• 25-10-2023 11:32:24   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Անկախ նրանից՝ ինձ դուր է գալիս Հայաստանի վարչապետը, թե ոչ, ուզում եմ արդար լինել նրա նկատմամբ։ Ես գովում եմ նրան, երբ նա ինչ-որ բան ճիշտ է անում և քննադատում՝ որևէ բան սխալ անելու դեպքում:
Օրինակ՝ 2019 թվականի ապրիլին ես Նիկոլ Փաշինյանին գովաբանող հոդված գրեցի՝  Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) նրա ունեցած ելույթի համար։ Ահա թե ինչ եմ գրել այն ժամանակ. «Փաշինյանը տպավորիչ ելույթ ունեցավ 47 եվրոպական երկրների ներկայացուցիչների առաջ։ Առավել տպավորիչ էին վարչապետի պատասխանները նրանց տասնյակ հարցերին։ Մինչ նրա ելույթը նախապատրաստված էր, հարցերը հանպատրաստից էին, և պատասխանները պետք է տրվեին տեղում»։
Փաշինյանն իմ հոդվածը հրապարակեց իր  ֆեյսբուքյան էջում, որն ավելի քան մեկ միլիոն հետևորդ ունի։ Ահա նրա ավելացրած մեկնաբանությունը. «Ուրախ եմ, որ սփյուռքի ամենահեղինակավոր թերթերից մեկը՝ «Կալիֆորնիա կուրիերը», այսպես է գնահատել ԵԽԽՎ-ում իմ ունեցած ելույթը»: Իմ հոդվածը ստացել է 4000 հավանում, 197 կիսում և 185 մեկնաբանություն։
Այժմ ես կմեկնաբանեմ Փաշինյանի ելույթը, որ նա ունեցել է Եվրախորհրդարանում (Ստրասբուրգ, Ֆրանսիա) 2023 թվականի հոկտեմբերի 17-ին։
Փաշինյանն իր ելույթում 21 անգամ օգտագործեց «ժողովրդավարություն» կամ «ժողովրդավարական» բառերը՝ Հայաստանի ներկայիս իշխանությանը բնութագրելու համար։ Նա ընդգծեց, որ ժողովրդավարությունն ապահովում է «անվտանգություն, խաղաղություն, միասնականություն, բարեկեցություն և երջանկություն»: Ցավոք, Հայաստանը չի վայելում այս հատկանիշներից և ոչ մեկը, քանի որ Արցախը կորսված է, իսկ ադրբեջանական զորքերը 2021 թվականից տեղակայված են Հայաստանի սահմաններում։ Հայաստանի խնդիրներն առավելապես պայմանավորված են նրա ղեկավարի անկարողությամբ։ Փաշինյանը իշխանության եկավ ժողովրդավարական արժեքներ քարոզելու քողի տակ, բայց վերջում խախտեց ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունքները։ Այն, ինչ հիմա ունենք Հայաստանում, միանձնյա իշխանություն է։ Փաշինյանը ոչ մեկին չի լսում՝ լինի նախարար, խորհրդական, իր կուսակից, խորհրդարանական մեծամասնություն, թե նախագահ։ Նա միայնակ է կայացնում բոլոր որոշումները։ Նա իր ելույթում պնդեց, որ Հայաստանը «պարզապես կաթվածահար կլիներ, կկորցներ իր անկախությունն ու ինքնիշխանությունը, եթե չլիներ ժողովրդավար»։
Փաշինյանը կեղծորեն ասաց, որ իր կառավարությունը «չի խախտել ժողովրդավարության որևէ սկզբունք»։ Փաստն այն է, որ Փաշինյանը Հայաստանը վերածել է ոստիկանական պետության։ Երբ նա առաջին անգամ եկավ իշխանության, նա վարչապետի նստավայր գնում էր հեծանիվով։ Այժմ նա թաքնվում է հարյուրավոր ոստիկանների հետևում, նախքան ոտքը դռնից դուրս հանելը: Բարձր աշխատավարձեր և պարգևավճարներ ստացող ոստիկանները ծեծում և ձերբակալում են ցուցարարներին։
Փաշինյանի քաղաքական հակառակորդներին դատարանում շինծու մեղադրանքներով են ամբաստանում։ Նա իրեն քննադատողներին սպառնացել է «փռել ասֆալտին»  և «ծեփել պատերին»: Անհավատալիորեն, 2021 թվականի հունիսին խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ նա մուրճ էր ճոճում օդում՝ սպառնալով ջարդել իր ներքին հակառակորդների գլուխները։ Մի՞թե դա ժողովրդավարություն է:
Նույնիսկ սփյուռքահայերը զերծ չեն մնացել Փաշինյանի բռնապետական վարչակարգի երկար ձեռքից։ Հայաստանից դուրս նրան քննադատողներին արգելված է մուտք գործել հայրենիք Երևանի օդանավակայան ժամանելուց հետո։ Ի՞նչ է պատահել խոսքի ազատության ժողովրդավարական սկզբունքին։
