Օգնենք Պավել Տերտերյանին
Ես՝ Պավել Տերտերյանս, 2021 թվականին հաջողությամբ ընդունվել եմ Նյու-Յորքի Փեյս համալսարանի “դերասանական արվեստ” (MFA) բաժինը, ցավոք, նորից ստիպված եմ ուսումս տեղափոխել 2023 թվական, պատճառը միայն մեկն է՝ չկարողացա հավաքել պահանջվող գումարը: Հինգ տարեկանից երազում եմ դերասան դառնալ ու դարձել եմ։ Ես պլանավորել էի կատարելագործել իմ հմտությունները, և ծրագրերն իրականություն դարձան:
Դեռ Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում ուսանելու տարիներին պատրաստվում էի կրթությունս շարունակել ԱՄՆ-ում։ Շատ համալսարաններ եմ ուսումնասիրել, սակայն իմ կարծիքով, Փեյս համալսարանն ուներ լավագույն ծրագիրը, և ես որոշեցի ընտրել այն իմ մագիստրատուրայի համար: Փեյսը դասվել է աշխարհի լավագույն 25 թատերական համալսարաններից մեկը՝ դերասանական ծրագրով (MFA): Նաև ծրագիրը հիմնված է Ստանիսլավսկու համակարգի վրա, որը մենք սովորել ենք Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ​​ինստիտուտում։ Ալեք Բոլդուինը, Քևին Սփայսին, Բրեդլի Կուպերը, Ջեք Նիկոլսոնը և այլքավարտել են Փեյս համալսարանը։
Ես Արցախի քաղաքացի եմ։ Իմ և իմ ծնողների՝ թոշակի անցած զինվորականների, ֆինանսական հնարավորությունները սահմանափակ են կրթությունսԱՄՆ-ում շարունակելու՝ նոր հմտություններ, գիտելիքներ և փորձ ձեռք բերելու համար։Ուսման տարեկան ծախսերը կազմում են մոտ $73,912: Տեղեկացնեմ նաև, որ 2021 և 2022 թվականներին ես դիմել եմ Արցախի կառավարությանը և կրթաթոշակ կամ դրամաշնորհ տրամադրող ավելի քան 200 հիմնադրամներին ֆինանսական աջակցության համար։ Ցավոք, այդ ֆոնդերի մեծ մասը դադարեցրել է կրթական ծրագրերի ֆինանսավորումը` պատճառաբանելով, որ դրանք վերահղել են արցախյան պատերազմից տուժածներին։
Նշեմ, որ ես ստացել եմ 8,500 ԱՄՆ դոլար կրթաթոշակ Փեյս համալսարանի ընդունելության հանձնաժողովի կողմից (կից ներկայացված է փաստաթղթի լուսանկարը):
Համալսարանն ավարտելուց հետո նախատեսում եմ նկարահանել գեղարվեստական, վավերագրական և անիմացիոն ֆիլմեր, բեմադրել իմ իսկ սցենարներով ներկայացումներ, որոնք, հուսով եմ, կհետաքրքրեն հանդիսատեսին, ինչպես նաև բացել դերասանական ստուդիա Արցախում։
Արցախում շատ տաղանդավոր երիտասարդներ կան, այդ թվում՝ Ստեփանակերտի պետական ​​դրամատիկական թատրոնում։ Նրանք դժվարանում են սովորել նոր հմտություններ և տեխնիկա: Ես գիտակցում եմ` կան շատ կարևոր հետպատերազմյան հարցեր, որոնք հիմա գտնվում են կառավարության և հիմնադրամների ուշադրության կենտրոնում, բայց իմ կարծիքով մշակույթն ու արվեստը մարդկանց մտածելակերպը փոխելու ուժ ունեն։ Արվեստը մի ուժ է, որը կարող է խոսել և լսելի լինել: Այդ իսկ պատճառով ինձ մղում է ցանկությունը՝ օգնելու մարդկանց կրթություն ստանալ և կիսվել Փեյս համալսարանում ստացած գիտելիքներով։ Մենք պարտավոր ենք հասնել «մակարդակի»՝ նկարահանելով որակյալ ֆիլմեր և ներկայացնելով համաշխարհային հանրությանը հետաքրքրող որակյալ ներկայացումներ։ Նկարել ֆիլմեր պատմության, պայքարի, արվեստի, մշակույթի, Արցախի և Հայաստանի գեղեցիկ մարդկանց մասին։
Արվեստի յուրաքանչյուր ստեղծագործություն պետք է ունենա իր յուրահատուկ բովանդակությունը՝ լցված ենթատեքստերով, տարբեր ուղղություններով, տեսախցիկի յուրօրինակ աշխատանքով, բնական դերասանական խաղով և այլն։ Ժամանակակից խնդիրները պահանջում են ժամանակակից լուծումներ, ուստի մենք պարտավոր ենք ֆիլմեր նկարահանել Հայաստանում և Արցախում և ստանալ միջազգային մրցանակներ։
Քառասունչորսօրյա պատերազմի հերոսական օրերին ես դարձա զարմանալի ու հիասքանչ պահերի ականատես, որքան էլ տարօրինակ է հնչում։ Արցախցիները օգնության ձեռք մեկնեցին միմյանց, իրենց սնունդը կիսեցին կարիքավոր մարդկանց հետ և շատ ավելին։ Կան բազմաթիվ հրաշալի պատմություններ՝ ուրախ և տխուր, անհավանական ու հուզիչ, որոնք պետք է կիսվենք աշխարհի հետ: Աշխարհը պետք է մեր պայքարի մասին իմանա արվեստի պրիզմայով։
Սա միայն իմ երազանքը չէ, այլ այն նպատակը, որին ես ձգտում եմ։
Համոզված եմ, որ իմ նպատակասլացությունը, աշխատասիրությունն ու ներուժը կծառայեն աշխարհին՝ Արցախի ժողովրդի խնդիրներին իրազեկ դարձնելուն։
Հարգելի հայրենակիցներ, վերոգրյալի հիման վրա ևս մեկ անգամ դիմում եմ ձեզ օգնություն ցուցաբերելու խնդրանքով, հղումը տարածելու ձեր սոցիալական ցանցերում կամ նրանց հետ, ովքեր, ձեր կարծիքով, կարող են օգնել ինձ հասնել իմ նպատակին, քանի որ նույնիսկ ամենափոքր նվիրատվությունն ի վերջո միանշանակ էական դեր կունենա։

Поможем Павлу Тертеряну
Я, Павел Тертерян, в 2021 году успешно поступил в университет «Пейс» в штате Нью Йорк (США) , на факультет «программа актерского мастерства» (MFA), к сожалению, мне в очередной раз приходится перенести учебу уже на 2023 год, причина только одна - не смог собрать необходимую сумму. С пятилетнего возраста мечтаю стать актером и стал им. Планировал повысить свою квалификацию и планы сбылись.
