• 04-10-2023 12:27:17   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Բազմաթիվ արդարացի բողոքներ կան Արցախի կորստի հարցում Ռուսաստանի խայտառակ դերի և Հայաստանի սահմանները պաշտպանելու հարցում անգործության մասին։ Այնուամենայնիվ, շատ դժգոհություններ կան նաև միջազգային հանրության, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգների անտարբերությունից՝ Արցախի և Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի նկատմամբ։
30 տարի շարունակ Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Մինսկի խումբը, որի կազմում են արցախյան հակամարտության միջնորդները՝ ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը, բազմիցս հայտարարություններ է արել ուժի կիրառման անընդունելիության մասին՝ հորդորելով հակամարտությունը կարգավորել խաղաղ բանակցությունների միջոցով։
Սակայն, ի հեճուկս նման բարի մտադրությունների, երբ Ադրբեջանը երեք տասնամյակ շարունակ սահմանի վրա հաճախակի գնդակոծություններով հարձակվում էր Արցախի և Հայաստանի վրա, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պարզապես անիմաստ հայտարարություններ էր անում՝ կոչ անելով երկու կողմերին չդիմել բռնության։ ԵԱՀԿ-ն, սակայն, երբեք իրեն նեղություն չի տվել  մատնացույց անել մեղավոր կողմին՝ Ադրբեջանին, դրանով իսկ հանցագործին հավասարեցնելով զոհին:
Նման անարդար հայտարարությունները խրախուսեցին Ադրբեջանին լկտիաբար շարունակել իր հարձակումները, որի գագաթնակետը 2020 թվականին Արցախի դեմ սանձազերծված զանգվածային պատերազմն էր, որին հաջորդեցին ներխուժումները Հայաստանի տարածք։ Անցյալ ամիս Ադրբեջանը խախտեց 2020 թվականին ստորագրած համաձայնագիրը, որը թույլ էր տալիս ռուս խաղաղապահներին պաշտպանել Արցախում մնացած բնակչությանը մինչև 2025 թվականը։ Իլհամ Ալիևը, քաջ գիտակցելով, որ ոչ մի օտար երկիր չի միջամտի իր հարձակումները կասեցնելու համար, իրականացրեց Արցախի 120 հազար բնակիչների էթնիկ զտում և նրանց վտարեց իրենց պատմական հայրենիքից։
2023 թվականի սեպտեմբերի 14-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար Յուրի Քիմը Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի առջև հավաստիացրեց. «Մենք չենք հանդուրժի որևէ ռազմական գործողություն։ Մենք չենք հանդուրժի որևէ հարձակում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ»։ Մի քանի օր անց Ադրբեջանը հարձակվեց և բռնագրավեց Արցախը՝ համոզված լինելով, որ ԱՄՆ կառավարությունը բլեֆ է անում։
Բնականաբար, ոչ ոք չէր սպասում, որ ԱՄՆ-ը կամ որևէ այլ մեծ տերություն զորք կուղարկի Արցախն ու Հայաստանը պաշտպանելու համար, բայց պարզապես Ադրբեջանին կոչ անել չփակել Լաչինի միջանցքը կամ զերծ մնալ ուժի կիրառումից, անիմաստ էր։ Միջազգային հանրությունը նույնիսկ պատժամիջոցներ չկիրառեց Ադրբեջանի նկատմամբ, քանի որ նրա գազն ու նավթն ավելի արժեքավոր էին, քան հայերի արյունը։
Իրավիճակն ավելի վատթարացնելով՝ 2020 թվականի պատերազմից ի վեր Արցախի և Հայաստանի վրա Ադրբեջանի բազմիցս հարձակումներն անտեսելուց հետո՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության տնօրեն Սամանթա Փաուերը վերջապես անցյալ շաբաթ ժամանեց Հայաստան՝ իր հետ բերելով նախագահ Ջո Բայդենը նամակը, որը շատ գեղեցիկ խոսքեր էր պարունակում հայ ժողովրդի հասցեին, բայց կրկին ոչ մի գործողություն։
