Ակադեմիկոս Մարտիկ Գասպարյանին շնորհվել է բարձր կոչում՝ «ՀԱՄԱԶԳԱՅԻՆ ԱՐԺԵՔ» հասարակական բարձրագույն նշանակության նշան
• 15-08-2023 11:01:00   | Հայաստան  |  Հայտարարություններ
Ստանդարտների պետական ռեգիստրում մտավոր սեփականության օբյեկտների կամավոր գրանցման համակարգի «I» ենթահամակարգի
«Հավաստագրման և Մտավոր սեփականության  օբյեկտների գնահատման համակարգը» և  «Համապատասխանության նշանակների համակարգը»,
«Մտավոր սեփականություն և բիզնեսի հավաստագրման ու գնահատման դաշնային ինստիտուտը» ՝
Տնտեսագիտության և Խաղաղության գծով 2020-23 թթ. Նոբելյան մրցանակի հավակնորդ, խորհրդային, ռուսական, հայ գիտնական-տնտեսագետ, մշակութաբան, աղբյուրաբան, ցեղասպանագետ, որակաչափաբան, քաղաքագետ, անկախ գնահատող, արհեստավարժ հաշվեքննիչ, երդվյալ հաշվապահ-փորձագետ, ֆինանսա-տնտեսական, շինարարա-տեխնիկական, դատա-արժեքային փորձագետ,  Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի և ՄԱԿ-ի միջազգային քրեական դատարանի դատական փորձագետ, 1991 թվականից Հռոմի ակումբի վերլուծական կենտրոնի անդամ, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Գիտական խորհրդի անդամ, Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի Էկոնոմետիկայի, որակաչափման և արժեքի որոշման հարցերի բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար, եվրոպական մոտ տասը համալսարանների հրավիրյալ պրոֆեսոր, տնտեսական գիտությունների դոկտոր պրոֆեսոր՝ Մարտիկ Յուրիկի ԱՍՊԱՐՅԱՆԻՆ
հռչակագրել են որպես հասարակական բարձրագույն նշանակության նշան՝ «ՀԱՄԱԶԳԱՅԻՆ ԱՐԺԵՔ»
Ակադեմիկոս Մարտիկ Գասպարյան հեղինակ է՝ ավելի քան 400 հիմնարար եզակի գիտական աշխատությունների; պարտադիր և նախաձեռնողական հաշվեքննութան և ֆինանսատնտեսական (ներառյալ հաշվապահական) դատական փորձաքննության մեթոդաբանությանը; Աշխարհի ժողովուրդների պատմամշակութային ժառանգության (պատմության, ճարտարապետության և հնագիտության հուշարձանների), ժառանգության վնասի և կորստի որակական գնահատման տեսական և մեթոդական հիմքերի, որպես տնտեսագիտության տեսության և մշակութաբանության նոր բացահայտում-նորարարություն-նոու-հաու  ուսումնասիրությունների; Հաշվեքննութան ստանդարտներ - կիրառական պրակտիկային; Մշակութային ժառանգության ապահովագրության մեթոդաբանության; Մշակութային ժառանգության դատական փորձաքննության մեթոդները վնասի փոխհատուցման, կորստի վերականգնման և վերադարձման, պարտադրված տուրքի համար; Մշակութային ժառանգության տնտեսական գնահատման ոլորտում գնահատողների և դատական փորձագետների վերապատրաստման կրթական գործընթացի, սեմինարի և հավաստագրման ցիկլի; Գեղարվեստի ստեղծագործությունների, ոսկերչական իրերի, ներառյալ ժամանակակից արվեստի, հնաոճ իրերի ուսումնասիրության, այդ թվում՝ արվեստի գործերի ներմուծման և արտահանման ընթացքում որակական գնահատման մեթոդաբանության; Մշակութային ժառանգության օբյեկտների էկոլոգիական գնահատման մեթոդաբանության, ներառյալ հնագիտական; ՌԴ մարզերի և այլ երկրների ներդրումային ատլասների, որի հետազոտությունները, որպես առաջնային սկզբնաղբյուր, ավելի քան հազար անգամ վկայակոչված են Wikipedia (Վիքիպեդիա) ազատ հանրային բազմալեզու համընդհանուր հանրագիտարանի և Մեծ Խորհրդային Հանրագիտարանի (БСЭ) կողմից:

Academician Martik Gasparyan was awarded a high rank of «NATIONAL VALUE» in recognition of the highest public significance
• 15-08-2023 11:01:00   | Armenia  |  Announcements
The system of certification and evaluation of intellectual property objects and the system’s mark of conformity
awarded
the nominee for the Nobel Prize in Economics and the Nobel Peace Prize, a major Soviet, Russian, Armenian scientist, economist, culturologist, source expert, Genocide scholar, political scientist, independent appraiser, professional auditor, certified accountant, forensic financial and economic, construction, technical, cost expert, forensic expert of the European Court of Human Rights and the UN International Criminal Court, member of the Club of Rome Analytical Center (since 1991), member of the Scientific Council of the Russian Academy of Sciences, Academician-Secretary of the Department of Econometrics, Qualimetry and Problems of Determining the Cost of the Russian Academy of Natural Sciences, visiting professor at about ten European universities, doctor of economic sciences, professor
GASPARYAN Martik Yurikovich
sign of the highest public significance ‘NATIONAL VALUE’
Academician Martik Gasparyan is the author of more than 400 fundamental unique scientific works; methodology of mandatory and initiative audit and financial and economic (including accounting) forensic examination; theoretical and methodological foundations of the qualimetric assessment of the historical and cultural heritage (monuments of history, architecture and archeology) of the world nations, damage and loss of heritage, which is as a discovery-innovation-know-how in economic theory and cultural studies; audit standards - application practice; methodology of cultural heritage insurance; methods of forensic examination of cultural heritage for reparation, restitution and indemnity; educational process, seminar and certification cycle for the training of appraisers and forensic experts in the economic evaluation of cultural heritage; methodology for the qualimetric evaluation of works of art, jewelry, including research of contemporary art, antiques, during import and export; methodology for environmental assessment of cultural heritage sites, including archeology; investment atlases of the regions of the Russian Federation and other countries; the research of Dr. Gasparyan, as a primary source, is cited more than a thousand times by the free public multilingual universal encyclopedia Wikipedia and the Great Soviet Encyclopedia.
To this high rank was also awarded
the Russian scientist Glazyev Sergey Yuryevich,
outstanding opera and chamber singer, actress Lyubov Yuryevna Kazanovskaya and other outstanding figures of science, art and creativity.
Reference:
The system of certification and assessment of intellectual property objects and the system’s mark of conformity are an independent expert structure for the registration of intellectual property, registered in the State Register of the State Standard of Russia.