Դիմում ՄԱԿ-ին Արցախյան հակամարտության կարգավորման վճռական գործողությունների եւ սահմանազատման վերաբերյալ
• 16-08-2023 11:03:01   | Հայաստան  |  Հայտարարություններ
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) պետական կառույցները՝ խորհրդարանը եւ կառավարությունը, 2023 թ․ հուլիսի 17-ի համատեղ նիստում որոշում կայացրին դիմել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին եւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ պետությունների ղեկավարներին. «Արցախյան հակամարտության խաղաղ, արդարացի եւ վերջնական կարգավորման նպատակով վճռական գործողությունների դիմելու եւ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Հայաստան պետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ սահմանազատումն իրականացնելու հայց – առաջարկ», ուղղելով նրանց նաև համապատասխան իրավական - քաղաքական փաստաթղթերի փաթեթ: (դիմումնագրերի կրճատ տարբերակը հրապարակում ենք ԶԼՄ-ների համար)
Տեղեկացնենք, որ դիմումնագրերը հասել են հասցեատերերին եւ այսօր հայտնում ենք դրա մասին։
Ուրախ ենք, որ 2023 թ․ օգոստոսի 11-ին, նաև Հայաստանի Հանրապետությունը դիմեց ՄԱԿ՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստ հրավիրելու խնդրանքով՝ «Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի վատթարացման կապակցությամբ»։
Հուսով ենք, որ ձեռնարկված միջոցները կտան սպասված արդյունքներ։
Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) Լրատվական ծառայություն
15․08․2023 թ.
Գլխավոր Քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին
Անվտանգության Խորհրդի
մշտական անդամ պետությունների ղեկավարներին
Արցախյան հակամարտության խաղաղ, արդարացի եւ վերջնական կարգավորման նպատակով վճռական գործողությունների դիմելու եւ
ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Հայաստան պետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ սահմանազատումն իրականացնելու հայց - առաջարկ
Կրկին դիմում ենք Ձեզ․
I.
1) Հաշվի առնելով, այն անողոք իրողությունը, որ 1905, 1918-1920, 1988 թթ․-ից ի վեր շարունակվում է Բաքվի, Ադրբեջանի (Արեւմտյան Մերձկասպիայի), Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) հայության ցեղասպանությունն ու բռնագաղթը, հայության մշակութային ժառանգության կեղծարարությունն ու ոչնչացումը սկզբում ադրբեջանական Մուսավաթ կուսակցության, հետագայում Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության, Ադրբեջանի Սովետական Սոցիալիստական Հանրապետության, Ադրբեջանի ներկայի Հանրապետության իրար հաջորդող իշխանություննների կողմից։
2) Հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ Թուրքիայի Հանրապետությունը այլ երկրների հետ կոալիցիա կազմած, վարձկան ահաբեկիչների ներգրավումով, գործածելով արգելված զենք - զինամթեք, 2020 թ․ սեպտեմբերի 27-ին 44-օրյա ագրեսիա իրականացրին ու պատերազմ վարեցին Արցախի Հանրապետության դեմ։
3) Հաշվի առնելով, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից, փաստացի շրջափակելով ու պաշարելով Արցախի Հանրապետությունը, Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայի իշխանությունները Արցախի հայության նկատմամբ իրականացնում են էթնիկ զտման, բռնագաղթի, ցեղասպանության քաղաքականություն։
4) Հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանի Հանրապետության ու Թուրքիայի Հանրապետության ագրեսիվ հռետորաբանությունը, ագրեսիվ գործողություններն ու պաշտոնյաների սպառնալիքներով ուղեկցվող բառապաշարը չի նպաստում խաղաղության հաստատմանը Հարավային Կովկասում եւ Մերձավոր Արեւելքում։
5) Հաշվի առնելով այն, որ փաստացի Ադրբեջանի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ ներկայիս գծագրվող խաղաղության պայմանագիրն իրականում հայ ժողովրդին ու Հայաստանի Հանրապետությանը բռնի ուժով պարտադրված անօրինական պայմանագիր է համարվելու, որը ոչ մի կերպ չի կարող ապահովել երկարատեւ խաղաղություն երկու երկրների ու ժողովուրդների միջեւ։
II.
1) Հիշելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հակամարտության կարգավորման նպատակով ստեղծված ԵԱՀԿ Մինսկի Խումբը առաջնորդվում էր Միջազգային ընկերակցության կողմից ընդունված երեք հիմնական սկզբունքով՝ «ուժի կիրառման կամ ուժի սպառնալիքի բացառում, ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի կիրառում, տարածքային ամբողջականության հարգում»։
2) Հաշվի առնելով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահ երկրներին՝ ԱՄՆ-ին, Ռուսաստանին, Ֆրանսիային, այնուհանդերձ, չհաջողվեց կանխարգելել Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից իրականացված ագրեսիան ու պատերազմը Արցախի Հանրապետության դեմ՝ 2020 թ․ սեպտեմբերի 27-ին։
3) Հաշվի առնելով նաեւ այն իրողությունը, որ ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահ երկրների՝ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի համատեղ աշխատանքներն այսօր սառեցված են։
4) Հաշվի առնելով նաեւ այն փաստը, որ Հայաստանի Հանրապետության ներկայի վարչապետը հրաժարվում է պաշտպանել Արցախի հայության ինքնորոշման իրավունքը, որն ըստ էության Միջազգային ընկերակցության կողմից ընդունված երեք հիմնական սկզբունքներից՝ «ուժի կիրառման կամ ուժի սպառնալիքի բացառում, ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի կիրառում, տարածքային ամբողջականության հարգում», մեկի մերժում է, իսկ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության Հռչակագրի, Սահմանադրության, օրենքների ու որոշումների տեսակետից՝ հակասահմանադրական ու անօրինական։ Տեղեկացնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության ներկայի վարչապետի սույն դիրքորոշմանը կտրականապես դեմ են թե՛ Արցախի Հանրապետության, թե՛ Հայաստանի Հանրապետության, թե՛ Սփյուռքի հայության գերակշիռ մեծամասնությունը։
III.
Հիմվելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության 11-րդ, 12-րդ, 35-րդ հոդվածների վրա, ըստ որի․
- ինչպես նշված է 11-րդ հոդվածի 2-րդ կետում․ «Գլխավոր ասամբլեան, համաձայն 35-րդ հոդվածի 2-րդ կետի եւ բացառությամբ 12-րդ հոդվածով նախատեսվածների, կարող է Միավորված ազգերի կազմակերպության ցանկացած անդամի կամ Անվտանգության խորհրդի եւ կամ Միավորված ազգերի կազմակերպության անդամ չհանդիսացող պետության առաջարկությամբ քննարկել միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանն առնչվող ցանկացած հարց, կարող է այդ հարցերի վերաբերյալ հանձնարարականներ ներկայացնել շահագրգիռ պետությանը կամ պետություններին, Անվտանգության խորհրդին կամ բոլորին միաժամանակ: Ցանկացած հարց, որի առնչությամբ անհրաժեշտ է նախաձեռնել գործողություն, նախքան քննարկումը կամ քննարկումից հետո Գլխավոր ասամբլեան փոխանցում է Անվտանգության խորհրդին»,
- եւ ինչպես նշված է 35-րդ հոդվածի 2-րդ կետում․ «Միավորված ազգերի կազմակերպության անդամ չհանդիսացող պետությունը կարող է Անվտանգության խորհրդին կամ Գլխավոր ասամբլեային տեղյակ պահել ցանկացած վեճի մասին, որի կողմն է հանդիսանում ինքը, եթե նախապես սույն Կանոնադրությամբ նախատեսվող խաղաղ կարգավորման պարտավորություն է ստանձնում տվյալ վեճի առնչությամբ»։
IV.