Փաշինյանը 2021 թվականի մայիսի 12-ին Ադրբեջանի հարձակումը Հայաստանի վրա որակեց որպես «սադրանք, որը տեղի ունեցավ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ… մոտալուտ խորհրդարանական ընտրությունները ձախողելու և Հայաստանի պետականությունը կաթվածահար անելու կամ առնվազն դրածո կառավարության ձևավորելու նպատակով»։
Փաստն այն է, որ Ադրբեջանի հարձակումը Հայաստանի վրա կապ չուներ խորհրդարանական ընտրությունների հետ։ Նման հարձակումներ եղել են ընտրություններից առաջ և հետո։ Ավելին, Ալիևը Փաշինյանին տապալելու պատճառ չունի, քանի որ նա անվերջ զիջումներ է անում Ադրբեջանին Արցախի և Հայաստանի հարցում։
Փաշինյանն իր ելույթում պարծեցավ, որ Հայաստանը կարողացել է տեղավորել Արցախի 100 հազար փախստականներին. Նա պնդեց, որ Հայաստանում ժողովրդավարության շնորհիվ «մենք այդ գործը պատվով կատարեցինք»։ Փաստն այն է, որ չնայած տարիներ շարունակ համառ տեղեկություններին, թե Ադրբեջանը մտադիր է բռնազավթել Արցախի մնացած մասը և դուրս հանել նրա բնակիչներին, Հայաստանի կառավարությունը որևէ նախապատրաստություն չէր տեսել փախստականներին Հայաստանում բնակեցնելու համար։ Նրանցից շատերը օրեր են անցկացրել իրենց մեքենաներում՝ զրկված սննդից, ջրից ու կացարանից։ Արդյունքում մի քանի հազար արցախցիներ արդեն լքել են Հայաստանը։
Իր ելույթում Փաշինյանը բացատրել է իր պատրաստակամությունը թույլ տալ ադրբեջանական բեռների, մեքենաների, մարդկանց, խողովակաշարերի և էլեկտրագծերի անցում Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանից դեպի Նախիջևան։ Թեև ենթադրվում է, որ նման մուտքը փոխադարձ է, ինչպես նշված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրում, Ադրբեջանը երբեք չի հայտնել իր պատրաստակամության մասին՝ թույլ տալ հայերի համար նմանատիպ տարանցում Ադրբեջանի տարածքով: Նույն անհամաչափությունը վերաբերում է Փաշինյանի կողմից Ադրբեջանի 86 600 քառակուսի կիլոմետր տարածքի ճանաչմանը՝ առանց Ալիևի համաձայնության ճանաչելու Փաշինյանի առաջարկած 29 800 քառակուսի կիլոմետր տարածքը։
Փաշինյանը նաև խոստովանեց, որ Հայաստանի տարածքում գտնվող նախկին ադրբեջանաբնակ անկլավները պատկանում են Ադրբեջանին՝ առանց Ալիևի փոխադարձ փոխանակման ընդունման։
Ի վերջո, Փաշինյանը կրկնեց Ադրբեջանի հետ մինչև տարեվերջ խաղաղության պայմանագիր կնքելու իր առաջարկը, թեև նման պայմանագրի անհրաժեշտություն չկա, քանի որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը միմյանց դեմ պատերազմ չեն հայտարարել։
Խաղաղության պայմանագիրը միայն հնարավորություն կտա Ադրբեջանին՝  հետագա զիջումներ կորզելու Հայաստանից։
Փաշինյանն իր 45 րոպեանոց ելույթը եզրափակեց ևս երկու անգամ կրկնելով «ժողովրդավարություն» բառը։ «Ես համոզված եմ, որ ժողովրդավարությունը կարող է ապահովել խաղաղություն, անվտանգություն, միասնություն, բարեկեցություն և երջանկություն: Եկեք միասին սա ապացուցենք: Կեցցե՛ ժողովրդավարությունը»։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները չափազանց գոհ էին Փաշինյանի ելույթից։ Ինչո՞ւ պիտի գոհ չլինեին։ Փաշինյանը բավարարում է Արևմուտքի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի շահերը, այն է՝ Արցախից հրաժարումը՝ ադրբեջանական բնական գազի (մասամբ Ռուսաստանից գնված) հոսքը Եվրոպա հեշտացնելու նպատակով։ Բացի կարեկցական խոսքերից, Եվրախորհրդարանի անդամները Հայաստանի համար որևէ կոնկրետ բան չեն ուզում անել։

25-10-2023 11:32:24 | Armenia | Politics
Regardless of whether I like Armenia’s Prime Minister or not, I want to be fair to him. I praise him when he does something right and criticize him when he does something wrong.
