• 26-09-2023 13:00:58   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: «Կասպերսկի» ընկերությունը հրապարակել է Cuba-ի մասնակցությամբ նոր կիբեռմիջադեպի հետաքննության արդյունքները: Սա շորթողների խումբ է, որը գրոհել է աշխարհով մեկ բազմաթիվ ընկերություններ, այդ թվում՝ Հյուսիսային Ամերիկայի, Եվրոպայի, Օվկիանիայի և Ասիայի առևտրային, լոգիստիկ, ֆինանսական, պետական կազմակերպություններ և արդյունաբերական ձեռնարկություններ:
Ընկերության տվյալներով՝ այս անգամ չարագործներին հաջողվել է ներդնել վնասաբեր ծրագրային ապահովում (ԾԱ), որը երկար ժամանակ աննկատ է մնացել ընդլայնված հայտնաբերման որոշ համակարգերի կողմից: 2022-ի դեկտեմբերին «Կասպերսկի» ընկերությունը վարակված ընկերություններից մեկի համակարգում հայտնաբերել է երեք կասկածելի ֆայլ։ Այդ ֆայլերը գործարկել են գործողությունների հաջորդականություն, որոնք հանգեցրել են նաև որպես Bughatch հայտնի komar65 վնասաբեր շտեմարանի ներբեռնմանը։ Դա մի բեկդոր է, որը ծավալվում է գործընթացի հիշողության մեջ և կատարում ներկառուցված շելլ-կոդ իրեն հատկացված հիշողության տարածքում՝ օգտագործելով Windows API (VirtualAlloc, CreateThread, WaitForSingleObject), իսկ հետո միանում է հրամանների սերվերին և սպասում հետագա հրահանգների: Այն կարող է ներբեռնել այնպիսի ծրագրեր, ինչպիսիք են Cobalt Strike Beacon-ը և Metasploit-ը: Գրոհի ընթացքում օգտագործվում է Veeamp գործիքը, ինչը նույնպես վկայում է Cuba խմբի  ներգրավվածության մասին։ Ընդ որում, որոշ պանակների անվանումներ նույնպես պարունակում են ռուսերեն բառեր, և դա կարող է ևս մեկ վկայություն լինել այն բանի, որ գործում է ռուսալեզու խումբ։
«Կասպերսկի»-ի փորձագետները բացահայտել են լրացուցիչ մոդուլներ, որոնք ընդլայնում են տվյալ վնասաբեր ԾԱ-ի ֆունկցիոնալությունը: Դրանց թվում կա, մասնավորապես, մոդուլ, որը տեղեկատվություն է հավաքում վարակված համակարգից և ուղարկում այն սերվեր HTTP POST-հարցման տեսքով։
Բացի այդ, VirusTotal-ում հայտնաբերվել են վնասաբեր ծրագրերի նոր տեսակներ, որոնց կիրառումը վերագրվում է Cuba-ի հեղինակներին։ Դրանցից մի քանիսը չեն հայտնաբերվել այլ մատակարարների լուծումներով: Դրանք Burntcigar վնասաբեր ԾԱ-ի նոր տարբերակներ են, որոնք հակավիրուսը շրջանցելու համար օգտագործում են ծածկագրված տվյալներ:
Միաժամանակ, որպես կանոն, Cuba ծածկագրիչը օգտագործում է միաֆայլ ծավալման տեխնիկաներ, որոնք թույլ են տալիս գործել առանց վնասաբեր շտեմարան բեռնելու, ինչը նշանակալիորեն դժվարացնում է սպառնալիքի հայտնաբերումը: Cuba-ի օպերատորներն օգտագործում են և՛ համընդհանուր հասանելի, և՛ իրենց ստեղծած վնասաբեր գործիքները, մշտապես կատարելագործում դրանք, ինչպես նաև օգտագործում են այնպիսի մարտավարություններ, ինչպիսին է BYOVD-ը (Bring Your Own Vulnerable Driver): Դա գրոհ է, որի ընթացքում չարագործները համակարգում կատարում են վնասաբեր գործողություններ օրինական ստորագրված խոցելի դրայվերների միջոցով:
«Մեր հետազոտությունները ցույց են տալիս արդիական կիբեռսպառնալիքների վերաբերյալ վերլուծական զեկույցներին ընկերությունների տեղեկատվական անվտանգության մասնագետների   հասանելիության կարևորությունը: Cuba-ի նման շորթողների խմբերը մշտապես զարգանում են և կատարելագործում իրենց մարտավարությունները, ուստի չափազանց կարևոր է մեկ քայլ առաջ լինել՝ հնարավոր գրոհներին արդյունավետ հակազդելու համար: «Կասպերսկի» ընկերությունում Threat Intelligence և MDR թիմերը սերտորեն փոխգործակցում են միմյանց հետ՝ մշտապես փոխանակելով տվյալները և կատարելագործելով մատուցվող ծառայությունները: Սպառնալիքների անընդհատ փոփոխվող լանդշաֆտի պայմաններում հնարավոր ռիսկերի մասին իրազեկվածությունը կիբեռհանցագործությունների հետևանքներից պաշտպանվելու կարևոր բաղադրիչներից է»,- հիշեցնում է «Կասպերսկի» ընկերության կիբեռանվտանգության փորձագետ Գլեբ Իվանովը։
Cuba խմբի տարբերակիչ առանձնահատկությունն այն է, որ դրա անդամները կեղծում են կոմպիլյացիայի ժամանակային նիշերը՝ հետազոտողներին մոլորության մեջ գցելու համար: Օրինակ՝ 2020-ին հայտնաբերված նմուշների ժամանակային նիշը թվագրված էր 2020-ի հունիսի 4-ով, իսկ ավելի նորերն իբր կոմպիլյացվել են 1992-ի հունիսի 19-ին: Շորթողների յուրահատուկ մոտեցումն այն է, որ նրանք ոչ միայն ծածկագրում են տվյալները, այլև հարմարեցնում են գրոհները գաղտնի տեղեկատվություն՝ ֆինանսական փաստաթղթեր, բանկային քաղվածքներ, ընկերությունների հաշիվներ և սկզբնական կոդ գողանալու համար: Ռիսկի են ենթակա հատկապես ԾԱ արտադրողները։

