Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի)
- Հիմնվելով Սուրբ Գրքի՝ Աստվածաշնչի խոսքերի վրա. «Եվ կանգ առավ տապանը յոթերորդ ամսում, ամսվա տասնյոթերորդ օրը, Արարատյան լեռներում։ Ջուրը շարունակեց նվազել մինչեւ տասներորդ ամիսը. տասներորդ ամսվա առաջին օրը երեւացին լեռների գագաթները» (Ծննդ. 8:4,5)։*
- Հաշվի առնելով, որ մարդկության վերածնունդը տեղի է ունեցել Հայկական լեռնաշխարհում, որտեղ գտնվում է հայության համար սուրբ բիբլիական Արարատ լեռը։
- Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը քաղաքակրթության բնօրրանն է։
- Նկատի ունենալով համամարդկային արժեքների եւ ավանդույթների, քրիստոնեական պատվիրանների եւ մարդասիրության վերազարթոնքի անհրաժեշտությունը։
- Հաշվի առնելով, որ այսօրվա օրակարգը՝ նոր քաղաքակրթության, համակեցության նոր արժեհամակարգ կառուցելու հրամայականն է եւ միաժամանակ, այս գործընթացի անհապաղ իրականացումը։
- Միասնական հոգեւոր արարման մեր կոչն ուղղված է բոլոր ազգերին ու ազգություններին, բոլոր նրանց, ովքեր կրում են մարդու ստեղծագործական աշխարհի գաղափարը։ Այս պատմական աննախադեպ շրջադարձում միավորենք ժողովուրդների փորձն ու իմաստությունը։
- Քաղաքակրթական բեկում ապահովելու նպատակով։
Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովը (Խորհրդարանը)
ՈՐՈՇՈՒՄ Է
1) Սահմանել Արարատ միջազգային տոնը՝ որպես համամարդկային արժեքների եւ ավանդույթների խորհրդանիշ, որը կնշվի ամեն տարի հուլիսի 17-ին։
2) Դիմել Միավորված Ազգերի Կազմակերպության Գլխավոր քարտուղարին հուլիսի 17-ին նշվող ամենամյա Արարատ միջազգային տոնի սահմանումը նախաձեռնելու առաջարկով` այն նշելով Միավորված Ազգերի Կազմակերպության տարեկան պաշտոնական տոների օրացույցում։
3) Դիմել Միավորված Ազգերի Կազմակերպության անդամ պետություններին՝ հուլիսի 17-ը Արարատ ազգային տոն սահմանելու առաջարկով։
4) Տեղեկացնել համաշխարհային բոլոր կրոնական կազմակերպություններին հուլիսի 17-ը ամենամյա Արարատ միջազգային տոն սահմանելու մասին։
5) Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստանի Պետություն) Նախագահի ստորագրմանը ներկայացնել «Արարատ միջազգային տոն սահմանելու մասին» օրենքը։
12.07.2023 թ․
* Աստվածաշնչի տեքստի թարգմանության մեջ եբրայերենից՝ տասնյոթերորդ օր, իսկ արամերենից՝ քսանյոթերորդ օր:

Национального Собрания (Парламента) Западной Армении
-Основываясь на слова Святого Писания – Библии: «И остановился ковчег в седьмом месяце, в семнадцатый день месяца, на горах Араратских. Вода постоянно убывала до десятого месяца; в первый день десятого месяца показались верхи гор» (Быт. 8:4,5);
-Учитывая, что возрождение человечества произошло с территории Армянского нагорья, где находится святая для армян библейская гора Арарат;
-Учитывая, что Армения является колыбелью цивилизации;
-Учитывая необходимость возрождения общечеловеческих ценностей и традиций, христианских заповедей и гуманизма;
-Учитывая, что сегодняшняя повестка дня: императив строительства новой цивилизации, новой системы ценностей сосуществования. И, одновременно, незамедлительное осуществление этого процесса;
-Учитывая наш призыв к совместному духовному созиданию, который обращен ко всем нациям и народностям, ко всем тем, кто несет в себе идею созидаемого мира человека;
-Учитывая необходимость объединения опыта и мудрости всех народов на этом беспрецедентном историческом повороте;
-С целью обеспечения цивилизационного прорыва.
Национальное Собрание (Парламент) Западной Армении
ПОСТАНОВИЛО
1)Учредить международный праздник Арарат, как символ общечеловеческих ценностей и традиций, христианских заповедей и гуманизма, который будет отмечаться ежегодно 17 июля.
2)Обратиться к Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций с предложением инициировать принятие ежегодного международного праздника Арарат, отмечаемого 17 июля, указав его в календаре ежегодных официальных праздничных дат Организации Объединенных Наций.
3)Обратиться к государствам - членам Организации Объединенных Наций с предложением учредить национальный ежегодный праздник Арарат, отмечаемого 17 июля.
4)Уведомить все мировые религиозные организации об учреждении ежегодного международного праздника Арарат, отмечаемого 17 июля.
5)Представить Президенту Республики Западная Армения (Государство Армения) Закон «Об учреждении международного праздника Арарат» для подписания.