• 14-06-2023 14:57:32   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Վերջերս Հայաստանում երկու հարցախույզ է անցկացվել՝ մարդկանց հնարավորություն տալով արտահայտել իրենց տեսակետները տարբեր հարցերի, այդ թվում՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ժողովրդականության կտրուկ անկման վերաբերյալ։
Առաջին հետազոտությունն անցկացվել է 2023 թվականի հունվարի 23-ից մարտի 4-ն ընկած ժամանակահատվածում, Հարցումների հետազոտության կենտրոնի կողմից, որը  Վաշինգտոնում գործող Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) նախագիծն է: Այս գիտական հետազոտությունը, որը հիմնված է Հայաստանի բնակչության պատահական ընտրանքի վրա, ֆինանսավորվել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կողմից։
Հարց. «Ձեր կարծիքով, արդյոք Հայաստանը շարժվում է ճի՞շտ, թե՞ սխալ ուղղությամբ»: 52 տոկոսի կարծիքով՝ սխալ ուղղությամբ (2018-ի 11-14 տոկոսի համեմատ, երբ Փաշինյանն առաջին անգամ եկավ իշխանության), 36 տոկոսի կարծիքով՝ ճիշտ ուղղությամբ (2018-ի 72-73 տոկոսի համեմատ):
Հարց. «Որքանո՞վ եք գոհ կամ դժգոհ մեր երկրում ժողովրդավարության ընթացքից»։ 17 տոկոսը գոհ է, 46 տոկոսը՝ դժգոհ, 35 տոկոսը՝ փոփոխություն չի տեսնում։
Հարց. «Որքանո՞վ եք հետաքրքրված քաղաքականությամբ»։ 43 տոկոսը՝ շատ կամ որոշ չափով հետաքրքրված է, 57 տոկոսը՝ ընդհանրապես կամ որոշ չափով հետաքրքրված չէ:
Հարց. «Ինչպե՞ս կգնահատեք հայ բնակչության շրջանում տիրող տրամադրությունը»։ 44 տոկոսը՝ ապագան ավելի լավ կամ որոշ չափով ավելի լավ կլինի, 55 տոկոսը՝ անապահովություն, անհանգստություն, վախ ապագայի հանդեպ, լիակատար հիասթափություն և հավատի բացակայություն որևէ բարելավման նկատմամբ:
Հարց. «Ո՞ր քաղաքական կամ հասարակական գործչին եք ամենից շատ վստահում»: 64 տոկոսը՝ ոչ մեկին, 14 տոկոսը՝ Նիկոլ Փաշինյանին, 3 տոկոսը՝ Արարատ Միրզոյանին, 2 տոկոսը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին, մյուսներին՝ 2 տոկոսը:
Հարց. «Ո՞ր կուսակցությանը կամ դաշինքին կտայիք ձեր ձայնը, եթե խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվեին հաջորդ կիրակի»։ 47 տոկոսը՝ չի քվեարկի կամ հրաժարվել է պատասխանել կամ չգիտի, 17 տոկոսն իր ձայնը կտար «Քաղաքացիական պայմանագրին», 5 տոկոսը՝ «Հայաստան» դաշինքին, 4 տոկոսը՝ «Հանրային ձայն» կուսակցությանը, 2 տոկոսը՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը, 2 տոկոսը՝ ՀՅԴ-ին, մյուսներին՝ 1 տոկոս յուրաքանչյուրին:
Հարց. «Որքանո՞վ եք գոհ կամ դժգոհ հետևյալ հաստատություններից»: Հայ Առաքելական եկեղեցի, 54 տոկոսը՝ շատ կամ որոշ չափով գոհ է, 40 տոկոսը՝ շատ կամ որոշ չափով դժգոհ է, վարչապետի աշխատակազմ՝ 38 տոկոս գոհ է (2018-ի 82-85 տոկոսի համեմատ), 61 տոկոսը՝ դժգոհ (2018-ի 13-17 տոկոսի համեմատ):
Հարց. «Ի՞նչ եք կարծում վերջին վեց ամիսների ընթացքում հետևյալ ոլորտներից յուրաքանչյուրի ուղղության վերաբերյալ»:
