• 12-04-2023 14:21:08   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Կալիֆորնիայի համալսարանի (UCLA) պրոֆեսոր Թաներ Աքչամը 2023 թվականի մարտի 31-ին Ստամբուլի հայկական «Ակոս» թերթում թուրքերեն բացահայտող հոդված է գրել` թուրքական կառավարության կողմից 1938 թվականին Թուրքիայի արևելյան նահանգ Դերսիմում տասնյակ հազարավոր փոքրամասնությունների դաժան կոտորածի վերաբերյալ: Հոդվածը վերնագրված էր՝ «[Նախագահ] Մուստաֆա Քեմալը և [վարչապետ] Իսմեթ Ինոնուն հրամայել են թունավոր գազ օգտագործել Դերսիմի կոտորածի ժամանակ»։
Թեև առաջին անգամը չէ, որ այս տեղեկությունը բացահայտվում է, սակայն պրոֆեսոր Աքչամը վերհանել է լրացուցիչ թուրքական փաստաթղթեր, որոնք հաստատում են Աթաթուրքի և Ինոնուի կողմից պատվիրված այս սարսափելի կոտորածի մանրամասները: Երկու թուրք ղեկավարները 1937 թվականին գաղտնի հրամանագիր են ստորագրել Գերմանիայից 20 տոննա թունավոր մանանեխի գազ և 24 երկշարժիչ ինքնաթիռ գնելու համար՝ օդային ճանապարհով տարածման և ռմբակոծման միջոցով քուրդ ալևիներին և հայերին ոչնչացնելու համար, որոնք թաքնվում էին Դերսիմի լեռնային քարանձավներում։ Դերսիմի հազարավոր հայ բնակիչները Հայոց ցեղասպանության վերապրածներ էին, որոնք փախել էին և իրենց կյանքը փրկելու համար դավանափոխվել ալևիզմի։
Վերջին տարիներին շատ հոդվածներ և գրքեր են հրատարակվել, որոնք փաստում են Հիտլերի հիացմունքը Աթաթուրքի նկատմամբ: Թուրքական կառավարության և նացիստական Գերմանիայի համագործակցությունն այս երկու պետությունների հանցավոր գործընկերության ևս մեկ վկայություն է։ Անգամ այսօր թուրքական զինուժը շարունակում է օգտագործել վերջին տարիներին Գերմանիայից գնված թունավոր գազերը՝ խախտելով Քիմիական զենքի մասին կոնվենցիան՝ ոչնչացնելու համար քրդերին Թուրքիայում և ենթադրաբար Հյուսիսային Իրաքում ու Սիրիայում։
Դերսիմի կոտորածի հեգնական շրջադարձերից մեկը 1915 թվականի ցեղասպանության ժամանակ որբացած հայուհի Սաբիհա Գյոքչենի մասնակցությունն է, որին Աթաթուրքը հետագայում որդեգրել էր որպես իր դուստր: Նա դարձել է Թուրքիայի առաջին կին օդաչուն և մասնակցել Դերսիմի ռմբակոծմանը, որը վերանվանվել է Թունջելի։ Հայտնի չէ, թե արդյոք նա տեղյակ է եղել, որ մասնակցում է իր նման ցեղասպանությունից փրկված իր հայրենակիցների սպանությանը։ Ստամբուլի երկու օդանավակայաններից մեկը կոչվել է նրա անունով՝ որպես «Պատերազմի հերոս»։
Թուրքական դատարանը 2011 թվականի մարտին որոշում է կայացրել, որ թուրքական կառավարության կողմից Դերսիմում տեղի ունեցած ջարդերը օրենքի համաձայն չեն կարող ցեղասպանություն համարվել, քանի որ դրանք համակարգված կերպով ուղղված չեն եղել էթնիկ խմբի դեմ: Այնուամենայնիվ, Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, 2011 թվականին լինելով վարչապետ, ներողություն խնդրեց 1938 թվականին Դերսիմի ջարդերի համար: Էրդողանի ներողությունը կասկածանքով դիտվեց որպես պատեհապաշտ քայլ՝ Թուրքիայի քրդական մեծ բնակչության ձայները կառավարության գլխավոր ընդդիմադիր՝ «Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունից» (CHP) շահելու համար, որը Աթաթուրքի Հանրապետական կուսակցության շարունակությունն է: Էրդողանը Դերսիմի ջարդերը որակեց որպես «մեր նորագույն պատմության ամենաողբերգական իրադարձությունը»։ Նա հավելեց, որ թեև ոմանք փորձում էին արդարացնել սպանությունները որպես օրինական պատասխան տեղի ունեցող իրադարձություններին, դա իրականում «գործողություն էր, որը մշակված էր քայլ առ քայլ… Դա աղետ է, որն այժմ պետք է համարձակորեն քննվի: Կուսակցությունը, որը պետք է առերեսվի այս միջադեպին, իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը չէ։ Այս արյունալի աղետի հետևում կանգնածը CHP-ն է, որը պետք է առերեսվի այս միջադեպին»:
