«Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովը» պառակտում է հայերին՝ ձևացնելով, թե միավորում է նրանց
Մի քանի օրից մենք հերթական անգամ ականատես կլինենք Հայաստանի ղեկավարության մի անհաջող դրսևորման, որը պառակտում է հայ ժողովրդին՝ միաժամանակ հավակնելով համախմբել նրան։
Հայաստանի Հանրապետության Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը կազմակերպել է այն ինչ, որ ամբարտավանորեն  անվանել է «Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողով», որը տեղի կունենա Երևանում, հոկտեմբերի 28-31-ը։
Սա ևս մեկ օրինակ է Հայաստանի կառավարության անկարողության՝ պատշաճ կերպով զարգացնելու Հայաստանի ազգային շահերը: Ընդհակառակը, Հայաստանի կառավարությունը պառակտիչ ու չմտածված ծրագրերով վնաս է հասցնում հայկական շահերին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց ի վեր նա ավելի կոշտ է արտահայտվել իր ներքին հակառակորդների դեմ, քան Հայաստանի թշնամիների՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի։ Նա հաճախ է խոսել սևերն ընդդեմ սպիտակների, լավ տղաներն (իր կողմնակիցները) ընդդեմ վատ տղաների (իր քաղաքական հակառակորդների) մասին: Շշմեցուցիչ էր տեսարանը, երբ Փաշինյանն իր նախընտրական ելույթների ժամանակ օդում մուրճ ճոճեց՝ սպառնալով ջարդել իր հակառակորդների գլուխները, «փռել» ասֆալտին և «ծեփել» պատերին... Նա Հայաստանի բնակչությանը հանել է Արցախի դեմ, իսկ սփյուռքահայերին՝ հեռացրել Հայաստանից։ Եվ դեռ, մեզ՝ նրա պառակտիչ գործողությունները քննադատողներիս, նրա կողմնակիցները դասախոսություն են կարդում ազգը չպառակտելու մասին...
Փաշինյանը վերացրեց Սփյուռքի նախարարությունը և 2019 թվականին այն փոխարինեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Սինանյանով։ Դատելով Փաշինյանի բազմաթիվ այլ նշանակումներից՝ Սինանյանին նշանակելու միակ պատճառն այն էր, որ նա սատարում էր «թավշյա հեղափոխությանը»։ Կարծես թե  Փաշինյանի համար կարևոր չափանիշ է ոչ թե անձի ունակությունը, այլ՝ կույր աջակցությունը...
Վերջին երեք տարիներին Սինանյանը Հայաստանի հարկատուների հաշվին շրջել է աշխարհով մեկ՝ շատ քիչ բան անելով, բայց ավելի շատ ներքին տարակարծություններ  առաջացնելով Սփյուռքում։ Հայերին միավորելու փորձի փոխարեն նա զբաղվել է հատվածական քաղաքականությամբ՝ հանդես գալով Փաշինյանի կուսակցության օգտին։ Սինանյանը կարծես թե չի հասկանում, որ աշխատավարձ է ստանում ոչ թե Փաշինյանի կուսակցության գլխավոր քարոզիչ լինելու, այլ բոլոր սփյուռքահայերի շահերը հետապնդելու համար՝ անկախ նրանց տարբեր համոզմունքներից։
Ես նախորդ խմբագրականներում ներկայացրել եմ իմ քննադատությունները Սինանյանի սխալ և կեղծ հայտարարությունների վերաբերյալ։ Նա հայտարարել է բազմաթիվ ծրագրերի մասին, որոնք մնացել են անկատար, ինչպես օրինակ Սփյուռքի տարբեր համայնքներում  հատվածական ներկայացուցիչներ նշանակելու իր կասկածելի գաղափարը: Սինանյանի մեկ այլ կիսատ-պռատ գաղափարներից է արաբներին Հայաստան ներգաղթելու խրախուսումը։ Նա տեղյակ չէ, որ իր պարտականությունները բացառապես սփյուռքահայերի հետ գործ ունենալն է, ոչ թե օտարերկրյա ներգաղթյալների հետ։
