• 10-11-2023 15:56:44   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Նյու Յորքի քաղաքապետ Էրիկ Ադամսը կարծես թե հատուկ համակրանք ունի Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ։ Շուտով կիմանանք՝ արդյոք այդ առանձնահատուկ հարաբերությունները դուրս են եկել օրինականության սահմաններից։
Մեկ տարի առաջ ես հոդված գրեցի քաղաքապետ Ադամսի մասին, որը հայտարարել էր՝ «Թոշակի անցնելուց հետո ես պատրաստվում եմ ապրել Բաքվում»։
2021 թվականին New York Daily News-ը մի հոդված հրապարակեց՝ «Նյու Յորքի քաղաքապետի թեկնածու Էրիկ Ադամսը համաձայնել է արտասահմանյան այցեր կատարել կոռուպցիայի պատմություն ունեցող երկրներ» վերնագրով։ Հոդվածում ասվում էր, որ «Բրուքլինի շրջանի նախագահ Էրիկ Ադամսը ընդունել է հազարավոր դոլարների ճամփորդություններ և այլ արտոնություններ երեք երկրներից՝ Չինաստան, Թուրքիա և Ադրբեջան, որոնք հայտնի էին իրենց քաղաքացիներին ճնշելու լավ փաստագրված պատմությամբ»:
Ադամսը վերջերս խոստովանել է, որ ութ անգամ այցելել է Թուրքիա։ 2023 թվականի օգոստոսին Մանհեթենում թուրքական դրոշի բարձրացման արարողության ժամանակ նա պարծեցավ, որ Նյու Յորքի պատմության մեջ հավանաբար չկա մեկ այլ քաղաքապետ, որն այդքան հաճախ այցելած լինի Թուրքիա, որքան ինքը: 2015 թվականի օգոստոսին թուրքական կառավարությունը հազարավոր դոլարներ վճարեց Բրուքլինի շրջանի այն ժամանակվա ղեկավար Ադամսին վեց օրով Թուրքիա այցելելու համար, որտեղ նա ստորագրեց քույր քաղաքի պայմանագիր Ստամբուլի Ուսքուդար թաղամասի հետ: Թուրքական հյուպատոսությունը վճարեց մինչև 4999 դոլար նրա ավիատոմսերի, հյուրանոցային ծախսերի և տրանսպորտային փոխադրումների համար՝ ըստ Ադամսի բացահայտմանը քաղաքի շահերի բախման խորհրդին (COIB)։ New York Daily News-ը հաղորդել է, որ 2016 թվականին «Ադրբեջանի զբոսաշրջության նախարարությունը վճարել է մինչև 4999 դոլար, որպեսզի Ադամսը չորս օրով այցելի իրենց մայրաքաղաք Բաքու, համաձայն շրջանի ղեկավարի բացահայտմանը COIB-ին»: Ադամսն իր քարոզարշավի համար դրամահավաք է կազմակերպել Նյու Յորքի ադրբեջանական և թուրքական Baku Palace և «Ալի Բաբա» ռեստորաններում: 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին քաղաքապետ Ադամսը մասնակցել է նախագահ Էրդողանի կնոջ՝ Էմինեի  կազմակերպած միջոցառմանը Նյու Յորքի «Թուրքական տանը»:
Անցյալ հինգշաբթի Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (FBI) տասը գործակալներ ներխուժեցին քաղաքապետի գլխավոր դրամահավաք Բրիանա Սաքսի տուն՝ պարզելու, «թե արդյոք քաղաքապետ Էրիկ Ադամսի 2021 թվականի նախընտրական քարոզարշավը գործարքի մեջ է եղել թուրքական կառավարության հետ՝ անօրինական օտարերկրյա նվիրատվություններ ստանալու համար, համաձայն New York Times-ի ձեռք բերած խուզարկության հրամանագրի»: 2025 թվականի Ադամսի վերընտրության քարոզարշավի համար Սաքսի ընկերությանը վճարվել է մոտ 100 հազար դոլար՝ դրամահավաքի և քարոզարշավի խորհրդատվական ծառայությունների համար:
