• 18-11-2023 17:55:21   |   |  Հասարակություն
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, սույն թվականի նոյեմբերի 10-ին Հայաստանի մայրաքաղաքում տեղի է ունեցել "Վերադարձ" արցախյան իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության հիմնադիր ժողովը, որը կմիավորի Արցախի, Հայաստանի և Սփյուռքի քաղաքացիների ջանքերը՝ լուծելու համար մշտական բնակության վայրերից բռնի տեղահանված Արցախի բնակչության բազմաթիվ խնդիրները: Նորաստեղծ կազմակերպության հիմնական նպատակն է աջակցել Հայաստանում արցախցի հայրենակիցների ժամանակավոր տեղավորմանը և հետագայում նրանց հայրենադարձությանը:
"Վերադարձ" կազմակերպության հիմնադիրներն են Հայաստանի և Արցախի բազմաթիվ անվանի գործիչներ։ Հայաստանի հույների "Պատրիդա" և "Թալիշ-սահմանամերձ բնակավայրեր" կազմակերպությունների նախագահ Էդուարդ Պոլատովը (Պոլատիդիսը), "Հանրային ազդարար" կազմակերպության նախագահ Սեմյոն Բաբայանը, ռեժիսոր Կարեն Գևորգյանը, "Երրորդ Ուժ Պլյուս" թերթի գլխավոր խմբագիր Վահրամ Աղաջանյանը, "Ռազմաճակատային լրագրողների լիգա" հասարակական կազմակերպության համակարգող Գեորգի Ղազարյանը, փոխգնդապետ, ազատամարտիկ Բորիս Մեժլումյանը, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, գրող Հրանտ Հայրիյանը; փոխգնդապետ, պատերազմի վետերան Անահիտ Մարտիրոսյան, Արցախի Հանրապետության մշակույթի վաստակավոր գործիչ, ուսուցիչ Սուսաննա Աղաջանյանը: Նոր կազմակերպության ղեկավար է ընտրվել "Երրորդ Ուժ Պլյուս" թերթի խմբագիր Վահրամ Աղաջանյանը:
"Վերադարձ"-ի հիմնադիրները հույս ունեն, որ Արցախի բնակիչների խնդիրների լուծման միասնական համաձայնեցված քաղաքականություն կձևավորվի՝ հաշվի առնելով արցախյան հասարակության բոլոր շերտերի ներկայացուցիչների տեսակետներն ու դիրքորոշումները։ Հիմնադիրների կարծիքով, դա կբարձրացնի ներկայումս գործող նմանատիպ բոլոր հասարակական կազմակերպությունների արդյունավետությունը, որոնց միավորում է Հայրենիք վերադառնալու համազգային գաղափարը:
Որո՞նք են "Վերադարձ" կազմակերպության հիմնական նպատակները:
Նոր հասարակական ուժի խնդիրների պարզաբանմամբ հանդես եկավ Էդուարդ Պոլատովը՝ առաջին հերթին Ադրբեջանից և Արցախից, Միջին Ասիայից, Իրաքից, Սիրիայից և աշխարհի այլ տարածաշրջաններից հայրենադարձների և հայ փախստականների ընդունման և տեղավորման պետական կոմիտեի նախագահի նախկին տեղակալը, ով ունի հակամարտությունների գոտիներից մեր հայրենակիցներին ՀՀ-ում տեղավորելու խնդիրների լուծման հարուստ փորձ:
- Նման տիպի կառույցի ստեղծումը օրվա հրատապ պահանջն է, - ասաց պարոն Պոլատովը: - Հաշվի առնելով մի շարք պետությունների կողմից ԼՂ բռնի տեղահանված բնակիչներին,  սեփական ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման նպատակով, որսալու աճող միտումները, "Վերադարձ" կազմակերպությունը մտադիր է նպաստել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, պատմականորեն և հոգեպես մոտ ժողովուրդներ ունեցող երկրներում, ինչպիսիք են, օրինակ, Հունաստանը, Կիպրոսը և Ֆրանսիան, արցախահայության կոմպակտ բնակեցմանն և նրա հետագա հայրենադարձմանը նախկին բնակության տարածքներ: Ուստի մեզ համար թիվ մեկ խնդիրը Հայաստանի տարածքում արցախցիների կոմպակտ համայնքի ստեղծումն է։ Առանց դրա դժվար կլինի հասնել արցախահայության հետագա հայրենադարձմանը։
