Վրացական կողմը ոչ մի հիմք չունի պահանջելու Հայաստանի<br /> տարածքում գտնվող 10 վանքերը,- ասում է Սամվել Կարապետյանը<br />
Վրացական կողմը ոչ մի հիմք չունի պահանջելու Հայաստանի
տարածքում գտնվող 10 վանքերը,- ասում է Սամվել Կարապետյանը
• 14-01-2009 18:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Վրացական կողմը ոչ մի հիմք չունի պահանջելու Հայաստանի տարածքում գտնվող 10 վանքերը: Նման կարծիք հունվարի 14-ի ասուլիսում հայտնեց պատմաբան, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը: Նա նշեց, որ ըստ վրացական կողմի այդ 10 վանքերը վրացական են, քանի որ դրանց պատերին վրացերեն է գրված: Սակայն, Ս.Կարապետյանի կարծիքով, այդ հանգամանքը հիմք չի կարող հանդիսանալ այդ վանքերը վրացական համարելու համար: Ս.Կարապետյանի պարզաբանմամբ, այդ վանքերը կառուցել են հայ իշխանները: «Կան բազմաթիվ հայկական եկեղեցիներ, որոնց պատերին այլ լեզուներով արձանագրություններ են գրված: Մասնավորապես, Արցախի Խաչեն գյուղի Սբ. Աստվածածին եկեղեցու արձանագրությունը ռուսերեն է, իսկ Մարսելի Հայոց Մայր եկեղեցին ունի ֆրանսերեն արձանագրություն»,- ասաց Ս.Կարապետյանը:

У грузинской стороны нет никаких оснований требовать 10<br /> церквей на территории Армении, - говорит Самвел Карапетян<br />
• 14-01-2009 18:00:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 14 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. Грузинская сторона не имеет никаких оснований требовать 10 церквей, находящихся на территории Армении. Такое мнение высказал в ходе пресс-конференции 14 января историк, специалист по изучению исторических памятников Самвел Карапетян. Он отметил, что по версии грузинской стороны эти церкви грузинские, так как на стенах есть надписи на грузинском языке. Однако, по мнению С.Карапетяна, это обстоятельство не может служить основанием для того, чтобы считать эти церкви грузинскими. Как разъяснил С.Карапетян, церкви построены армянскими князями. "Есть множество армянских церквей, на стенах которых есть надписи на других языках. В частности, надписи на стенах церкви Сурб Аствацацин в селе Хачен в Арцахе сделаны на русском языке, а на стенах армянской церкви в Марселе во Франции высечена надпись на французском языке", - сказал С.Карапетян.