Պետք չէ Սինանյանին ավելի շատ մեղադրել, քան նրան նշանակած վարչապետ Փաշինյանին։ Ցանկացած նորմալ երկրում Սինանյանի նման ապարատչիկները վաղուց արդեն հեռացված  կլինեին աշխատանքից, բայց ոչ Փաշինյանի վարչակազմում, որտեղ ապաշնորհությունն ու կույր հավատարմությունը նախապայման են նշանակումների համար։
Ուստի, զարմանալի չէ, որ Սինանյանը, իր ղեկավարի օրհնությամբ, հայտարարեց «Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի» մասին, որին կմասնակցեն վարչակարգի կողմնակիցները։ Զարմանալի չէ, որ Սինանյանը չի հրավիրել Սփյուռքի որոշ խոշոր կազմակերպությունների՝ միայն այն պատճառով, որ նրանք դեմ են վարչակարգին:
Ապշեցուցիչ հարվածով, Հայ առաքելական եկեղեցու երկու ղեկավարները՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն և Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը, հայտարարեցին, որ բոյկոտելու են Սինանյանի վատ կազմակերպած հատվածական «Գագաթնաժողովը»։ Գարեգին Բ-ի խոսնակն ասաց, որ «Գագաթնաժողովը կարող է նոր զգայունություններ և լարվածություն առաջացնել մեր ազգային կյանքում և արդյունավետ չի լինի»։ Հաշվի առնելով Եկեղեցու և Հայաստանի իշխանության լարված հարաբերությունները՝ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը կոպիտ կերպով հարցրեց. «Ինչո՞ւ մենք [եկեղեցին] պետք է մասնակցենք նրանց [կառավարության] PR ակցիային»։
Իսկ ավելի վատն այն է, որ, Հայաստանում հետաքննող լրագրողների «Հետք» կայքը հայտնեց, որ Հայաստանի
կառավարությունը 768 հազար դոլար է վճարում «Ֆակտորի Փրոդաքշն» ՍՊԸ-ին՝ «Գագաթնաժողովը» կազմակերպելու համար: Ես կարդացի պայմանագիրը, որտեղ նշված է, որ այն ստորագրվել է 2022 թ. հոկտեմբերի 21-ին, այսինքն «Գագաթնաժողովից» ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ։
«Գագաթնաժողովի» կազմակերպիչների անլրջության մասին է վկայում այն փաստը, որ հանդիպումների չորս օրվա ընթացքում ընդամենը մեկ ժամ է հատկացվում Արցախին, որին մասնակցելու են Արցախի կառավարության ներկայացուցիչները՝ ՀՀ ԱԳՆ և Անվտանգության խորհրդի հետ միասին։ Սա արդարացի չէ մի ճգնաժամային խնդրի նկատմամբ, որն ամենակարևորն է ողջ հայության, բայց, ցավոք, ոչ Հայաստանի կառավարության համար:
«Գագաթնաժողովին» նախատեսված է երկու «պանելային քննարկում». «Ինչպե՞ս են Սփյուռքի համայնքներն իրենց երկրներում  կազմակերպում տեղական և պետական մակարդակով ներկայացվածությունը» և «Սփյուռքի ներկայացվածությունը Հայաստանի Հանրապետության կառավարման համակարգում. հնարավոր մոդելներ»: Այս երկու թեմաներն էլ պահանջում են լուրջ քննարկումներ հայկական խոշոր կազմակերպությունների և բանիմաց անհատների մասնակցությամբ, որոնք չեն հրավիրվել։ 2019 թվականին Հայաստան կատարած իմ այցի ժամանակ վարչապետ Փաշինյանին ներկայացրել եմ Սփյուռքի հայկական խորհրդարանի ձևավորման կոնկրետ ծրագիրը, որը Փաշինյանը ոգևորությամբ ողջունեց։
Ցավոք, շատերի հետ միասին ես հրավեր չեմ ստացել՝ այս կարևոր ծրագիրը «Գագաթնաժողովին» ներկայացնելու համար։
Գոյություն ունեն նաև երեք «hamաժամանակյա նիստեր»՝ 1) «Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչների նշանակումը Սփյուռքի համայնքներում», 2) «Ազգային ժողովում Սփյուռքի ներկայացուցիչներ ունենալու մոդելները» և 3) «Սփյուռքի մասնակցության մոդելները կառավարման համակարգում և գործադիր մարմնում»։