Այս մեկնաբանությունները ընդգծված ուղղված էին ընդդիմության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուին, որն իրականում Թունջելիից է և 2023 թվականի մայիսին կայանալիք նախագահական ընտրություններում Էրդողանի գլխավոր հակառակորդը:
Հետաքրքիր է, արդյոք Էրդողանը նույնպես ներողություն կխնդրե՞ր Հայոց ցեղասպանության համար, եթե այժմ Թուրքիայում բնակվող միլիոնավոր հայ ընտրողներ լինեին:
Իր հոդվածի ծանոթագրություններից մեկում Աքչամը վկայակոչել է Գերմանիայի խորհրդարանի մի փաստաթուղթ, որտեղ մի քանի անդամներ 2019-ին Գերմանիայի կառավարությունից պահանջել են թուրքական կողմից նացիստական Գերմանիայից թունավոր գազի և ինքնաթիռների գնման մանրամասները։ 1938-ին Թուրքիա են բերվել նաև քիմիական զենքի գերմանացի փորձագետներ՝ զինվորականներին թունավոր գազի օգտագործման ուսուցման համար։ Գերմանական կառավարությունն իր պատասխանում ընդունել է «[Դերսիմի] զոհերի և նրանց ժառանգների տառապանքը» և ավելացրել. «Դաշնային [Գերմանիայի] կառավարությունը պատրաստ է քննելու Գերմանիայի մասնակցությունը, եթե  Թուրքիայի կողմից ընթացք ստանան այն ժամանակվա իրադարձությունները»։
Թեև այս զանգվածային սպանությունները չեն կարող արդարացվել որևէ պարագայում, թուրքական կառավարությունը 1930-ականներին փորձում էր ճնշում գործադրել ներքին ընդդիմության վրա և իր իշխանությունը պարտադրել Դերսիմի շրջանում:
1936 թվականի նոյեմբերի 1-ին խորհրդարանում ունեցած ելույթի ժամանակ Աթաթուրքը Դերսիմը բնութագրել է որպես «Թուրքիայի ամենակարևոր ներքին խնդիրը»: Թուրքական կառավարությունը, վարելով էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների թուրքացման քաղաքականություն, 1936 թվականին ընդունել է «Թունջելի նահանգի վարչակազմի մասին օրենքը», որի նպատակն էր տեղի բնակչությանը վերաբնակեցնել Թուրքիայի այլ շրջաններ։ Ավելի քան 50 հազար թուրք զինվոր ուղարկվեց Դերսիմ։ Նրանք բռնեցին և կախաղան հանեցին տեղական ապստամբության ղեկավարներին և անխտիր ռմբակոծեցին ու սպանեցին նրա հազարավոր բնակիչներին: Թեև թուրքական կառավարությունը խոստովանել է, որ Դերսիմի 13 806 բնակիչ է սպանվել, ոմանք նշում են, որ զոհերի թիվը շատ ավելի բարձր է՝ 70 հազար և ավելի: Փրկվածներից շատերին տեղափոխել են երկրի այլ շրջաններ, իսկ քուրդ աղջիկներին հանձնել թուրք ընտանիքներին՝ որդեգրման համար։
Ցավոք, Թուրքիան դեռևս ժխտում է իր անցյալի զանգվածային հանցագործությունները: Դերսիմի կոտորածն ընդամենը մեկ օրինակ է տարբեր փոքրամասնությունների բնաջնջման, որն սկսվել է Օսմանյան կայսրությունում և շարունակվել Թուրքիայի Հանրապետության ժամանակաշրջանում։

• 12-04-2023 13:32:08   | Armenia  |  Politics
Prof. Taner Akcam of UCLA wrote a revealing article in Turkish, in Istanbul’s Armenian Agos newspaper on March 31, 2023, regarding the Turkish government’s brutal massacre of tens of thousands of minorities in Dersim, an Eastern province of Turkey, in 1938. The article was titled: “[President] Mustafa Kemal and [Prime Minister] Ismet Inonu ordered the use of poison gas during the Dersim massacre.”