1) Հիմվելով պատմական, իրավական, քաղաքական այն հիմքերի վրա, ըստ որի Փարիզի խաղաղության կոնֆերանսը 1919-1920 թթ․-ին դե ֆակտո եւ դե յուրե ճանաչել է հայ ժողովրդի պետությունը որպես Հայկական պետություն – Հայաստան պետություն, նշելով միաժամանակ, որ այդ ճանաչումը չի կանխորոշում Հայկական պետության սահմանները, եւ որի շարունակողը (continuity) ներկայիս հանդիսանում է Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետությունը (Հայաստան պետությունը)։
2) Հիմնվելով այն իրողության վրա, որ գոյություն չունի որեւէ օրինական միջազգային փաստաթուղթ կամ պայմանագիր, որը ճանաչել է Արցախը Ադրբեջանի Հանրապետության կազմում։
3) Հիմվելով այն իրողության վրա, որ Փարիզի խաղաղության կոնֆերանսում (1919-1920 թթ.) որոշումներ ընդունվեցին Հայաստան պետության սահմանների վերաբերյալ, ըստ որի Հայաստան պետության եւ Թուրքիայի Հանրապետության սահմանը կարգավորվում է ԱՄՆ 28-րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի Իրավարար վճռով, իսկ Հայաստան պետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանը, ըստ Փարիզի խաղաղության կոնֆերանսի (1919-1920 թթ.) Հայաստանի սահմանները որոշող հատուկ հանձնաժողովի 1920 թ. փետրվարի 24-ի «Զեկույց եւ առաջարկներ Հայաստանի սահմանները որոշող հանձնաժողովի» փաստաթղթի, որը սահմանազատման համար հիմք էր ընդունում Առաջին համաշխարհային պատերազմից առաջ գոյություն ունեցող ազգային տեղաբաշխման տվյալները։
4) Մենք, որպես Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետություն (Հայաստան պետություն) կրկին հանդես ենք գալիս առաջարկությամբ Հայաստան պետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ սահմանազատումն իրականացնել ՄԱԿ-ի հովանու ներքո, ըստ 1920 թ․ փետրվարի 24-ի «Զեկույց եւ առաջարկներ Հայաստանի սահմանները որոշող հանձնաժողովի»:
V.
Հիշեցնենք, որ նման դիմումով հանդես ենք եկել ՄԱԿ-ի Գլխավոր Քարտուղարին եւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի Մշտական Անդամ Պետություններին ուղղված «Հայաստան պետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ սահմանի (սահմանազատման) վերաբերյալ» դիմումնագրով, 2019 թ․ օգոստոսի 7-ին։ ՄԱԿ-ի Նյու Յորքի Կենտրոնական գրասենյակում դիմումնագիրը պաշտոնապես ստացվել եւ գրանցվել է 2019 թ․ օգոստոսի 26-ին։
VI.
Ըստ էության սա դիմում - առաջարկ է՝
1) Կասեցնելու Ադրբեջանի (Արեւմտյան Մերձկասպիայի) հայերի, Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) հայերի եւ Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ բնակավայրերի հայ բնակչության 100 տարուց ավելի շարունակվող ցեղասպանությունը։
2) Կասեցնելու վերը նշված տարածաշրջանում հայ մշակութային ժառանգության ոչնչացումը։
3) Ապահովելու հայ ժողովրդի ապրելու, զարգանալու եւ ապագա ունենալու իրավունքը։
4) Ապահովելու երկարատեւ ու կայուն խաղաղություն երկու ժողովուրդների ու երկու երկրների միջեւ, ադրբեջանցիների ու հայերի, Ադրբեջանի Հանրապետության ու Հայաստանի Հանրապետության։
VII.
Սույն դիմումի մասին որոշումը՝ «Արցախյան հակամարտության խաղաղ, արդարացի եւ վերջնական կարգավորման նպատակով վճռական գործողությունների դիմելու եւ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Հայաստան պետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ սահմանազատումն իրականացնելու հայց - առաջարկ», ընդունվել է 2023 թ. հուլիսի 5-ին Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) եւ Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) Կառավարության համատեղ նիստում:
Տեղեկացնենք, որ՝
1) Սույն դիմումի հարցով պատրաստ ենք տրամադրել այն հավելյալ տեղեկություններն ու փաստաթղթերը, որոնց կարիքը Դուք կունենաք:
2) Պատրաստ ենք անհրաժեշտության դեպքում ապահովել Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) կողմից նշանակված Լիազոր ներկայացուցիչ՝ անմիջական հարաբերությունների եւ քննարկումների համարի:
3) Կից ուղարկում ենք 2019 թ․ օգոստոսի 7-ին Ձեզ ուղարկված «Հայաստան պետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ սահմանի (սահմանազատման) վերաբերյալ» դիմումնագրի կրկնօրինակը։

ЗАЯВЛЕНИЕ в ООН - Призыв к принятию решительных действий для мирного, справедливого и окончательного урегулирования арцахского конфликта
• 16-08-2023 10:52:01   | Армения  |  Объявления
Государственные структуры Республики Западная Армения (Государство Армения) - Парламент и Правительство, на своем совместном заседании 17 июля 2023 года приняли решение обратиться к Генеральному секретарю ООН и Главам государств – Постоянным членам Совета Безопасности ООН с призывом: «О принятии решительных действий для мирного, справедливого и окончательного урегулирования арцахского конфликта и предложение о проведении под эгидой ООН демаркации границы между Государством Армения и Республикой Азербайджан», направив им также соответствующий политико правовой пакет документов.