Խոսքի ազատություն, 56 տոկոսը՝ շատ կամ որոշ չափով բարելավվել է (2018-ի 73-83 տոկոսի համեմատ), 18 տոկոսը՝ շատ հետընթաց կամ որոշակիորեն հետընթաց է (2018-ի 3-6 տոկոսի համեմատ), 26 տոկոսը՝ փոփոխություն չկա (2018-ի 19 տոկոսի համեմատ): Արտաքին քաղաքականություն, 37 տոկոսը՝ շատ կամ որոշ չափով բարելավվել է (նույնը, ինչ 2019 թ.),  33 տոկոսը՝ ինչ-որ չափով հետընթաց կամ շատ հետընթաց է (2019-ի 17 տոկոսի համեմատ), 26 տոկոս՝ ոչ մի փոփոխություն չկա (2019-ի 39 տոկոսի համեմատ): Հայաստանի քաղաքականությունը Արցախի հարցում՝ 10 տոկոսը՝ շատ կամ որոշակիորեն բարելավվել է (2019-ի 32 տոկոսի համեմատ), 69 տոկոսը՝ շատ հետընթաց կամ որոշակիորեն հետընթաց է (2019-ի 18 տոկոսի համեմատ), 18 տոկոսը՝ ոչ մի փոփոխություն չկա (2019-ի 45 տոկոսի համեմատ):
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությունը՝ 43 տոկոսը՝ բարելավվել է (2018-ի 82 տոկոսի համեմատ), 22 տոկոսը՝ հետընթաց (2018-ի 2 տոկոսի համեմատ), 32 տոկոսը՝ ոչ մի փոփոխություն (2018-ի 14 տոկոսի համեմատ):
Հարց. «Ձեր կարծիքով ո՞րն է կառավարության ամենամեծ հաջողությունը վերջին 6 ամիսների ընթացքում»։ 43 տոկոսը՝ չկա, 21 տոկոսը՝ չգիտի կամ հրաժարվել է պատասխանել, 6 տոկոսը՝ դիվանագիտական հարաբերությունների զարգացումը, այլ փոքր խնդիրներ։
Հարց. «Ձեր կարծիքով ո՞րն է  կառավարության ամենամեծ ձախողումը վերջին 6 ամիսների ընթացքում»։ 21 տոկոսը՝ չգիտի կամ հրաժարվել է պատասխանել, 15 տոկոսը՝ Լաչինի միջանցքի փակումը, 9 տոկոսը՝ արցախյան հիմնախնդրի տապալումը, 8 տոկոսը՝ Հայաստանի ազգային անվտանգությունը և սահմանային խնդիրները, 7 տոկոսը՝ տարածքների կորուստը, այլ փոքր խնդիրներ:
Հարց. «Ինչերի՞ պետք է հասնի Փաշինյանի կառավարությունը առաջիկա 6 ամիսների ընթացքում». 23 տոկոսը՝ բանակի պայմանների բարելավման, 22 տոկոսը՝ Հայաստանի ազգային անվտանգության և սահմանների պաշտպանության, 16 տոկոսը՝ աշխատատեղերի ստեղծման, 15 տոկոսը՝ խաղաղության հաստատման, 13 տոկոսը՝ Լաչինի միջանցքի բացման, 13 տոկոսը՝ Արցախի հարցի հայանպաստ կարգավորման։
Հարց. «Որքանո՞վ է կոռուպցիան խնդիր»։ 73 տոկոսը՝ շատ մեծ կամ ինչ-որ չափով մեծ խնդիր, 25 տոկոսը՝ ինչ-որ չափով փոքր, շատ փոքր կամ խնդիր չկա:
Հարց. «Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի և... հարաբերությունները»: 96 տոկոսը՝ Ֆրանսիա (շատ լավ կամ որոշ չափով լավ), 91 տոկոսը՝ Իրան, 88 տոկոսը՝ Միացյալ Նահանգներ, 86 տոկոսը՝ Եվրամիություն, 84 տոկոսը՝ Չինաստան, 80 տոկոսը՝ Վրաստան, 50 տոկոսը՝ Ռուսաստան, 44 տոկոսը՝ Ուկրաինա, 23 տոկոսը՝ Թուրքիա, 4 տոկոսը՝ Ադրբեջան։
Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները 2018-ի 87-92 տոկոս լավ գնահատականից նվազել է մինչև 50 տոկոս՝ 2023-ին: Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունները 2018-ի 1-11 տոկոս լավ գնահատականը 2023-ին հասել է 23 տոկոսի, մինչդեռ Հայաստանի քաղաքացիների 75 տոկոսը հարաբերությունները վատ է համարում (2018-ի 85 տոկոսի համեմատ)։
Երկրորդ հարցախույզն անցկացվել է 2023 թվականի մայիսին Gallup International-ի հետ փոխկապակցված Marketing Professional Group-ի կողմից։ Սա գիտական հետազոտություն է՝ հիմնված Հայաստանի բնակչության պատահական ընտրանքի վրա։
Հարց. «Ինչպե՞ս եք գնահատում Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչելը»։ 3.8 տոկոսը՝ միանշանակ դրական, 5.4 տոկոսը՝ ավելի շուտ դրական, 63.4 տոկոսը՝ ոչ դրական, 18.5 տոկոսը՝ ավելի շուտ բացասական, 8.9 տոկոսը՝ դժվարացել է պատասխանել։
Հարց. «Ի՞նչ եք կարծում, հնարավո՞ր է, որ արցախահայերը որպես էթնիկ փոքրամասնություն գոյություն ունենան Ադրբեջանում»: 2.8 տոկոսը՝ այո, 5.6 տոկոսը՝ ավելի շուտ այո, 77.7 տոկոսը՝ ոչ, 8.7 տոկոս՝ ավելի շուտ ոչ, 5.1 տոկոսը՝ դժվարացել է պատասխանել։
