Արցախցիները միավորվում են
"Վերադարձ" կազմակերպությունը կնպաստի Արցախի բնակիչների վերաբնակեցման և հայրենադարձության խնդիրների լուծմանը
Սույն թվականի նոյեմբերի 10-ին Հայաստանի մայրաքաղաքում տեղի է ունեցել Արցախի "Վերադարձ" իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության հիմնադիր ժողովը, որը կմիավորի Արցախի, Հայաստանի և Սփյուռքի քաղաքացիների ջանքերը՝ լուծելու համար մշտական բնակության վայրերից բռնի տեղահանված Արցախի բնակչության բազմաթիվ խնդիրները: Նորաստեղծ կազմակերպության հիմնական նպատակն է աջակցել Հայաստանում արցախցի հայրենակիցների ժամանակավոր տեղավորմանը և հետագայում նրանց հայրենադարձությանը:
"Վերադարձ" կազմակերպության հիմնադիրներն են․
1. Էդուարդ Պոլատով (Պոլատիդիս), Հայաստանի հույների "Պատրիդա" և "Թալիշ-սահմանամերձ բնակավայրեր" կազմակերպությունների նախագահ;
2. Սեմյոն Բաբայան, "Հանրային ազդարար" հասարակական կազմակերպության նախագահ;
3. Վահրամ Աղաջանյան, "Երրորդ Ուժ Պլյուս" թերթի գլխավոր խմբագիր;
4. Գեորգի Ղազարյան, "Ռազմաճակատային լրագրողների լիգա" հասարակական կազմակերպության համակարգող;
5. Բորիս Մեժլումյան, փոխգնդապետ, պատերազմի վետերան;
6. Հրանտ Հայրիյան, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, գրող;
7. Անահիտ Մարտիրոսյան, փոխգնդապետ, պատերազմի վետերան;
8. Սուսաննա Աղաջանյան, Արցախի Հանրապետության Մշակույթի վաստակավոր գործիչ, ուսուցիչ;
Նոր կազմակերպության ղեկավար է ընտրվել "Երրորդ Ուժ Պլյուս" թերթի խմբագիր Վահրամ Աղաջանյանը:
"Վերադարձի" հիմնադիրները հույս ունեն, որ կազմակերպության ստեղծումը թույլ կտա ձևավորել Արցախի բնակիչների խնդիրների լուծման միասնական համաձայնեցված քաղաքականություն՝ հաշվի առնելով արցախյան հասարակության բոլոր շերտերի կարծիքներն ու դիրքորոշումը: Հիմնադիրների համոզմամբ, դա կբարձրացնի ներկայումս գործող նույնատիպ բոլոր հասարակական կազմակերպությունների և միավորումների արդյունավետությունը, որոնց միավորում է վերադարձի համազգային գաղափարը:

• 14-11-2023 14:02:02   | Armenia  |  Press release
The organization "Veradards" ("Return") will contribute to solving the problems of settlement and repatriation of residents of Artsakh
On November 10 of this year, the constituent assembly of the Artsakh public human rights organization "Veradards" ("Return") was held in the capital of Armenia, which will unite the efforts of the citizens of Artsakh, Armenia and the Armenian Diaspora to solve the numerous problems of the population of Artsakh forcibly expelled from their places of permanent residence. The main goal of the newly created organization is to help the temporary settlement in Armenia and the subsequent repatriation of compatriots from Artsakh.
The founders of the organization "Veradards" were
1. Eduard Polatov (Polatidis), Chairman of the Greek organizations of Armenia "Patrida" and "Talysh-border settlements";
2. Semyon Babayan, Chairman of the public organization "Public Bulletin";
3. Vahram Aghajanyan, Editor-in-chief of the newspaper "Third Force Plus";
4. Georgy Kazaryan, Coordinator of the public organization "League of Frontline Journalists";
5. Boris Mezhlumyan, Lieutenant Colonel, war veteran;
6. Hrant Ayrinyan, former deputy of the National Assembly of the Republic of Artsakh, writer;
7. Anahit Martirosyan, Lieutenant Colonel, war veteran;
8. Susanna Aghajanyan, Honored Worker of Culture of the Republic of Artsakh, teacher;
Editor of the newspaper "Third Force Plus" Vahram Aghajanyan was elected head of the new organization.
The founders of "Veradardz" hope that the creation of the organization will make it possible to form a unified coordinated policy to solve the problems of the residents of Artsakh, taking into account the opinions and positions of all strata of the Artsakh public. According to the founders, this will increase the effectiveness of all currently operating related public organizations and associations, which are united by the nationwide idea of Veradardz.