Առավել ցնցող է, որ Փաուերն առաջարկեց ողորմելի 11․5 միլիոն դոլարի չափով մարդասիրական օգնություն 120 հազար ընչազուրկ արցախցի փախստականներին: Դա գրեթե 96 դոլար է յուրաքանչյուր փախստականի համար, որը զրկվել է կացարանից, սննդից, դեղորայքից և առաջին անհրաժեշտության այլ պարագաներից: Սա խայտառակ գումար է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի տարեկան 50 միլիարդ դոլար բյուջեի համեմատ: Նրա այցը շատ ուշացած էր և մեծապես անօգուտ:
Մի քանի այլ երկրներ և միջազգային գործակալություններ նույնպես խոստացել են օգնություն ցուցաբերել արցախահայությանը. Ֆրանսիան (7․4 միլիոն դոլար), Գերմանիան (5․3 միլիոն դոլար), Եվրամիությունը (5․3 միլիոն դոլար), Շվեդիան (1․3 միլիոն դոլար), Կանադան (1․85 միլիոն դոլար), Դանիան (140 000 դոլար), ՄԱԿ-ի փախստականների գործակալությունը՝ ՄԱԿ ՓԳՀ-ը, (գումարը նշված չէ), Ճապոնիան (գումարը նշված չէ), Իսպանիան (գումարը նշված չէ): Հայաստանը հատկացրել է 25 միլիոն դոլար (յուրաքանչյուր փախստականի՝ միանվագ 250-ական դոլար), ավելացրած ամսական 125 դոլար վարձակալության և կոմունալ ծառայությունների համար՝ 6 ամսով։ Կիպրոսի կառավարությունը Արցախի փախստականներին հրավիրել է վերաբնակվելու Կիպրոսում։ Սակայն այս տեղահանված հայերին Հայաստանից դուրս տանելը լավ գաղափար չէ։
Բացի այդ, տասնյակ հայկական կազմակերպություններ ամբողջ Սփյուռքում գումարներ են հավաքում արցախցի փախստականներին օգնելու համար։ Հայաստանում կան նաև բազմաթիվ բարեգործական կազմակերպություններ և բիզնեսներ, որոնք օգնում են արցախահայությանը գումարներով, պարագաներով կամ ծառայություններով։ Հայաստանի ֆինանսների նախարարությունը բանկային հաշիվ է բացել հանրության կողմից նվիրատվություններ ստանալու համար։ Կա նաև գրասենյակ, որն ստեղծել է Հայաստանի կառավարությունը՝ առաջարկվող օգնության բաշխումը համակարգելու համար։
Եթե որևէ մեկը կարծում է, որ խոստացված օգնությունը մեծ գումար է, այն իրականում չնչին է` համեմատած գալիք ամիսների և տարիների փախստականների հսկայական կարիքների հետ: Մյուս կողմից, Ուկրաինան մինչ այժմ 80 միլիարդ դոլար է ստացել ԱՄՆ-ից իր ռազմական, ֆինանսական և հումանիտար կարիքների համար։ Բացի այդ, ևս 41 երկիր տասնյակ միլիարդավոր դոլարներ են ներդրել Ուկրաինայում։
Բայդենի վարչակազմի կողմից կոնկրետ գործողությունների բացակայությունը, բացի արցախցի փախստականներին 11․5 միլիոն դոլարի խոստումից, խիստ հիասթափեցրել է բազմաթիվ ամերիկահայերի։ Զարմանալի է, որ նախագահ Բայդենը, լինելով փորձառու քաղաքական գործիչ և հաջորդ տարի վերընտրվելու թեկնածու, որը ԱՄՆ-ի պատմության մեջ գործող նախագահի համար ունի ամենացածր վարկանիշներից մեկը, ավելի շատ ջանք չգործադրեց ամերիկահայ ընտրողներին գրավելու համար:
Նույնիսկ եթե նախագահ Բայդենին չեն հետաքրքրում Հայաստանն ու Արցախը, նա պետք է գոնե մտածեր իր սեփական շահի մասին, որն իր վերընտրվելու համար ձայներ հավաքելն է։

• 04-10-2023 12:27:17   | Armenia  |  Politics
There are many justified complaints about Russia’s shameful role in the loss of Artsakh and inaction in coming to the defense of Armenia’s borders. However, there is also a lot to complain about the indifference by the international community, including the United States, about Azerbaijan’s aggression against Artsakh and Armenia.
