• 19-12-2022 11:42:41   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Խորապես ցավում եւ ցավակցում ենք Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան) Նախագահ Ռադիկ Խամոյանին նրա սիրելի հայրիկի՝ Հայկ Խամոյանի մահվան կապակցությամբ։
2022 թ. դեկտեմբերի 16-ին, 93 տարեկան հասակում, կյանքից հեռացավ արմատներով Արեւմտյան Հայաստանի, Սասունի Աղբի գիւղի բնիկ, Հայ օջախի նաhապետ՝ Հայկ Խամոյանը։
Հայոց ցեղասպանությունից փրկված Խամոյանների ընտանիքի հայրը իր նոր օջախը կառուցեց Հայաստանի Թալինի շրջանի Վերին Բազմաբերդ գյուղում, որտեղ ապրեց իր ամբողջ գիտակից կյանքը։
Հայկ Խամոյանը հայության այն սերնդի ներկայացուցիչներից էր, որ ապրում էր Հայրենիքի, այդ թվում՝ Սասուն աշխարհի, կարոտը սրտում, բայց միաժամանակ մշտապես վառ պահում հույսն ու հավատը այն բանի նկատմամբ, որ գալու է նաեւ արդարության հաստատման ու ազատագրության օրն ու ժամը։
Եվ որպես հայկական օջախի պահապան հայր, փոխանցեց այդ վսեմ զգացմունքները իր զավակներին ու թոռներին, ովքեր այսօր շարունակում են ապրել հայեցի կյանքով։ Դա նրա հոգու թելադրանքն էր։ Այդ զգացմունքներից է սկիզբ առնում իսկական Հայը եւ Քաղաքացին։
Արեւմտյան Հայաստանի Խորհրդարանի պատգամավորների, Կառավարության անդամների եւ Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան) բոլոր պետական կառույցների անունից հայտնում ենք մեր խորին ցավակցությունները անդառնալի ու ծանր կորստի համար եւ այս դժվարին պահին՝ նաեւ զորակցությունը Ռադիկ Խամոյանի ընտանիքին, հարազատներին ու մտերիմներին։
Արմեն Տեր-Սարգսյան՝
Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) նախագահ
Հայկ Խամոյանի հոգեհանգիստը կկայանա դեկտեմբերի 18-ին, ժ. 16:00-ին  :
Հուղարկավորությունը` Աշտարակի Սգո սրահից (Հասցեն՝ ք. Աշտարակ, Տիգրան Մեծի փող., շենք 99)  դեպի. Թալինի շրջ., գյուղ Վերին Բազմաբերդ, դեկտեմբերի 19-ին, ժ. 13-00- ին։
Հոգեհացը՛ (Շեն. Օջախ սրահում) Աշտարակ-Թալին մայրուղու Ագարակ գյուղի մոտ։
Նոյյան Տապանի աշխատակազմը եւս  իր խորին ցավակցությունն է հայտնում Ռադիկ Խամոյանին նրա սիրելի հայրիկի՝ Հայկ Խամոյանի մահվան կապակցությամբ։

• 19-12-2022 11:42:41   | Армения  |  Пресс-релизы
С глубоким прискорбием сообщаем, что 16 декабря 2022 года, на 93-ем году жизни, скончался Айк Хамоян – отец Президента Республики Западная Армения (Армения) Радика Хамояна.
Предки Айка Хамояна были из Западной Армении, села Агби области Сасун. Спасшая от Геноцида армян семья Хамоян свой новый очаг построила в селе Верин Базмаберд Талинского района Армении, где и прожили всю свою жизнь.
Будучи потомком сасунских армян и представителем того поколения, которые жили с тоской в сердце по своей Родине - Сасуну, Айк Хамоян в то же время всегда сохранял надежду и веру в то, что наконец наступит день и час восторжествования справедливости и освобождения своей исторической Родины, и они смогут вернуться в ападную Армению, героическую область Сасун.
И как хранитель армянского очага и отец большого семейства, он передал эти возвышенные чувства своим детям и внукам, которые сегодня живут этими армянскими ценностями.
И это было велением его души.  Именно из этих патриотических чувств формируется облик настоящего Гражданина и Армянина.
От имени депутатов Парламента Западной Армении, членов Правительства и всех государственных структур Республики Западная Армения (Армения) выражаем наши глубокие соболезнования семье, родным и близким Радика Хамояна, и желаем им стойкости и силы духа.
В этот тяжелый час мы душой и мысленно с вами, и разделяем вашу боль и скорбь от невосполнимой и тяжелой утраты.
16.12.2022 г․
Дорогие друзья
Гражданская панихида в связи с кончиной Айка Хамояна состоится 18 декабря. Начало в 16:00 час. в Доме траурных церемоний г. Аштарака (адрес: г. Аштарак, ул. Тиграна Меца, дом 99).