(ниже публикуем текст обращения для СМИ с некоторыми сокращениями)
Сообщаем, что данное Заявление уже доставлено адресатам, и мы сегодня информируем общественность об этом.
Мы рады, что 11 августа 2023 года Республика Армения также обратилась в Совбез ООН с просьбой созвать экстренное заседание  в связи с «блокадой Азербайджаном Лачинского коридора и ухудшением гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе».
Надеемся, что принятые меры дадут ожидаемые результаты.
15.08.2023 год
Генеральному секретарю
г-ну Антониу Гутерришу
Главам государств – Постоянным членам
Совета Безопасности
Призыв к принятию решительных действий для мирного, справедливого и окончательного урегулирования арцахского конфликта
и предложение о проведении под эгидой ООН демаркации границы между
Государством Армения и Республикой Азербайджан
Повторно обращаемся к Вам.
I.
1) Принимая во внимание жестокую реальность того, что начиная с 1905, 1918-1920, 1988 годов и до настоящего времени продолжается Геноцид и депортация армянского населения Баку, Азербайджана (Западного Прикаспия) и Арцаха (Нагорного Карабаха),  фальсификация и уничтожение культурного наследия армян, организованный и совершенный сначала со стороны азербайджанской националистической  партии Мусават, затем, сменявшими друг друга правительствами Азербайджанской Демократической Республики, Азербайджанской Советской Социалистической Республики и нынешней Республики Азербайджан;
2) Принимая во внимание, что Республика Азербайджан и Республика Турция, сформировав коалицию с другими странами, с привлечением террористов-наемников, используя запрещенные виды оружия, 27 сентября 2020 года осуществили 44-дневную агрессию и вели войну против Республики Арцах;
3) Принимая во внимание, что с 12 декабря 2022 года, фактически блокируя и осаждая Республику Арцах, нынешние власти Республики Азербайджан осуществляют политику этнической чистки, депортации и Геноцида в отношении армян Арцаха;
4) Принимая во внимание, что агрессивная риторика и агрессивные действия Республики Азербайджан и Республики Турция, сопровождаемые угрозами официальных лиц, не способствуют установлению мира на Южном Кавказе и Ближнем Востоке;
5) Принимая во внимание, что ныне планируемый мирный договор между Республикой Азербайджан и Республикой Армения фактически будет считаться незаконным договором, насильственно навязанным армянскому народу и Республике Армения, никоим образом не может обеспечить долгосрочный мир между двумя странами и народами.
II.
1) Напоминая, что Минская группа ОБСЕ, созданная для урегулирования Нагорно-карабахского конфликта, руководствовалась тремя основными принципами, принятыми международным сообществом: «исключение применения силы или угрозы силой, применение права народов на самоопределение, уважение территориальной целостности»;
2) Учитывая, что странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ — США, России, Франции, тем не менее, не удалось предотвратить агрессию и войну Республики Азербайджан против Республики Арцах 27 сентября 2020 года;
3) Учитывая также тот факт, что совместные работы стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ — США, России, Франции сегодня заморожены;
4) Принимая во внимание также тот факт, что нынешний Премьер-министр Республики Армения отказывается защищать право армян Арцаха на самоопределение, что, по сути, является отказом от одного из трех основных принципов, принятых международным сообществом: «исключение применения силы или угрозы силой, применение права народов на самоопределение, уважение территориальной целостности», а с точки зрения Декларации о независимости, Конституции, законов и решений Республики Армения – является антиконституционным и незаконным.
Сообщаем Вам, что подавляющее большинство населения Республики Арцах, Республики Армения, а также армяне Диаспоры выступают категорически против этой позиции действующего Премьер-министра РА.
III.
