• 21-11-2023 11:29:33   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Արցախից բռնի տեղահանված երեխաների վերականգնման, սոցիալական ադապտացման ու նոր հմտությունների ձեւավորման նպատակով մեկնարկել է  «Թևեր» ծրագիրը, որն իրականացվում է IDeA պլատֆորմի, «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության և Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի կողմից:
«Դեռ Արցախում  «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը  բազմաթիվ  ծրագրեր է իրականացրել՝ մեղմելու երկարատեւ շրջափակման հումանիտար հետեւանքները Արցախի բնակչության համար: Հավատարիմ մնալով իր համահիմնադրի՝ Ռուբեն Վարդանյանի կողմից նախանշված առաքելությանն ու սկզբունքներին եւ կարեւորելով հատկապես արցախցի երեխաների հոգեկան եւ ֆիզիկական առողջության  վերականգնումը շրջափակման եւ բռնի տեղահանման փորձություններից հետո, գործակալությունն սկսել է «Թեւեր»  ծրագիրը՝  մեր երխաներին  և նրանց  ծնողներին «թևեր տալու» նպատակով: Հուսով ենք, այն կօգնի  նրանց հաղթահարել դժվարությունները եւ լավատեսությամբ լցվել ապագայի հանդեպ»,- ծրագրի մեկնարկի միջոցառմանը նշել է նախագծի համակարգող Նարինե Աղաբալյանը:
Ծրագիրը նախատեսված է 4-18 տարեկան  արցախցի երեխաների համար։ Առաջին փուլում ընդգրկված է Դիլիջանում բնակվող շուրջ 50 երեխա: Նախատեսվում է, որ ծրագիրն իրականացվելու է հանրապետության բոլոր մարզերում:
Յուրաքանչյուր խմբի համար վեց շաբաթ տևող ծրագիրն ուղղված է տարբեր մարզաձևերի ու թերապիաների  (լող, ֆուտբոլ, արտթերապիա և այլ) միջոցով  ֆիզիկական և  հոգեբանական ուժերի վերականգնմանը՝  4-18 տարեկան երեխաների համար եւ մտավոր ներուժի զարգացմանը (առաջնորդական և ձեռնարկատիրական հմտությունների ձևավորում)՝  12-18  տարեկան երեխաների համար:
Ծրագրում ներգրավված բարձրակարգ մասնագետները երեխաներին կօգնեն հաղթահարել տրավմատիկ իրողության հետեւանքները,  արագ հաստատել նոր սոցիալական կապեր, հարմարվել նոր վայրին և լիարժեք կյանք վերադառնալ:

С целью реабилитации детей, вынужденно переселённых из Арцаха, их социальной адаптации и формирования у них новых навыков стартовала программа «Крылья», которую реализуют платформа IDeA, агентство «Мы – наши горы» и Дилижанский общественный центр.
«Еще в Арцахе агентство «Мы — наши горы» занималось реализацией множества проектов, нацеленных на смягчение гуманитарных последствий длительной блокады для народа Арцаха. В новых реалиях особенно важным представляется восстановление психологического и физического здоровья арцахских детей, которые подверглись тяжёлым лишениям во время блокады и насильственного перемещения. Храня верность миссии и принципам, заложенным в основу деятельности агентства его соучредителем - Рубеном Варданяном, мы начали этот новый проект с надеждой «подарить крылья» нашим детям и их родителям, чтобы они смогли преодолеть все трудности и наполниться оптимизмом в отношении будущего» - отметила на мероприятии, посвящённом старту проекта, его координатор Нарине Агабалян.
Проект «Крылья» предназначен для детей из Арцаха в возрасте от 4 до 18 лет во всех регионах Республики Армения. Бенефициарами пилотного этапа являются около 50 детей, проживающих в Дилижане.
Шестинедельная программа предусматривает восстановление физических и психологических сил посредством различных видов спорта и терапии (плавание, футбол, арт-терапия и другие) для детей 4-18 лет и развитие умственного потенциала (формирование лидерских и предпринимательских качеств) у детей 12-18 лет.
Специалисты, задействованные в проекте, помогут детям преодолеть последствия травмирующей реальности, быстро наладить новые социальные связи, приспособиться на новом месте и вернуться к полноценной жизни.