Է.Պոլատովի խոսքերով, "Վերադարձ" կազմակերպությունը մտադիր է հայկական սփյուռքի նախաձեռնող մասի հետ մշակել եւ անցկացնել կազմակերպչական, ներդրումային եւ քարոզչական բնույթի միջոցառումներ, Սփյուռքի հետ համատեղ ճամբարներ ստեղծել այն կամավորների համար, ովքեր ցանկանում են եւ կարող են իրենց ներդրումն ունենալ շինարարության, պարենային եւ տնտեսական անվտանգության խնդիրների լուծման, լքված տարածքների յուրացման հայտնի ծրագրերի իրականացման գործում: Այդ նպատակով կազմակերպությունը կհամագործակցի արտերկրի հայկական ՀԿ-ների և բարեկամ երկրների ՀԿ-ների հետ՝ Սփյուռքի հետ համատեղ գործունակ կազմակերպչական կառույցներ ստեղծելու համար:
Չնայած իշխանությունների հետ ունեցած խնդիրներին՝ նորաստեղծ կառույցը նրանց կառաջարկի պետության հետ համատեղ մշակել և իրականացնել տարածաշրջանային (ռեգիոնալ) քաղաքականության ուղենիշներ։ "ՀՀ ղեկավարության և շահագրգիռ միջազգային կազմակերպությունների հետ համատեղ փորձելու ենք մշակել կոնկրետ հասցեական ծրագրեր՝ խթանելու համար Արցախի քաղաքացիների հայրենադարձությունը", - նշել է է.Պոլատովը: Նրա համոզմամբ, այս առումով "շատ կարեւոր է կապեր հաստատել ՀՀ հայրենասեր հասարակության, Սփյուռքի նախաձեռնող հատվածի հետ, սերտորեն համագործակցել ՀՀ եւ ԼՂՀ պետական բոլոր կառույցների հետ, այդ թվում ՝ տեղեկատվական եւ օպերատիվ առումով":
"Վերադարձ"-ը միջոցներ կձեռնարկի աշխատատեղերի ստեղծման, տեղական ինդուստրիայի զարգացման ուղղությամբ, այդ թվում ՝ ագրարային ոլորտում և ագրոարդյունաբերական կոոպերացիայում: Այդ նախաձեռնությունների շրջանակներում հերթափոխային մեթոդի հիման վրա սահմանամերձ շրջաններում կներգրավվեն ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ Սփյուռքից հայ և դաշնակից ժողովուրդների կամավորներ: Է.Պոլատովը վստահ է, որ այս մեթոդը լավագույնս կծառայի հայության համախմբմանը ազգային կենսական խնդիրների շուրջ:
Նոր հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչները մտադիր են նաև "ազգային անվտանգության համատեքստում նպաստել հայ հասարակության բոլոր սոցիալական խավերի՝ պահեստազորի սպաների, Արցախյան ազատամարտի մասնակիցների, տնտեսության, գիտության, մշակույթի և այլ ոլորտների գործիչների լիարժեք մասնակցության ներգրավմանը": Այս գործընթացներում ոչ պակաս կարևոր դեր պետք է ունենա նաև բանակի և կամավորական ռազմականացված կազմավորումների փոխկապակցվածության ամրապնդումը։
- Սահմանամերձ շրջաններում աշխատատեղեր բացելու համար մենք ցանկանում ենք ստեղծել համատեղ ձեռնարկություններ, ինչը հետագայում կբարձրացնի երկրի տնտեսական պաշտպանվածությունը եւ հնարավորություն կտա բարելավել մեր համաքաղաքացիների սոցիալ-կենցաղային պայմանները, կապահովի պահեստազորի զինվորների եւ պատերազմի վետերանների զբաղվածությունը, - նշել Է Էդուարդ Պոլատովը:
Նորաստեղծ կազմակերպության նշված միջոցառումներն ու ծրագրերը պետք է խթանեն Ադրբեջանի և Թուրքիայի իշխանությունների կողմից և այլ հայտնի պետությունների աջակցությամբ կազմակերպված էթնիկ զտումների արդյունքում տեղահանված տասնյակ հազարավոր մեր հայրենակիցների վերադարձն Արցախ: Արցախահայության ներկա վիճակի հետ "Վերադարձի" ներկայացուցիչները չեն համակերպվելու երբեք։

• 18-11-2023 20:55:21   |   |  Общество
Как уже сообщалось, 10 ноября сего года в столице Армении состоялось учредительное собрание арцахской общественной правозащитной организации «Верадардз» («Возвращение»), которая объединит усилия граждан Арцаха, Армении и армянской Диаспоры по решению многочисленных проблем населения Арцаха, насильственно изгнанного из мест постоянного проживания. Основная цель новосозданной организации – помочь временному обустройству в Армении и последующей репатриации соотечественников из Арцаха.
