• 27-09-2023 10:41:59   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Անցյալ շաբաթ աշխարհասփյուռ հայությունն ապրեց իր կյանքի մեծագույն ողբերգություններից մեկը, երբ Ադրբեջանը գրավեց Արցախը։
120 հազար արցախահայեր՝ տղամարդիկ, կանայք և երեխաներ, իրենց պատմական հայրենիքում հարձակման ենթարկվեցին նավթով հարուստ Ադրբեջանի կողմից՝ Իսրայելից, Ռուսաստանից, Պակիստանից և Արևելյան Եվրոպայից ներմուծված ժամանակակից զենքերով։
Հիմնական չարագործներն Ադրբեջանն ու նրա գործընկեր Թուրքիան են, որոնք մեղավոր են Արցախի ժողովրդի դեմ իրագործված զանգվածային հանցագործությունների մեջ։
Սակայն, մի քանի այլ մեղավորներ կան: Ուզում եմ սկսել այն ամոթալի դերակատարությունից, որն ունեցել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետն այս արհավիրքի մեջ։ 2001 թվականից սկսած, երբ Փաշինյանն անհայտ լրագրող էր, նա իր «Հայկական ժամանակ» թերթում գրել էր, որ «ես չեմ ընդումում այն տեսակետը, թե լավ դիվանագիտությունը կարող է այնպես անել, որ այդ [Արցախի] տարածքները չվերադարձնեն Ադրբեջանին... Մերը [հողը] թողած՝ ուզում ենք տեր լինել ուրիշին»։
Վարչապետ դառնալուց հետո Փաշինյանը բազմաթիվ հակասական հայտարարություններ արեց Արցախի վերաբերյալ՝ նախ վճռականորեն հայտարարելով, որ «Արցախը Հայաստան է, և վերջ», իսկ հետո՝ «Արցախը Ադրբեջանի մաս է»։ Թեև մի լրագրողի խոսքերը կարող են նշանակություն չունենալ, սակայն նրա՝ որպես վարչապետի հայտարարությունները չեն կարող անտեսվել։ Խաղն ավարտված է... Արցախը կորսված է, և այս իրականությունը հնարավոր չէ փոխել երկար ժամանակ։ Ինչպես միշտ, Փաշինյանն իր չարագործությունների համար մեղադրում է բոլորին, այդ թվում՝ նախկին ղեկավարներին, ներքին ընդդիմությանը և Ռուսաստանին։
Իրավիճակն ավելի սրելով, Փաշինյանը ձեռքերը լվաց Արցախից և հորդորեց նրա ղեկավարներին իրենց տարաձայնությունները հարթել Ադրբեջանի հետ։ Փաշինյանը հիմնականում վատ զինված 120 հազար արցախահայերին նետեց ադրբեջանական կատաղի գայլի երախը։ Ինչպե՞ս կարող է փոքրիկ Արցախը բանակցել հզոր Ադրբեջանի հետ։ Փաշինյանն անտեսեց այն հանգամանքը, որ արցախահայերը պաշտպանելն իր սահմանադրական պարտականությունն էր, քանի որ նրանք Հայաստանի քաղաքացիներ են։ Նա ամիսներ շարունակ ծիծաղելի խոստում էր տալիս, որ արցախահայության իրավունքներն ու անվտանգությունը պաշտպանվելու են Ադրբեջանի քաղաքացի դառնալուց հետո։ Անհավատալիորեն, Փաշինյանն անցյալ շաբաթ՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստից մի քանի ժամ առաջ հայտարարեց, որ Արցախում հայ խաղաղ բնակիչների կյանքն ապահով է Ադրբեջանի հարձակումից հետո։ Քիչ անց Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը Անվտանգության խորհրդում հայտարարեց, որ Ադրբեջանը զբաղված է արցախահայերի էթնիկ զտմամբ։ Ադրբեջանի արտգործնախարարն անմիջապես ՄԱԿ-ին հայտնեց երկու հայ ղեկավարների հակասական հայտարարությունների մասին՝ դրանով իսկ վարկաբեկելով Հայաստանի հեղինակությունը ողջ աշխարհի առաջ։ Այդ ընթացքում, հարյուրավոր արցախահայեր զոհվեցին ու վիրավորվեցին, իսկ հազարավորներն էլ անհետ կորան Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով։