Հարց. «Այս դատողություններից որի՞ հետ եք համաձայն»: Փաշինյանը փորձում է վարել հավասարակշիռ քաղաքականություն Արևմուտքի և Ռուսաստանի հետ՝ 32.8 տոկոս, Փաշինյանը փորձում է Հայաստանն ինտեգրել Եվրոպայի, Արևմուտքի և ՆԱՏՕ-ի շրջանակներ՝ 20.5 տոկոս,  Փաշինյանը նպատակ ունի Հայաստանը մերձեցնել Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ՝ 14.7 տոկոս, Փաշինյանի գործողություններն ուղղված են դուրս մղելու Ռուսաստանին Հայաստանից՝ 12.9 տոկոս, 19 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել։
Հարց. «Հաշվի առնելով Հայաստանի ներքաղաքական և արտաքին մարտահրավերները, արդյոք անհրաժե՞շտ է իրականացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ և ձևավորել նոր կառավարություն»։ 41 տոկոսը պատասխանել է՝ միանշանակ անհրաժեշտ է, 18.9 տոկոսը՝ ավելի շուտ անհրաժեշտ է, 12.2 տոկոսը՝ ավելի շուտ անհրաժեշտ չէ, 19.5 տոկոսը՝ անհրաժեշտ չէ, 8.5 տոկոս՝ դժվարացել է պատասխանել։
Հարց. «Թուրքիան իր դժգոհությունը հայտնեց Երևանում Նեմեսիսի արձանի տեղադրման կապակցությամբ և որպես առաջին քայլ փակել է իր օդային տարածքը հայկական թռիչքների համար։ Ի՞նչ եք կարծում, պետք է արդյոք ՀՀ կամ քաղաքային իշխանությունները տուրք տան Թուրքիայի ճնշումներին և ապամոնտաժեն Նեմեսիսի հերոսներին նվիրված հուշարձանը»։ 82.5 տոկոսը՝ միանշանակ ոչ, 7.7 տոկոսը՝ ավելի շուտ ոչ, 2.6 տոկոս՝ միանշանակ այո, 3.5 տոկոսը՝ ավելի շուտ այո, 3.5 տոկոսը՝ դժվարացել է պատասխանել։
Հարց. «Մասնակցե՞լ եք արդյոք 2018 թվականի հեղափոխությանը»։ 2023 թվականի հետազոտության մեջ 62.6 տոկոսը՝ ոչ, 37.4 տոկոսը՝ այո։ 2018 թվականի հետազոտության մեջ 91 տոկոսը՝ այո, 9 տոկոսը՝ ոչ։
Հարց. «Ըստ Ձեզ ճի՞շտ էր արդյոք ցուցարարների կողմից ճանապարհների և խաչմերուկների փակումը՝ և տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժման սահմանափակումը»։ 2023 թվականի հետազոտության մեջ 44.5 տոկոսը՝ այո, 50.8 տոկոսը՝ ոչ։ 2018 թվականի հետազոտության մեջ՝ 87.1 տոկոսը՝ այո, 8.7 տոկոսը՝ ոչ։
Հարց. «Հեղափոխությունից անցել է հինգ տարի։ Այս ընթացքում որքանո՞վ են արդարացել ձեր սպասումները»: 2023 թվականի հետազոտության մեջ 3.8 տոկոսը՝ ամբողջությամբ արդարացան, 21.5 տոկոսը՝ որոշ չափով արդարացան, 18 տոկոսը՝ որոշ չափով չարդարացան, 52.1 տոկոսը՝ չարդարացան։ 2018թ.-ի հետազոտության մեջ 14.4 տոկոսը՝ ամբողջությամբ  չարդարացան, 64.2 տոկոսը՝ որոշ չափով արդարացան, 7.6 տոկոսը՝ որոշ չափով չարդարացան, 10.9 տոկոսը՝ չարդարացան։
Հարց. «Գնահատեք վարչապետ Փաշինյանի գործելաոճը»։ 2023 թվականի հետազոտության մեջ 5.4 տոկոսը՝ լիովին դրական, 13,4 տոկոսը՝ ավելի շուտ դրական, 24.2 տոկոսը՝ ավելի շուտ բացասական, 47.1 տոկոսը՝ բացասական, 10 տոկոսը՝ դժվարացել է պատասխանել: 2018 թվականի հետազոտության մեջ 45.4 տոկոսը՝ դրական, 46.2 տոկոսը՝ ավելի շուտ դրական, 3.9 տոկոսը՝ ավելի շուտ բացասական, 2.4 տոկոսը՝ բացասական։
Մենք բոլորս ունենք մեր անձնական կարծիքը, սակայն կարևոր է իմանալ, թե Հայաստանի քաղաքացիներն ինչ են մտածում այս հարցերի մասին։ 2018 թվականից մինչև 2023 թվականը նրանց ընկալման մեջ մեծ փոփոխություններ են տեղի ունեցել։