Հուսանք, որ Հայաստանի ապագա կառավարությունը, որն ավելի քիչ հակված կլինի ազգի պառակտմանը, կրկին կգումարի պատշաճ «Սփյուռք-Հայաստան-Արցախ համաժողով»՝ բոլոր հայկական կազմակերպությունների և ազդեցիկ անհատների մասնակցությամբ՝ անկախ նրանց պատկանելությունից՝ դիմակայելու Հայաստանի և Արցախի առջև ծառացած գոյաբանական մարտահրավերները։
Այն ժամանակ, երբ Հայաստանն ու Արցախը կանգնած են անդունդի եզրին, պետք չէ ինքնակործան հատվածական քաղաքականություն խաղալ և ազգն ավելի պառակտել։ Վերջերս Թուրքիայի արտգործնախարար Մավլութ Չավուշօղլուն հերթական անգամ դժգոհեց Սփյուռքի հակաադրբեջանական և հակաթուրքական ակտիվությունից։ Ամենավերջին բանը, որ պետք է հայերին՝ Հայաստանի կառավարության աջակցությունն է Ադրբեջանին ու Թուրքիային՝ թուլացնելու և չեզոքացնելու Սփյուռքը։ Զարմանալի չէ, որ «Գագաթնաժողովի» օրակարգում չտեսա՝ «Ինչպե՞ս դիմակայել Ադրբեջանի և Թուրքիայի հակահայկական գործունեությանը» թեման։

• 26-10-2022 09:51:59   | Armenia  |  Politics
In a few days, we will witness once again an unfortunate manifestation of Armenia’s leadership dividing the Armenian nation, while claiming to unify it.
The High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, has organized what he arrogantly calls a ‘Global Armenian Summit,’ to take place in Yerevan, Oct. 28-31.
This is yet another example of the Armenian government's inability to properly promote Armenia's national interests. On the contrary, the Armenian government is undermining Armenian interests through divisive and ill-conceived schemes.
Ever since Prime Minister Nikol Pashinyan came to power, he has spoken more harshly against his domestic opponents than against Armenia’s enemies -- Azerbaijan and Turkey. He has frequently talked about blacks vs. whites -- the good guys (his supporters) vs.
the bad guys (his political opponents). Shockingly, Pashinyan waved a hammer in the air during his campaign speeches, threatening to bash the heads of his opponents, squash them on the asphalt and slam them to the wall! He has pitted Armenia’s population against Artsakh and alienated Diasporans from Armenia. Yet, those of us who criticize his divisive actions are lectured by his supporters not to divide the nation!
Prime Minister Pashinyan abolished the Ministry of Diaspora and replaced it in 2019 with Sinanyan, the High Commissioner for Diaspora Affairs. Judging by Pashinyan’s many other appointments, the sole reason he appointed Sinanyan was that he backed the ‘velvet revolution.’ Competence does not seem to be an important criteria for Pashinyan, blind support is!
In the last three years, Sinanyan toured the world, at Armenia’s taxpayers’ expense, accomplishing very little, but causing more internal dissension in the Diaspora. Rather than trying to unify Armenians, he has played partisan politics siding with Pashinyan’s political party. Sinanyan does not seem to understand that he is getting a salary, not to be the Chief Propagandist for Pashinyan’s political party, but to pursue the best interests of all Diaspora Armenians regardless of their differing persuasions.