Անցյալ շաբաթ, երբ Ադրբեջանի ուժեղ զինուժը ներխուժեց Արցախից մնացած հատվածը, Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը չի խառնվելու հակամարտությանը՝ դրանով իսկ կանաչ լույս վառելով Ադրբեջանի առաջ՝ Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ամեն տեսակ սարսափելի հանցագործություններ կատարելու համար։ Փաշինյանը սխալ պատկերացում ուներ, որ երբ Արցախը վերադարձվի Ադրբեջանին, Հայաստանցիները կապրեն խաղաղության մեջ։ Ցավոք սրտի, սա ճշմարտությունից շատ հեռու է։ Ադրբեջանի նախագահը, իր առջև տեսնելով ռազմական առումով թույլ Հայաստանն ու նրա ղեկավարին, որը չի իմանում, թե ինչ է անում, կանգ չի առնի Արցախը նվաճելուց հետո։ Ալիևը շարունակելու է թուլացած Փաշինյանից զիջումներ պահանջել և Հայաստանի Հանրապետության ավելի ու ավելի շատ տարածքներ գրավել։ Ալիևը բազմիցս ու կեղծորեն հայտարարել է, որ ամբողջ Հայաստանը «Արևմտյան Ադրբեջան» է։ 2020 թվականի պատերազմից ի վեր Ադրբեջանի զորքերը գրավել են Հայաստանի տարածքի մի մասը և մտադիր չեն հեռանալ։ Իմ մտավախությունն այն է, որ Ալիևը շարունակելու է ներխուժումները Հայաստան, մինչև որ տիրանա ամբողջ երկրին։ Ուստի Փաշինյանի այն պնդումը, թե հայերը Հայաստանում հանգիստ կապրեն խաղաղության մեջ Արցախը լքելուց հետո, անմտություն է։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն արագորեն շահարկեց Փաշինյանի կապիտուլյացիան և բազմիցս ասաց աշխարհին՝ քանի որ Հայաստանի վարչապետն ընդունել է, որ Արցախն Ադրբեջանի մաս է, ապա այդ շրջանն իր երկրի ներքին խնդիրն է, և ոչ ոք իրավունք չունի միջամտելու։ Դրանից անմիջապես հետո Ռուսաստանի ղեկավարները, այդ թվում՝ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, բազմիցս հայտարարեցին, որ Փաշինյանն է, որ զիջել է Արցախը։
Այդուհանդերձ, Ռուսաստանն ունի մեղքի իր բաժինն այն ամենի մեջ, ինչ տեղի է ունենում վերջին երեք տարիներին, և ինչ տեղի ունեցավ Արցախում անցած շաբաթ։ Ռուս խաղաղապահները, որոնց 2020 թվականի համաձայնագրով հանձնարարվել էր պաշտպանել Արցախի բնակչությանը և բաց պահել Լաչինի միջանցքը մինչև 2025 թվականը, բոլորովին ձախողեցին կատարել իրենց պարտականությունները։ Ռուսաստանը նույնիսկ չփորձեց պաշտպանել Հայաստանի Հանրապետության սահմանները, ինչպես պահանջում է Հայաստանի, Ռուսաստանի և նախկին ԽՍՀՄ մի քանի այլ հանրապետությունների միջև ստորագրված ՀԱՊԿ պայմանագիրը։ Ռուսաստանի անգործությունը և Փաշինյանի՝ Արցախից հրաժարվելը հանգեցրին 120 հազար արցախահայության կրած վիթխարի մարդկային ողբերգությանը։
Միջազգային հանրությունը նույնպես մեղավոր է արցախահայերի տառապանքներն անտեսելու մեջ, որոնք Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով ինն ամիս սոված մնալուց հետո, կորցրեցին իրենց պատմական հայրենիքը։
