Ակադեմիկոս Մարտիկ Գասպարյանին շնորհվել է բարձր կոչում՝ «ՀԱՄԱԶԳԱՅԻՆ ԱՐԺԵՔ» հասարակական բարձրագույն նշանակության նշան
• 15-08-2023 11:01:00   | Հայաստան  |  Հայտարարություններ
Ստանդարտների պետական ռեգիստրում մտավոր սեփականության օբյեկտների կամավոր գրանցման համակարգի «I» ենթահամակարգի
«Հավաստագրման և Մտավոր սեփականության  օբյեկտների գնահատման համակարգը» և  «Համապատասխանության նշանակների համակարգը»,
«Մտավոր սեփականություն և բիզնեսի հավաստագրման ու գնահատման դաշնային ինստիտուտը» ՝
Տնտեսագիտության և Խաղաղության գծով 2020-23 թթ. Նոբելյան մրցանակի հավակնորդ, խորհրդային, ռուսական, հայ գիտնական-տնտեսագետ, մշակութաբան, աղբյուրաբան, ցեղասպանագետ, որակաչափաբան, քաղաքագետ, անկախ գնահատող, արհեստավարժ հաշվեքննիչ, երդվյալ հաշվապահ-փորձագետ, ֆինանսա-տնտեսական, շինարարա-տեխնիկական, դատա-արժեքային փորձագետ,  Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի և ՄԱԿ-ի միջազգային քրեական դատարանի դատական փորձագետ, 1991 թվականից Հռոմի ակումբի վերլուծական կենտրոնի անդամ, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Գիտական խորհրդի անդամ, Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի Էկոնոմետիկայի, որակաչափման և արժեքի որոշման հարցերի բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար, եվրոպական մոտ տասը համալսարանների հրավիրյալ պրոֆեսոր, տնտեսական գիտությունների դոկտոր պրոֆեսոր՝ Մարտիկ Յուրիկի ԱՍՊԱՐՅԱՆԻՆ
հռչակագրել են որպես հասարակական բարձրագույն նշանակության նշան՝ «ՀԱՄԱԶԳԱՅԻՆ ԱՐԺԵՔ»
Ակադեմիկոս Մարտիկ Գասպարյան հեղինակ է՝ ավելի քան 400 հիմնարար եզակի գիտական աշխատությունների; պարտադիր և նախաձեռնողական հաշվեքննութան և ֆինանսատնտեսական (ներառյալ հաշվապահական) դատական փորձաքննության մեթոդաբանությանը; Աշխարհի ժողովուրդների պատմամշակութային ժառանգության (պատմության, ճարտարապետության և հնագիտության հուշարձանների), ժառանգության վնասի և կորստի որակական գնահատման տեսական և մեթոդական հիմքերի, որպես տնտեսագիտության տեսության և մշակութաբանության նոր բացահայտում-նորարարություն-նոու-հաու  ուսումնասիրությունների; Հաշվեքննութան ստանդարտներ - կիրառական պրակտիկային; Մշակութային ժառանգության ապահովագրության մեթոդաբանության; Մշակութային ժառանգության դատական փորձաքննության մեթոդները վնասի փոխհատուցման, կորստի վերականգնման և վերադարձման, պարտադրված տուրքի համար; Մշակութային ժառանգության տնտեսական գնահատման ոլորտում գնահատողների և դատական փորձագետների վերապատրաստման կրթական գործընթացի, սեմինարի և հավաստագրման ցիկլի; Գեղարվեստի ստեղծագործությունների, ոսկերչական իրերի, ներառյալ ժամանակակից արվեստի, հնաոճ իրերի ուսումնասիրության, այդ թվում՝ արվեստի գործերի ներմուծման և արտահանման ընթացքում որակական գնահատման մեթոդաբանության; Մշակութային ժառանգության օբյեկտների էկոլոգիական գնահատման մեթոդաբանության, ներառյալ հնագիտական; ՌԴ մարզերի և այլ երկրների ներդրումային ատլասների, որի հետազոտությունները, որպես առաջնային սկզբնաղբյուր, ավելի քան հազար անգամ վկայակոչված են Wikipedia (Վիքիպեդիա) ազատ հանրային բազմալեզու համընդհանուր հանրագիտարանի և Մեծ Խորհրդային Հանրագիտարանի (БСЭ) կողմից:

Академику Мартику Гаспаряну присвоено высокое звание - знак высочайшей общественной значимости «ОБЩЕНАЦИОНАЛЬНОЕ ДОСТОЯНИЕ»
• 15-08-2023 11:01:00   | Армения  |  Объявления
Система сертификации и оценки объектов Интеллектуальной собственности и знак соответствия системы
присвоили
номинанту Нобелевской премии по экономике и Нобелевской премии мира, крупному советскому, российскому, армянскому ученому экономисту, культурологу, источниковеду,  Геноцидоведу, политологу, независимому оценщику, профессиональному аудитору, присяжному бухгалтеру, судебному финансово-экономическому, строительному, техническому, стоимостному эксперту, судебному эксперту Европейского суда по правам человека и Международного уголовного суда ООН, члену Аналитического центра Римского клуба с 1991 г., члену Научного совета РАН, академику-секретарю Отделения эконометрики, квалиметрии и проблем определения стоимости РАЕН, приглашённого профессора около десяти европейских университетов, доктору экономических наук, профессору
ГАСПАРЯНУ
Мартику Юриковичу
знак высочайшей общественной значимости
«ОБЩЕНАЦИОНАЛЬНОЕ ДОСТОЯНИЕ»
Академик Мартик Гаспарян автор более 400 фундаментальных уникальных научных произведений; методологии обязательного и инициативного аудита и финансово-экономической (в том числе бухгалтерской) судебной экспертизы; теоретических и методологических основ квалиметрической оценки историко-культурного наследия (памятников истории, архитектуры и археологии) народов мира, ущерба и утрат наследия, как открытие-новшество-ноу-хау в экономической теории и культурологии; стандартов аудита -практика применения; методологии страхования культурного наследия; методики судебной экспертизы культурного наследия для репарации, реституции и контрибуции; учебного процесса, семинара и сертификационного цикла по подготовке оценщиков и судебных экспертов экономической оценки культурного наследия; методологии квалиметрической оценки произведения искусства, драгоценностей, в т. ч. изыскания современного искусства, антиквариата, при ввозе и вывозе; методологии экологической экспертизы объектов культурного наследия, в т. ч. археологии; инвестиционных атласов регионов РФ и других стран, исследования которого, как первоисточник, более тысячи  раз ссылаются свободная общедоступная многоязычная универсальная энциклопедия Википедия (Wikipedia) и Большая советская энциклопедия (БСЭ).
Данное высокое звание присвоено также:
российскому ученому Глазьеву Сергею Юрьевичу,
выдающейся оперной и камерной певице, актрисе Казановской Любови Юрьевне и другим выдающимся деятелям науки, искусства и творчества.
Система сертификации и оценки объектов интеллектуальной собственности и знак соответствия системы, это: Независимая экспертная структура по регистрации интеллектуальной собственности, зарегистрированная в Государственном реестре Госстандарта России