• 31-07-2023 15:38:04   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Որպես թերթի հրատարակիչ, ես հաճախ եմ ստանում ենթադրյալ փաստացի «լուրեր», սակայն որոշակի ստուգումներից հետո պարզում եմ, որ դրանց մեծ մասը բամբասանք է:
Բամբասանքի տարածման վառ օրինակ եղավ անցյալ շաբաթ, երբ իսրայելցի ճանապարհորդ բլոգեր և լրագրող Ալեքսանդր Լապշինը եկավ Լոս Անջելես: Նրա այցը որոշ հայերի կողմից բամբասանքների և ատելության խոսքի տեղիք տվեց։
Նրանց համար, որոնք ծանոթ չեն Լապշինին. նա մի քանի անգամ այցելել է Հայաստան, իսկ 2011 և 2012 թվականներին մեկնել է Արցախ։ Ադրբեջանը նրան ներառել է «սև ցուցակում»՝ նրա այցն Արցախ համարելով անօրինական: Այնուհետև, 2016 թվականին նախագահ Ալիևը խնդրել էր Բելառուսին՝ ձերբակալել և արտահանձնել Լապշինին Ադրբեջանին։ Երկու ամիս Բելառուսի բանտում մնալուց հետո, 2017 թվականի փետրվարի 7-ին նախագահ Ալիևի անձնական ինքնաթիռով Լապշինին տեղփոխել են Բաքու, որտեղ նա ենթարկվել է կեղծ դատավարության և դատապարտվել երեք տարվա ազատազրկման։ 2017 թվականի սեպտեմբերի 11-ին Լապշինը բանտախցում հարձակման է ենթարկվել չորս դիմակավորված ադրբեջանցի գործակալների կողմից, որոնք կոտրել են նրա ծնոտը, կողոսկրերը և ձեռքը՝ մասամբ անդամալույծ դարձնելով նրան։ Նա երեք օր անցկացրել է Բաքվի հիվանդանոցի վերակենդանացման բաժանմունքում, որից հետո Ալիևը նրան ներում է շնորհել և վտարել Իսրայել, որտեղ նա ևս երկու շաբաթ անցկացրել է հիվանդանոցում։ Ադրբեջանցի պաշտոնյաները կեղծորեն պնդել են, որ Լապշինը փորձել է ինքնասպան լինել, ինչը նա կտրականապես հերքել է։ Մի քանի անկախ բժիշկ-փորձագետներ հաստատել են, որ Բաքվում Լապշինի դեմ մահափորձ է կատարվել։
Բանտից ազատ արձակվելուց ի վեր Լապշինը շրջել է տասնյակ երկրներում՝ բացահայտելով Ադրբեջանի բռնապետական վարչակարգը և մարդու իրավունքների խախտումները սեփական քաղաքացիների և հայերի նկատմամբ Արցախում։
Հակառակ անհիմն լուրերի, որ Լապշինը Իսրայելի գործակալ է, նա մեծ բախում է ունեցել Իսրայելի իշխանությունների հետ, որոնք բազմիցս նախազգուշացրել են նրան, որ եթե հասկանում է, թե ինչն է լավ իր ու իր ընտանիքի համար, պետք է դադարեցնի քննադատել Ադրբեջանին։ Իսրայելի պաշտոնյաները Ադրբեջանին բնութագրել են որպես «Իսրայելի դաշնակից» և ասել նրան, որ նրա գործողությունները հակասում են Իսրայելի շահերին: Նույն բացասական ուղերձը տրվել է Լապշինին, երբ նա հանդիպել է ամերիկյան հրեական կազմակերպությունների հետ։ Իսրայելը նաև նախազգուշացրել է Լապշինին, որ Իսրայելի քաղաքացիություն չի տրվի իր մոլդովացի կնոջը, քանի դեռ նա չի դադարեցրել վատաբանել Ադրբեջանին։
Լապշինը ներկայումս շրջագայում է Կանադայում, Միացյալ Նահանգներում և Մեքսիկայում, որտեղ հանդիպումներ է ունենում իրավապաշտպան կազմակերպությունների և պետական պաշտոնյաների հետ՝ բացահայտելու Ադրբեջանի մարդու իրավունքների  կոպիտ խախտումները և պաշտպանելու արցախահայության շահերը։
