21-03-2023 10:34:59 | Հայաստան | Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: Հայաստանն ու Ադրբեջանը 2022-ին մտել են Արևելյան Եվրոպայի (բացառությամբ Եվրամիության երկրների), Ռուսաստանի և Կենտրոնական Ասիայի այն երկրների տասնյակ, որտեղ ամենաշատն են իրականացրել ստալկերային գրոհներ։ Այսպես, «Կասպերսկի» ընկերության մոբայլ պաշտպանական լուծումներն Ադրբեջանում հայտնաբերել են 130 նման դեպք (5-րդ տեղ), Հայաստանում ՝ 27 (10-րդ տեղ)։
Վրաստանն այդ ցանկում չի հայտնվել։
Ընկերության փորձագետները պարզաբանում են, որ ստալկերային ԾԱ-ն ներառում է վճարովի հավելվածներ, որոնք չարագործները կարող են աննկատ տեղադրել զոհի մոբայլ սարքում։ Դա նրանց թույլ է տալիս հետևել սարքի տիրոջ անձնական կյանքին՝ առանց նրա իմացության։
Ընկերության տվյալներով՝ 2022-ին ստալկերային ԾԱ-ի բախվել են 29 312 ունիկալ օգտատերեր ամբողջ աշխարհում։ Զոհերի թվով առաջին երեք տեղերը զբաղեցրել են Ռուսաստանը (8281), Բրազիլիան (4969) և Հնդկաստանը (1807): Այս երեք երկրները «Կասպերսկի» ընկերության վարկանիշի անփոփոխ առաջատարներն են 2019-ից։ ԱՄՆ-ում տուժած օգտատերերի թիվը նախորդ տարիների համեմատ նվազել է և կազմել 1295 մարդ. այժմ այդ երկիրը զբաղեցնում է հինգերորդ հորիզոնականը։
Իրանում, ընդհակառակը, գրանցվել է տուժածների թվի աճ. 2022-ին այն կազմել է 1754 մարդ և դուրս բերել երկիրը վարկանիշի չորրորդ հորիզոնական: Սակայն, 2021-ի տվյալների համեմատ, Իրանը դարձել է միակ երկիրը, որն առաջին անգամ է հայտնվել ցանկում և միանգամից առավել տուժած երկրների հնգյակում։ Թուրքիան (755 տուժած), Գերմանիան (736) և Մեքսիկան (474), ինչպես և նախորդ տարի, հայտնվել են ամենաշատ տուժած երկրների հաջորդ հնգյակում: 2022-ին դրանց միացել են Սաուդյան Արաբիան (612) և Եմենը (527)։
Ստալկերային ԾԱ-ի դեմ պայքարի կոալիցիայի գնահատմամբ՝ ամբողջ աշխարհում ստալկերային ծրագրերի զոհերի տարեկան թիվը մոտենում է մեկ միլիոնի։
Նման ծրագիր ներբեռնելու և տեղադրելու համար անհրաժեշտ է միայն ինտերնետ կապ և սմարթֆոնին ֆիզիկական հասանելիություն: Դրանով չարագործը հասանելիություն է ստանում զոհի անձնական տվյալներին՝ այդպիսով ներխուժելով նրա անձնական կյանք։ Ստալկերային հավելվածները կարող են տարբեր տեղեկատվություն հավաքել զոհի մասին, բայց ամենից հաճախ դա սարքի գտնվելու վայրի տվյալներն են, տեքստային հաղորդագրությունները, սոցիալական ցանցերում զրույցները, լուսանկարները, բրաուզերի պատմությունը և այլ շատ տվյալներ: Ստալկերային ծրագրերն աշխատում են ֆոնային ռեժիմում. զոհերի մեծ մասը նույնիսկ չի կռահում, որ ինչ-որ մեկը հետևում է իրենց յուրաքանչյուր քայլին:
Ավելին ստալկերային ծրագրերի և այն մասին, թե ինչպես կանխել դրանց տեղադրումը սարքում և ինչ անել, եթե այն տեղադրված է, կարող եք իմանալ այստեղ:

Армения 10-я в Восточной Европе и Центральной Азии по числу подвергшихся сталкерским атакам
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. Армения и Азербайджан вошли в 10-ку стран, лидирующих в Восточной Европе (кроме стран Европейского союза), России и Центральной Азии по числу сталкерских атак в 2022 году. Так, мобильные защитные решения «Лаборатории Касперского» в Азербайджане обнаружили 130 таких случаев (5-е место), в Армении – 27 (10-е место). Грузия в этот список не вошла.
Эксперты компании поясняют, что сталкерское ПО – это коммерческие программы, которые злоумышленники могут незаметно установить на мобильное устройство жертвы. Это позволяет им следить за личной жизнью владельца устройства без его ведома.
По данным компании, в 2022 году со сталкерским ПО столкнулись 29 312 уникальных пользователей во всем мире. Первые три места по количеству жертв заняли Россия (8281), Бразилия (4969) и Индия (1807). Эти три страны остаются бессменными лидерами рейтинга «Лаборатории Касперского» с 2019 года. В США количество пострадавших пользователей снизилось по сравнению с предыдущими годами и составило 1295 человек – сейчас эта страна занимает пятую строчку. В Иране, наоборот, наблюдался рост числа пострадавших – в 2022 году оно составило 1754 человека и вывело страну на четвертое место в рейтинге. Однако, по сравнению с данными 2021 года, Иран стал единственной страной, впервые вошедшей в список и сразу оказавшейся в пятерке наиболее пострадавших. Турция (755 пострадавших), Германия (736) и Мексика (474), как и в прошлом году, вошли в следующую пятерку самых пострадавших стран. В 2022 году к ним присоединились Саудовская Аравия (612) и Йемен (527).
По оценке Коалиции по борьбе со сталкерским ПО, ежегодное количество жертв сталкерских программ во всем мире приближается к миллиону.
Для загрузки и установки такой программы необходимо только подключение к интернету и физический доступ к смартфону. При этом злоумышленник получает доступ к личным данным жертвы, тем самым вторгаясь в ее частную жизнь. Сталкерские приложения могут собирать разную информацию о жертве, но чаще всего это данные о местоположении устройства, текстовые сообщения, чаты в социальных сетях, фотографии, история браузера и многое другое. Сталкерские программы работают в фоновом режиме: большинство жертв даже не догадываются, что кто-то следит за каждым их шагом.
Подробнее о сталкерских программах, о том, как не допустить установки их на устройство и что делать, если оно установлено, можно узнать здесь.