Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Ֆրանսիայի Իլ դը Ֆրանս շրջանի նախագահ Վալերի Պեկրեսի հետ
• 08-12-2022 12:54:28   | Արցախ (ԼՂՀ)  |  Մամլո հաղորդագրություն
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայի Հանրապետությունում գտնվող Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Ֆրանսիայի Իլ դը Ֆրանս շրջանի նախագահ Վալերի Պեկրեսի հետ:
Երկրի ղեկավարը բարձր է գնահատել Վալերի Պեկրեսի սկզբունքային և հետևողական գործունեությունը՝ ուղղված մարդու իրավունքների ու ազատությունների, մարդասիրության ու ժողովրդավարության սկզբունքների, համամարդկային արժեքների պաշտպանությանը, Արցախի Հանրապետության սատարմանը՝ նշելով, որ նա եկավ Արցախ մեր ժողովրդի համար ամենածանր ու դժվարին ժամանակահատվածում, երբ դեռ թարմ էին արյունալի պատերազմի վերքերը:
Նախագահ Հարությունյանն ընդգծել է, որ Ֆրանսիան ու Ֆրանսիայի ժողովուրդը առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում Արցախի բարեկամների շարքում: «Դրա վկայությունը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության  ճանաչման, ինչպես նաև ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության  վերաբերյալ Ձեր գլխավորությամբ Իլ-դը-Ֆրանս շրջանային խորհրդի՝ 2020 և 2022թթ.-ին ընդունած  բանաձևերն են։ Մենք բարձր ենք գնահատում նման աջակցության ու քայլերի դերը ժողովրդավարության ուղին բռնած մեր երկրի համար»,- ընդգծել է Արայիկ Հարությունյանը:
Միաժամանակ երկրի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ ընդհանուր արժեհամակարգի ու շահերի վրա հիմնված մեր ժողովուրդների անկեղծ բարեկամությունն էլ ավելի կամրապնդվի ու կխորանա և կընդլայնվեն երկխոսության ու համագործակցության ոլորտները:
Վալերի Պեկրեսը վերահաստատել է իր համերաշխությունն ու աջակցությունը Արցախին՝ ընդգծելով, որ Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության ապահովման համար անհրաժեշտ է հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և արդարացի կարգավորման:

• 08-12-2022 12:54:28   |   |  Пресс-релизы
В рамках визита во Французскую Республику делегация во главе с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном встретилась с главой региона Иль-де-Франс Валери Пекрес.
Глава государства высоко оценил принципиальную и последовательную деятельность Валери Пекрес, направленную на защиту прав и свобод человека, принципов гуманности и демократии, общечеловеческих ценностей, поддержку Республики Арцах, отметив, что она приехала в Арцах в трудный и тяжелый для нашего народа период, когда были еще свежи раны кровавой войны.
Президент Арутюнян подчеркнул, что Франция и французский народ занимают особое место среди наших хороших друзей.
“Свидетельством этому являются резолюции о признании Нагорно- Карабахской Республики, а также в поддержку суверенитета и территориальной целостности Республики Армения, принятые под Вашим руководством региональным советом Иль-де-Франс в 2020 и 2022 годах. Мы высоко ценим роль такой поддержки и шагов для нашей страны, вставшей на путь демократии", - подчеркнул Араик Арутюнян.
При этом глава государства выразил уверенность, что искренняя дружба наших народов, основанная на единой системе ценностей, будет еще больше укрепляться и углубляться, расширятся сферы диалога и сотрудничества.
Валери Пекрес,  в свою очередь, вновь подтвердила свою солидарность и содействие Арцаху, подчеркнув, что для обеспечения  стабильности и мира на Южном Кавказе необходимо достичь мирного и справедливого урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.