Բազմաթիվ անօգուտ խոսքեր ասելուց բացի, աշխարհում ոչ ոք մատը մատին չխփեց այս մարդկանց փրկելու և նրանց իրավունքները պաշտպանելու համար: Բոլոր միջազգային օրենքները, մարդու իրավունքները, արդարության մասին հասկացությունները փուչիկ էին: Նույնքան անօգուտ էին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, Արդարադատության միջազգային դատարանը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, Եվրամիությունը, Եվրոպական խորհուրդը և բազմաթիվ երկրների, այդ թվում նաև ԱՄՆ-ի պաշտոնյաների հայտարարությունները: Ինչպես մենք բոլորս գիտենք՝ ուժն է ծնում իրավունք։ Ուրիշ ոչինչ նշանակություն չունի:
Այժմ աշխարհասփյուռ հայության առաջնահերթ խնդիրն է՝ անհապաղ հեռացնել Փաշինյանին, քանի որ նա մերժում է հրաժարական տալ և ամեն օր ավելի խոր փոս է փորում Հայաստանի համար։ Եթե Փաշինյանին շուտով չփոխարինի մի հմուտ և ազգայնական ղեկավար, որը կպաշտպանի Հայաստանի շահերը, հայ ժողովուրդը կարող է ի վերջո կորցնել իր հայրենիքը, այս անգամ ընդմիշտ...
Փաշինյանին փոխարինելուց հետո Հայաստանի նոր ղեկավարը պետք է մի կողմ դնի մնացած բոլոր հարցերը և անհապաղ զբաղվի հսկայական քանակությամբ ժամանակակից սպառազինություն ձեռքբերումով՝ երկրի սահմանները հետագա ներխուժումներից պաշտպանելու համար։
Հազարամյակներ շարունակ սին հույսեր տածելուց և սպասելուց հետո, որ օտար ուժերը կգան և կփրկեն Հայաստանը, վաղուց ժամանակն է, որ հայերը վերջապես գիտակցեն, որ ոչ ոք երբեք չի գալու իրենց փրկի: Իրենք պետք է իրենց փրկեն...

Artsakh is Lost After Being Abandoned By Armenia, Russia and the West
Last week, Armenians worldwide experienced one of the biggest tragedies of their lives after Azerbaijan occupied Artsakh.
120,000 Artsakh Armenians -- men, women and children -- were attacked in their historic homeland by advanced weapons imported by oil-rich Azerbaijan from Israel, Russia, Pakistan and Eastern Europe.
The main evil-doers are Azerbaijan and its partner Turkey which are guilty of committing mass crimes against the people of Artsakh.
However, there is plenty of blame to go around. I want to start with the shameful role that Armenia’s Prime Minister has played in this disaster. Starting from 2001, while Pashinyan was an unknown journalist, he wrote in his Haykakan Jamanak newspaper that “through diplomacy, it is not possible not to return these [Artsakh] territories to Azerbaijan…. Having abandoned our own lands, we are trying to be the owners of someone else’s land.” After becoming Prime Minister, Pashinyan made numerous contradictory statements regarding Artsakh, first stating emphatically that “Artsakh is Armenia, that’s it,” and then, “Artsakh is part of Azerbaijan.” While the words of a journalist may not matter, his statements as Prime Minister cannot be dismissed. Game over! Artsakh is lost and nothing is expected to change that reality for a long time. As always, Pashinyan blames everyone else for his misdeeds, including the former leaders, the domestic opposition, and Russia.
