Borough President Adams to visit Turkey for six days where he signed a sister city agreement with Istanbul’s Üsküdar district. The Turkish consulate paid up to $4,999 for his airfare, hotel stay and ground transportation, according to Adams’ disclosure with the city’s Conflicts of Interest Board (COIB). An entity called the World Tourism Foundation, which hosted Adams in Antalya, Turkey, was listed as paying up to $4,999 for travel expenses, the Daily News revealed.
In 2016, “Azerbaijan’s tourism ministry paid up to $4,999 for Adams to visit its capital Baku for four days, according to the borough president’s COIB disclosure,” the Daily News reported. “I am honored to come to our sister city in Azerbaijan,” Adams said in a statement.
The New York City News Service disclosed that according to campaign funding records, “donations from individuals affiliated with organizations in the immigrant communities he wooed with these trips later went to the Adams mayoral campaign.”
In March 2018, just after forming his mayoral campaign committee, “Adams attended a party celebrating Nowruz, the Persian New Year, at Baku Palace restaurant in Sheepshead Bay [NY],” according to the NY City News Service. Adams told the cheering crowd of Azeris: “After I retire from government, I’m going to live in Baku.” He received $7,000 in campaign contributions.
In July 2018, Adams held a fundraiser at the Ali Baba Turkish restaurant in Manhattan, raising $16,000. Turkish businessman Murat Guzel gave Adams $5,000 on July 12, 2018, and an additional $5,100 the following month. However, the Adams campaign had to return $8,100 back to Guzel as he had exceeded the $2,000 campaign donation limit. Also in July, Behram Turan, chairman of the board of directors of the Turken Foundation, donated $3,000 to Adams, NY City News Service reported.
The Turkish Anadolu Agency quoted Adams as saying: “Turkey has played a major role in shaping mankind… I am a friend of the Turkish people.”
Among Mayor Adams’ closest friends is Armenian restaurateur Zhan “Johnny” Petrosyants who has a checkered past. Politico reported that he “was charged in a money laundering case in federal court eight years ago. He and his twin brother, Robert, were indicted on 11 counts for taking part in a check-cashing scheme that involved medical billing companies. Johnny Petrosyants pleaded guilty to one of those counts and was sentenced to probation and community service, while his brother was sentenced to six months in federal prison. Together with another defendant, they had to forfeit nearly $700,000.” The Petrosyants brothers and Mayor Adams are often seen together in private clubs and restaurants.
The New York Times published on August 22, 2022, a lengthy article with the title: “Eric Adams After Dark: A Private Table and Tarnished Friends.” The newspaper reported that the Mayor spent at least 14 evenings in June at the upscale Manhattan Restaurant, La Baia, managed by the Petrosyants brothers. Adams usually spends three to four hours a night there and leaves well after closing time. The NY Times wrote that if the Mayor did not pay for his meals, he would be violating the city’s ethics laws. Furthermore, “being granted access to private clubs without paying membership dues risks violating ethics rules, said [Richard] Briffault, the former Conflicts of Interest Board chair.”
La Baia restaurant’s liquor license is under the name of Marianna Shahmuradyan who has several children with Robert Petrosyants, according to The NY Times. In April 2018, Shahmuradyan contributed $5,000 to Adams’ campaign, $3,000 of which was returned to her for exceeding the $2,000 donation limit.
Another one of the Mayor’s Armenian connections is Ronn Torossian who owns a PR firm in Manhattan. He is a controversial figure who did lobbying work for the government of Turkey, as I reported in 2017.
The Daily Beast published an article about Torossian under the title: “Why Is NYC Mayor Eric Adams Glued to This ‘Toxic’ PR Guru?” He was described as “an aggressive PR executive” who “is well-known for his street-brawler tactics.” He organized the Mayor’s election night lavish victory party at a private member-only club where Mayor Adams has repeatedly partied as Torossian’s personal guest. The Mayor and Torossian were introduced by Zhan Petrosyants, according to The Daily Beast. “Seven former staffers, who spoke with The Daily Beast anonymously out of fear of reprisals from Torossian, described him as a ‘toxic’ person from whom the incoming mayor of New York should maintain his distance.”
The NY Times wrote that “in his short time as mayor, Adams has occasionally waded into murky ethical waters. After pledging to pay his own way on a trip to Puerto Rico, he acknowledged flying on an entrepreneur’s private jet. He later said he paid for his seat but did not provide documentation.” Additionally, “the Conflicts of Interest Board ruled that Adams could not give his brother Bernard a $210,000 job as head of the mayor’s security detail. Bernard Adams was then redirected to an adviser role with a $1 salary.”
With his multiple ‘murky’ dealings, it remains to be seen if Mayor Adams will be able to complete his term in office and realize his dream of retiring in Baku!