For example, I wrote an article in April 2019 praising Nikol Pashinyan for his speech at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) in Strasbourg, France. Here is what I wrote: “Pashinyan gave an impressive speech to the representatives of 47 European countries. Even more impressive were the Prime Minister’s answers to their dozen questions. While his speech was prepared in advance, the questions were impromptu and the answers had to be delivered on the spot.”
Pashinyan posted my article on his Facebook page which has over one million followers. Here is the comment he added: “I am happy that one of the most prestigious Diaspora newspapers, The California Courier, has appreciated my speech at PACE.” My article received 4,000 Likes, 197 Shares and 185 comments.
I will now comment on Pashinyan’s speech at the European Parliament on October 17, 2023, in Strasbourg, France.
In his speech, Pashinyan used the word ‘democracy’ or ‘democratic’ 21 times to describe Armenia’s current government. He emphasized that democracy provides “security, peace, unity, well-being and happiness?” Regrettably, Armenia does not enjoy any of these attributes, since Artsakh was lost and Azeri troops have been stationed inside Armenia’s borders since 2021. Armenia’s problems are mostly due to the incompetence of its leader. Pashinyan came to power under the guise of promoting democratic values, but ended up violating the basic principles of democracy. What we have in Armenia now is one-man rule. Pashinyan listens to no one, whether they are ministers, advisers, his party members, the Parliamentary majority or the President. He makes all decisions by himself. He claimed in his speech that Armenia “would have simply been paralyzed, would have lost its independence and sovereignty if it were not democratic.”
Pashinyan falsely said that his government “did not violate any principle of democracy.” The fact is that Pashinyan has turned Armenia into a police state. When he first came to power, he used to go to the Prime Minister’s office on a bicycle. Now, he hides behind hundreds of policemen before he puts one foot out the door. The policemen, who receive big salaries and bonus payments, beat up and arrest demonstrators. Pashinyan’s political opponents face trumped up charges in court. He has threatened to squash his critics on the asphalt and slam them to the wall. Unbelievably, while campaigning for the parliamentary elections in June 2021, he waved a hammer in the air, threatening to smash the heads of his domestic opponents. Is that democracy?
Even Diaspora Armenians are not immune from the long arm of Pashinyan’s dictatorial regime. Anyone who criticizes him from outside Armenia is banned from entering the country after arriving at the Yerevan Airport. What happened to the democratic principle of freedom of expression?
Pashinyan described Azerbaijan’s May 12, 2021 attack on Armenia as a “provocation that took place before the parliamentary elections… to fail the upcoming parliamentary elections and paralyze the statehood of Armenia, or at least its government.” The fact is that Azerbaijan’s attack on Armenia was unrelated to the Parliamentary elections. Such attacks have taken place before and after the elections. Furthermore, Pres. Aliyev has no reason to topple Pashinyan since he is making endless concessions to Azerbaijan on Artsakh and Armenia.
Pashinyan bragged in his speech that Armenia was able to settle the 100,000 refugees from Artsakh. He claimed that thanks to democracy in Armenia, “We did it honorably.” The fact is that despite the persistent indications for years that Azerbaijan intended to occupy the remainder of Artsakh and force out its inhabitants, the Armenian government made no preparations to settle the refugees in Armenia. Many of them spent days in their cars, deprived of food, water and shelter. As a result, several thousand Artsakhtsis have already left Armenia.
In his speech, Pashinyan explained his readiness to allow Azeri cargo, vehicles, people, pipelines and electricity lines to traverse Armenia’s territory from Azerbaijan proper to its exclave of Nakhichevan. Even though such access is supposed to be reciprocal, as mentioned in the Nov. 9, 2020 agreement, Azerbaijan has never indicated its willingness to allow similar transit for Armenians through Azerbaijan. The same disparity applies to Pashinyan’s recognition of Azerbaijan’s territory as 86,600 square kilometers, without Pres.
Aliyev agreeing to Pashinyan’s proposed size of Armenia’s territory as 29,800 square kilometers. Pashinyan also conceded that the former Azeri-inhabited enclaves within Armenia belong to Azerbaijan, without Pres. Aliyev accepting a reciprocal exchange.
Finally, Pashinyan repeated his offer to sign a peace treaty with Azerbaijan by year-end even though there is no necessity for such a treaty as Armenia and Azerbaijan had not declared war on each other. The peace treaty will only serve as an opportunity for Azerbaijan to extract further concessions from Armenia.
Pashinyan concluded his 45-minute speech by repeating the word ‘democracy’ two more times: “I am convinced that democracy can provide peace, security, unity, prosperity and happiness. Let's prove this together. Long live democracy!”
The European Parliament members were extremely pleased with Pashinyan’s remarks. Why shouldn’t they? Pashinyan is going along with the interests of the West, Russia, Azerbaijan and Turkey, which is the abandonment of Artsakh, to facilitate the flow of Azerbaijan’s natural gas (partly bought from Russia) to Europe. Besides offering supportive words, European Parliament members are not willing to do anything concrete for Armenia.