• 22-08-2023 10:42:46   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: Վերջերս հրապարակված TunnelCrack խոցելիությունները թույլ են տալիս խափանել VPN-ի աշխատանքը՝ օգտատերերին մասամբ զրկելով պաշտպանությունից: Այս մասին հայտնում է «Կասպերսկի»- ն։ Ընկերության փորձագետները պարզաբանում են, որ VPN-ի հիմնական նպատակն է ծածկագրել օգտատիրոջ ինտերնետ-միացումը՝ պաշտպանելով տեղեկատվությունը ձեռք գցելուց, դիտելուց և փոփոխելուց: Դրանից օգտվում են ընկերությունները՝ անվտանգ հեռավար աշխատանք ապահովելու կամ մասնաճյուղերի միջև կապ կազմակերպելու համար։ Իսկ առօրյա կյանքում VPN-ն օգնում է պաշտպանել գաղտնիությունը և հասանելիություն ստանալ որոշակի տարածաշրջանի բովանդակությանը։ Խնդիրը վերաբերում է կորպորատիվ և կենցաղային VPN-ների մեծամասնությանը:
Wi-Fi-ի վնասաբեր մուտքի կետին կամ չարամիտ ինտերնետ մատակարարին միանալու դեպքում այն կարող է համակարգչին կամ հեռախոսին այնպիսի կարգավորումներ տալ, որ հավելվածների տրաֆիկի մի մասը չծածկագրված կերպով կանցնի VPN-թունելից դուրս և հասանելի կլինի վերլուծության ու փոփոխությունների համար: Գրոհն աշխատում է անկախ այն բանից, թե կոնկրետ որ VPN-արձանագրությունն է օգտագործվում միացման համար: Բայց այս կերպ ամբողջ տրաֆիկը վերաուղղորդելը դժվար է, այնպես որ գրոհողը պետք է ընտրի իրեն հետաքրքրող կայքերի և սերվերների որոշակի ցուցակ, որոնց հետ հաղորդակցությունը նա ցանկանում է լրտեսել:
Գրոհում գործում է բացառությունների կարգավորում, որը նախատեսված է բոլոր VPN-հավելվածներում։ Յուրաքանչյուր բացառություն տրաֆիկի մի մասն ուղղում է ծածկագրված VPN-ուղուց դուրս։ Այդ գործառույթն իսկապես անհրաժեշտ է առնվազն երկու դեպքում:
Նախ, տեղային սարքերի միջև տրաֆիկը VPN-թունելի միջով չանցկացնելու համար: Եթե օգտատիրոջ համակարգիչը տեղային ցանցի միջոցով պատկերը հեռարձակում է նրա հեռուստացույց, ապա դա VPN-ով անելու կարիք չկա։
Երկրորդ՝ VPN-թունելից դուրս պետք է անցնի VPN-հավելվածի կողմից արդեն ծածկագրված տրաֆիկը, որը նախատեսված է VPN-սերվերի համար։ Դա նույնպես տրամաբանական է. եթե այն ուղղվի թունել,  կծածկագրվի կրկնակի, և ամեն ինչ կընթանա երկրորդ շրջանով:
Առաջին բացառության վրա գրոհը հեղինակներն անվանել են LocalNet (CVE-2023-36672 և CVE-2023-35838)։ «Չար» երթուղիչը (օրինակ՝ Wi-Fi մուտքի կետը) զոհին տալիս է ցանցի սխալ կարգավորումներ (երթուղավորման աղյուսակներ) այնպես, որ գրոհողներին հետաքրքրող հրապարակային IP-հասցեները ներկայացվում են որպես տեղային ցանցի մաս: Արդյունքում՝ զոհի հաղորդակցությունն այդ հասցեների հետ հայտնվում է բացառությունների շարքում և շրջանցում VPN-թունելը։
Երկրորդ բացառության վրա գրոհը ServerIP-ն է (CVE-2023-36673 և CVE-2023-36671)։ Հավելվածները, որպես կանոն, դիմում են օրինական VPN-սերվերին դոմենային անվան օգնությամբ։ Գրոհողը մեքենայություններ է անում իր DNS-սերվերով, որին միանում է զոհը, և վերադարձնում VPN-սերվերի սխալ IP, որը համընկնում է իրեն հետաքրքրող թիրախային ռեսուրսների IP-ի հետ: Ընդ որում, գրոհողը պետք է VPN-տրաֆիկը վերաուղղորդի իսկական VPN-սերվեր, իսկ թիրախային IP-ներ զուգահեռ մտնող չծածկագրված տրաֆիկը կարող է փոխել կամ վերլուծել։
«Հետազոտողները հայտարարում են, որ իրենց թեստավորած բոլոր VPN ծառայությունները գրոհների նկատմամբ խոցելի են հայտնի օպերացիոն համակարգերից (Android, iOS, Linux, macOS, Windows) գոնե մեկում աշխատելու դեպքում։ Այս հայտարարությունը հաստատվում է այն արտադրողների ցուցակով, որոնք պաշտոնապես հայտարարել են խոցելիությունների շտկման մասին: Այսպես, Cisco-ն շտկել է խոցելիություններն իր կորպորատիվ Anyconnect կոչվող VPN-հավելվածում (նույն ինքը՝ Secure Mobility Client)։ «Կենցաղային» VPN-ների շարքում շտկման մասին հայտարարել են մոտ կես դյուժին խոշոր խաղացողներ, այդ թվում՝ Mozilla VPN-ը և Cloudflare WARP-ը:
Հետաքրքիր է, որ տարբեր ՕՀ-ներում VPN հավելվածն ունի կարգավորումներին հասանելիության տարբեր մակարդակներ: Դրա պատճառով iOS-ում և macOS-ում աշխատող VPN-ների 100%-ը խոցելի է եղել, մինչդեռ Android-ի դեպքում խնդիրը հայտնվել է հավելվածների միայն մեկ քառորդում: Ավելին՝ սկսած Android-ի 12-րդ տարբերակից հնարավոր չէ գրոհ իրականացնել։ MacOS-ում գրոհը հնարավոր է VPN-հավելվածների ճնշող մեծամասնության դեպքում, իսկ Windows-ի դեպքում խնդիրն արդիական է երեքից երկու VPN-ի համար:
Ի դեպ, Windows-ում ներկառուցված ստանդարտ VPN-հավելվածը խոցելի է այդ գրոհների նկատմամբ, և այս գրառումը պատրաստելու պահին Microsoft-ը չէր նախատեսում շտկումներ թողարկել»,- հայտնում է «Կասպերսկի» ընկերությունը։

• 22-08-2023 10:38:46   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. Недавно разглашенные уязвимости TunnelCrack позволяют нарушить работу VPN, частично лишая пользователей защиты. Об этом сообщает «Лаборатория Касперского». Эксперты компании поясняют, что основная цель VPN — зашифровать интернет-соединение пользователя, защитив информацию от перехвата, просмотра и изменения.  Этим пользуются компании для обеспечения безопасной дистанционной работы или для организации связи между филиалами. В быту же VPN помогает защитить конфиденциальность и получить доступ к контенту из определенного региона.  Проблема касается большинства корпоративных и бытовых VPN.
Если подключиться к зловредной точке доступа Wi-Fi или злонамеренному провайдеру Интернета, он может выдать компьютеру или телефону такие настройки, что часть трафика приложений пойдет в незашифрованном виде мимо VPN-туннеля и будет доступна для анализа и изменений. Атака работает вне зависимости от того, какой конкретно VPN-протокол используется для соединения. Но перенаправить весь трафик таким образом затруднительно, так что атакующему придется выбрать какой-то конкретный список интересующих его сайтов и серверов, за общением с которыми он хочет подсматривать.
В атаке эксплуатируется настройка исключений, которая предусмотрена во всех клиентах VPN. Каждое исключение направляет часть трафика мимо зашифрованного VPN-канала. Эта функция действительно нужна как минимум в двух случаях.
Во-первых, чтобы не пускать в VPN-туннель трафик между локальными устройствами. Если компьютер пользователя транслирует изображение на его же телевизор по локальной сети, делать это через VPN не нужно.
Во-вторых, мимо VPN-туннеля должен направляться уже зашифрованный VPN-клиентом трафик, предназначенный для VPN-сервера. Это тоже логично — если направить его в туннель, он будет повторно зашифрован и все пойдет по второму кругу.
Атака на первое исключение названа авторами LocalNet (CVE-2023-36672 и CVE-2023-35838). «Злой» маршрутизатор (например точка доступа Wi-Fi) выдает жертве неверные настройки сети (таблицы маршрутизации) таким образом, что интересующие атакующих публичные IP-адреса представлены как часть локальной сети. В итоге общение жертвы с этими адресами попадает под исключения и идет в обход туннеля VPN.
Атака на второе исключение — ServerIP (CVE-2023-36673 и CVE-2023-36671).  Клиенты как правило обращаются к легитимному VPN-серверу при помощи доменного имени. Атакующий манипулирует своим DNS-сервером, к которому подключается жертва, и возвращает неверный IP VPN-сервера, совпадающий с IP интересующих его целевых ресурсов. При этом VPN-трафик атакующий должен перенаправлять на настоящий VPN-сервер, а поступающий параллельно незашифрованный трафик к целевым IP может менять или анализировать.
«Исследователи заявляют, что все протестированные ими сервисы VPN уязвимы к атаке хотя бы на одной из популярных платформ (Android, iOS, Linux, macOS, Windows). Это заявление подтверждается списком производителей, которые официально заявили об исправлении уязвимостей. Так, Cisco исправила уязвимости в своем корпоративном клиенте VPN Anyconnect (он же Secure Mobility Client). Среди «бытовых» VPN об исправлении заявили около полудюжины крупных игроков, включая Mozilla VPN и Cloudflare WARP.
Интересно, что на разных ОС у приложения VPN есть разный уровень доступа к настройкам. Из-за этого 100% VPN на iOS и macOS оказались уязвимы, в то время как для Android проблема проявилась лишь в четверти приложений. Более того, под Android начиная с 12 версии провести атаку невозможно. На macOS атака возможна на подавляющем большинстве VPN-клиентов, а в случае с Windows проблема актуальна для двух VPN из трех.
Кстати, стандартный клиент VPN, встроенный в Windows, уязвим к этим атакам, и на момент подготовки этого поста Microsoft не планировала выпуск патчей»,- сообщает «Лаборатория Касперского.