Այս տեղեկատվության իմ աղբյուրը ոչ Լապշինն է, ոչ էլ նրա քննադատները։ Գոյություն ունի երկու պաշտոնական փաստաթուղթ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեի, որոնք անկախ կերպով քննարկել են ինչպես Լապշինի, այնպես էլ Ադրբեջանի կառավարության կողմից ներկայացված տեղեկատվությունը։
2018 թվականին Լապշինն Ադրբեջանի դեմ բողոք է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Դատարանը 2021 թվականին 32 էջանոց որոշմամբ հավաստի է համարել, որ Ադրբեջանը փորձել է սպանել նրան և պարտավորեցրել է Ադրբեջանին Լապշինին վճարել 30 հազար եվրո փոխհատուցում, ինչը Ադրբեջանը հրաժարվել է անել:
2022 թվականին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեն 10 էջանոց զեկույցում ընդունել է, որ Բելառուսը խախտել է Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի մի քանի հոդվածներ՝ ձերբակալելով և արտահանձնելով Լապշինին Ադրբեջանին՝ այդպիսով վտանգի ենթարկելով նրա կյանքը։
Ահա մի քանի հետաքրքիր փաստ «Լապշինն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճռից․
Ադրբեջանի կառավարությունը Եվրադատարանին կեղծորեն ասել է, որ Լապշինը երկու նամակ է գրել Բաքվի հիվանդանոցից՝ իբր շնորհակալություն հայտնելով նախագահ Ալիևին՝ ներում շնորհելու համար և հայտարարել, որ բանտապահները փրկել են իր կյանքը։ Լապշինը հերքել է, որ ինքն է գրել այս նամակները։ Եվրոպական դատարանը եզրակացրել է, որ Ադրբեջանի պնդումներին «հատկապես դժվար է հավատալ՝ հաշվի առնելով այն դժվարությունները, որոնք դիմողը [Լապշինը]  ուներ իր թևի հետ կապված»։ Այնուամենայնիվ, կան որոշ հայեր, որոնք ավելի շուտ հավատում են Ադրբեջանի ստերին և կեղծ նամակներին, քան Եվրոպական դատարանի վճռին, որ պատճառ չկա կասկածելու Լապշինի խոսքին: Դատարանը նաև «հավանական» է համարել Լապշինի այն պնդումը, որ Բաքվի բանտախցում նրան սպանելու փորձ է եղել։
Ադրբեջանցի դատավոր Լատիֆ Հուսեյնովը, որը «Լապշինն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով նշանակված յոթ դատավորների թվում էր, հրաժարվել է մասնակցել։ Նրան փոխարինել է մեկ այլ ադրբեջանցի դատավոր՝ Ջեյհուն Կարաչաևը, որը մնացած դատավորների հետ միաձայն կողմ է քվեարկել «2-րդ հոդվածի խախտում հայտնաբերելու օգտին», որը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի «Կյանքի իրավունքն է»:
Եզրափակելով, նրանք, ովքեր առանց որևէ ապացույցի մեղադրում են Լապշինին լրտեսության մեջ, վանում են իրենց աջակցած ազգությամբ ոչ հային, որը վտանգել է իր կյանքը՝ պաշտպանելով արցախահայության իրավունքները։ Սա հակասում է հայերի մշտական բողոքներին, թե աշխարհում ոչ ոք մտահոգված չէ Հայաստանի ու Արցախի ծանր իրավիճակով:

Armenians Shouldn’t Alienate Foreigners and Complain that ‘no one Cares about us’
As the publisher of a newspaper, I frequently receive what is supposed to be factual ‘news,’ but, after doing some checking, I find out that most of what I was told is baseless rumor.
A good example of gossip mongering happened last week when Israeli travel blogger and journalist Alexander Lapshin arrived in Los Angeles. His visit generated rumors and hateful words by some Armenians.