To make matters worse, Pashinyan washed his hands from Artsakh and urged its leaders to sort out their differences with Azerbaijan. Pashinyan basically threw 120,000 poorly-armed Artsakh Armenians to the big bad Azeri wolf. How can tiny Artsakh negotiate with powerful Azerbaijan? Pashinyan ignored the fact that since Artsakh Armenians are citizens of Armenia, it was his constitutional duty to protect them. For months, he made the laughable promise that the rights and security of Artsakh Armenians will be protected after they become citizens of Azerbaijan. Ridiculously, Pashinyan announced last week, a couple of hours before the UN Security Council meeting, that the lives of Armenian civilians in Artsakh were secure after Azerbaijan’s attack. Shortly thereafter Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan told the Security Council that Azerbaijan is engaged in ethnic cleansing of Artsakh Armenians. Azerbaijan’s Foreign Minister immediately pointed out to the UN the contradictory statements by the two Armenian leaders, thus undermining Armenia’s credibility in front of the whole world. In the meantime, hundreds of Artsakh Armenians were killed and wounded, and thousands are missing as a result of Azerbaijan’s attack.
Last week, when Azerbaijan’s strong military invaded what remained of Artsakh, Pashinyan announced that Armenia will not get involved in the conflict, thus giving the green light to Azerbaijan to commit all sorts of horrible crimes on the people of Artsakh. Pashinyan has held the mistaken notion that once Artsakh is returned to Azerbaijan, citizens of Armenia will live in peace. Regrettably, this is the farthest thing from the truth. Azerbaijan’s President, seeing in front of him a militarily weak Armenia and a leader who has no idea what he is doing, will not stop after his conquest of Artsakh. Aliyev will keep on demanding concessions from the weakling Pashinyan and occupy more and more territories of the Republic of Armenia. Aliyev has repeatedly and falsely claimed that all of Armenia is “Western Azerbaijan.” Since the 2020 war, Azerbaijan’s troops occupied portions of Armenia’s territory and have no intention of leaving. My fear is that Aliyev will continue making incursions into Armenia, until he takes over the whole country.
Therefore, Pashinyan’s premise that Armenians in Armenia will leave in peace after abandoning Artsakh is absurd.
Azerbaijan’s President Ilham Aliyev quickly capitalized on Pashinyan’s capitulation and repeatedly told the world that since Armenia’s Prime Minister admitted that Artsakh is part of Azerbaijan, that region is his country’s internal issue and no one has the right to intervene. Shortly thereafter, Russia’s leaders, including President Vladimir Putin and Foreign Minister Sergey Lavrov, repeatedly stated that Pashinyan is the one who relinquished Artsakh.
Nevertheless, Russia has its own share of guilt for what has been taking place in the last three years, and what happened in Artsakh last week. The Russian peacekeepers, who were mandated by the 2020 agreement to safeguard the population of Artsakh and keep the Lachin Corridor open until 2025, failed miserably to carry out their responsibilities. Russia did not even try to protect the borders of the Republic of Armenia, as required by the CSTO agreement signed between Armenia, Russia and several other former Soviet Republics. Russia’s inaction and Pashinyan’s relinquishment of Artsakh resulted in the massive human tragedy suffered by 120,000 Artsakh Armenians.
The international community is also guilty of ignoring the suffering of Artsakh Armenians who lost their historic homeland after being starved for nine months due to the blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan. Other than saying a lot of useless words, no one in the world lifted a finger to rescue these people and defend their rights. All international laws, human rights, and notions of justice were a lot of hot air. Equally useless were the UN Security Council, the International Court of Justice, European Court of Human Rights, European Union, European Council, and statements by officials of many countries, including the United States. As we all know, might makes right. Nothing else matters.
The top priority of Armenians worldwide now is seeking the immediate ouster of Pashinyan, since he is refusing to resign and digging a deeper hole for Armenia with every passing day. Unless Pashinyan is replaced soon by a competent and nationalistic Armenian who protects Armenia’s interests, Armenians may end up losing their homeland, this time for good!
After Pashinyan is replaced, Armenia’s new leader has to put all other issues aside and immediately acquire a massive amount of advanced weapons to defend the country’s borders from further incursions.
After vainly hoping and waiting for thousands of years for a foreign power to come and save Armenia, it is high time that Armenians finally realize that no one will ever come to rescue them. They need to save themselves!