While this is not the first time this information has been revealed, Prof. Akcam uncovered additional Turkish documents that confirm the details of this horrible massacre ordered by Ataturk and Inonu. The two Turkish leaders issued a secret decree in 1937 for the purchase of 20 tons of poisonous mustard gas and 24 twin-engine airplanes from Germany to exterminate through aerial spraying and bombing of Kurdish Alevis and Armenians who were living in hiding in the mountainous caves of Dersim. The thousands of Armenian inhabitants of Dersim were survivors of the Armenian Genocide who had fled and converted to Alevism to save their lives.
Many articles and books have been published in recent years, documenting Hitler’s admiration of Ataturk. The cooperation between the Turkish government and Nazi Germany is another indication of the criminal partnership of these two states. Even today, the Turkish military continues to use poisonous gas purchased from Germany in recent years, in violation of the Chemical Weapons Convention, to exterminate Kurds in Turkey and allegedly in Northern Iraq and Syria.
One of the ironic twists of the Dersim massacre is the participation of Sabiha Gokcen, an Armenian girl orphaned during the Genocide of 1915 and subsequently adopted by Ataturk as his daughter. She became the first female pilot in Turkey and participated in the bombing of Dersim, renamed Tunceli. It is not known if she was aware that she was taking part in killing her fellow Armenians who were survivors of the Genocide, just like her. One of the two Istanbul airports is named after her, as a ‘War Hero.’
A Turkish court ruled in March 2011 that the Turkish government’s massacre in Dersim could not be considered genocide according to the law because they were not directed systematically against an ethnic group. However, Rejep Tayyip Erdogan, while Prime Minister in 2011, issued an apology for the 1938 Dersim massacre. Erdogan’s apology was viewed with suspicion as an opportunistic move to win the votes of the large Kurdish population in Turkey from the government’s main opposition political party, CHP, which is a continuation of Ataturk’s Republican Party. Erdogan described the Dersim massacre “as the most tragic event in our recent history.”
He added that, while some sought to justify the killings as a legitimate response to events on the ground, it was in reality “an operation which was planned step by step…. It is a disaster that should now be questioned with courage. The party that should confront this incident is not the ruling Justice and Development Party. It is the CHP, which is behind this bloody disaster, who should face up to this incident.” These comments were pointedly directed at opposition leader Kemal Kılıcdaroglu, who in fact is from Tunceli, and Erdogan’s main opponent in the May 2023 presidential election. One wonders if Erdogan would have also apologized for the Armenian Genocide if there were millions of Armenian voters living in Turkey now.
In one of the footnotes of his article, Akcam referenced a document of the German Parliament where several members asked the German government in 2019 for the details of the Turkish purchase of poisonous gas and airplanes from Nazi Germany. German chemical weapons experts were also brought to Turkey in 1938 to train the military in the use of the poisonous gas. In its reply, the German government acknowledged “the suffering of the [Dersim] victims and their descendants” and added: “the federal [German] government is ready if the events of that time are processed by Turkey to examine German participation.”
While these mass killings cannot be justified under any circumstance, the Turkish government was trying in the 1930’s to suppress domestic opposition and impose its rule in the Dersim region. During a speech in parliament on Nov. 1, 1936, Ataturk described Dersim as “Turkey's most important interior problem.” Pursuing a policy of Turkification of ethnic and religious minorities, the Turkish government adopted in 1936 the “Law on the Administration of the Tunceli Province” which aimed to resettle the local population to other parts of Turkey. Over 50,000 Turkish soldiers were dispatched to Dersim. They captured and hanged the ringleaders of the local rebellion and indiscriminately bombed and killed thousands of its inhabitants. Even though the Turkish government admitted that 13,806 inhabitants of Dersim were killed, some put the casualties much higher at 70,000 or more. Many of the survivors were moved to other parts of the country and Kurdish girls were given to Turkish families for adoption.
Regrettably, Turkey is still in denial about its past mass crimes. The Dersim massacre is just one example of the exterminations of various minorities beginning in the Ottoman Empire and continuing in the Republic of Turkey era.