Еще во время учебы в Ереванском государственном институте театра и кино я готовился продолжить образование в США. Я выбирал между множеством университетов, но, на мой взгляд, университет Пейс имел лучшую программу, и я решил выбрать его для получения степени магистра. Пейс входит в список 25 лучших театральных школ по актерской программе (MFA) в мире. Также программа основана на той же системе Станиславского, которую мы изучали в Ереванском государственном институте театра и кино. Университет Актерской Студии «Пейс» окончили Алек Болдуин, Кевин Спайси, Бредли Купер, Джек Николсон и т.д.
Я гражданин Арцаха. Сам для себя создал работу. Мои возможности и возможности моих родителей пенсионеров участников войны оказать мне финансовую поддержку ограничены, чтобы продолжить образование в США приобрести новые навыки, знания и опыт. Ежегодные расходы на обучение составляют около 73912 долларов. Также я хотел бы сообщить вам, что я обращался в 2021 и 2022 годах за финансовой помощью к правительству Арцаха и в более 200 фондов, которые предоставляют стипендии или гранты. К сожалению, большинство из этих фондов прекратили финансирование образовательных программ обосновывая тем, что они перенаправили средства пострадавшим от войны в Арцахе.
Отмечу, что я был выбран приемной комиссией университета «Пейс» для получения стипендии в размере 8,500 долларов.
После окончания университета планирую снимать художественные, документальные и мультипликационные фильмы, ставить спектакли по собственным сценариям, которые, надеюсь, будут интересны зрителю, а также открыть актерскую студию в Арцахе.
В Арцахе много талантливой молодежи, в том числе и в Степанакертском государственном драматическом театре. Им сложно осваивать новые навыки и технику. На данный момент у театра нет художественного руководителя.         Понимаю, что есть много других, более важных сфер, и правительство сосредоточено на решении других проблем, но, на мой взгляд, искусство помогает людям понять, что правильно, а что нет. Оно учит нас любить и действовать правильно. Искусство и особенно театр, воспитывают, вселяют надежду и положительные эмоции, меняют образ мышления людей. Искусство — это сила, способная говорить и быть услышанным. Вот почему мною движет стремление помочь людям получить образование и поделится знаниям полученными в университете Пейс.Мы обязаны выйти на «уровень», снимая качественные фильмы и ставя качественные спектакли, которыми заинтересовалась бы мировая общественность.  Снимать фильмы про историю, борьбу, искусство, культуру, о прекрасном народе Арцаха и Армении. Каждое художественное произведение должно иметь свое уникальное содержание, наполненное подтекстами, разными направлениями, уникальной операторской работой, естественной актерской игрой и т.д. Современные проблемы требуют современных решений, поэтому мы обязаны снимать фильмы в Армении и в Арцахе, и получать международные премии.
В героические дни сорокачетырёхдневной войны, стал очевидцем удивительных и замечательных моментов, как ни странно, это звучит. Народ Арцаха все как один протягивали друг другу руку помощи, делились своей едой с нуждающимися людьми и многое другое.  Есть множество замечательных историй, счастливых и грустных, невероятных и душераздирающих с, которыми хотелось бы поделиться с миром.  Мир должен узнать о нашей борьбе через призму искусства.
Это не просто моя мечта, а цель, к которой я стремлюсь.
Уверен, что мое целеустремление, трудолюбие, потенциал послужат тому, чтобы мир узнал о проблемах народа Арцаха.
Уважаемые соотечественники на основании вышеизложенного в очередной раз обращаюсь к вам с просьбой, оказать содействие поделитесь ссылкой в ваших социальных сетях или с теми, кто по вашему мнению сможет мне помочь добиться поставленной цели, ведь даже самое малое пожертвование - в конце обязательно сыграет значительную роль.
Буду держать вас в курсе и заранее благодарен.
Мои реквизиты:WhatsApp, Viber, или Telegram: +(374) 97-277-050, Тел: +(374) 95-733-370, E-mail: pavel.g.terteryan@gmail.com, ссылка GoFundMe: https://gofund.me/aac17a62, USD1570084498350101, AMD 1570084498350100
Павел Тертерян
P.S. В совершенствии владею английским, которые подтверждаются в документах о принятии меня Павла Тертеряна в Университет «Пейс» в США.