Pashinyan Refuses to Resign, Despite Precipitous Decline in his Popularity․ By Harut Sassounian
Two polls were conducted in Armenia recently, giving the people a chance to express their views on various issues, including the sharp decline in Prime Minister Nikol Pashinyan’s popularity.
The first survey was conducted January 23-March 4, 2023 by the Center for Insights in Survey Research, a project of the Washington, D.C.-based International Republican Institute. This scientific survey, based on a random sample of Armenia’s population, was funded by the United States Agency for International Development (USAID).
Question: “Do you think Armenia is heading in the right direction or wrong direction?” 52%: wrong direction (up from 11%-14% in 2018 when Pashinyan first came to power); 36%: right direction (down from 72%-73% in 2018).
Question: “How satisfied or dissatisfied are you with the pace of democracy in our country?” 17%: satisfied; 46%: dissatisfied; 35%: no change.
Question: “How much interest do you have in politics?” 43%: very much or somewhat interested; 57%: not at all or somewhat not interested.
Question: “How would you evaluate the prevailing mood of the Armenian population?” 44%: future will be better or somewhat better; 55%: insecurity, worry, fear for the future, total disappointment, and disbelief in any improvement.
Question: “Which politician or public person do you trust the most?” 64%: none; 14%: Nikol Pashinyan; 3%: Ararat Mirzoyan; 2%: Robert Kocharyan; others 2% each.
Question: “Which political party or alliance, if any, you would vote for if national parliamentary elections were held next Sunday?” 47%: would not vote or refused to answer or don’t know; 17%: Civil Contract; 5% Armenia Alliance; 4%: Public Voice party; 2%: Prosperous Armenia party; 2%: ARF Dashnaktsutyun; others 1% each.
Question: “How satisfied or dissatisfied are you with the following institutions?” Armenian Apostolic Church, 54%: very or somewhat satisfied; 40%: very or somewhat dissatisfied; Prime Minister’s office, 38%: satisfied (down from 82%-85% in 2018); 61%: dissatisfied (up from 13-17% in 2018).
Question: “How do you feel about the direction of each of the following spheres during the past six months?” Freedom of speech, 56%: improved a lot or somewhat improved (down from 73%-83% in 2018); 18%: regressed a lot or somewhat regressed (up from 3%-6% in 2018); 26%: no change (up from 19% in 2018). Foreign policy, 37%: improved a lot or somewhat improved (same as 2019); 33%: somewhat regressed or regressed a lot (up from 17% in 2019); 26%: no change (down from 39% in 2019). Armenia’s policy on Artsakh, 10%: improved a lot or somewhat improved (down from 32% in 2019); 69%: regressed a lot or somewhat regressed (up from 18% in 2019); 18%: no change (down from 45% in 2019). Direction of fight against corruption, 43%: improved (down from 82% in 2018); 22%: regressed (up from 2% in 2018); 32%: no change (up from 14% in 2018).