«Քննիչները փորձել են ավելին իմանալ Բրուքլինի շինարարական ընկերության հնարավոր ներգրավվածության մասին, որը կապեր ունի Թուրքիայի հետ, ինչպես նաև Վաշինգտոնում գտնվող մի փոքրիկ համալսարանի, որը ևս կապեր ունի այդ երկրի և Ադամսի հետ», հաղորդում է NYT-ը: «Ըստ խուզարկության հրամանագրի, քննիչները կենտրոնացել են նաև այն բանի վրա, թե արդյոք քաղաքապետի քարոզարշավը շահաբաժին է տվել [KSK] շինարարական ընկերության պաշտոնյաներին և աշխատակիցներին, ինչպես նաև թուրք պաշտոնյաներին»: The City լրատվական կայքը հայտնում է, որ 84 նվիրատուներ, որոնց մեծ մասը KSK շինարարական խմբի (հիմնադիրները Թուրքիայից են) աշխատակիցներ են, ավելի քան 69 հազար դոլարի ներդրում են կատարել քաղաքապետի քարոզարշավին։ Այնուամենայնիվ, «բազմաթիվ մարդիկ, որոնք նշված են Ադամսի 2021 քարոզարշավի նվիրատվության գրառումներում որպես KSK-ի աշխատակիցներ, կա՛մ ասել են, որ նվիրատվություն չեն արել Էրիկ Ադամսին, կա՛մ հրաժարվել են նշել, թե երբևէ նվիրատվություն են արել», հաղորդում է The City-ն:
Անցյալ հինգշաբթի տեղի ունեցած ստուգայցի ժամանակ FBI-ն որոնել է Թուրքիա ճանապարհորդության արձանագրություններ և փաստաթղթեր՝ Ադամսի և այդ երկրի կառավարության ու նրա միջնորդների հետ կապված՝ առգրավելով Սաքսի տնից երեք iPhone, երկու համակարգիչ և տարբեր ֆայլեր: Քննիչները նաև փաստաթղթեր են փնտրել «Բեյ» Ատլանտյան համալսարանի վերաբերյալ, որը Թուրքիային պատկանող համալսարան է Վաշինգտոնում և բացվել է 2014 թվականին: 2015 թվականին Ադամսը «այցելել է Ստամբուլի դպրոցի քույր համալսարաններից մեկը, որտեղ նրան տրվել են տարբեր վկայականներ և հայտնել, որ կրթաթոշակ է ստեղծվելու նրա անվամբ», ըստ NYT-ի:
Անցյալ հինգշաբթի Նյու Յորքի քաղաքապետը, որը մեկնել էր Վաշինգտոն, Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյաների, Կոնգրեսի անդամների և այլ քաղաքապետերի հետ հանդիպումների համար, հանկարծակի չեղյալ հայտարարեց դրանք և վերադարձավ Նյու Յորք նույն օրը, երբ տեղի ունեցավ FBI ստուգայցը:
NYT-ն հաղորդում է. «[Խուզարկության] հրամանագիրը ենթադրում էր, որ քարոզարշավի համար որոշ օտարերկրյա ներդրումներ կատարվել են որպես կեղծ նվիրատուների սխեմայի մի մաս, որտեղ նվիրատվությունները կատարվել են այն մարդկանց անուններով, որոնք իրականում գումար չեն տվել: Քննիչները ապացույցներ են փնտրել հնարավոր մեղադրանքները հաստատելու համար, որոնք ներառում էին դաշնային միջոցների գողություն և դաշնային միջոցների գողության գործարք, խարդախություն էլեկտրոնային միջոցներով և խարդախության գործարք էլեկտրոնային միջոցներով, ինչպես նաև նման նվիրատվություններ կատարելու համար օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից նախընտրական նվիրատվություններ և գործարք»:
Հուլիսին Մանհեթենի շրջանային դատախազ Էլվին Բրագը մեղադրանք է առաջադրել յոթ անձանց, որոնք դրամահավաք են իրականացրել քաղաքապետի 2021 թվականի քարոզարշավի համար մի քանի հոդվածներով, այդ թվում՝ գաղտնի գործարք և կաշառք վերցնելու ու անօրինական նվիրատվություններ ուղղորդելու գործարք, ըստ NYT-ի:
FBI-ի հետաքննությունը չի թիրախավորել անձամբ Ադամսին։ Նա ասաց, որ ինքը «հստակ տեղեկություններ չի ունեցել՝ ուղղակի կամ անուղղակի, դրամահավաքի որևէ ապօրինի գործունեության, առավել ևս՝ օտարերկրյա փողերի մասին»:
Սակայն եթե ապացուցվի, որ նա գաղտնի գործարքի մեջ է մտել թուրքական կառավարության հետ՝ քարոզարշավի անօրինական միջոցներ ստանալու համար, քաղաքապետը հնարավոր է որ ստիպված լինի թոշակի գնալ Բաքվում կամ Ստամբուլում շատ ավելի վաղ, քան նա ակնկալում էր:

• 10-11-2023 15:56:44   | Armenia  |  Politics
Mayor of New York City Eric Adams seems to have a special affinity for Azerbaijan and Turkey. We will soon find out if that special relationship has overstepped the bounds of legality.
