• 24-08-2023 10:50:37   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն։ Կիբեռանվտանգության միջազգային առաջատար «Կասպերսկի» ընկերությունն օգոստոսի 23-ի երեկոյան, ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի Վիկտոր Համբարձումյանի անվան աստղադիտարանում, «Արեգակի և աստղային կոնվեկցիոն գոտիների և մթնոլորտների դինամիկան» խորագրով միջազգային սիմպոզիումի շրջանակում անցկացրել է KasperSKY FEST առաջին փառատոնը։
Փառատոնն անցկացվել է սիմպոզիումին մասնակից աստղագետների ու ՀՀ պետական կառույցների և առաջատար ընկերությունների տեղեկատվական անվտանգության ու տեխնոլոգիաների ոլորտների առաջատար մասնագետների մասնակցությամբ:
«KasperSKY FEST-ը համատեղում է տիեզերքի մասին գիտությունները և արվեստը։ «Կասպերսկի»-ի համար շատ կարևոր է, որ տեղեկատվական անվտանգության և տեխնոլոգիաների մասնագետները մշտապես իրազեկ լինեն մասնավորապես բնական գիտությունների վերջին նվաճումներին, ինչպես նաև մշակույթի զարգացման արդիական միտումներին։ Անկասկած, աշխարհի տարբեր երկրներից Բյուրական ժամանած առաջատար աստղագետների և արվեստագետների հետ շփումը մեծապես օգտակար եղավ վերոնշյալ ոլորտների հայաստանցի մասնագետների համար։ Եվ այս համգամանքը հաշվի առնելով՝ մեր ընկերությունը նախատեսում է ամենամյա դարձնել KasperSKY FEST փառատոնը»,- նշում է Հայաստանում և Վրաստանում «Կասպերսկի» ընկերության տարածքային ներկայացուցիչ Արմեն Կարապետյանը։
KasperSKY FEST-ի հյուրերը դիտել են Բյուրականի աստղադիտարանի երեք գմբեթներին ցուցադրված՝ աստղային երկնքի զարմանահրաշ պրոյեկցիաները, որոնցից մեկը նվիրված էր ակադեմիկոս, աշխարհահռչակ աստղաֆիզիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի կյանքին ու գործունեությանը։

• 24-08-2023 10:43:37   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство компании «Лаборатория Касперского» в Армении. Международный лидер в сфере кибербезопасности «Лаборатория Касперского» вечером 23 августа в Бюраканской обсерватории имени Виктора Амбарцумяна НАН РА, в рамках Международного симпозиума «Динамика конвекционных зон и атмосфер Солнца и звезд», провела Первый фестиваль KasperSKY FEST.
Фестиваль был проведен с участием астрономов-участников симпозиума и ведущих специалистов в областях информационной безопасности и технологий государственных структур и ведущих компаний РА.
«KasperSKY FEST сочетает в себе науку о космосе и искусство. Для «Лаборатории Касперского» очень важно, чтобы специалисты по информационной безопасности и технологиям всегда были в курсе последних достижений, в частности, естественных наук, а также актуальных тенденций развития культуры. Несомненно, общение с прибывшими в Бюракан из разных стран мира ведущими астрономами и деятелями искусства, было очень полезным для армянских специалистов из вышеуказанных сфер. И учитывая это, наша компания планирует сделать фестиваль KasperSKY FEST ежегодным»,- отмечает территориальный представитель компании «Лаборатория Касперского» в Армении и Грузии Армен Карапетян.
Гости KasperSKY FEST посмотрели удивительные проекции звездного неба, представленные на трех куполах Бюраканской обсерватории, одна из которых была посвящена жизни и деятельности академика, всемирно известного астрофизика Виктора Амбарцумяна.