Question: “What do you think is the biggest success of the government in the last 6 months?” 43%: none; 21%: don’t know or refused to answer; 6%: development of diplomatic relation; other minor issues.
Question: “What do you think is the biggest failure of the government in the last 6 months?” 21%: don’t know or refused to answer; 15%: closure of Lachin Corridor; 9%: overturning the Artsakh issue; 8%: national security of Armenia and border issues; 7%: loss of territories; other minor issues.
Question: “What are the things Pashinyan’s government must achieve in the next 6 months?” 23%: improvement of army conditions; 22%: protection of Armenia’s national security and borders; 16%: creation of jobs; 15%: establish peace; 13%: opening of Lachin Corridor; 13%: Pro-Armenian settlement of the Artsakh issue.
Question: “To what extent is corruption a problem?” 73%: very large or somewhat large problem; 25%: somewhat small, very small or no problem.
Question: “How do you evaluate the relationship between Armenia and…?” 96%: France (very good or somewhat good); 91%: Iran; 88%: United States; 86%: European Union; 84%: China; 80%: Georgia; 50%: Russia; 44%: Ukraine; 23%: Turkey; 4%: Azerbaijan. The relationship between Armenia and Russia has gone down from 87%-92% in 2018 to 50% good in 2023. The relationship between Armenia and Turkey has gone up from 1%-11% in 2018 to 23% good in 2023, while 75% of Armenia’s citizens (down from 85% in 2018) consider the relationship bad.
A second poll was carried out in May 2023 by the Marketing Professional Group, affiliated with Gallup International. This is a scientific survey based on a random sample of Armenia’s population.
Question: How do you evaluate Nikol Pashinyan’s recognition of Artsakh as a part of Azerbaijan? 3.8%: definitely positive; 5.4%: rather positive; 63.4%: not positive; 18.5%: rather not positive; 8.9%: no answer.
Question: Do you think it is possible for Artsakh Armenians to exist as an ethnic minority in Azerbaijan? 2.8%: yes; 5.6%: rather yes; 77.7%: no; 8.7%: rather no; 5.1%: no answer.
Question: “Which of these judgments do you agree with?” 32.8%: Pashinyan is trying to conduct a balanced policy with the West and Russia; 20.5%: Pashinyan is trying to integrate Armenia with Europe, the West and NATO circles; 14.7%: Pashinyan is aiming to bring Armenia closer to Azerbaijan and Turkey; 12.9%: Pashinyan’s actions are directed to push Russia out of Armenia; 19%: no answer.
Question: “Given Armenia’s internal and external challenges, is it necessary to hold extraordinary parliamentary elections and form a new government?” 41%: definitely necessary; 18.9%: rather necessary; 12.2%: rather not necessary; 19.5%: not necessary; 8.5%: no answer.
Question: “Turkey expressed its displeasure at the placement of the Nemesis statue in Yerevan and as a first step closed its airspace to Armenian flights. Do you think the Armenian government or city officials should give in to Turkish pressures and dismantle the memorial dedicated to the Nemesis heroes?” 82.5%: definitely no; 7.7%: rather no; 2.6%: definitely yes; 3.5%: rather yes; 3.5%: no answer.
Question: “Did you participate in the 2018 revolution?” In the 2023 survey, 62.6%: no; 37.4%: yes. In the 2018 survey, 91%: yes; 9%: no.
Question: “Is it right for protesters to block streets and movement of cars?” In the 2023 survey, 44.5%: yes; 50.8%: no. In the 2018 survey, 87.1%: yes; 8.7%: no.
Question: “Five years have passed since the revolution: In the meantime, how well were your expectations realized?” In the 2023 survey, 3.8%: fully realized; 21.5%: partially realized; 18%: partially not realized; 52.1%: not realized. In the 2018 survey, 14.4 %: fully realized; 64.2%: partially realized; 7.6%: partially not realized; 10.9%: not realized.
Question: “Evaluate Prime Minister Pashinyan’s performance.” In the 2023 survey, 5.4%: fully positive; 13.4%: rather positive; 24.2%: rather negative; 47.1%: negative; 10%: no answer. In the 2018 survey, 45.4%: positive; 46.2%: rather positive; 3.9%: rather negative; 2.4%: negative.
We all have our personal opinions, but it is important to know what the citizens of Armenia think about these issues. There are major changes in their perceptions from 2018 to 2023.