На основании статей 11, 12, 35 Устава ООН, согласно которым:
- как указано в пункте 2 статьи 11: «Генеральная Ассамблея уполномочивается обсуждать любые вопросы, относящиеся к поддержанию международного мира и безопасности, поставленные перед нею любым Членом Организации или Советом Безопасности или государством, которое не является Членом Организации, в соответствии с пунктом 2 статьи 35, и за исключениями, предусмотренными статьей 12, делать в отношении любых таких вопросов рекомендации заинтересованному государству или государствам или Совету Безопасности или и Совету Безопасности и заинтересованному государству или государствам. Любой такой вопрос, по которому необходимо предпринять действие, передается Генеральной Ассамблеей Совету Безопасности до или после обсуждения»,
- и как указано в пункте 2 статьи 35: «Государство, которое не является Членом Организации, может довести до сведения Совета Безопасности или Генеральной Ассамблеи о любом споре, в котором оно является стороной, если оно примет на себя заранее в отношении этого спора обязательства мирного разрешения споров, предусмотренные в настоящем Уставе».
IV.
1) Опираясь на исторические, правовые и политические основы, согласно которым Парижская мирная конференция в 1919-1920 гг. де-факто и де-юре признала государство армянского народа как Армянское государство — государство Армения, отмечая при этом, что это признание не предопределяет границы Армянского государства, продолжателем (continuity) которого в настоящее время является Республика Западная Армения (Государство Армения);
2) Исходя из того факта, что не существует какого-либо законного международного документа или договора, признавшего Арцах в составе Республики Азербайджан;
3) Основываясь на том факте, что на Парижской мирной конференции (1919-1920 гг.) были приняты решения о границах государства Армения, согласно которым граница между государством Армения и Республикой Турция регулируется Арбитражным решением 28-го Президента США Вудро Вильсона, а граница между государством Армения и Республикой Азербайджан — согласно документу «Доклад-предложение относительно определения границ Армении» от 24 февраля 1920 года, представленным Специальной Комиссией по определению границ Армении на Парижской мирной конференции (1919-1920 г.г.).
При этом за основу, в качестве принципа, принимались данные о национальном составе населения по состоянию перед началом Первой Мировой войной;
Мы, как Республика Западная Армения (Государство Армения), вновь выступаем с предложением провести демаркацию границы между государством Армения и Республикой Азербайджан под эгидой ООН, согласно «Доклад-предложение относительно определения границ Армении» от 24 февраля 1920 года Специальной Комиссии Парижской мирной конференции (1919-1920 г.г.).
V.
Напомним, что с таким предложением мы выступили в Заявлении к Генеральному секретарю ООН и государствам-постоянным членам Совета Безопасности ООН «О демаркации границы между государством Армения и Республикой Азербайджан» от 7 августа 2019 года. Заявление было официально получено и зарегистрировано в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке 26 августа 2019 года.
VI.
По сути, это заявление-предложение:
1) Остановить продолжающийся более 100 лет Геноцид армян Азербайджана (Западного Прикаспия), Арцаха (Нагорного Карабаха) и армянского населения приграничных населенных пунктов Республики Армения;
2) Пресечь уничтожение армянского культурного наследия в вышеуказанном регионе;
3) Обеспечить право армянского народа жить, развиваться и иметь будущее;
4) Обеспечить долгосрочный и устойчивый мир между двумя народами и двумя странами - азербайджанцами и армянами, Республикой Азербайджан и Республикой Армения.
VII.
Решение по этому заявлению «Призыв к принятию решительных действий для мирного, справедливого и окончательного урегулирования арцахского конфликта и предложение о проведении под эгидой ООН демаркации границы между государством Армения и Республикой Азербайджан» было принято 5 июля 2023 года на совместном заседании Национального Собрания (Парламента) Западной Армении и Правительства Республики Западная Армения (Государства Армения).
Уведомляем, что:
1) Готовы предоставить дополнительную информацию и документы, которые Вам будут необходимы касательно данного Заявления;
2) При необходимости готовы направить к Вам уполномоченного представителя Республики Западная Армения (Государства Армения) для непосредственных контактов и обсуждений;
3) Прилагаем копию заявления «О демаркации границы между государством Армения и Республикой Азербайджан», направленного Вам 7 августа 2019 года.