• 20-10-2023 11:06:04   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը շուրջ 200 տոննա բարձր սննդային արժեք ունեցող չոր սնունդ կտրամադրի Արցախից բռնի տեղահանված 5000 ընտանիքների: Ըստ հաշվարկների՝ այն կարող է բավարարել չորս հոգանոց ընտանիքի 20-օրյա սննդի պահանջարկը:
Սննդի բաշխումը կիրականացվի պետական կառույցների և բարեգործական կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ, որոնք ներգրավված են բռնի տեղահանվածներին մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերման գործում:
«Այս փուլում, երբ արցախցիները հրատապ կարիքներ ունեն, մենք պատրաստ ենք օգնություն ցուցաբերել՝ սկսած առօրյա կարիքներից։ Չոր սննդամթերքը, ինչպիսին են մակարոնեղենը, ալյուրի տարբեր տեսակները և բարձրորակ կաթի փոշին, հասանելի կլինեն թիրախային բաշխման համար»,- նշում է գործակալության արցախյան նախագծերի ղեկավար Գրիգորի Մարտիրոսյանը։
Շուրջ 600,000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ սննդամթերքը հնարավոր է եղել ձեռքբերել «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության նվիրատուների և Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքի աջակցությամբ: «Մեր գործընկերների և աջակիցների հետ միասին ուրախ ենք օգնել արցախցի տեղահանված ընտանիքներին: Մենք հասկանում ենք, որ երկարաժամկետ, համակարգային և համաձայնեցված մոտեցում է պահանջվում այս չափազանց դժվարին պայմաններում արցախցիների համար կեցության արժանապատիվ հնարավորություններ ապահովելու համար: Մենք կանենք հնարավոր ամեն ինչ, որ մասնակից լինենք այդ ջանքերին, և ես գիտեմ, որ Ռուբենը շատ շնորհակալ է յուրաքանչյուրին, ով աջակցում է Արցախի ժողովրդին այս դժվարին պահին։ Այս փուլում կենտրոնանալով հրատապ կարիքների վրա՝ մենք նախատեսում ենք առաջիկայում հնարավորություններ ստեղծել կրթության, հմտությունների զարգացման և վերապատրաստման ծրագրերի միջոցով արցախցիների ներուժը զարգացնելու համար»,- նշում է Ռուբեն Վարդանյանի կինը՝ Վերոնիկա Զոնաբենդը։
Ռուբեն Վարդանյանի կողմից 2022 թվականին հիմնադրված «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության նպատակն ի սկզբանե Արցախի կայուն սոցիալ-տնտեսական և մշակութային զարգացման խթանումն էր: Երբ սկսվեց շրջափակումը, գործակալությունն իր ջանքերը կենտրոնացրեց Արցախի բնակչությանը մարդասիրական օգնության, այդ թվում՝ սննդի մատակարարման, առաջնային առողջապահության և այլ ոլորտներում աջակցության ցուցաբերման  խնդիրների վրա:

20-10-2023 11:00:04 | Армения | Пресс-релизы
Агентство территориального развития «Мы — наши горы» передаёт пяти тысячам (5 000) семей, насильственно перемещенным из Арцаха (Нагорного Карабаха), 200 тонн сухих продуктов с высокой пищевой ценностью. По предварительным расчётам, это соответствует пищевой ценности 20-дневного продовольственного рациона семьи из четырёх человек.
Продукты питания будут распределяться в партнёрстве с государственными органами и благотворительными организациями, которые оказывают гуманитарную поддержку насильственно перемещенным лицам. «Народ Арцаха испытывает тяжёлую нужду, и мы готовы оказать ему помощь и обеспечить людей самым необходимым. Сухие продукты, такие как макаронные изделия, несколько видов муки и высококачественное сухое молоко, будут раздаваться адресно», — заявил руководитель арцахских проектов агентства Григорий Мартиросян.
Продовольственный запас стоимостью порядка 600 000 долларов создан на средства, пожертвованные донорами агентства «Мы — наши горы» и семьёй Рубена Варданяна. «Мы рады помочь перемещённым арцахским семьям вместе с нашими партнёрами и единомышленниками, — сказала Вероника Зонабенд, супруга Рубена Варданяна. — Мы понимаем, что для того, чтобы в этих крайне тяжёлых условиях арцахцы могли жить достойно, потребуется скоординированная и системная работа вдолгую. С нашей стороны мы сделаем для этого всё, и я знаю, что Рубен благодарен каждому, кто поддержал жителей Арцаха в эту трудную минуту. Сейчас мы сосредоточили усилия на том, чтобы удовлетворить первоочерёдные потребности людей, но вскоре планируем также предложить им образовательные программы, тренинги и курсы повышения квалификации, которые помогут им развить свой потенциал».
Агентство «Мы — наши горы» было основано Рубеном Варданяном в 2022 году. Первоначально его целью было создать условия для устойчивого социально-экономического и культурного развития Арцаха. С началом блокады агентство сосредоточило свою работу на чрезвычайной гуманитарной помощи жителям: создании продовольственного запаса, оказании первичной медицинской помощи, поддержке детей, молодёжи и женщин. Целенаправленный подход агентства «Мы — наши горы» основан на общечеловеческих ценностях, уважении, честности и мужестве и соответствует его миссии расширять права и возможности арцахцев.