For 30 years, the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group, composed of the United States, France and Russia, the mediators in the Artsakh conflict, issued repeated statements about the unacceptability of the use of force, urging the settlement of the dispute through peaceful negotiations.
However, contrary to such well-intentioned words, when Azerbaijan repeatedly attacked Artsakh and Armenia with frequent shootings at the border for three decades, the OSCE Minsk Group simply issued meaningless statements, urging both sides not to engage in violence. The OSCE, however, never bothered to point a finger at the guilty party -- Azerbaijan -- thus equating the victimizer with the victim.
Such unjust statements encouraged Azerbaijan to brazenly continue its attacks, culminating in the unleashing of a massive war against Artsakh in 2020, followed by incursions into the territory of Armenia. Last month, Azerbaijan violated the agreement it signed in 2020 to allow Russian peacekeepers to protect the remnants of Artsakh’s population until 2025. Pres. Ilham Aliyev, knowing full well that no foreign country would intervene to stop his attacks, ethnically cleansed the 120,000 inhabitants of Artsakh and drove them out of their historical homeland.
On Sept. 14, 2023, the Acting Assistant Secretary of State Yuri Kim testified before the Senate Foreign Relations Committee: “We will not tolerate any military action. We will not tolerate any attack on the people of Nagorno-Karabakh.” Days later, Azerbaijan attacked and occupied Artsakh confident that the U.S. government was bluffing.
Naturally, no one expected the United States or another major power to send troops to defend Artsakh and Armenia, but merely urging Azerbaijan not to block the Lachin Corridor or refrain from the use of force is an exercise in futility. The international community did not even impose sanctions on Azerbaijan because its gas and oil was more valuable than Armenian blood.
To make matters worse, after ignoring Azerbaijan’s repeated attacks on Artsakh and Armenia since the 2020 war, Samantha Power, the Administrator of U.S. Agency for International Development (USAID), finally arrived in Armenia last week, bringing along a letter from Pres. Joe Biden which contained a lot of sweet words for Armenians, but once again, no action.
Even more shocking, Power offered the pitiful amount of $11.5 million in humanitarian aid to the 120,000 destitute Artsakh refugees. That’s almost $96 for each refugee, deprived of housing, food, medicines and other basic necessities. This is a shameful amount of money compared to the USAID’s annual budget of $50 billion. Her visit was too late and accomplished too little.
Several other countries and international agencies also pledged assistance to the Artsakh Armenians: France ($7.4 million), Germany ($5.3 million), the European Union ($5.3 million), Sweden ($1.3 million), Canada ($1.85 million), Denmark ($140,000), United Nations Refugee Agency, UNHCR (amount unspecified), Japan (amount unspecified), Spain (amount unspecified). Armenia committed $25 million, plus $125 for rent and utilities per month for six months for each refugee. The government of Cyprus invited the Artsakh refugees to resettle in Cyprus. However, it is not a good idea to take these displaced Armenians out of Armenia.
In addition, dozens of Armenian organizations throughout the Diaspora are raising funds to help the Artsakh refugees. There are also many charitable organizations and businesses in Armenia that are helping the Artsakh Armenians with funds, supplies or services. Armenia’s Ministry of Finance opened a bank account to receive donations from the public. There is also an office set up by the Armenian government to coordinate the distribution of the offered assistance.
Just in case someone thinks that the pledged assistance is a lot of money, it is in fact a negligible amount compared to the vast needs of the refugees for the months and years to come. Ukraine, on the other hand, has received so far $80 billion from the United States for its military, financial and humanitarian needs. In addition, 41 other countries have contributed tens of billions of dollars to Ukraine.
The lack of concrete action by the Biden Administration, aside from pledging $11.5 million to the Artsakh refugees, has highly disappointed many Armenian-Americans. It is surprising that Pres. Biden, an experienced politician and candidate for reelection next year, who has one of the lowest ratings in the history of the United States for an incumbent president, has not made more of an effort to win over Armenian-American voters. Even if Pres. Biden does not care about Armenia and Artsakh, he should have at least cared about his own self-interest, which is getting votes for his own re-election.