A year ago, I wrote an article about Mayor Adams who notoriously had declared: “After I retire from government, I’m going to live in Baku.”
The New York Daily News published an article in 2021 under the title: “NYC mayoral candidate Eric Adams accepted foreign travel to countries with a history of corruption.” The article disclosed that “Brooklyn Borough President Eric Adams has accepted thousands of dollars in travel and other perks from China, Turkey and Azerbaijan, three countries with a well-documented history of suppressing their citizens.”
Adams recently acknowledged that he had traveled to Turkey eight times. In August 2023, he boasted during a Turkish flag-raising ceremony in Manhattan that there were probably no other mayors in New York City history who had visited Turkey as frequently as he has. In August 2015, the Turkish government paid thousands of dollars for then-Brooklyn Borough president Adams to visit Turkey for six days where he signed a sister city agreement with Istanbul’s Uskudar district. The Turkish consulate paid up to $4,999 for his airfare, hotel stay and ground transportation, according to Adams’ disclosure with the city’s Conflicts of Interest Board (COIB). The New York Daily News reported that in 2016, “Azerbaijan’s tourism ministry paid up to $4,999 for Adams to visit its capital Baku for four days, according to the borough president’s COIB disclosure.” Adams has held fundraising events for his campaign in the Azeri and Turkish restaurants Baku Palace and Ali Baba in New York City. On Sept. 19, 2023, Mayor Adams attended an event hosted by President Erdogan’s wife Emine at the Turkish House in New York City.
Last Thursday, 10 FBI agents raided the home of the Mayor’s chief fundraiser, Brianna Suggs, to investigate “whether Mayor Eric Adams’s 2021 election campaign conspired with the Turkish government to receive illegal foreign donations, according to a search warrant obtained by The New York Times.” The 2025 reelection campaign of Adams paid Suggs’ company nearly $100,000 for fund-raising and campaign consulting services.
“Investigators sought to learn more about the potential involvement of a Brooklyn construction company with ties to Turkey, as well as a small university in Washington, D.C., that also has ties to the country and to Mr. Adams,” the NYT reported. “According to the search warrant, investigators were also focused on whether the mayor’s campaign kicked back benefits to the [KSK] construction company’s officials and employees, and to Turkish officials.” The City news website reported that 84 donors, most of them employees of KSK Construction Group, whose founders are from Turkey, had contributed over $69,000 to the Mayor’s campaign. However, “multiple people listed in Adams 2021 campaign donation records as KSK employees either said they did not donate to Eric Adams or refused to state whether they had ever donated,” The City reported.
During last Thursday’s raid, the FBI searched for records of travel to Turkey and documents linking the government of that country and its intermediaries to the Adams campaign, seizing three iPhones, two computers and various files from Suggs’ home. Investigators also sought documents regarding Bay Atlantic University, a Turkish-owned university in Washington, D.C. that opened in 2014. In 2015, Adams “visited one of the school’s sister universities in Istanbul, where he was given various certificates and was told that a scholarship would be created in his name,” according to the NYT.
Last Thursday, the New York City Mayor, who had traveled to Washington, D.C. for meetings with Senior White House, Members of Congress and other mayors, abruptly cancelled his meetings and returned back to New York City the same day as the FBI raid.
The NYT reported: “The [search] warrant suggested that some of the foreign campaign contributions were made as part of a straw donor scheme, where donations are made in the names of people who did not actually give money. Investigators sought evidence to support potential charges that included the theft of federal funds and conspiracy to steal federal funds, wire fraud and wire fraud conspiracy, as well as campaign contributions by foreign nationals and conspiracy to make such contributions.”
In July, Manhattan District Attorney Alvin Bragg indicted seven individuals who fundraised for the Mayor’s 2021 campaign on multiple counts, including conspiracy and bribe-taking and conspiracy to funnel illegal donations, according to the NYT.
The FBI investigation has not targeted Adams personally. He said that he “had no clear knowledge, direct or indirect, of any improper fundraising activity -- and certainly not of any foreign money.”
But if it is proven that he had conspired with the Turkish government to receive illegal campaign funds, the Mayor may have to retire in Baku or Istanbul much earlier than he expected.