Учредителями организации «Верадардз» выступили многие известные деятели Армении и Арцаха. Среди них, в частности, Эдуард Полатов (Полатидис), председатель Организаций греков Армении "Патрида" и "Талиш-приграничные поселения"; Семен Бабаян, председатель организации "Общественный вестник"; Карен Геворкян, режиссер; Ваграм Агаджанян, главный редактор газеты "Третья Сила Плюс"; Георгий Казарян, координатор общественной организации "Лига фронтовых журналистов"; Борис Межлумян, подполковник, ветеран войны; Грант Айриян, бывший депутат Национального Собрания Республики Арцах, писатель; Анаит Мартиросян, подполковник, ветеран войны; Сусанна Агаджанян, Заслуженный деятель культуры Республики Арцах, учитель. Руководителем новой организации избран редактор газеты «Третья Сила Плюс» Ваграм Агаджанян.
Отмечалось, что учредители «Верадардза» надеются на формирование единой согласованной политики по решению проблем жителей Арцаха с учётом мнений и позиций всех слоев арцахской общественности. По мнению учредителей, это повысит эффективность всех ныне действующих родственных общественных организаций, которых объединяет общенациональная идея Верадардза – Возвращения на Родину.
Каковы основные цели организации «Верадардз»?
С разъяснением задач новой общественной силы выступил Эдуард Полатов – бывший заместитель председателя Государственного комитета по приему и обустройству репатриантов и беженцев-армян в первую очередь из Азербайджана и Арцаха (Нагорного Карабаха), Средней Азии, Ирака, Сирии и других регионов мира, имеющий богатейший опыт решения проблем размещения в РА наших соотечественников из зон конфликтов.
- Создание структуры подобного типа - настоятельное требование дня, - сказал господин Полатов. - Учитывая усиливающиеся тенденции переманивания насильственно перемещенных жителей Нагорного Карабаха (НК) со стороны ряда государств с целью улучшения собственной демографической ситуации организация «Верадардз» намерена способствовать компактному заселению карабахских армян на территории Республики Армения, стран с исторически и духовно близкими народами, такими как Греция, Кипр и Франция, последующей репатриации населения НК на территориях прежнего проживания. Посему задача номер один для нас – это создание на территории Армении компактной арцахской общины. Без этого добиться последующей репатриации карабахских армян будет сложно.
По словам Э. Полатова, организация «Верадардз» намерена разработать и проводить совместно с инициативной частью армянской диаспоры мероприятия организационного, инвестиционного и пропагандистского характера, создать совместно с диаспорой лагери для добровольцев, желающих и способных внести посильный вклад в реализацию известных программ по строительству, решению проблем продовольственной и экономической безопасности, освоению заброшенных территорий. С этой целью организация будет взаимодействовать с зарубежными армянскими НПО и НПО дружественных стран в создании совместных с диаспорой дееспособных организационных структур.
Несмотря на вопросы к властям, новосозданная структура предложит им разработать и осуществить совместно с государством ориентиры для выработки региональной политики. «Совместно с национальным руководством и заинтересованными международными организациями мы попытаемся разработать конкретные адресные программы по стимулированию репатриации граждан Арцаха», - отметил Э. Полатов. По его убеждению, в этом отношении «очень важно наладить контакты с патриотической общественностью РА, инициативной частью диаспоры, работу по самоорганизации в единую структуру, устойчивую к “коррозии” в виде внутренних разногласий и тесно сотрудничать со всеми государственными структурами РА и НКР, в том числе и в информационном и оперативном плане».
«Верадардз» примет меры по созданию рабочих мест, развитию местной индустрии, в том числе и в аграрной сфере и агропромышленной кооперации. В рамках этих инициатив на основе вахтового метода к сельхозработам в приграничье будут привлечены добровольцы из числа армян и духовно близких народов как из Армении, так и из диаспоры. Э. Полатов уверен, что этот метод наилучшим образом послужит объединению армянства вокруг жизненно важных национальных задач.
С целью заселения приграничья представители новой общественной организации намерены также «способствовать в контексте национальной безопасности привлечению к полноценному участию всех социальных слоев армянского общества – офицеров запаса, ополченцев – ветеранов Арцахской войны, деятелей экономики, науки, культуры и тд.». Немаловажную роль в этих процессах должно сыграть также укрепление взаимосвязи армии и добровольческих военизированных формирований.
- Для открытия рабочих мест в приграничье мы желаем создать совместные предприятия (СП), что повысит в дальнейшем экономическую защищенность страны и даст возможность улучшить социально-бытовые условия сограждан, обеспечит занятостью воинов запаса и ветеранов войны, - заявил Эдуард Полатов.
Указанные мероприятия и программы организации «Верадардз» должны стимулировать возвращение в Арцах десятков тысяч наших соотечественников, вынужденных покинуть Родину в результате этнических чисток, организованных властями Азербайджана и Турции при содействии других известных государств. Мириться с нынешним положением арцахских армян  представители «Верадардза» не будут.