• 01-08-2023 11:58:38   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: Վերջերս խաբեբաները սկսել են օգտագործել նոր սխեմա՝ զոհերի Android սարքերին հեռավար հասանելիություն հաստատելու համար։ Ինչպես հաղորդում է «Կասպերսկի» ընկերությունը, խարդախները զանգահարում են հեռախոսահամարին և մեսենջերով իբր բանկի տեխնիկական աջակցությունից և համոզում օգտատերերին ներբեռնել իրենց իբր պաշտոնական հավելվածը Google Play-ից: Զրույցի ընթացքում հանցագործները վախեցնում են օգտատերերին տարբեր անախորժություններով. իբր ինչ-որ մեկը փորձում է նրանց անունով վարկ ձևակերպել կամ փոխել հեռախոսահամարը, որին կցված է քարտը: Հանցագործների խնդիրն է համոզել զոհերին, որ անհրաժեշտ է ներբեռնել իրենց հավելվածը հենց հիմա:
«Նրանք տարբեր եղանակներով համոզում են զոհին Google Play-ում գտնել և  ներբեռնել «տեխնիկական աջակցություն [բանկի անվանում]» անվանումով հավելվածը։ Ի սկզբանե, քանի որ նման անվանումով լեգիտիմ հավելված գոյություն չունի, որպես որոնման առաջին արդյունք ցուցադրվում է խարդախների կողմից օգտագործվող հեռավար հասանելիության գործիքը։
Հետագայում, քանի որ հանցագործների կողմից օգտագործվող հեռավար հասանելիության գործիքը հիմնված է բաց կոդի վրա, խարդախները կարողացել են փոխել դրա արտաքին տեսքը՝ պատճենելով նմանակված բանկերի ոճը։ Հանցագործներն իրենց հավելվածներում կրկնօրինակում են հայտնի բանկերի լոգոտիպերով պատկերակները, ինչպես նաև փոխում են հավելվածների անվանումներն ու դրանց ներսում համապատասխանաբար փոխում տեքստային դաշտերը»,- պարզաբանում են «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները:
Այն բանից հետո, երբ զոհը ներբեռնում և գործարկում է հեռավար հասանելիության գործիքը, հանցագործները կարող են հեռավար կառավարել նրա սարքը։ Դա խարդախներին հնարավորություն է տալիս հեռախոսի հետ անել գործնականում ամեն ինչ, օրինակ՝ ձեռք գցել բանկային գործարքների հաստատման կոդերը, պատճենել սարքի տեղեկատվությունը և սպամ տարածել զոհի անունից։
Խարդախների զոհ չդառնալու համար փորձագետները խորհուրդ են տալիս վերստուգել բոլոր տեղեկությունները, որոնք օգտատիրոջը հեռախոսով հայտնում են բանկերի, պաշտոնական մարմինների «տեխնիկական աջակցության», «անվտանգության ծառայության» և այլ բաժինների ներկայացուցիչները կամ նրա աշխատանքի վայրից; մինչ հավելվածներ ներբեռնելը կարդալ դրանց մասին արձագանքները; տեղադրել հուսալի պաշտպանական լուծում։

Мошенники используют новую схему для установки удаленного доступа к Android-устройствам жертв
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. В последнее время мошенники стали использовать новую схему для установки удаленного доступа к Android-устройствам жертв. Как сообщает «Лаборатория Касперского», мошенники звонят на телефонный номер и в мессенджере якобы из техподдержки банка и убеждают пользователей скачать их якобы официальное приложение из Google Play. Во время разговора преступники пугают пользователей различными неприятностями: якобы кто-то пытается оформить на них кредит или сменить номер, к которому привязана карта. Задачка преступников — убедить жертв в необходимости скачать их приложение вот прямо сейчас.
«Разными способами они убеждают жертву найти и скачать в Google Play приложение с названием «техподдержка [название банка]». Изначально, поскольку легитимного приложения с таким названием не существует, первым результатом в выдаче отображался используемый мошенниками инструмент для удаленного доступа.
Впоследствии, так как инструмент для удаленного доступа, которым пользуются преступники, основан на открытом коде, мошенники смогли изменить его внешний облик, скопировав стиль имитируемых банков. Преступники копируют в своих приложениях иконки с логотипами известных банков, а также меняют названия приложений и текстовые поля внутри них на соответствующие»,- поясняют эксперты «Лаборатории Касперского».
После того как жертва скачивает и запускает инструмент для удаленного доступа, преступники могут дистанционно управлять ее устройством. Это дает мошенникам возможность делать с телефоном практически что угодно. Например, перехватывать коды подтверждения банковских операций, копировать информацию с устройства и распространять спам от лица жертвы.
Чтобы не стать жертвой мошенников, эксперты рекомендуют перепроверять всю информацию, которую пользователю сообщают по телефону представители «техподдержки», «службы безопасности» и других отделов банков, официальных органов или же с места его работы; читать отзывы о приложениях прежде, чем скачать их; установить надежное защитное решение.