I have described in previous columns my criticisms of Sinanyan’s misguided and false statements. He has announced many plans that have remained unfulfilled, such as his questionable idea to appoint partisan representatives in various Diaspora communities. Another one of Sinanyan’s half-baked ideas is encouraging Arabs to immigrate to Armenia. He is not aware that his duties are to deal exclusively with Diaspora Armenians, not foreign immigrants.
Sinanyan should not be blamed as much as Prime Minister Pashinyan who appointed him. In any normal country, apparatchiks like Sinanyan would have been fired long ago, but not in Pashinyan’s administration, where incompetence and blind loyalty are prerequisites for appointments.
Therefore, it is not surprising that Sinanyan, with the blessing of his boss, announced a “Global Armenian Summit,” to be attended by supporters of the regime. Not surprisingly, Sinanyan has not invited some of the major Armenian Diaspora organizations, just because they oppose the regime.
In an astounding blow, both leaders of the Armenian Apostolic Church, His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians, and His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia, announced that they will boycott Sinanyan’s poorly organized partisan “Summit.’ A spokesman for Karekin II said that the ‘Summit’ “could cause new sensitivities and tensions in our national life and will not be effective.” Given the strained relations between the Church and Armenia’s government, the Primate of the Diocese of Shirak, Archbishop Mikael Ajapahyan, bluntly asked: “why should we [the Church] participate in their [the government’s] PR action?”
To make matters worse, Hetq, the website of investigative journalists in Armenia, reported that the Armenian government is paying $768,000 to an outfit named Factory Production LLC, to organize the ‘Summit.’ I read the contract which indicates that it was signed on Oct. 21, 2022, just one week before the ‘Summit.’
The lack of seriousness of the organizers of the ‘Summit’ is indicated by the fact that in four days of meetings only one hour is devoted to Artsakh, with the participation of representatives of the Artsakh government along with Armenia’s Foreign Ministry and Security Council. This does not do justice to a critical issue which is of utmost importance for all Armenians, but sadly, not the government of Armenia.
Two ‘panel discussions’ are planned for the ‘Summit’: “How Diaspora communities organize for local and national-level representation within their countries” and “Diaspora representation within the Republic of Armenia's governing structures: Models to consider.” Both of these topics require serious discussions with the participation of major Armenian organizations and knowledgeable individuals who were not invited. I presented to Prime Minister Pashinyan, during my visit to Armenia in 2019, a concrete plan for the formation of a Diaspora Armenian Parliament which Pashinyan enthusiastically welcomed. Regrettably, along with many others, I have not received an invitation to present this important plan to the ‘Summit.’
There are also three simultaneous ‘Breakout Sessions’: 1) “Appointing Republic of Armenia state representatives in Diaspora communities,” 2) “Models for Diaspora representation in Parliament,” and 3) “Models for Diaspora participation in governance and within the executive.”
Hopefully, a future Armenian government, which is less inclined to divide the nation, will reconvene a proper “Diaspora-Armenia-Artsakh Conference” with the participation of all Armenian organizations and influential individuals, regardless of their affiliation, to deal with the existential challenges facing Armenia and Artsakh.
At a time when Armenia and Artsakh stand at the edge of the precipice, there is no need to play self-defeating partisan politics and divide the nation further. Recently, Turkey’s Foreign Minister Mavlut Cavusoglu complained once again about the Diaspora’s anti-Azerbaijan and anti-Turkey activism. The last thing Armenians need is having the Armenian government help Azerbaijan and Turkey to weaken and neutralize the Diaspora. No wonder I did not see on the agenda of the ‘Summit’ the topic: how to counter Azerbaijan’s and Turkey’s anti-Armenian activities.