For those who are not familiar with Lapshin, he visited Armenia on several occasions and went to Artsakh in 2011 and 2012. Azerbaijan blacklisted him, considering his visit to Artsakh illegal. Pres. Aliyev then asked Belarus in 2016 to arrest and extradite Lapshin to Azerbaijan. After being held in a Belarus jail for two months, Lapshin was sent to Baku on Feb. 7, 2017, on the personal airplane of Pres. Aliyev, where he was put through a sham trial and sentenced to three years in jail. On September 11, 2017, Lapshin was attacked in his prison cell by four masked Azeri agents who broke his jaw, ribs and arm, partially paralyzing him. He spent three days in the intensive care unit of a Baku hospital, after which Pres. Aliyev issued him a pardon and expelled him to Israel, where he spent another two weeks in a hospital. Azeri officials falsely claimed that Lapshin had tried to commit suicide which he strongly denied. Several independent medical examiners confirmed that there was an attempt on Lapshin’s life in Baku.
Ever since his release from jail, Lapshin has toured dozens of countries exposing Azerbaijan’s dictatorial regime and its human rights violations against its own citizens and Armenians in Artsakh.
Contrary to the unfounded rumor that he is an Israeli agent, Lapshin has had a major conflict with the Israeli authorities who repeatedly warned him that if he knows what’s good for him and his family, he should stop criticizing Azerbaijan. Israeli officials described Azerbaijan as ‘an ally of Israel’ and told him that his actions were contrary to Israel’s interests. Lapshin was given the same negative message when he met with American Jewish organizations. Israel also warned Lapshin that his Moldovan wife would not be granted Israeli citizenship unless he stops vilifying Azerbaijan.
Lapshin is currently on a tour of Canada, the United States and Mexico where he is meeting with human rights organizations and elected officials to expose Azerbaijan’s brutal violations and defend the interests of Artsakh Armenians.
My source for this information is neither Lapshin nor his critics. There are two official documents -- the European Court of Human Rights and the UN Human Rights Committee - which independently verified the information submitted by both Lapshin and Azerbaijan’s government.
Lapshin filed a complaint against Azerbaijan to the European Court of Human Rights in 2018. The Court, in a 32-page decision in 2021, found credible that Azerbaijan had attempted to murder him and ordered Azerbaijan to pay Lapshin 30,000 euros in compensation, which Azerbaijan has refused to do.
In 2022, the UN Human Rights Committee, in a 10-page report, recognized that Belarus violated several articles of the International Covenant on Civil and Political Rights by arresting and extraditing Lapshin to Azerbaijan, thus putting his life at risk.
Here are some interesting facts from the ruling of the European Court of Human Rights on the case of Lapshin vs. Azerbaijan.
The Government of Azerbaijan falsely told the European Court that Lapshin had written two letters from his Baku hospital allegedly thanking Pres. Aliyev for pardoning him and stating that the prison guards saved his life. Lapshin denied that he wrote these letters.
The European Court concluded that Azerbaijan’s allegation is “particularly hard to believe in view of the difficulties which the applicant [Lapshin] had with his writing arm.” Yet there are some Armenians who rather believe Azerbaijan’s lies and forged letters than the European Court’s ruling that there was no reason to doubt Lapshin’s word. The Court also found Lapshin’s assertion ‘plausible’ that there was an attempt to murder him in his Baku prison cell.
The Azeri Judge Latif Huseynov, who was a member of the seven judges assigned to the Lapshin vs. Azerbaijan case, refused to participate. He was replaced by another Azeri Judge, Ceyhun Qaracayev, who voted with the rest of the judges unanimously “in favor of a finding of a violation of Article 2,” which is the 'Right to Life' of the European Convention on Human Rights.
In conclusion, those who accuse Lapshin of being a spy without any evidence are alienating a supportive non-Armenian who has risked his life to defend the rights of Artsakh Armenians. This is contrary to the constant Armenian complaint that no one in the world cares about Armenia’s and Artsakh’s destitute situation.