• 26-09-2023 12:42:58   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. «Лаборатория Касперского» опубликовала результаты расследования нового киберинцидента с участием Cuba. Это группа вымогателей, которая атаковала многие компании по всему миру, в том числе торговые, логистические, финансовые, государственные учреждения и промышленные предприятия в Северной Америке, Европе, Океании и Азии.
По данным компании, на этот раз злоумышленникам удалось внедрить вредоносное ПО, которое долгое время оставалось незамеченным некоторыми системами расширенного обнаружения. В декабре 2022 года «Лаборатория Касперского» обнаружила три подозрительных файла в системе одной из заражённых компаний. Эти файлы запустили последовательность действий, которые привели к загрузке вредоносной библиотеки komar65, также известной как Bughatch. Он представляет собой бэкдор, который разворачивается в памяти процесса и выполняет встроенный шелл-код в выделенном ему пространстве памяти, используя API Windows (VirtualAlloc, CreateThread, WaitForSingleObject), а затем подключается к командному серверу и ожидает дальнейших инструкций. Он может загружать такие программы, как Cobalt Strike Beacon и Metasploit. В ходе атаки используется инструмент Veeamp, что также указывает на причастность группы Cuba.
При этом некоторые папки также содержат в названии русские слова, и это может быть ещё одним свидетельством того, что действует русскоговорящая группа.
Эксперты «Лаборатории Касперского» выявили дополнительные модули, которые расширяют функциональность данного вредоносного ПО. Среди них есть, в частности, модуль, собирающий информацию с заражённой системы и отправляющий её на сервер в виде HTTP POST-запроса.
Кроме того, на VirusTotal были обнаружены новые типы вредоносных программ, использование которых приписывается авторам Cuba. Некоторые из них не были обнаружены решениями других поставщиков. Это новые версии вредоносного ПО Burntcigar, использующие зашифрованные данные для обхода антивируса.
При этом, как правило, шифровальщик Cuba использует техники однофайлового развёртывания, которые позволяют действовать без загрузки вредоносной библиотеки, что значительно затрудняет обнаружение угрозы. Операторы Cuba используют и общедоступные, и самописные вредоносные инструменты, постоянно совершенствуют их, а также используют такие тактики, как BYOVD (Bring Your Own Vulnerable Driver). Это атака, при которой злоумышленники выполняют вредоносные действия в системе с помощью легитимных подписанных уязвимых драйверов.
«Наши исследования демонстрируют важность наличия доступа к аналитическим отчётам об актуальных киберугрозах у ИБ-специалистов компаний. Группы вымогателей, такие как Cuba, всё время развиваются и совершенствуют свои тактики, поэтому крайне важно быть на шаг впереди для эффективного противодействия потенциальным атакам. В «Лаборатории Касперского» команды Threat Intelligence и MDR тесно взаимодействуют друг с другом, постоянно обмениваясь данными и совершенствуя предоставляемые услуги. В условиях постоянно меняющегося ландшафта угроз осведомлённость о возможных рисках — одна из важных составляющих защиты от последствий киберинцидентов», — напоминает Глеб Иванов, эксперт «Лаборатории Касперского» по кибербезопасности.
Отличительная черта группы Cuba — её участники подделывают временные метки компиляции, чтобы ввести исследователей в заблуждение. Например, временная метка образцов, найденных в 2020 году, была от 4 июня 2020 года, а более новые якобы скомпилированы 19 июня 1992 года. Уникальный подход вымогателей заключается в том, что они не только шифруют данные, но и кастомизируют атаки для кражи конфиденциальной информации, такой как финансовые документы, выписки из банков, счета компаний и исходный код. Особенно подвержены риску производители ПО.